İçeriğe Yönlendir

Yenidoğan Sarılığı (Abo Kan Grubu Uyuşmazliği)

Sinan Özvarlık

Recommended Posts

Emre Şimşek

Çok geçmiş olsun, tecrübeleriniz bizler için faydalı oldu, sayelerinizde bilgi edindik. Allah yavrularımızı anne babalarına bağışlasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bursa için söyleyeyim 2 aile hekiminin sonucunu farklı bir kuruluştan alıyoruz. Yani sonuçlar bir merkeze gidiyor o merkez ortak rapor yazıyor.

İşte bu mantıklı olan, bize ayrı ayrı aile hekimleri hazırladı. Doktora da sordum farklı yerde niye yaptırıyoruz ozaman neye bakacaklar diye sistem bu şekilde ilerliyor diyor..

Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Merhaba arkadaşlar ,

Sizlere 5 ay önce başımızdan geçen Rabbimin kimselere yaşatmasını istemediğim toplumda çok bilinmeyen gizli ilerleyen ancak bilinçli doktorların farkedebileceği yeni doğan sarılığı gibi ama abo kan uyuşmazlığının etkisi ile çok kötü sonuçlar doğurabilen bir konu da ,nacizane yaşadığım üzücü hadiseleri paylaşmak ve herkesin dikkatli olmasını temenni ettiğim bir hadiseyi bahsetmek istiyorum.

Ne yazık ki sağlık alanında buna benzer ihmaller zincirini hepimiz görüyoruz ve yaşıyoruz.Şükürler olsun ki Rabbim evladımızı bizlere bağışladı ne kadar hamd etsek azdır.umarım bu yazımdan sonra böyle bir olay kimsenin evladına gelmez ve olabilecekse bile bilinçli bir şekilde hareket edilir ve sorunlar olmaz.

5 ay önce sağlıklı bir kız evladımız dünyaya geldi.herşey normal denildi ve çocuk doktorları rutin muayenelerinde bir sıkıntı olmadığını söyleyip bizleri 1 gün sonra taburcu ettiler.bundan sonraki süreçte herşey normal ilerliyordu.tanıdıklarımızdan bazıları kızımızın sarılığı olduğunu ama genelde her yeni doğan çocuklarda sarılığın olacağını ama bir süre sonra geçeceğini söylediler.tabi bu arada kızımıza çok uslu sakin sesi çıkmıyor gibi hoşumuza giden şeyler söyleniyordu.tabi biz daha sonra yeni doğan bir bebeğin ağlaması gerektiğini sarılığın kızımızı uyuttuğunu bilememiştik :(

1 hafta sonra ilk muayene tarihimiz gelmişti.(tabi daha sonra öğrendik ki yeni doğan bebek en fazla 3 günde tekrardan kontrole gelmesi gerekiyormuş)aynı çocuk doktoru çocuğu görür görmez bir panik havasında kızımızın sarılığının çok yüksek olduğunu hemen yoğun bakıma alınması gerektiğini ve aynı anda bizlere de geç kalındığını söylediğinde başımdan aşağı kaynar sular dökülmüştü.çünkü sarılığın fazla olması beyin duvalarının açık olmasından dolayı beyinde tahribata yol açıyormuş.ve sözde çocuk doktorumuz bunu normal sarılık zannettiği için bizlere sarfettiği kırıcı sözleri söylemek bile istemiyorum.çünkü bu durumun normal bir sarılık olmadığını daha sonra anlayacaktık :(

Lafı çok uzatmadan bizleri sonra bizde yeterli donanım yok diye başka bir hastaneye sevk ettiler ve burda sarılık değerinin normalı en fazla 10-15 değerinde olması gerekirken kızımda 23 seviyelerine gelmişti.hemen fototerapi denilen mavi ışık verildi sarılık değeri düşülmesi beklenildi ama yavrumuz buna cevap vermedi,son çare olarak kanını değiştireceklerini söylediler ve riskli olabileceğini kızımızı kaybedebileceğimizi söylediler ama yapmasalarda yavrumuz yatağa mahkum olacaktı bir baba olarak en zor gecem olmuştu.ve kanını değiştirdiler,oksijen verildi.1 hafta kadar yoğun bakımda kaldı ve sonra taburcu edildik.

