İçeriğe Yönlendir

Yenidoğan Sarılığı (Abo Kan Grubu Uyuşmazliği)

Sinan Özvarlık

Recommended Posts

Sinan Özvarlık

Merhaba arkadaşlar ,

Sizlere 5 ay önce başımızdan geçen Rabbimin kimselere yaşatmasını istemediğim toplumda çok bilinmeyen gizli ilerleyen ancak bilinçli doktorların farkedebileceği yeni doğan sarılığı gibi ama abo kan uyuşmazlığının etkisi ile çok kötü sonuçlar doğurabilen bir konu da ,nacizane yaşadığım üzücü hadiseleri paylaşmak ve herkesin dikkatli olmasını temenni ettiğim bir hadiseyi bahsetmek istiyorum.

Ne yazık ki sağlık alanında buna benzer ihmaller zincirini hepimiz görüyoruz ve yaşıyoruz.Şükürler olsun ki Rabbim evladımızı bizlere bağışladı ne kadar hamd etsek azdır.umarım bu yazımdan sonra böyle bir olay kimsenin evladına gelmez ve olabilecekse bile bilinçli bir şekilde hareket edilir ve sorunlar olmaz.

5 ay önce sağlıklı bir kız evladımız dünyaya geldi.herşey normal denildi ve çocuk doktorları rutin muayenelerinde bir sıkıntı olmadığını söyleyip bizleri 1 gün sonra taburcu ettiler.bundan sonraki süreçte herşey normal ilerliyordu.tanıdıklarımızdan bazıları kızımızın sarılığı olduğunu ama genelde her yeni doğan çocuklarda sarılığın olacağını ama bir süre sonra geçeceğini söylediler.tabi bu arada kızımıza çok uslu sakin sesi çıkmıyor gibi hoşumuza giden şeyler söyleniyordu.tabi biz daha sonra yeni doğan bir bebeğin ağlaması gerektiğini sarılığın kızımızı uyuttuğunu bilememiştik :(

1 hafta sonra ilk muayene tarihimiz gelmişti.(tabi daha sonra öğrendik ki yeni doğan bebek en fazla 3 günde tekrardan kontrole gelmesi gerekiyormuş)aynı çocuk doktoru çocuğu görür görmez bir panik havasında kızımızın sarılığının çok yüksek olduğunu hemen yoğun bakıma alınması gerektiğini ve aynı anda bizlere de geç kalındığını söylediğinde başımdan aşağı kaynar sular dökülmüştü.çünkü sarılığın fazla olması beyin duvalarının açık olmasından dolayı beyinde tahribata yol açıyormuş.ve sözde çocuk doktorumuz bunu normal sarılık zannettiği için bizlere sarfettiği kırıcı sözleri söylemek bile istemiyorum.çünkü bu durumun normal bir sarılık olmadığını daha sonra anlayacaktık :(

Lafı çok uzatmadan bizleri sonra bizde yeterli donanım yok diye başka bir hastaneye sevk ettiler ve burda sarılık değerinin normalı en fazla 10-15 değerinde olması gerekirken kızımda 23 seviyelerine gelmişti.hemen fototerapi denilen mavi ışık verildi sarılık değeri düşülmesi beklenildi ama yavrumuz buna cevap vermedi,son çare olarak kanını değiştireceklerini söylediler ve riskli olabileceğini kızımızı kaybedebileceğimizi söylediler ama yapmasalarda yavrumuz yatağa mahkum olacaktı bir baba olarak en zor gecem olmuştu.ve kanını değiştirdiler,oksijen verildi.1 hafta kadar yoğun bakımda kaldı ve sonra taburcu edildik.

Şimdi Rabbime şükürler olsun yavrumuzu bize bağışladı.hareketleri gülmesi gelişimi gayet iyi.sadece sarılık kulaklarına da zarar verme ihtimalinden dolayı her ay işitme testine giriyoruz ve tam neticeyi 6.ay da alacaz.bunada şükür ediyoruz.rabbim kimseyi evladıyla imtihan etmesin acısını göstermesin. :yes:

Şimdi ABO KAN UYUŞMAZLIĞI nedir nasıl olur bahsetmek istiyorum.halk arasında bildiğimiz annenin yada babanın birisinin negatif diğerinin pozitif olması durumuyla karıştırılmaması gerektiğini özellikle belirtmek isterim!

Kan grubu O olan anne, kan grubu A ya da B olan bir bebeği olduğunda, bu bebeğin yenidoğan döneminde belirgin sarılığının olması durumuna ABO UYUŞMAZLIĞI denir. Kan grubu O olan kişilerin kanında doğal olarak anti-A ve anti-B denen, A ve B kan gruplarına tepki veren antikorlar mevcuttur. Kan grubu O olan bir bayan, kan grubu A ya da B ya da AB olan bir erkekle evlendiğinde kan grubu A ya da B olan bir bebeğe sahip olabilir. Hamileyken karnında farklı kan grubuna sahip bir bebeği taşıyan annenin doğal anti-A ve anti-B antikorlarları, plasenta yoluyla bebeğin kanına ulaşırlar ve bebeğin kırmızı kan hücrelerini hassaslaştırırlar. Bu durumda bebeğin kırmızı kan hücreleri yenidoğan döneminde kolayca yıkılabilir ve yenidoğan sarılığı çok belirginleşebilir. Etkilenen bebeğe fototerapi uygulanması gerekebilir. Yenidoğan bebeklerin kan grubu A ya da B olduğunda, annenin kan grubu O ise, bebeğin yenidoğan sarılığı, çok dikkatle takip edilmelidir.

