İçeriğe Yönlendir

Bebeklerde Hemanjiom Nasıl Tedavi Edilir

Zekeriya Kahraman

Recommended Posts

Zekeriya Kahraman

Komsum,un çocuğu,nu sevmek için kucağıma aldığımda öğrendim doğum,dan 2 hafta ( 15 ) gün sonra farkına varmışlar 

Ankara ya trdavi için götürüyorlarmış ama bir gelişme yokmuş çil parmak büyüklüğündeyiş şimdi avuç içi kadar olmuş gercekten cok üzüldüm ve bunu sizlerle paylaşmak istedim nasıl bir siyah leke,ki gid gide büyüyor götürdükleri hastane ilgileniyormuş ama yol kat edilememiş tadavi için hangi hastane götürsele iyi sonuş alırlar

Yakınlarında ailesinde bu siyah hemanjiom tedavisi ,nde sonuç alan arkadaşlar varmı

Hangi hastane uzmanlaşmıştır bu tedavi konusunda bebeğin resmini cekemedim izinsiz

internette bu anlaattığım leke benzer bebek resimleri vardı şimdilik bu resmi ekliyorum aile izin verirse resmini cekerim

Yardımcı olacak arkadaşlara şididen tesekkür ederim .

Araştırma yapmadım tedavi konusunda direk forum üyelerimize söylemek istedim

8b5BkV.jpg

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

Hemanjiyomlar kabaca kan damarlarının genişleyip arsız bir dokuya dönüşmesi ile oluşan selim tümörlerdir.

Kapiller (yüzeyel), kavernöz (kabarık/yumrusal) ve ikisinin bileşimi olan karışık tipleri bulunabilir.

Genelde 2 yaşına kadar büyüme gösterip sonradan küçülmeye başlar ve çoğı hele ki yüzeysel ise 5 yaş civarında tamamen kaybolur ya da sadece pembe bir leke olarak kalır. 

Yumrusal olanlar ciltte olabildiği gibi iç organlarda da bulunabilir. Birden fazla yerde tespit edilir ise ultrason ile iç organların taranması önerilir.

5 yaşında hala geçmemiş olanlarda kozmetik cerrahi uygulanabilir. Ancak geniş alanlarda ya da işlevsel dokuları içeriyor ise doku çürütücü madde enjeksiyonları ve/veya lazer ile yakma denenebilir. 

Yani ilkesel olarak 5 yaşına kadar dokunmamak doğrudur. Kaşıyıp kanatmayı engelleyecek tedbirler alınır ve izlenir.

Hastayı veya fotoğrafını görmeden yazabileceklerim bu kadar. 

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Zekeriya Kahraman

Hemanjiyomlar kabaca kan damarlarının genişleyip arsız bir dokuya dönüşmesi ile oluşan selim tümörlerdir.

Kapiller (yüzeyel), kavernöz (kabarık/yumrusal) ve ikisinin bileşimi olan karışık tipleri bulunabilir.

Genelde 2 yaşına kadar büyüme gösterip sonradan küçülmeye başlar ve çoğı hele ki yüzeysel ise 5 yaş civarında tamamen kaybolur ya da sadece pembe bir leke olarak kalır. 

Yumrusal olanlar ciltte olabildiği gibi iç organlarda da bulunabilir. Birden fazla yerde tespit edilir ise ultrason ile iç organların taranması önerilir.

5 yaşında hala geçmemiş olanlarda kozmetik cerrahi uygulanabilir. Ancak geniş alanlarda ya da işlevsel dokuları içeriyor ise doku çürütücü madde enjeksiyonları ve/veya lazer ile yakma denenebilir. 

Yani ilkesel olarak 5 yaşına kadar dokunmamak doğrudur. Kaşıyıp kanatmayı engelleyecek tedbirler alınır ve izlenir.

Hocam cevap için tesekkür ederim benim gördüğüm ve annesi,ninde dediği sadece gıdık dediğimiz bölgede 

Antalya,da mısınız ?

Yorum bağlantısı
Zekeriya Kahraman

Evet...

Hocam özel hastanemi devlettim  telefonla iletişim için nasıl irtibata gecebilirim veya gecebilirler 

Yorum bağlantısı
Guest Aykut Can

Allah onun o güzel yüzüne şifa versin. İnşallah tedavisi gerçekleşir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Benim ikiz kızların birisinin burnunda diğerininde göğüs bölgesinde vardı, önce bizde baya panikledik yaptığımız araştırmalar ve görüştüğümüz doktorlar panik yapmamamız gerektiğini telkin ettiler. Yaşları ilerledikçe geçeceğini eğer geçmez ise cerrahi ile düzeltileceğini söylediler, Cem hocamın dediği gibi 1-2 yaşına kadar daha da belirgin gibi oldu, hele burnunda leke olanın burnu bize 2 katına çıkmış gibi görünüyordu. Şu anda 12 yaşındalar ve her ikisinde de lekeden eser kalmadı. Kısaca paniklemeye gerek yok büyük ihtimal ile yaşı ilerledikçe düzelecek.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Geçmiş olsun. inşallah kısa sürede şifa bulurlar. :nazar:

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

Hocam özel hastanemi devlettim  telefonla iletişim için nasıl irtibata gecebilirim veya gecebilirler 

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi

2422496563

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zekeriya Kahraman

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi

2422496563

Teşekkür ederim hocam aldım numarayı 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Yeğenim bir kaç aylıkken de yanağında benzer bir kızarıklık vardı. Abime ne bu dediğimde geçici bir şey dedi. Hakikaten 2 sene sonunda tamamen kayboldu çok şükür.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Benim ikiz kızların birisinin burnunda diğerininde göğüs bölgesinde vardı, önce bizde baya panikledik yaptığımız araştırmalar ve görüştüğümüz doktorlar panik yapmamamız gerektiğini telkin ettiler. Yaşları ilerledikçe geçeceğini eğer geçmez ise cerrahi ile düzeltileceğini söylediler, Cem hocamın dediği gibi 1-2 yaşına kadar daha da belirgin gibi oldu, hele burnunda leke olanın burnu bize 2 katına çıkmış gibi görünüyordu. Şu anda 12 yaşındalar ve her ikisinde de lekeden eser kalmadı. Kısaca paniklemeye gerek yok büyük ihtimal ile yaşı ilerledikçe düzelecek.

Ben bile çok rahatladım, çocuklara gelebilecek bütün kötü şeyler biz büyüklere gelsin... 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...