Şimdi Rabbime şükürler olsun yavrumuzu bize bağışladı.hareketleri gülmesi gelişimi gayet iyi.sadece sarılık kulaklarına da zarar verme ihtimalinden dolayı her ay işitme testine giriyoruz ve tam neticeyi 6.ay da alacaz.bunada şükür ediyoruz.rabbim kimseyi evladıyla imtihan etmesin acısını göstermesin. :yes:

Şimdi ABO KAN UYUŞMAZLIĞI nedir nasıl olur bahsetmek istiyorum.halk arasında bildiğimiz annenin yada babanın birisinin negatif diğerinin pozitif olması durumuyla karıştırılmaması gerektiğini özellikle belirtmek isterim!

Kan grubu O olan anne, kan grubu A ya da B olan bir bebeği olduğunda, bu bebeğin yenidoğan döneminde belirgin sarılığının olması durumuna ABO UYUŞMAZLIĞI denir. Kan grubu O olan kişilerin kanında doğal olarak anti-A ve anti-B denen, A ve B kan gruplarına tepki veren antikorlar mevcuttur. Kan grubu O olan bir bayan, kan grubu A ya da B ya da AB olan bir erkekle evlendiğinde kan grubu A ya da B olan bir bebeğe sahip olabilir. Hamileyken karnında farklı kan grubuna sahip bir bebeği taşıyan annenin doğal anti-A ve anti-B antikorlarları, plasenta yoluyla bebeğin kanına ulaşırlar ve bebeğin kırmızı kan hücrelerini hassaslaştırırlar. Bu durumda bebeğin kırmızı kan hücreleri yenidoğan döneminde kolayca yıkılabilir ve yenidoğan sarılığı çok belirginleşebilir. Etkilenen bebeğe fototerapi uygulanması gerekebilir. Yenidoğan bebeklerin kan grubu A ya da B olduğunda, annenin kan grubu O ise, bebeğin yenidoğan sarılığı, çok dikkatle takip edilmelidir.

Çok geçmiş olsun. Bilgilerin için de teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Annemle babam pozitif olup babamın ab annemin a olmasına rağmen doğduktan sonra 1 ay boyunca sarılık yaşamışım. Tam detaylarını bilmem ancak her zaman senin sarılığın 1 ay sürdü derler. Geçmiş olsun

Bebeğin doğduktan sonra sarılık olma ihtimali çok yüksek. Sanırım zor olanı kan uyuşmazlığı. Evlenmeden önce yapılan testlerde uyuşmazlık varsa hamilelik döneminde ilaç tedavisi uyguluyorlar diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Geçmiş olsun. Bilgileri bizlerle paylaştığınız bilgilendiridğiniz için de Allah razı olsun.

Allahım acil şifalar versin.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören
(düzenlendi)

Yeni doğan sariligini benim oglumda gecirdi ancak hafif derece . eşim sezeryanla doğum yaptığı için sütü 1 hafta kadar gelmedi . bebek aç kaldığında sariligin ilerledigini ve ilk dogdugu andan itibaren her saat başı emzirme ve 3 saatte bir  ek gida sütü verdik 10 cc kadar 1 hafta sonunda eşimin sütü gelince ek gidayi bıraktık ve çok şükür sariligi hafif atlattik. Bebek ac kaldiginda vücud direncsiz kaldigindan ileri derecelere cikiyor. Tabi bebeğin anneden ilk olarak sari suyu almasi gerekiyor o da bağışıklık sistemi icin cok guclu birseymis

tarihinde Tuna İşgören tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Çok geçmiş olsun. Umarım bundan sonra ki yaşamı boyunca hiçbir sorunla karşılaşmaz minik melek..

Yorum bağlantısı
Zafer Bakar
(düzenlendi)

geçmiş olsun allah kimseyi evladıyla sınamasın

tarihinde Zafer Bakar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Çok geçmiş olsun, benim gibi yeni çocuk bekleyen birisi için faydalı oldu bu konu...

