İçeriğe Yönlendir

Veri Kurtarma İçin Yardıma İhtiyacım Var.

Fedai Özoğlu

Recommended Posts

Fedai Özoğlu
(düzenlendi)

Biri ölmüş kadar üzülüyorum.

Başıma gelen hiç birinizin başına gelmesin. Bizim çocuk bilgisayar(dizüstü ) çalışırken hard diskin olduğu yere vurmuş. İçinde yaklaşık 25 GB fotoğraflarımız var. 12 yıllık fotoğraflar. Çocukların ilk günkü fotolarından bu güne kadar binlerce fotograf.

Burada iki bilgisayar servisine verdim , ilki kafa vurma var dedi bilgisayar görmüyor dediler. Şu anda diğerinden gelecek haberi bekliyorum.

Bilgisi tecrübesi olan varsa lütfen yardımcı olsun. Bilgisayar hard diskle iletişime geçemiyor. Harici takılırsa usb bağlantı sesi geliyor. Disk başlatılamadı diyor.

Yardımlarınızı bekliyorum.

tarihinde Fedai Özoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Öncelikle geçmiş olsun. Görünen o ki arıza büyük ihtimalle mekanik. Veriler büyük ihtimalle kurtarılır ama sanırım pahalıya malolacak gibi. İnşallah fazla arıza yoktur da kolayca halledilir. Bu işi yapan profesyonel kurumlar vardır ama bildiğim kadarı ile çok para istiyorlarmış.

Aslında buradan şunu da anlıyoruz ki yedekleme çok önemli.

Tekrar geçmiş olsun Fedai Bey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Sakın ha. Bu tür durumlarda hdd ile fazla oynanmaz. İşini profesyonel yapan bir data firması bulun derim. Özellikle hdd nin markasının teknik Servisi'ne danışın.

Not: hdd açılarak Mekanik kontrol yapılacak be daha sonra izlenecek yol belirlenecek. Tekrar ediyorum bu iş profesyonellik ister. Format- kurulum işlerinde iyi olmaları bilgisayarcıları uzman yapmaz.

Not2: Bende de veri kaybedilmiş bir hdd var. Gerekirse üçlü rakamlara çıkıp verileri kurtarmak için bir şirkete göndereceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömür Can

Baştan söyleyeyim mantıken olabilecek şeyi yazıyorum bilgisayar bilgim standart bir kullanıcı kadardır.Sonuçta hard diskin içinde de aliminyumdan veya başka bir meteryalden bir disk var veriler ona kaydediliyor.Hasrd diskiniz çalışmazsa en son terçih olarak ikinci el bir sağlam harddisk veya sıfır bir harddisk alınır içindeki alimiyum disk sizin fotoğrafların kayıtlı olduğu diskle değiştirilir.İnşaallah kurtarırsınız.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Öncelikle geçmiş olsun. Görünen o ki arıza büyük ihtimalle mekanik. Veriler büyük ihtimalle kurtarılır ama sanırım pahalıya malolacak gibi. İnşallah fazla arıza yoktur da kolayca halledilir. Bu işi yapan profesyonel kurumlar vardır ama bildiğim kadarı ile çok para istiyorlarmış.

Aslında buradan şunu da anlıyoruz ki yedekleme çok önemli.

Tekrar geçmiş olsun Fedai Bey.

Sağol Fikret Bey . Yedekelme aklımdaydı fırsat olmadı. Bilgisayarı yenileyince eskiden yeniye attım. Eskiyide sattım .Eskisi olsa tekrar geri getirebilirim.
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
(düzenlendi)

25 gb lik veri için 4 haneli $ isterler, sorun mekanik ise işiniz çok çok zor, Allah yardımcınız olsun.

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Ömür BEy'in dediği gibi olur. Linux işletim sistemi bazen harddiski görebiliyor denenmesi lazım olmaz ise:

Aynı marka, model ve kapasitede yeni bir harddisk temin edilecek. Arızalı harddiskin sadece plakası/plakaları sağlam olan harddiske takılacak. Bu işler el değmeden parmak iz olmadan, tozsuz bir ortamda itinalı bir şekilde uzman biri tarafından yapılacak. İnşallah sorun çözülür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Telefonla boğuşurken Fikret bey gerekeni yazmış. Benim yazılar da onun üstüne gelmiş. Aynı şeyleri düşünmüş ve yazmış olmamız durumunuzu be yapmanız gerekeni netleştiriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Her kurcalatma profesyonel veri kurtarma imkanını düşürüyor. Mekanik sorun var, profesyonel bir firma ile çalışmanız gerekiyor.

www.verikurtarma.com

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Can Ebren

eğer verdiğime değer diyorsanız 400-500 tl civarında bir ücretle profesyonel hard disk kurtarma işletmeleri var diye biliyorum araştırmanızı tavsiye ederim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Baştan söyleyeyim mantıken olabilecek şeyi yazıyorum bilgisayar bilgim standart bir kullanıcı kadardır.Sonuçta hard diskin içinde de aliminyumdan veya başka bir meteryalden bir disk var veriler ona kaydediliyor.Hasrd diskiniz çalışmazsa en son terçih olarak ikinci el bir sağlam harddisk veya sıfır bir harddisk alınır içindeki alimiyum disk sizin fotoğrafların kayıtlı olduğu diskle değiştirilir.İnşaallah kurtarırsınız.

