İçeriğe Yönlendir

Yagmurlu Hava Da Vites Gecisi

Caner Akıncı
Çözüme git Ali Cihangiroğlu tarafından,

Recommended Posts

Caner Akıncı

Oncellikle hepinize iyi gunler

foruma hakim degilim yanlis kullandiysam affola

benim bir kac sorum olacakti arabadan anlamam 2015 fiesta titanium aldik ama kullanamiyoruz :bravo:  araba 1000 kmde 

1-dun asiri yagmurlu bi havada surdum viteste biraz zorlanma oldu sebebi nedir acaba ?Yagmur ile alakasi var midir? bugun o sertlik hala vardi :blush: .

2-dizel arac devirli kullanilir deniyor ama 2.bin devirde vites atlamam icin arac bilgi veriyor bu araci hangi devirde surmeliyim :unsure2:  :unsure2:

3-araci alirken ilk 1000 kilometrede zorlamayin diyolardi.Simdi bu araci acmak icin bisey yapmam gerekiyor mu kendiliginden acilir mi 

umarim baski balatayi yememisimdir koku falan gelmedi bu zamana kadar sadece kavrama noktasina alisana kadar gazi cok veriyordum  2007 doblo kullaniyordum kavrama noktalari arasinda bayagi mesafe var 

simdiden tesekkurler cevaplar icin 

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

dizel aracın devirli kullanması demek 4bin 5bin devire kadar dayayıp vites atın manasında değil . Max torku verdiği devirde vites atın demek . mesela aracınız 1500 devirde max torku verip 2500e kadar bu torku koruyorsa maximum 2500 devirde vites atılması gerekli . ondan sonra tork düşecek her çevirdiğiniz devir size fazla yakıt ve yıpranma olarak geri gelecek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Caner Akıncı

dizel aracın devirli kullanması demek 4bin 5bin devire kadar dayayıp vites atın manasında değil . Max torku verdiği devirde vites atın demek . mesela aracınız 1500 devirde max torku verip 2500e kadar bu torku koruyorsa maximum 2500 devirde vites atılması gerekli . ondan sonra tork düşecek her çevirdiğiniz devir size fazla yakıt ve yıpranma olarak geri gelecek

2 bin devirde atlamam icin uyari geliyor ama 2500 devire kadar koruyor 

tesekkurler

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Ben 1.4tdci aracimda 2200 devirde atarim genelde bazende 2500 ama hic üstüne cikmam. Tabi bazi zamanlar oluyor sollama falan yaparken uzatabiliyorz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

2500 devir civarı değiş, kendini şöyle ayarla, bir üst vitese geçtiğinde devrin 2000 in altına düşmeyecek, düşüyorsa daha yüksek devirde değiştir, sabit hızda seyrederken de 2100 devir altında kullanma, bu şekilde sıkıntı olmaz, yalnız bu devirde 300-400 km. sürekli gidersen aradabi ya vites düş devri 2500 yap sür yada 5. viteste hızlı git devrin yine 2500 civarı olsun, bunda amaç kurumu önlemek, uzun yol yaparken düşük devirde zamanla motor kurum yapar, arada devir yüksek olacakki temizlesin, 5 dk. arada bir devirli git yeter, şehir içinde yapacak birşey yok, kurum oluşur zaten, dizel uzun yol aracıdır, şehir içi değil aslında....

Not: vites uyarısınıda takma :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

3-araci alirken ilk 1000 kilometrede zorlamayin diyolardi.Simdi bu araci acmak icin bisey yapmam gerekiyor mu kendiliginden acilir mi 

Şahsi görüşüm;

Yeni alınan araç kesinlikle zorlanmamalı. Sıkı motor zorlanırsa normalden fazla ısınıp ve genleşip  olması gerekenden fazla aşınabilir.  Bu sıkışıklık turboya veya diğer hareketli parçalara ekstra yük bindirebilir ve zarar verebilir. 

Bıçak biliyormuşsunuz gibi düşünün. hafif ve zarif dokunuşlar kusursuz bir yüzey sağlarken sert ve baskılı sürtünmeler bıçak yüzeyini bozar. Aynı mantık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Caner Akıncı

2500 devir civarı değiş, kendini şöyle ayarla, bir üst vitese geçtiğin devrin 2000 in altına düşmeyecek, düşüyorsa daha yüksek devirde değiştir, sabir hızda seyrederkende 2100 devir altında kullanma, bu şekilde sıkıntı olmaz, yalnız bu devirde 300-400 km. sürekli gidersen arada bi ya vites düş devri 2500 yap sür yada 5. viteste hızlı git devrin yine 2500 civarı olsun, bunda amaç kurumu önlemek, uzun yol yaparken düşük devirde zamanla motor kurum yapar, arada devir yüksek olacakki temizlesin, 5 dk. arada bir devir git yeter, şehir içinde yapacak birşey yok, kurum oluşur zaten, dizel uzun yol aracıdır, şehir içi değil aslında....

Not: vites uyarısınıda takma :)

cahillikten dolayi dizel az yakar diye almis bulunduk

en uzun gidicegim mesafe 35-40 km 

cok tesekkurler cevap icin

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

cahillikten dolayi dizel az yakar diye almis bulunduk

en uzun gidicegim mesafe 35-40 km 

cok tesekkurler cevap icin

Estağfurullah, canım şehir içi yakıyor dediysek o kadarda değil, benzinlilere tokadı basar merak etme, ben şehir içinde 6 lt. den fazla yaktıramadım mesela :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...