Yorum bağlantısı

Bu konuda söylenecek bazı şeyler var. Sarılık değerinin yüksek olması beyine hasar vereceği anlamına gelmez. Yüksek düzeyde ki bilürübin eğer tedavi ile düşürülemezse krugger sendromu denilen bir sendrom ortaya çıkar. Bu sendrom serebral palse dediğimiz beyin felcini ortaya çıkarır. Serebral palse gelişmediği için korkmanızı gerektiren bir durum yok. Ayrıca serebral palse, epilepsi krizi ile benzer bir tablodur. Korkmanıza hiç gerek yok.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Geçmiş olsun, bizim büyük oğlumuzu da bebek göreceğim diye gelen bir aile dostumuz fark etmişti sarılığının yüksek olduğunu. İki günlüktü kaptığım gibi hastaneye götürdüm bilirubin 8.5 çıktığı için elimize boş ana kucağını verip eve yolladılar.. geceyi ışık altında geçirdi sabah tekrar kucağımıza alma anı anlatılacak gibi değil. Şimdi kimin çocuğu olsa tembihlerim sarılık olayını..

Yorum bağlantısı
Uğur Çimen

Çok geçmiş olsun.Rabbim evladınıza uzun ve sağlıklı ömür nasipnetsin inşallah

Çok geçmiş olsun.Rabbim evladınıza uzun ve sağlıklı ömür nasipnetsin inşallah

Yorum bağlantısı
Murat Birinci

28 Mart 2015. Sizin anlattıklarınızın katmerlisi bizim Başımıza da geldi. Bilirubini 25 seviyesinde oğlumuzun en son yoğun bakımda ölçüldü ve cihaz okuyamadı o derece. 2 gün kaybetme riski, 12 gün yoğun Bakımdan sonra oğlumuza Kavuştuk. Çok yerinde bir konu olmuş. Okurken o günler aklıma geldi ve Ağladım. Rabbim kimseyi evladı ile imtihan etmesin. Bizim olayda hastane ve doktorların çok büyük ihmalleri var. Dava açacağım en kısa zamanda. Sizde de böyle bir durum varsa sizde düşünün

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun. Yüce Allah yavrunuzu size bağışladığı gibi;  araz kalmadan sağlıklı bir şekilde büyümesini nasip edecektir inşallah.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Sinan Özvarlık

Bu konuda söylenecek bazı şeyler var. Sarılık değerinin yüksek olması beyine hasar vereceği anlamına gelmez. Yüksek düzeyde ki bilürübin eğer tedavi ile düşürülemezse krugger sendromu denilen bir sendrom ortaya çıkar. Bu sendrom serebral palse dediğimiz beyin felcini ortaya çıkarır. Serebral palse gelişmediği için korkmanızı gerektiren bir durum yok. Ayrıca serebral palse, epilepsi krizi ile benzer bir tablodur. Korkmanıza hiç gerek yok.

Çok şükür,zaten şu anda gelişimi gayet iyi ilerliyor.sadece işitme testinden geçemiyoruz.6.ayda tam olarak duyup duymadığı belli olacak.seslendiğimizde hemen olmasada sesin geldiği tarafa dönüyor ama biz buna şükür ediyoruz.burda erken teşhisin çok büyük bir önemi var.çoğu rahatsızlık erken tespit edilemediği için büyüyor.6.aydan sonra hecelemeye başlayacağı için duyması,beyin gelişimi için çok önemli.

Geçmiş olsun, bizim büyük oğlumuzu da bebek göreceğim diye gelen bir aile dostumuz fark etmişti sarılığının yüksek olduğunu. İki günlüktü kaptığım gibi hastaneye götürdüm bilirubin 8.5 çıktığı için elimize boş ana kucağını verip eve yolladılar.. geceyi ışık altında geçirdi sabah tekrar kucağımıza alma anı anlatılacak gibi değil. Şimdi kimin çocuğu olsa tembihlerim sarılık olayını..

