İçeriğe Yönlendir

Vestel, Otomotiv Sektörüne Adım Atıyor

Serhat ipeksoy

Recommended Posts

Serhat ipeksoy

Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Vestel, otomotiv sektörüne adım atıyor. elektrikli oto ve otomotiv elektroniği üzerine uzun süredir sessiz sedasız hazırlık yapan şirketin, bu alana uzun vadede 1 milyar doların üzerinde yatırım yapacağı konuşuluyor. Kulislerde, yatırımın birkaç ay içinde açıklanacağı söyleniyor.

Sektördeki dengeleri değiştirmesi beklenen yatırımın temelinde elektrikli Otomobil üretimi yer alacak. Dünya devlerinin bu yöndeki taleplerini de karşılayacak olan yatırımın, Türkiye'nin yerli elektrikli otomobil ihtiyacının da önemli bir parçasını tamamlaması bekleniyor. Vestel'in ilk aşamada elektrik motoru, elektrik motoru kontrol mekanizmaları ve motoru çalıştıran ana kartın dizaynını üreteceği belirtiliyor.

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/vestel-otomotiv-sektorune-adim/ekonomi/detay/2107358/default.htm?VID=481237

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Bahsi geçen yardımcı sanayilerden biri olmaya aday olabiliriz. Görüşmeleri devam ediyormuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Arçelik yapsa belki alırdım ama Vestel in yaptığı hiçbirşey i almam..  :i-ih:  :biggrin: Ayrıca Vestel i de tebrik ediyorum. Almasam da yerli üretim. Gurur verici..  :bravo:

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

İnşallah başarılı ve sürekli bir yatırım olur, Elin japonu, almanı yapınca şapka çıkarıp, para verip kullanıyoruz. Yerli yatırımcının sahtekar, hırsız imajını kıracak bir ürünle piyasayı alt üst edebilecekleri bir durum.

Bizde toplum olarak ön yargıyla bakışımızı biraz esnetirsek, bizden olmuş demektir.  :good1:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Fatih Dursun

Yerli dedim, geliştiler dedim, çocuk odasına onların klimasını alarak deneme yaptım ama facia. Aylarca kullanamadım, her gün bir yeri arızalandı, servisler içler acısı, ürünleri aşırı dandik. Arabaları da öyle olur muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Ofisimde Vestel Bio + 24000 btü klimasını kullanıyorum. Herhangi bir arızaya rastlamadım. Gayet memnunum. 

Muhtemel genel sorunlar, Su akıtıyor, soğutmuyor vs.

Çözüm, Montaj, Servis ve işçilik kalitesi. 

Sorunların ana kaynağı montajdan kaynaklanıyor maalesef.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Özvarlık

Bence otomotiv sektörü klimaya tv benzemez.hataya yer yok,rakip çok hepside en iyisini yapma yarışında.bu yarışta yer almak istiyorsa vestel kaliteli iyi işler çıkarması gerek.inşallah birileri artık bu işi başarır da bizde 'gururla yerli' arabasına biniyoruz deriz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Memleket olarak eleştirmek ve aşağılamak arasındaki farkı bir türlü tam kavrayamadık. Elin Tatası Protonu hatta Ladası ne hale geldi. Bizim Vestel mi bunu yapamayacak. Onlar hata yapacak biz de eleştirilerimizle onları düzelteceğiz. Bunun başka yolu yok. O zaman kapatalım dükkanı gidelim. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Memleket olarak eleştirmek ve aşağılamak arasındaki farkı bir türlü tam kavrayamadık. Elin Tatası Protonu hatta Ladası ne hale geldi. Bizim Vestel mi bunu yapamayacak. Onlar hata yapacak biz de eleştirilerimizle onları düzelteceğiz. Bunun başka yolu yok. O zaman kapatalım dükkanı gidelim. 

Çok doğru ve anlamlı bir cümle olmuş Memleket yerine Millet kelimesini koyup atasözü olarak kullanabilirim :)

"Millet olarak eleştirmek ile aşağılamak arasındaki farkı bir türlü tam kavrayamadık"

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben Vestel e güveniyorum. Son 5 yıldır çok başarılı işler yapıyorlar. Ar-ge leri gerçekten çok kuvvetli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ar-ge yi nasıl açıklıyorsun abi :) Araştırma-geliştirme olarak mı yoksa araklama-geliştirme mi olarak ?

