İçeriğe Yönlendir

Ka - Hareket Halinde Rolanti Dalgalanması Ve Boşta Gaz Verme

Eril Özkarslı

Recommended Posts

Eril Özkarslı

Merhaba arkadaşlar, son dönemde ka'm ile basıma gelenler sorunlar ve yaşadıklarımı paylaşmak istedim.

Öncelikle havaların ısınması ile çalışmayan klimami yaptırmak istedim macera böyle başladı. Klimanin açma düğmesi sigortalardan sonra çalışmadığı için açılıyordu, kablo tesisatını yaptırdım ve klima açılınca istop etme olayı ve arabanin tum gucunu kaybetmesi durumu başladı(canı neki zaten :)), uzun uğraşlar ve trafikte yaşanan tehlikeler sonucu radyatörün oradaki fanin devreye girince çok fazla akım çekmesi olarak yapılan teşhis sonucu fanin akımı ayarlanip akımı düzeltildi fan sesi ve güç tüketimi duzeldi klima faal oldu. Akabinde özellikle yokuslarda hafiften var olan bir tıkırtı sesi iyice artıp yokuslarda gitmemeye başlaması üzerine kötü durumda olan marş motoru kömürleri degisti ,v kayışı degisti ve sibop ayarı yapıldı bujiler falan degisti. Gidiş duzeldi halen devam etmekte olan devir sorunu dışında gayet güzel gitmeye başladı bende yakıt ölçümü yapiyim dedim ve dibine kadar benzini kullandım ve yolda kaldım. Pompaya kaçan pislik benzin pompasının sigortasını attirmis. Tabi tespit uzun ve masraflı oldu :) sigorta değişti derken yolda giderken teklemeler başladı bi kaç kez yolda kaldım ve pompa ve benzin filtresini yenilettim. Pompa değişiminin ardın dan roket oldu arabanın sesi değişti ve aklınızda bulunsun iç aydinlatmalar farlar paril paril yanmaya başladı ki bu hayra alemet değilmiş :) yolda giderken arabadan leş gibi koku ve teklemelerin ardından ki şehir dışına giderken oldu u dönüşüyle ustama gittim akü patlamak uzereymis aşırı şarj olmuş kokudan yaklasilamyordu araca alternatör akü değişti. Şuan aracimin gidişi çekişi süper ama tek kalan sorunum su hareket halindeyken debriyaj a bastigimda devir artıp azalıyor vuuv vuuuv ses geliyor ,yine hareket halinde boşa atıp ayağımı debriyajdan çekince devir yükselip gaz vermisim gibi belli bi devirde kalıyor debriyaja bastimmi devir rolenti seviyesine inip artıp azalıyor (vuuv vuuuuv olayı). Hareket yoksa yanı hız sifirlaninca debriyaj tepkisi ve boş vites olayını yapmıyor.ama 5km ile bile gitsem yapıyor. Nedeni acaba sanjimana giren hız sensoru olabilirmi diye geliyor aklıma. Sizce nedendir? Bu arada bu olanlar yaklaşık 2bin5yuz liraya yakın masraf oldu bana :( baya tecrübe sahibi oldum motor hakkında ama :)

Cepten yazdığım için yanlislarim varsa affola değerli yorunlarınızı bekliyorum saygilar...

Yorum bağlantısı
Şerafettin KISAER

Benim ka da aynısını yapıyordu, temizleme spreyi aldım ve kelebek boğazını temizledim.Tekrar yapmamıştı aynı şeyi.

HIz sensörünün yerini bulamamıştım ama,arabayı sattım gitti ama hala da bilmiyorum nerede olduğunu  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Eril Özkarslı

Cevaplar için teşekkürler bugün ustaya goturmeyi planlıyorum ozaman önce bi kelebeği temizletiyim dediginiz gibi.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Eril Özkarslı

Merhaba arkadaşlar, bahsettiğim sorunu boğaz kelebeği iyice temizlenerek çözülmüş durumda, söküp tinerle falan iyice temizlemişler tekrar ederse boğaz kelebeği almamız lazım dedi usta :!

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun.

Rölanti valfine ve hız sensörüne yönelin. Karter havalandırmayı da kontrol edin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...