İçeriğe Yönlendir

Otomotive Eylül'de %5 Zam

Harun Özden

Recommended Posts

Arda Bülent Güzel

Bizim Hanım'a Ocak 2015 te 50250 aldığımız golf 60000 tl dayandı. İnşaat yapana kadar Sıfır araç Alıp bekletsem daha iyiydi.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

abi poloda dsg farkı 5 bin tl golfte 10 bin tl sanırım gelen zamlarda ona göre oluyor :)

olabilir Mert. Çok arttı fiyatlar. Benim Mondi ne oldu bilmiyorum. Yüzde 5 gelecek dedilerdi
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

fiesta 1.6i 105 PS A/T Titanium ICA 52.520 den 54.330 a fark %3.5

fiesta 1.5 TDCi 75PS Titanium ICA 56.120 den 58.055 e fark %3.5 

bunlar gene insaflı çıktı

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

gittikçe fakirliyoruz..hayat sadece otomobilden ibaret değilki..maaşlar günden güne eriyor..Allah sonumuzu hayır etsin..

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun

Evet bu devirde sıfır araba alınmaz ama araba almaya karar verdikten sonraki geçen zaman zarfında ikinci eller sıfırlara tur bindirdikçe ne sıfır ne de ikinci el araba almak imkansıza yaklaşıyo.

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

bu gidişle ekşi sözlükteki 100.000 tl'ye golf almak türevi başlıklarda anlamını yitirecek, olağan hale gelecek. zira kendisinin fiyatı 97.500 tl'yi bulmuş durumda  :shok:

Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Bizim Hanım'a Ocak 2015 te 50250 aldığımız golf 60000 tl dayandı. İnşaat yapana kadar Sıfır araç Alıp bekletsem daha iyiydi.

Mersinde ev fiyatları da arttı. Arkadaşımın yaklaşık bir yıl önce Mezitlide 100000 liraya aldığı evi tayin dolaysıyla sattı 147000 liraya.

Yorum bağlantısı
Hasan Kaynak

gittikçe fakirliyoruz..hayat sadece otomobilden ibaret değilki..maaşlar günden güne eriyor..Allah sonumuzu hayır etsin..

Anlayan varmı?,, 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Hayat ne yazikki maaşlar gibi enflasyon oranında artmadığından gittikçe maaşlar eriyor, bekar olduğum halde marketten çerez alırken iki ker bakıyor üç kerek düşünüyorum,herşey ateş pahası.

Velhasıl kelam asıl konuya gelecek olursak söz konusu zamların dolar kuru yükselmesine bağlı olduğunu düşünüyorum, ki bu şekilde tv açıklama yapmışlardı, zam yapmamaız gerekiy diye.. kur düşerse (ki bu aralar düşmez) fiyatlarda düşebilir...

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Anlayan varmı?,, 

ben size şöyle izah edeyim sanırım anlayamadınız..

otomotiv zammı evet üzücü bir şey ama hayatın devamı için sıfır km. araba almak zorunlu değil..otomotiv zammının asıl nedeni kurdaki yükseliş..dolayısıyla kurdaki artış herşeyin fiyatını arttırıyor..Gelirimiz içinde zorunlu tüketime ayırdığımız pay artıyor..dolayısıyla sabit gelirli insanların sıfır km. araba almalarını geçtim geçinmeleri bile zor hale geliyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

geçen bir alışveriş merkezine arabayı park etmeye çalışıyorum..Bizim oğlan bombayı patlattı ( 5 yaşında)

Baba bizim gri arabada yeniydi (2010 Cruze) neden o'nu sattık bu arabayı aldık :D hanımla birbirimize bakıp gülümsedik..çocuğa cevap veremedik..hakikaten hayatta bazen basit düşünmek gerekiyor..5 yaşındaki çocuk kadar olamadım :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Mezitli için suriyeli zammı olmasın :)

Etkisinin olduğu söyleniyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Efe Özer

Bu zamlara bakılırsa eldekı fıesta benle bırlıkte unıversteyı bıtırıp, ıse baslayıp hatta benle bırlıkte evlenecek gıbı gozukuyor.Devır eldekı avuctakıne sıkı sıkı tutunma devrı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

Sen Mezitliyi söylüyorsun gel bide KİLİS'İ gör.Ne evi ne arabası.İnsanlık bile pahalı olmuş oralarda...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Zam anladık kur arttı diye oldu.. Kur %5 artsaydı %15 zam gelirdi.. Ancak kur %10 düşseydi fiyatları sabitledik daha ne yapalım zam yapmıyoruz derlerdi.. Hiç fiyat indirelim diye düşünen olmazdı.Hep böyle olmuyor mu ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Araç satımı rekor kırıyor ama fiyatlarda onun arkasından rekor kırıyor.  Ben dünyanın en pahalı yakıtını zaten kullanıyorum. Neden bir de üstüne bu gidişle dünyanın en pahalı aracını kullanmak zorunda bırakılıyorum. Tamam sıfır araçlar zamlanıyor ama arkasına 2. ellerde de fiyatlar iyice artmaya başladı şu iletişim çağında artık ev hanesinin araba sahibi olmasının bir lüks olduğunu düşünülmesini kınıyorummmmm.....