Ömür bey hdd bozulurken okuyucu kafa o metale hızla ve kontrolsüzce sürter. İşte burada sök tak işe yaramaz( ki bu iş ciddi bilgi gerektirir) yapılacak olan şey ikili okuyucu sistemlerde hdd aynasının(disk) bire bir imajının alınması ve daha sonra bu imaj üzerinden verilerin parçalar şeklinde kurtarılmasıdır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömür Can

Ömür bey hdd bozulurken okuyucu kafa o metale hızla ve kontrolsüzce sürter. İşte burada sök tak işe yaramaz( ki bu iş ciddi bilgi gerektirir) yapılacak olan şey ikili okuyucu sistemlerde hdd aynasının(disk) bire bir imajının alınması ve daha sonra bu imaj üzerinden verilerin parçalar şeklinde kurtarılmasıdır.

Ben yazımda da belirtiğim gibi bu konuda pek bilgi sahibi değilim.Benim düşüncemin olup olmayacağını Bilgisayardan anlayanlar daha iyi bilir tabiki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

350 $ civarıydı en son profesyonel kurtarma işlemleri

350$'a bulursanız hemen talibim :)

Kurtarma garantisi veren bir firma minimum 400-450$'dan başlatıyor fiyatı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Valla calistigim kurumun arsivini tutan harddiski kadikoyde bir firmada pazarlikla 350 dolara yaptirdik bundan 2 sene once :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Valla calistigim kurumun arsivini tutan harddiski kadikoyde bir firmada pazarlikla 350 dolara yaptirdik bundan 2 sene once :)

2 sene geçmiş işte, dediğim rakamlara geliyor şu an maalesef :(

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Eğer harddisk kafa atıyorsa,veri kurtarma programları işe yaramıyor maalesef,çünkü mekanik arıza oluştuğu için.Sani'nin dediği yolu izlemenizde fayda var.Aynı tavsiyeyi Selçuk ta yazmış ki bu dostlarım bu işle meşgul olan insanlardır,tabi naçizane bende....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Samancıoğlu

bu tür işlemlerin özel tozsuz odalarda (cleanroom) yapılması gerektiğini biliyorum. eğer harddiskinizin içine küçücük bir toz kaçarsa, büyük miktarda verileriniz yok olabilir. harddiskler çok ciddi hızlarda döner misal: 7600 rpm (dakikada 7600 tur) küçücük bir tozun o hassas disklere ne kadar zarar verebileceğini varın siz düşünün. eğer tamire verdiğiniz yerler içini falan açtıysa geçmiş olsun. 

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Mekanik bir problem olduğu için veri kurtarma yazılımları bir işe yaramayacaktır.

Size 2 seçenek kalıyor;

1-Aynı harddiskin aynı serisinden bir tane bulup, bu işi gerçekten profesyönel şekilde yapan bir yerde kendi arızalı diskinizde bulunan ve verinin kaydedildiği disk kısmını burdan zarar vermeden alarak yeni cihaza taktırmak.

2-Çok daha profesyönel bir firmaya diski teslim ederek kendi profesyönel cihazlarında disk aynalarından veri almaları karşılığında biraz daha fazla ücret karşılığında verilerinizi geri kazanmak.

Birinci yöntem biraz daha ucuza mal olacaktır ama şunu unutmayın, diske yapılan her müdahale verilerin kurtarılmasına bir darbe daha indirecektir. Seçeceğiniz firmayı çok iyi düşünerek seçin, kaybedilen fotoğrafların değeri parayla ölçülemez bence..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Eğer harddisk kafa atıyorsa,veri kurtarma programları işe yaramıyor maalesef,çünkü mekanik arıza oluştuğu için.Sani'nin dediği yolu izlemenizde fayda var.Aynı tavsiyeyi Selçuk ta yazmış ki bu dostlarım bu işle meşgul olan insanlardır,tabi naçizane bende....

Yarın diğer firmadan alacağım. İstanbul'da bir firma ile görüştüm. Söküp sadece kafayı değiştiriyorlar.