Sizlerede geçmiş olsun.iyi ki hemen götürmüşsünüz.bende herkesi bu konuda bilinçlendirmeye çalışıyorum.

28 Mart 2015. Sizin anlattıklarınızın katmerlisi bizim Başımıza da geldi. Bilirubini 25 seviyesinde oğlumuzun en son yoğun bakımda ölçüldü ve cihaz okuyamadı o derece. 2 gün kaybetme riski, 12 gün yoğun Bakımdan sonra oğlumuza Kavuştuk. Çok yerinde bir konu olmuş. Okurken o günler aklıma geldi ve Ağladım. Rabbim kimseyi evladı ile imtihan etmesin. Bizim olayda hastane ve doktorların çok büyük ihmalleri var. Dava açacağım en kısa zamanda. Sizde de böyle bir durum varsa sizde düşünün

Çok geçmiş olsun.inşallah şu anda gayet sağlıklıdır.maalesef ihmaller zinciri ne ilk ne de son olacak.en iyisi bizlerin bilinçlenip daha dikkatli olmamızdan geçiyor.bende dava açmayı düşündüm başkalarının da canı yanmaması için ama bir çözüm alacağımı düşünmüyorum.ben o doktoru Allah'a havale ettim vicdanına bıraktım.ama her fırsatta o hastaneyi ve o doktoru herkese söylüyorum uyarıyorum.

Yorum bağlantısı

Çok şükür,zaten şu anda gelişimi gayet iyi ilerliyor.sadece işitme testinden geçemiyoruz.6.ayda tam olarak duyup duymadığı belli olacak.seslendiğimizde hemen olmasada sesin geldiği tarafa dönüyor ama biz buna şükür ediyoruz.burda erken teşhisin çok büyük bir önemi var.çoğu rahatsızlık erken tespit edilemediği için büyüyor.6.aydan sonra hecelemeye başlayacağı için duyması,beyin gelişimi için çok önemli.

Sizlerede geçmiş olsun.iyi ki hemen götürmüşsünüz.bende herkesi bu konuda bilinçlendirmeye çalışıyorum.

Çok geçmiş olsun.inşallah şu anda gayet sağlıklıdır.maalesef ihmaller zinciri ne ilk ne de son olacak.en iyisi bizlerin bilinçlenip daha dikkatli olmamızdan geçiyor.bende dava açmayı düşündüm başkalarının da canı yanmaması için ama bir çözüm alacağımı düşünmüyorum.ben o doktoru Allah'a havale ettim vicdanına bıraktım.ama her fırsatta o hastaneyi ve o doktoru herkese söylüyorum uyarıyorum.

Çocuk gelişiminde herşey moda mod değildir. Bazı davranışlar erken bazı davranışlar geç olabilir. Mesela bazı çocuklar erken yürürken bazıları geç yürür. Bunlar internette ay ay yazıyor. Ama dediğim gibi değişkenlik arz edebilir. Duyma konusunda sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Çok geçmiş olsun.
Yorum bağlantısı
Sinan Özvarlık

Bebeğin doğduktan sonra sarılık olma ihtimali çok yüksek. Sanırım zor olanı kan uyuşmazlığı. Evlenmeden önce yapılan testlerde uyuşmazlık varsa hamilelik döneminde ilaç tedavisi uyguluyorlar diye biliyorum.

Her bebek doğduğunda sarılık geçirir.ama bu en fazla 3 gün sürer ve biter.kan uyuşmazlığı sadece pozitif ve negatif durumlarına bakıyorlar ve ona göre müdahale ediliyor.bu durum ise patolojik bir durum olduğundan bir anda yükseliyor ve zarar veriyor.maalesef bu durumda önceden yapılacak bir tedavi yok.sadece dikkatli davranıp sık sık kontrole gidip geç kalmadan müdahale edilmesi gerek.

anne a pozitif baba b pozitif=çocuk b pozitif olursa abo kan uyuşmazlığı gerçekleşiyor.
anne a pozitif baba b pozitif=çocuk a pozitif olursa hiçbir sıkıntı olmuyor.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...