İçeriğe Yönlendir

1.6 Mondeo Alınır Mı?

Ali Herdem

Recommended Posts

Serkan Toker

Peki 1.6 tdci ile 2.0 tdci arasında ciddi bir fark var mıdır? Manuel şanzıman tercihinde 1.6 dizel gayet makul duruyor, fiyatlara bakınca beni bile cezbetti diyebilirim.

1.6 tdci otomatik yok maalesef, hepsi düz vites.. Olsa ilk sıraya koyacağım ama yok.. 2.0 dizel ile arasında muazzam fark var ama orta halli bir kullanıcıya 1.6 dizel hem vergi hem yakıt olarak ciddi avantaj sağlar bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Peki 2.0 dizel ov titanium ile 1.6 dizel selective arasında hangisini tercih ederdin abi? Titanyum 2011 model 63, selective 2012 model 62 bin lira, km tit. 90bin, sel. 76.bin :)

Yorum bağlantısı
Ali Herdem

@Ali Herdem Bey ben 2010 model 1.6 125 bg titanium mondeo kullanıcısıyım. Araç ilk kalkışlarda seri bir araba değil buna kesinlikle katılıyorum. Ancak uzun yolda hızlanması, ivmelenmesi, yol tutuşu ve konforu bence harika. Ben aracı aldığımda benzinli idi ve dizel bir arabadan sonra (cordoba 1.4) benzinli bir arabaya binince ibredeki Düşüşü görünce ve benzin fiyatlarının da yüksek oluşu nedeni ile LPG taktırdım. Şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım. İyi bir kit ve ustalıkla takılan LPG nin de kısa vadede ciddi sorun yaratacağını düşünmüyorum. Neticede Araçlarda nasıl kullanırsanız kullanın her parçanın bir ömrü var, LPG kullanıma da bağlı olarak kimi parçalarda bu Ömür süresinin düşük olduğuna dair yorumlar okudum. Ancak her ne olursa olsun LPG ciddi bir ekonomik katkı sağlıyor ve çıkan masraf çok rahat amorti ediliyor. LPG den Kaynaklı çekiş düşüklüğünü rahatsız edici bir biçimde hissetmedim. Sadece çok dik yokuşlarda hızlanmalarda vites küçültme zahmetine giriyorum.

Sonuç olarak eğer yılda 25 bin kilometreden fazla yol Yaparım, yüksek kilometreli ikinci el araç almak beni rahatsız etmez, yokuşlarda ve ilk kalkışta ani Hız benim için Önemlidir diyorsanız o zaman biraz daha fazla vererek 2.0 dizelini almanızı tavsiye ederim. Ancak bunlar benim için önemli değil derseniz o zaman kesinlikle 1.6 mondeo benzinli öneririm. Hem de büyük keyifle öneririm. Sormak istediğiniz başka soru olursa da elimden geldiğince ve bildiğim ölçüde cevaplayabilirim. Saygılar.

Zaten araç kendinden LPGli benzinli araç sıkıntı Yakıt yönünden öğrenci olunca bir de daha çok koyuyor yılda 20bine yaklaşıyor kilometre kilometresini de makul buldum açıkcası 2010 model bizim 2011 70binde aklıma benim çok yattı babam da beğendi bir de Belen soracağım bizim sızır ormanlarında yaylamız var bizimkiler her yaz giderler yollar stabilize yol takır tukur. Connect taş gibi gidip geliyor bu araba da o yollar sıkıntı olur mu sorun yaratırmı fazla
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

Zaten araç kendinden LPGli benzinli araç sıkıntı Yakıt yönünden öğrenci olunca bir de daha çok koyuyor yılda 20bine yaklaşıyor kilometre kilometresini de makul buldum açıkcası 2010 model bizim 2011 70binde aklıma benim çok yattı babam da beğendi bir de Belen soracağım bizim sızır ormanlarında yaylamız var bizimkiler her yaz giderler yollar stabilize yol takır tukur. Connect taş gibi gidip geliyor bu araba da o yollar sıkıntı olur mu sorun yaratırmı fazla

Dikkatli bir şekilde kullanırsanız sorun olacağını sanmıyorum. Stabilize yollarda çok fazla derin çukurlar olmadığı müddetçe sorun olmaz ki hangi arabayla derin çukura girerseniz ve süreklilik arz ederse sorun elbette olur. Ekonomi anlamında sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Yedek Parça fiyatları da çok uçuk rakamlar değil. Sözün özü bana göre mondeo çok nazlı bir araç değil. Bana göre en büyük sorun park yeri sorunu :) bence arabayı bir test sürüşüne Çıkarın aklınızda Olanları araca zarar vermeden ve sahibinin iznini alarak deneyin. İyi bir ustaya da gösterdikten sonra bence alınabilir hatta keyifle de sürülür.

Yorum bağlantısı

D sinifi bir araci stabilize yola suremezsiniz. Surerseniz masrafi basiniza is acar. Bahsi gecen arac otobanda kullanilacak keyif araci. Bizdeki duzgun yol dedigimiz asfaltlarin kalitesi yuzunden araclar on duzen bozup, tum trimlerinden ses geliyorken bozuk satihta kullanim icin tek kosul aracin altinin surtmesi degil, o aracin bilesenlerinin daha cok gangi kosullar icin uretildigidir.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Peki 2.0 dizel ov titanium ile 1.6 dizel selective arasında hangisini tercih ederdin abi? Titanyum 2011 model 63, selective 2012 model 62 bin lira, km tit. 90bin, sel. 76.bin :)

Ben bir gün 1.6 dizel alacağım için ufak motorlu olanı tercih ederdim.. ;) Hele de beyaz ise hiç tereddüt etmem.. :)

Yorum bağlantısı

1.6 115'lik motor cok basarili ve oldugundan daha fazla guclu hissettiren bir motor. Son suratler harici 2.0'dan cok dusuk bir performans vermeyecektir.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Ben sürdüm...daha 20 dakika önce... 2.0 dan sonra gitmeyen bir araba...sesi özellikle cok fazla. Araba daha 40 binde...ama 2.0 in zevki ve tokluğu asla yok...haa 2.0 kullanmayan anlayamaz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Abi 1.6 dizel mondi sürdün mü?

Ben kullanmadım ama bizim okula geçenlerde güncel kasasının alınmasına vesile oldum. Kullanan şoför arkadaşlar gayet iyi gittiğini söylediler. Zaten pek hızlı araba kullanmadığım için bana yeteceğini düşünüyorum. Arabayı denk getirdiğimde kullanayım bakalım merak ettim.. ;)

Otomatik Mondeo ile geçen yaklaşık 50 bin km. den sonra manuele cesaret edemediğim için hız ve demiyorum projeye orası da ayrı tabi.. :D

Yorum bağlantısı

Insallah herkes boyle dusunur de kisa sure de 1.6'nin fiyati duser. Belki biz de bu vesile ile mondeoya doneriz:)

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

Gelecek günlerde Chip'leneceğiz o zaman 1.6 tdcı > 2.0 tdci gibi olacak mı göreceğiz :good1:

1.6 benzinli mondeoların ciddi bir turbo kiti uygulatmadıkça performans artışı almaları çok zor olmakla birlikte küçük hacimli turbo motorlarda bu daha kolay oluyor. Tek eksisi motor ömrü.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...