İçeriğe Yönlendir

Ka - Motor Yağı ve Soğutma Sıvısı Yardım

Doğuş Yılmaz

Recommended Posts

Doğuş Yılmaz

Herkese iyi akşamlar. Yağ konusunda sormak istediğim; yağ seviyesi ilk tırnağın altına düşmüş ve ne zaman değişim oldu kaç numara yağ konuldu bilmiyorum. Şimdi ben yağ alsam ve üzerine eklesem bu mantıklı bir hareket mi yoksa komple mi degismesi gerekiyor? Yani atıyorum benden önce 10 40 yağ koyulmuş ve ben üzerine 5 30 eklersem sıkıntı olur mu? Diğer sormak istediğim su haznesi minimum seviyesinde,su eklemek istesem direk bildiğimiz suyu basayım mı max seviyesine kadar,başka yapmam eklemem gereken bir şey var mı. Hayatımda hiç yağ su vs ekleme deneyimim olmadığı için soruyorum detaylı:), teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Yağı aynı cins koymanız gerekiyor hangi yağ olduğunu bilmiyorsanız değiştirin bence

Su dediğiniz antifriz sanırım onunda donma derecesini ölçtürüp ekletin soğukta sıkıntı olmasın

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Aynı cins yağdan ekleme yapılır. Su eksiltmesine dikkat etmek lazım. Bir yerde kaçar olabilir. 

Yorum bağlantısı
Doğuş Yılmaz

Yağı komple değiştireyim madem bilmiyorum çünkü daha önce ne koyuldu. Su dediğim işte radyatörle ilgili olan araba susuz kalmasın dedikleri herhalde :D ya bi de arabanın fanı çalışıyor mu çalışmıyor mu hiç farkında değilim. Hoş hiç hararet seviyesine yaklaşmadım ama var mı bunu test edebileceğim bi sistem.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1- Yağ ve filtreyi komple değiştirin. Aracın ne zaman yağının değiştiğini bilmiyorsanız komple bakım yaptırın.

2- Antifreeze ile tamamlayabilirisniz. Motor soğukken ve düz zeminde kontrol edin.

3- Klima var mı araçta?

Yorum bağlantısı
Doğuş Yılmaz

Evren Bey dediğiniz gibi sanki eksiltiyor gibi geldi. Deponun altında inceden bi ıslaklıkk vardı bugün farkettim. Alttan ince ince kaçırıyor galiba ama çok fazla bi eksilme yok. Arabayı alalı bir buçuk ay kadar oldu çok az eksilme olmuş.

Kilimasız araç Sani Bey

Yorum bağlantısı
Doğuş Yılmaz

5w 30 yaparım Evren Bey o numara aklıma kazındı burada :) eskiden benzinliklerde falan yağ değişimi yapılıyordu sanki hâlâ var mıdır ki?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Yağ çubuğuna yağ bulaşıyorsa yağ eklemenize, su haznesinin minimum seviyesine kadar su geliyorsa su eklemenize gerek yok.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Yağ çubuğuna yağ bulaşıyorsa yağ eklemenize, su haznesinin minimum seviyesine kadar su geliyorsa su eklemenize gerek yok.

Minimumlar aslında riskin başladığı zamanlardır.Araçta sızıntı yoksa bir yere kadar korur fakat sızıntı var ise yağ eksiltiyorsa yakıyorsa yağın ve suyun en azından max a yakın bir yere getirilmesi gerekir.Yoksa daha fazla problemlere yol açabilir.

Yorum bağlantısı
Barış Adak

Hayırlı olsun . Kazasız belasız kullanın . Yağ değişiminde yağ filtresi de değişmeli . Bence de önceki bakımı hakkında bilginiz yok ise değiştirin. Hatta genel bir bakım , kontrol güzel olur . Ama öncelikle kullanım kılavuzunu da okumanızı öneririm . Sağolsun arkadaşlar yüklemişler . Link aşağıda . Klavuzda yağ cinsi , değiştirme aralıkları , sıvı miktarları vs birçok bilgi vardır .

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/175561-ford-ka-kullanma-k%C4%B1lavuzu/

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Serhat Çaglar

Bu gün aracıma 5-30 yağ koydurdum ve yağlama ile ilgili genel bir bakım yaptırdım yağ filtresi de değişti tabi. Şanzuman yağı eksikmiş bayağı o tamamlandı.Araçta hissedilir bir performans değişimi oldu çalışması falan rahatladı.Bir iki ufak eksiği kaldı. Onlarda bayrama kadar giderilince 1500 km lik yol beni bekliyor olacak. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

fanın çalışıp çalışmadığına arabayı rolantide çalıştırıp bekleyerek görebilrisiniz. gerekli ısıya gelince otomatik çalışacaktır.

Yorum bağlantısı
Serhat Çaglar

Aracın yağ değişimi esnasında yetkili kişi tapayı söktüğünde tapanın üzerinde conta olmadığını söyledi gittim conta almaya ancak tapa takıldığında contayı parçaladı ve tapa da sağlıklı oturmadı sonuç olarak tapayı contasız taktık yerine tekrar.kontrol ettik yağ kaçırmıyordu.dünden beri park ettiğim yerlere bakıyorum yağ kaçağı yok.Sorun olur mu bilemedim gene de bilen birine sorayım dedim.Bilgisi olan yazarsa sevinirim

Yorum bağlantısı
Doğuş Yılmaz

Ali Bey teşekkür ederim açıklama için :)

Serhat Bey şanzıman yağı ne kadar tuttu. Bende o da değişecek galiba, vites geçişleri biraz sıkıntılı

Yorum bağlantısı
Serhat Çaglar

Şanzıman yağının neredeyse hiç olmadığını söyledi basınçlı bir  mekanizmadan kolu çevirmek suretiyle 9 tur çevirerek doldurdu.35 TL fiyat çıkardı.30 TL ye anlaştık. Yağ yağ filtresi ve şanzuman yağı toplam 120 tl tuttu Biraz pazarlık yaptım tabi. Yağ 5-30 koyuldu.

Yorum bağlantısı
Doğuş Yılmaz

Bende bi baktırayım şanzıman yağına, çok birşey değilmiş.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şanzıman yağının neredeyse hiç olmadığını söyledi basınçlı bir  mekanizmadan kolu çevirmek suretiyle 9 tur çevirerek doldurdu.35 TL fiyat çıkardı.30 TL ye anlaştık. Yağ yağ filtresi ve şanzuman yağı toplam 120 tl tuttu Biraz pazarlık yaptım tabi. Yağ 5-30 koyuldu.

Bu rakama çıkması imkansız?

4LT 5-30 Castrol Magnatec 70TL

Yağ filtresi 20TL

Şanzıman yağın 1LT'si 35TL ki şanzıman 3lt alıyordu galiba.

Ee, tutmuyor hesap?

Yorum bağlantısı
Doğuş Yılmaz

Bende en son 5.30 yağ değişimi hava,yağ filtresi, buji değişimine komple 230 bayıldım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...