• Beğen 9
Yorum bağlantısı

Kan grubu O olan anne, kan grubu A ya da B olan bir bebeği olduğunda, bu bebeğin yenidoğan döneminde belirgin sarılığının olması durumuna ABO UYUŞMAZLIĞI denir. Kan grubu O olan kişilerin kanında doğal olarak anti-A ve anti-B denen, A ve B kan gruplarına tepki veren antikorlar mevcuttur. Kan grubu O olan bir bayan, kan grubu A ya da B ya da AB olan bir erkekle evlendiğinde kan grubu A ya da B olan bir bebeğe sahip olabilir. Hamileyken karnında farklı kan grubuna sahip bir bebeği taşıyan annenin doğal anti-A ve anti-B antikorlarları, plasenta yoluyla bebeğin kanına ulaşırlar ve bebeğin kırmızı kan hücrelerini hassaslaştırırlar. Bu durumda bebeğin kırmızı kan hücreleri yenidoğan döneminde kolayca yıkılabilir ve yenidoğan sarılığı çok belirginleşebilir. Etkilenen bebeğe fototerapi uygulanması gerekebilir. Yenidoğan bebeklerin kan grubu A ya da B olduğunda, annenin kan grubu O ise, bebeğin yenidoğan sarılığı, çok dikkatle takip edilmelidir.

Çok geçmiş olsun..Aynı durum bizim başımızdan da geçmişti,ama hastane yönetimi bizi bırakmamıştı ve hemen müdahale edilmişti kızımıza.

İşaretlediğim yerler birebir benimle örtüşüyor.

Anlamadığım nokta evlenirken sağlık taramasından neden geçiyoruz biz ? Böyle bir durumu orada bu taramayı yapanlar neden anlatmıyorlar bize.  :angry:

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Geçmiş olsun, Allah evladınızı size bağışlamış. Oğlum doğduğunda ebe olan bir yakınımızın tavsiyesi ile bir hafta hiç ışığı kapatmadık. Çok şükür sarılık olmamıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bu bilgi benim gibi yeni evlenecek insanlar için büyük önem taşıyor. Çok teşekkür ederim. bu arada büyük geçmiş olsun Allah size kızınızı yeğenimizi bağışlamış. Umarım bir daha böyle üzücü olaylar yaşamazsınız.

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

Geçmiş olsun, Allah (c.c.) hayırlı uzun ömürler nasip etsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Çok geçmiş olsun. Her iki oğlumda da yaşadığım hastalık. İlk çocuğumda ailecek hastahane de sefil olmuştuk. Çocuk bir yandan ağlar anne diğer yandan.

İkinci çocuğumda bize tedaviyi istersek evde yapabileceğimiz söylendi. Basit bir  düzenekle yapılan,mavi fulerasan lamba altında evde sıkıntısız bir şekilde atlatmıştık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Büyük geçmiş olsun.Kızımıza uzun sağlıklı bir ömür dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfur Polat

Çok çok geçmiş olsun. Sizin kadar olmasa da bizde de  böyle bir durum gerçekleşti.

Benim kan grubum A(+) , eşimin 0 (-) . Zaten söyleniyordu çocuğun kanı eğer pozitif olursa iğne yaptırılması lazım diye. Belli taramalardan sonra çocuk doğana kadar çok şükür bir sıkıntı yaşamadık. 1 erkek Çocuğumuz dünyaya gelince 1 gece kaldıktan sonra ve sabah çocuk doktoru çocuğu gördükten sonra ne olur ne olmaz , çocuk süt fazla almayabilir diye hazır  mamanın 1 hafta  verilmesini söyledi. Ben özellikle çocuğun anne sütü almasından yana olduğumdan dolayı doktor' a çocuk mamaya alışmaz inşallah dedim.

Neyse çokda uzatmayayım, Doktor bey kaşık veya şırınga ile mamanın verilmesini tavsiye etti. 3 gün sonra kontrole gittiğimizde çocuğun sarılık olduğunu, hastanemizde ışık tedavi sisteminin olmadığını bizi diğer hastaneye yönlendirdi. Diğer hastaneye gittik, çocuğun gözüne ışık almaması için maske takıldı, serum takviyesi yapıldı. Nerdeyse 1-2 saatte 1 ayağından kan alındı. Çocuğun canı yanıyor biz dayanamıyoruz tabii, hele birde kan alınan ince boru şeklindeki cam hortum bazen kan ile dolmayınca, farklı yerden bi daha çocuğa iğne batırılıyor cam şişe hortum dolduruluyor, sonunda eşim 1-2 hemşireyi fırçalayınca artık hemşirelerde korkuyor, annenin gelmemesini istiyorlar, ben çocuğu götür getir yapıyorum. Çocuğumda maşallah hem elleri hem ayakları kuvvetli, sabit tutmakta zorlanıyoruz. Sözde 3.günün sonunda çıkacağını söyledi çocuk doktoru, ama benim iş yeri ile ilgili halletmem gereken bir iş olduğundan çocuğu anne ve anne annesi ile bırakıp gitmek zorunda kaldım. O ara kayın valide çocuğu iyi kontrol edemediğinden veya benim kadar dikkatli olmadığından çocuk elindeki serumu çıkarmış, bu yüzden 1 gün daha hastane özel odasında 1 gün daha kaldık.

