İçeriğe Yönlendir

Konforlu Araç Çıkmazı ?

Alper DEMİR

Recommended Posts

Sani Gerşon

İki tane omegam oldu.ilkiyle 110 km hızla yola çıkan arabaya vurdum.İçinden kapıları açarak çıktık.160-170 km aralığında giderken arka ve öndeki yolcular uyuyordu.

Ancak ikinci omegam yanlış bir seçimdi ve altı ay içerisinde 4 tam motor yaptırdım.Ancak bunlardan iki tanesini aracın altını çok sağlam bir şekilde vurup yağ lambası yanar halde 25 km yol yaptığı için oldu.Araç yağlama yapmadığı halde bir önceki ustanın silindir yağlama kanalına sıvı conta kaçırmamış olsaydı yine yatak sarmayacaktı.Yani o kadar sağlamdır 2.5 v6 2000 model ve sonrası B Facelift diye isimlendirilir.2.5 2.6 ve 3.2 motorları vardır ama 3.2 yi elemeni tavsiye ederim.Çünkü temizini göremedim.

Bunlardan 2.5 olanlar parça açısından daha caziptirler.170 hp gücünde ve 0-100'leri 10.5 saniyedir.Ancak ara hızlanmaları ve devirlendikçe artan tork ve beygir güçlerinden ötürü gerçekten keyiflidirler.Aracın performansını anlatmak açısından güncel c180 kompresörün 2.5 V6'yı geçmekte zorlandığını söyleyebilirim.2.6 V6'lar 180hp gücündedir.Aradaki fark 10 hp olmasına rağmen Boğaz kelebeklerindeki sistemin farklı olduğundan ötürü gaz tepkileri çok iyidir.2003 modellerinde esp yağmur far sensörü gibi extra donanımları vardır.

İkinci omegamdan altı ayda 19bin lira zarar etmeme rağmen hala en sevdiğim araba diyebilirim.3000 dev/dk sonra gelen motor sesi ok hoştur.4000Dev/dk dan sonra ise amerikanlara has homurlutulu bir sesi vardır.

Abs beyni kronik sorunu vardır. Elektriksel problemleri motorun yüksek sıcaklıkta çalışmasından ve artık kabloların yalıtım ve iletim yeteneklerini kaybetmesinden olduğunu düşünüyorum.

Yan sanayi parçaları çok kısa ömürlüdür.Yani yan sanayi parça takmamalısın.Bu da gm marka parçalar ile yüksek maliyet getirir.

İkinci eli kupon diye tabir edilen araçların seviyesindedir.110kmh sabit hızda 9 lt lpg tüketimi vardır.1000km test ettim.Ara ara dikkat etmeden kullandığımız için bu verinin 8.6lt lere düşeceğini tahmin ediyorum.İnegöl Akhisar arasında sürekli 140-170kmh hızlara çıkıp inerek 12.5 lt lpg tüketimine ulaştım.

Anlattıklarımla seni bu arabaya yönlendirmek istemem.Çünkü eğer motor yaptırmak istersen ve doğru ustayla karşılaşmadıysan tam bir beladır.Ancak temiz bir omega bakımları(yağ-su-sensörleri) yapıldığında sorunsuz kullanan arkadaşlarım da oldu.Ama yine söylüyorum.Bu iyi örnekler seni almaya yönlendirmesin.

Şahsi fikrim 28bin liram olsaydı omega almazdım.Ama 20bin lira bandında arabayı tanıdığım için yine bir omega alırdım.

Hata olmasın Akif bey? Benim araç 0-100'ü 10.5 sn ve c180'ler fena halde yiyor beni. 163hp motor var kendilerinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Hata olmasın Akif bey? Benim araç 0-100'ü 10.5 sn ve c180'ler fena halde yiyor beni. 163hp motor var kendilerinde.

Yiyor beni ne demek :)

Omega chipli olabilir.Yada yolun inişli çıkışlı olması buna etken olabilir.Az önce verilerine baktığımda C180 0-100' 8.2 sn olduğunu görünce şaşırdım.0-100 'ü 10.5sn olan bir arabaya yenilmesi sizin de söylediğiniz gibi mantıksız.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Ben güvenlik ve konforu ön planda tutarım. Sonra daaz sorunlu ve düşük masraflı olanı tercih ederim.

Bu kriterlerin tamamı Mondeo'da optimum düzeyde. Güvenlik ve prestijde Volvo bir iki tık önde.

Volvo ve Mondeo dışındaki seçenekleri elemenizi öneririm. Volvo'da S60 da iyi bir seçenek.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

98 2000 arası audi a4 1.8t bakın.  