Mekanik bir problem olduğu için veri kurtarma yazılımları bir işe yaramayacaktır.

Size 2 seçenek kalıyor;

1-Aynı harddiskin aynı serisinden bir tane bulup, bu işi gerçekten profesyönel şekilde yapan bir yerde kendi arızalı diskinizde bulunan ve verinin kaydedildiği disk kısmını burdan zarar vermeden alarak yeni cihaza taktırmak.

2-Çok daha profesyönel bir firmaya diski teslim ederek kendi profesyönel cihazlarında disk aynalarından veri almaları karşılığında biraz daha fazla ücret karşılığında verilerinizi geri kazanmak.

Birinci yöntem biraz daha ucuza mal olacaktır ama şunu unutmayın, diske yapılan her müdahale verilerin kurtarılmasına bir darbe daha indirecektir. Seçeceğiniz firmayı çok iyi düşünerek seçin, kaybedilen fotoğrafların değeri parayla ölçülemez bence..

Teşekkür ederim.

bu tür işlemlerin özel tozsuz odalarda (cleanroom) yapılması gerektiğini biliyorum. eğer harddiskinizin içine küçücük bir toz kaçarsa, büyük miktarda verileriniz yok olabilir. harddiskler çok ciddi hızlarda döner misal: 7600 rpm (dakikada 7600 tur) küçücük bir tozun o hassas disklere ne kadar zarar verebileceğini varın siz düşünün. eğer tamire verdiğiniz yerler içini falan açtıysa geçmiş olsun.

Özellikle açılmasın diye tembihledim.

Her kurcalatma profesyonel veri kurtarma imkanını düşürüyor. Mekanik sorun var, profesyonel bir firma ile çalışmanız gerekiyor.

www.verikurtarma.com

Sani Bey Gaziantep de veri kurtarma diye bir firmada şimdi. İstanbul ile görüşüyorum dedi. Sökmesine izin vermedim.

Allah yardımcım olsun. Bi dünya iş çıktı.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Vesile ile 32gb ve daha üstü flash diskler uygun fiyata ve kolaylıkla bulunabiliyorken önemli verilerinizi mekanik disklerde saklamayın.

Yorum bağlantısı

Muhtemelen cihazı verdiğiniz yer sizden harddiskin birebir aynı modelinden bulmanızı isteyecek ve oldukça yüklü bir meblağ  talep edecekler. Eğer sorununuz çözülmezse istanbul, kadıköy yazıcıoğlu pasajında bu işi hakkıyla yapan yerler var. Nette arama yaparak irtibata geçerseniz yardımcı olurlar.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Han

Öncelikle geçmiş olsun. Bu tür mekanik sorunlarda yazılımlarda çözüm üretmek çok zordur. Benim tavsiyem öncelikle üretici firmadan neler yapılabileceği konusunda bilgi almak. Onların zaman zaman tavsiyeleri olabiliyor. Ancak ne olursa olsun profesyonel firmalarla çalışmanız gerekir her ben yaparım, birde ben bakayım diyenleri boşverin ve iyi bir firma bulmaya çalışın. Bende birkaç arkadaş sorayım eğer bulabilirsem bilgi veririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

2 sene önce taşınabilir 500 gb hdd cihazım çökmüştü o zamanın parasıyla 550 dolar+kdv istemişlerdi şuanda fiyatlar daha da fena olmuş olabilir, geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Muhtemelen cihazı verdiğiniz yer sizden harddiskin birebir aynı modelinden bulmanızı isteyecek ve oldukça yüklü bir meblağ talep edecekler. Eğer sorununuz çözülmezse istanbul, kadıköy yazıcıoğlu pasajında bu işi hakkıyla yapan yerler var. Nette arama yaparak irtibata geçerseniz yardımcı olurlar.

Öncelikle geçmiş olsun. Bu tür mekanik sorunlarda yazılımlarda çözüm üretmek çok zordur. Benim tavsiyem öncelikle üretici firmadan neler yapılabileceği konusunda bilgi almak. Onların zaman zaman tavsiyeleri olabiliyor. Ancak ne olursa olsun profesyonel firmalarla çalışmanız gerekir her ben yaparım, birde ben bakayım diyenleri boşverin ve iyi bir firma bulmaya çalışın. Bende birkaç arkadaş sorayım eğer bulabilirsem bilgi veririm.

2 sene önce taşınabilir 500 gb hdd cihazım çökmüştü o zamanın parasıyla 550 dolar+kdv istemişlerdi şuanda fiyatlar daha da fena olmuş olabilir, geçmiş olsun.

Teşekkür ederim arkadaşlar. Yanıtlarınız ve emekleriniz için şağolun.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...