Yorum bağlantısı
Halim Pehlivan

Bankalar kolayca kredi veriyor, alım gücü artıyor. Sonuç borçlu huzursuz bir millet ve bitmek tükenmek bilmeyen istekleri... Ülkem ekonomik kriz görmesin, sonumuz milletçe karanlık olur.

Ötv-kdv derken 30 liralık araç olmuş 50 lira. Naçizane fikrim şu an için sıfır araçlardan uzak durmak yönünde olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bankalar kolayca kredi veriyor, alım gücü artıyor. Sonuç borçlu huzursuz bir millet ve bitmek tükenmek bilmeyen istekleri... Ülkem ekonomik kriz görmesin, sonumuz milletçe karanlık olur.

Ötv-kdv derken 30 liralık araç olmuş 50 lira. Naçizane fikrim şu an için sıfır araçlardan uzak durmak yönünde olur.

30 liralik arac olmus 50 lira. Kredi faizi ile 70tl. Ilginc bicimde kredi ile arac alan herkes fatura ustunden konusuyor ama aslinda kampanya donemine denk gelmediyse her araca yuzde 10-15 de kredi faizi oduyor. Satarken aldigim fiyattan daha karli sattim diyor. Faizi de bindigine sayiyor:)

Arac satisinin patlamasi bizim gibi vergi kanununda amortisman, yeni arac alinca vergiden dusme gibi kriterler oldugu muddetce satis seviyesi velli bir rakamin altina dusmez. Kiralik arac kullanimi da 0 satislarini tetikliyor. Ben 5 yil once verilen ile simdi verilen arac kredi sayisindaki, ozellikle de konuttaki dususu gayet net goruyorum. Bureysel alimlar incelense dusus gorulur.

0 arac piyasasinin artmasi aracini satip alacaklar acisindan, elindeki aracinin da reel degerini 2. el piyasasindaki artisa paralel artmasi nedeniyle eskisinden cok farkli bir satinalim karari olusturmuyor. Aracini satmayi aklina koyan satiyor, yenisini aliyor. Ancak karar mekanizmasi hayatin diger kalemlerinin de pahalanmasi nedeniyle biraz uzuyor. Asil problem araci olmayanlar icin gecerli. Daha once de bir baslikta yazmistim. Su anda araci olmayan icin 0 arac fiyatlari belli gelir seviyesinde olmayan icin uzak bir hayale donusuyor. 2. Ele ise eskisinden en az yuzde 10 fazla maliyetle ulasabiliyor. Bu da alim kararini verirken birseylerden fedakarlik etmeyi gerektiriyor ya da arabami da alirim, eski yasam kalitemi de bozmam diyerek birclu yasamin stresi ile patlayan kredi kartlari, odenmeyen krediler kervanina katiliyor. Milli gelir 2008'den beri ulkede artmadi ama harcamalara baktiginizda piyasa da her sene daralma yerine artis var.

Saygilarimla.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bizdeki tüketim çılgınlığı lüks merakı olduğu sürece benzin 10 TL olsa Sıfır araçla zam üstüne zam binsede ekmeğimizden keser gider araba alırız.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Dünyadaki bir çok ülkede insanlar ihtiyacına göre karar verir ona göre araç alır. Bizimki gibi mantalitede olan ülkelerde ise araç bir statü temsil eder ve gidilir boyundan büyük işlere kalkışılarak gereksiz pahalı modeller alınır. Sonrada aldığı araç ile mahallesinde ailesinde işyerinde yada herhangi bir forumda o teneke yığını ile birilerine hava atar. Ama ay sonunda aldığı krediyi nasıl ödeyeceğinide kara kara düşünür. En az bu kafa daha bir 10-15 sene devam eder tahminimce. En çok satan araç markası üşkemizde artık malumunuz vw'dir. Bu yıl içinde markanın en çok satan modelide  passattır. Passatın en çok satan modeli hangisi bileniniz varmı? Hadi sizleri yormıyayım passat highline + ilave bir sürü gereksiz ıvır zıvır ile . Bu aracın üretildiği ve bizden gelir seviyesi hayli yüksek olan ülkede ise golf boşline en çok satar bilmem anlatabildimmi...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...