Volvo S80 için iyi bir şanzımancı ve yedek turbo yanınızda bulundurun. Tabi 10 lt lik su yu da unutmayın.

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan
Mustafa Ayıkoğlu

Omega ile vectra dan uzak dur aklına bile gelmesin bence hergün LPG ayarına gitmek zorunda kalırsın bitmeyen derinlikde sorunları olan araçlar.

Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Masraflar bütçede ne kadar yer kaplıyor?

Eğer masraf sorun değilse Omega da olur Mercedes de Bmw de önemli olan para.

Yok fazla masraflı olmasın derseniz Japondan devam edin.

Yada o paraya yüksek model D segmenti Psa grubunda olur.

Yorum bağlantısı
Alper DEMİR

Ben güvenlik ve konforu ön planda tutarım. Sonra daaz sorunlu ve düşük masraflı olanı tercih ederim.

Bu kriterlerin tamamı Mondeo'da optimum düzeyde. Güvenlik ve prestijde Volvo bir iki tık önde.

Volvo ve Mondeo dışındaki seçenekleri elemenizi öneririm. Volvo'da S60 da iyi bir seçenek.

Şimdilik rotayı Mondeo ve 407-C5 üçlüsüne yönelttim.Volvolarin parçaları ciddi pahalı ve buralarda servis sıkıntısı var.Teşekkürler 

407mi yeni sattım pişmanım..Bu fiyata böyle araba bulamazsınız..3.5 yıl bindim sanayiye gitmedim desem yeridir...

Hayırlısı bakalım 407 lere bakmaya başladım SW çok istiyorum ama yaş ortalamama pekte uygun durmuyor sedanlarindada fiyatlar sunroofta olsun dediğimde bütçeyi aşıyor. İyi araştırma şart.. 

98 2000 arası audi a4 1.8t bakın.  

Volvo S80 için iyi bir şanzımancı ve yedek turbo yanınızda bulundurun. Tabi 10 lt lik su yu da unutmayın.

Murat abi a4 baktimda çok döküntü araçlar çoğunun bilgi ekranı silik yıkık dökük araçlara dünyanın parasını çekiyorlar muadili a6 1.8 T ler daha uygun ama onlarda sürpriz yaşatır mi bilemiyorum :D 

İlginiz için teşekkürler lakin hiç aklıma bile gelmememisti ilk iki ilan zaten dusundugum modeller değil. Üçüncü ilandaki sunroofsuz espsiz ghia donanım için fiyatı yüksek buldum açıkçası.. 

Omega ile vectra dan uzak dur aklına bile gelmesin bence hergün LPG ayarına gitmek zorunda kalırsın bitmeyen derinlikde sorunları olan araçlar.

Mondiden önceki aracim 2.0 Vectra CD idi elektronik olarak sıkıntıları var opellerin oda tamamen hararetli çalışan motorun üstünde ki elektrik tesisat kanallarının olması sapittiriyor. 

Masraflar bütçede ne kadar yer kaplıyor?

Eğer masraf sorun değilse Omega da olur Mercedes de Bmw de önemli olan para.

Yok fazla masraflı olmasın derseniz Japondan devam edin.

Yada o paraya yüksek model D segmenti Psa grubunda olur.

Tabiki periyodik ve ufak tefek şeyler hariç yüklü durumları pek karşılayamayınca şuan için hatta öyle birşey olsun da istemem bi kere sogudum mu dahada binesim gelmiyor..

Japonlar konusunda dediğim gibi yalitimsizlik,süspansiyonlarin gürültülü olmasi kapı modüllerinde ki tuslarda ışık olmaması park kısa uzunlarin sinyal kolundan açılması senelerdir sıktı artık çok fazla araç dinleyen izleyen biri olduğum için sırf sorunsuz diyede artık japonlara bakmak istemiyorum ki zaten şu piyasada 31-32 den aşağı bırakalım D sınıfını C sınıfı corolla civic vermiyorlar.

Onun için şu durumda dediginiz gibi PSA grubu ya da mondeodan başka seçenek kalmıyor.. Bulabilirsem 1.9 TDI superB'e hiç yok demem :) Geniş araç olmazsa olmazimiz malesef..

Yorum bağlantısı
Guest Aykut Can

Isin icinde konfor ve sinif kriteri olmayacakti ki, o paraya alin bir Connect, hem buyuk arac ihtiyacinizi gorsun hem de cakin yazilimi performans versin diyecektim, ama olmuyor malesef. [emoji16]

Laguna baktiniz mi? Fiyatlarini bilmiyorum ama beklentilerinizi karsilar bence.