Neyseki diğer gün durumu normalleşti. Allah kimseyi hastanesiz bırakmasın, ama fazla da muhtaç eylemesin. Hastanede kalmak ayrı bir sıkıcı durum, uykusuzluk ayrı bir zorluk. Çocuktan kan alınırken onun ağlamalarına dayanmak ayrı bir zorluk. Çok şükür 4 gün kaldıktan sonra hastaneden çıktık. Çocuk düzeldi, ama ayak topuğu delik deşik oldu. 

Rabbim kimseye evlat acısı vermesin. Çok şükür 38 gün önce 1 kız çocuğumda dünyaya geldi :) , Hayata tutunmaya bir sebep daha çıktı...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Koç

Öncelikle geçmiş olsun rabbim evladımızla bizi imtihan etmesin. İnşaallah kalıcı bir hasar olmamıştır. Sizinkine benzeyen kendi hikayemi ben kısaca anlatayım.Kan gruplarımız Babam 0+, annem a-,  benim a+. Ben doğduktan bir müddet sonra sokağımızdaki deli hatçe nin  "bu çocuk hasta doktora götürün" demesi üzerine akşam babam işten gelince beni doktora götürüyorlar. Bu arada ben 20 günlük filanım. Doktor babama eve uğramadan  uğramadan çukurova üniversitesi hastesine gitmesini söylüyor. Hastanede billurubin seviyemi ölçtüklerinde 21 çıkıyor. Bu arada kan değişimi yapılabileceğini söylerek tanıdıklardan kan bulmalarını istiyor. Hikaye uzun ancak yaklaşık 1 ay hastanede yatmışım. Billurubin seviyem 29 a kadar çıkmış. Bu noktada kalmış. Kan değişimi yapılmamış. Kardeşlerim 0+ . Kilo dışında pek sağlık problemim yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Çok büyük geçmiş olsun benimde 50 günlük bir yavrum var doğdu anda sarılık değeri yüksekti kontroller beslenme falan derken en son 8,5 değeri görüldü ve 1 ay sonraya randevu verildi bu ayın 20 sinde gözlemlerimde sanki hafifte olsa sarıymış gibi geliyor lakin huysuzlu ağlaması dengedeymiş gibi tedirgin oldum yazınızı okuynca ikizlerimde 1 gece mavi ışıkta kalmıştı sizi çok iyi anlıyorum insanın ömründen ömür gidiyor valla Allah yavrularımızı ve sevdiklerimizi korusun  :nazar:  :nazar:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Allah esirgemiş, çok geçmiş olsun.

Böyle bir konu ile farkındalık yaratmanız da çok güzel.

Bu arada evlenmeden önce sağlık kontrolü yapılıyor, ama sadece bireysel olarak yapılıyor. Çift uyumlu mu yada çocuk beklediklerinde nelere dikkat edilsin uyarılmıyor.

Kız kendi aile hekiminde, çocuk kendi aile hekiminde farklı doktorlara bu testi yaptırıyorlar, bu şekilde nasıl olabilir de çiftin uyumlu mu  yada uyumsuz sa nelere dikkat etmeleri gerektiği belirtilir ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Özvarlık

Allah razı olsun arkadaşlar iyi dilekleriniz için.Hepimizin başına gelebiliyor.Rabbim evlatlarımızı korusun inşallah.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Allah esirgemiş, çok geçmiş olsun.

Böyle bir konu ile farkındalık yaratmanız da çok güzel.

Bu arada evlenmeden önce sağlık kontrolü yapılıyor, ama sadece bireysel olarak yapılıyor. Çift uyumlu mu yada çocuk beklediklerinde nelere dikkat edilsin uyarılmıyor.

Kız kendi aile hekiminde, çocuk kendi aile hekiminde farklı doktorlara bu testi yaptırıyorlar, bu şekilde nasıl olabilir de çiftin uyumlu mu  yada uyumsuz sa nelere dikkat etmeleri gerektiği belirtilir ?

Bursa için söyleyeyim 2 aile hekiminin sonucunu farklı bir kuruluştan alıyoruz. Yani sonuçlar bir merkeze gidiyor o merkez ortak rapor yazıyor.

Yorum bağlantısı

Sinan Bey, çok geçmiş olsun. İnşallah kulak kontrolünde de olumlu sonuç alırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...