Tabii ki de araklama- geliştirme :D Şaka bir yana Vestel Türkiye piyasasına bir çok ilki sunmuştur. Geçmişini araştır bak mesela internet tv denilen bir cihazı vardı. O dönem uzaydan gelmiş gibi bakıyordu millet.. Ha tuttu mu tutmadı..Sonra Dünya da bir ilk olan replay tv projesi vardır. Bir dönem oyun konsolu işine de el atacaktı ama sonra yapmadılar.Değişik şeyler bulur Vestel.. Yani ütü yapan bulaşık makinesi olursa bunu da Vestel yapar. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Tabii ki de araklama- geliştirme :D Şaka bir yana Vestel Türkiye piyasasına bir çok ilki sunmuştur. Geçmişini araştır bak mesela internet tv denilen bir cihazı vardı. O dönem uzaydan gelmiş gibi bakıyordu millet.. Ha tuttu mu tutmadı..Sonra Dünya da bir ilk olan replay tv projesi vardır. Bir dönem oyun konsolu işine de el atacaktı ama sonra yapmadılar.Değişik şeyler bulur Vestel.. Yani ütü yapan bulaşık makinesi olursa bunu da Vestel yapar. :)

Proje Kore'den kalıplar Çin'den olmak kaydı ile bir çok iş yapılabilir. Yardımcı sanayilik yaptım, ar-ge'sine de girdim (beyaz eşya) her türlü detay verebilirim ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Günümüz otomobilleri bile neredeyse birbirinin aynısı gibi tek bir kalıptan çıkmışcasına üretiliyorken Vestel de illa ki sağdan soldan gördüklerini yapacak. Burada bence önemli olan taklit bile olsa bunu becerebilmek. Yani biz yapalım da yerli olarak yabancıya bakarak yapalım. İlla özgün olacak diye bir durum yok. Önce düzgün taklitler yapalım sonra kendimizde buluruz bişeyler :) Bizim yan sanayi her alanda gelişmiş üzerine düşeni yapacaktır. Yeterli ne yapması gerektiğini bilsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

İnşallah başarırlar. Benim de gönlüm yapılmasından yana. Direkt olarak elektrikli araca yöenlme işi de bence çok mantıklı. Fosil yakıt olayı artık orta vadede zaten terk edilecek. O yüzden bu işe ne kadar erken başlanırsa o kadar yol alınır diye tahmin ve ümit ediyorum. Zaten elektrikli araç pilleri konusunda biliyorsunuz dünya markası TESLA ya model sunmuş ve kabul edilmişti. ( TUBİTAK ) Ben ümitliyim açıkçası. Dediğiniz gibi bir TATA bile bu kadar işler yapıp biz dahil bir sürü ülkeye araç satarken biz neden yapamayalım ki. 

Bu işlerin de bir gelişim süreci olacağını unutmamak lazım elbette. İlk başlarda bir sürü sıkıntılar olacaktır. Bunları da yılmadan düzeltme çabası olursa 5-6 yıl içinde tercih edilen bir marka olabilir diye düşünüyorum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Vestel, otomotiv sektörüne adım atıyor. elektrikli oto ve otomotiv elektroniği üzerine uzun süredir sessiz sedasız hazırlık yapan şirketin, bu alana uzun vadede 1 milyar doların üzerinde yatırım yapacağı konuşuluyor. Kulislerde, yatırımın birkaç ay içinde açıklanacağı söyleniyor.

Sektördeki dengeleri değiştirmesi beklenen yatırımın temelinde elektrikli Otomobil üretimi yer alacak. Dünya devlerinin bu yöndeki taleplerini de karşılayacak olan yatırımın, Türkiye'nin yerli elektrikli otomobil ihtiyacının da önemli bir parçasını tamamlaması bekleniyor. Vestel'in ilk aşamada elektrik motoru, elektrik motoru kontrol mekanizmaları ve motoru çalıştıran ana kartın dizaynını üreteceği belirtiliyor.

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/vestel-otomotiv-sektorune-adim/ekonomi/detay/2107358/default.htm?VID=481237

Vestele sözüm yok,bu cümleyi okuyunca beni bi gülme aldı nedense :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Keşke Vestel gibi 3 - 5 tane daha firmamız olabilse.  Başarılı olmalarını gönülden dilerim.  

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

bazıları bir şeyler yapmaya-üretmeye çalışıyor, en azından çabalıyor. bize en büyük zararı gene biz veriyoruz. siz ekşideki yorumları bir okusanız, abooo...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ar-ge yi nasıl açıklıyorsun abi :) Araştırma-geliştirme olarak mı yoksa araklama-geliştirme mi olarak ?

Araklamadan öğrenemezler ki.  :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Bir gün malzeme dersi hocam, mühendisi '' Yeter derecede kaliteli malzeme ile mümkün olan en iyi ürünü yapan kişi'' olarak tanımlamıştı. Ben Vestel'in  Tesladan daha iyi yapacağı gibi bir iddiası olduğunu sanmıyorum. Ama bir reno niye olmasın. Bize yeterli kalitede üretsin. En iyi kaliteyi sonra düşünürüz. Kısacası iş taşın altına elini koymakta. Bizden biri sırtlamaya niyetlenmişse bana bir el atmak düşer. Bu arada bizim ürünler hep Vestel. Yerli üretimi desteklemek için almıştım. Demekki niyet hayır, akibet hayır. Onların da niyetleri iyi ise, inşallah sonuçları da iyi olsun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Fabrika Bursada enjektör üretiyorlar diye biliyorum

İyi de bu onların yerli olduğunu belirlemez ki. Mc donalds da ülkemizde yüzlerce dükkanda günde milyonlarca burger satıyor :) En iyi ihtimalle istihdama katkıları olur. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...