Yorum bağlantısı
Alper DEMİR
(düzenlendi)

Mazda 6 lara bir ara baya baktım. Kullandim, inceledim benim baktigim 2004 henüz 85 binde tupsuzdu.Deri koltuk ve sunroofta vardı.Müzik sistemi gerçekten başarılı bagajı 3 ceset alicak genişlikte :D ama piyasası bile doğru durust olmayan bi modelin fiyatlarını gereksiz yükselttiler artı temizi yok gibi pek..

Isin icinde konfor ve sinif kriteri olmayacakti ki, o paraya alin bir Connect, hem buyuk arac ihtiyacinizi gorsun hem de cakin yazilimi performans versin diyecektim, ama olmuyor malesef. [emoji16]

Laguna baktiniz mi? Fiyatlarini bilmiyorum ama beklentilerinizi karsilar bence.

Naylonlara güvenemiyorum. Kaskonun geçenlerde bir haftaligina temin ettiği 2015 symbolden sonra iyice uzaklaştım :D

Connect ptt çalışırken çok kullandım ne kadarda konforsuz birşey demeden geçemeyeceğim :p

tarihinde Alper DEMİR tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Güzel bir Jaguar da düşünülebilir. Fiyat biraz sıkıntı gibi olsada.

Yorum bağlantısı
Alper DEMİR

Laguna baktım, düşünülebilir ama reno işte önyargım çok..bi üst kasa 1.5 leri iyi ama :D

Fatih hocam jaguarı alınca yarin obur gun herhangi bir sıkıntıda kime gostericez saticaz..Sanayi esnafının görür görmez marka imajından bire beş koyduğu bir model :D

Alfa da çok baktım 2.0 156 ama acayip kronik problemleri var. Varyatordur osudur busudur.Bende ne öleye ne böyleye geliyorum.Alamicaz birşey sanırım Allahtan önümde vakit var bir iki ay civarı çok kafami daraltmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Bende takip edeyim bakalım. Yakın zamanda bende bir araç alacağım, burdan fikir edinirim.

Yorum bağlantısı
Cengiz Koşak
(düzenlendi)

Seat Toledo Veya Yeni gelecek olan tam vakitinin doldugu zaman Lada Vega ( en azından 0 kirarsak garantisi var )

tarihinde Cengiz Koşak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alper DEMİR
(düzenlendi)

Ahh be kanka dediklerinden 1.9 tdi superBle 2.4 accordu merak ediyorum.Ama ötesine gidemiyorum.Gerisi çöp onlar ne la öle sen binmeyecgin şeyleri bana niye öneriyon :D

Ayrıca lada Vega değil vespaydi o sanki

Yorum bağlantısı
Cengiz Koşak

Ahh be kanka dediklerinden 1.9 tdi superBle 2.4 accordu merak ediyorum.Ama ötesine gidemiyorum.Gerisi çöp onlar ne la öle sen binmeyecgin şeyleri bana niye öneriyon :D

Ayrıca lada Vega değil vespaydi o sanki

Superb ye yoğunlasak zaten sahibindenle kalkip sahibinden le yatıyorum sanada bakarim , Ayrica 2.4 accord demedim ben sana 99 2001 dedim ne hemen yukseklere uçuyon ama 2.4 alda keyfine bak sonra bana sat
Yorum bağlantısı
Alper DEMİR
(düzenlendi)

Ben binmem kanka :fiuw:   99-01 accordların parçaları yok,çok hassasım artık o konuda subiden sonra..2.4 lacivert içi bej deri döşemede hayallerimden biride işte hondacılar cıvıklarla uğraşmıyor artık accordlara geçtiler uçtu piyasaları geçen sene 28 vereni dövüyorlardı şimdi 35 ten aşağı yok..SuperB'lerin alayı Van,Erzurum,Konya,Gaziantep ve Yozgat'ta oralarda hep kaçak,köçek mazotun iyi kaportacıların bol olduğu yerler,hep sürprizdir o tarafların araçları..  ;)

Yorum bağlantısı
Cengiz Koşak

Ben binmem kanka :fiuw: 99-01 accordların parçaları yok,çok hassasım artık o konuda subiden sonra..2.4 lacivert içi bej deri döşemede hayallerimden biride işte hondacılar cıvıklarla uğraşmıyor artık accordlara geçtiler uçtu piyasaları geçen sene 28 vereni dövüyorlardı şimdi 35 ten aşağı yok..SuperB'lerin alayı Van,Erzurum,Konya,Gaziantep ve Yozgat'ta oralarda hep kaçak,köçek mazotun iyi kaportacıların bol olduğu yerler,hep sürprizdir o tarafların araçları.. ;)

Aksam beni arasana sen sana güzelligin kralini yapcam :)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...