İçeriğe Yönlendir

Otomatik Mondeo Alırken Nelere Dikkat Etmeli

mustafa çavdar

Recommended Posts

mustafa çavdar

Herkese iyi forumlar. Yakın zamanda otomatik 98 model mondeo ghia almayı düşünüyorum, araca 4 bin liraya hararetten dolayı motor yaptırılmış. Bana bu konuda bilgi verir misiniz? Araca bakarken nelere dikkat etmeliyim, otomatik araçlar nasıl test edilmeli? Araç 186 binde... Aracı en az 3 sene kullanıcam.

Yorum bağlantısı
Misafir

Herkese iyi forumlar. Yakın zamanda otomatik 98 model mondeo ghia almayı düşünüyorum, araca 4 bin liraya hararetten dolayı motor yaptırılmış. Bana bu konuda bilgi verir misiniz? Araca bakarken nelere dikkat etmeliyim, otomatik araçlar nasıl test edilmeli? Araç 186 binde... Aracı en az 3 sene kullanıcam.

Merhaba Mustafa Bey,

Konunuz uygun bölüme taşınmıştır.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN

Otomatik şanzumanda bakımları düzgün yapılmışsa sorun çıkmaz. En fazla çıkan sorun tr sensörü dediğimiz ve vites tarağı da denen parçadan kaynaklanabilir. Bununla ilgili forumdaki konulara göz atmanı tavsiye ederim. Mondeo şanzumanı kolay kolay yolda bırakmaz.

test sürüşü yapın ve vites geçişlerini takip edin. O/D ve spor modları da deneyin. Kısaca şanzumanın tüm viteslerini kullanın ve uzun bir test sürüşü yapın derim.

Aracı yinede iyi bir ustaya gösterin ve öyle alın.

Yorum bağlantısı
mustafa çavdar

Konuyu yanlış yere açtığım için kusura bakmayın.

Bu zamana kadar hep düz araç kullandım, daha önce 200 km kadar triptonik (dsg), 100 m kadarda tam otomatik kullandım, anlayacağınız bu konuda bilgisizim. Herhangi bir sorun olsa anlayabilir miyim. Araç, belli eder mi kendini? Motora gelince de bilmiyorum ama conta yanmış, triger falan da değişmiş. Benim tek korkum şanzıman, sorun çıkartır diye bi adım gerideyim hep... Motor sorun değil, sıfırı 3 bin tl. Birde mondeo da elektronik arıza falan var mı? Araştırdım ama kronik arıza yok gibi...

Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Yukarıda arkadaşların dediği gibi ayrıca;

hararet sıkıntısından dolayı suyunu kontrol edin yağ karışımı var mı?

yağ çubuğunu kontrol edin su kaçağı var mı?

çalıştırın kullanın test edin Fan zamanında devreye giriyor mu? devridaim termostat iş görüyor mu?

En önemlileri arasında otomatik şanzıman yağı ön radyatörden soğutur, radyatörde şanzımana yağ kaçırıp kaçırmadığını kontrol ettirin biraz yaştan dolayı üstüne basa basa şunu söyleyeyim ki radyatörü eski ise lütfen KALE Radyatör ile yada orjinali ile değiştirin...

Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Merhaba Hocam,

Sanırım bahsettiğin araba bir arkadaşıma (Güven) ait. 

Miktar doğrudur o kadar masraf edildi. Bütün yapılanlar Gebze yetkili servis de yapıldı. Üst kapak vs.. hepsi yenisi ile değişti bir çok yerine bakım yapıldı. Aracı çok fazla tanımadığım için yorum yapamıyorum. Forumda bir çok kullanıcısı olan bir araç, mutlaka püf noktalarını söyleyeceklerdir.

Yorum bağlantısı
mustafa çavdar

Merhaba Hocam,

Sanırım bahsettiğin araba bir arkadaşıma (Güven) ait. 

Miktar doğrudur o kadar masraf edildi. Bütün yapılanlar Gebze yetkili servis de yapıldı. Üst kapak vs.. hepsi yenisi ile değişti bir çok yerine bakım yapıldı. Aracı çok fazla tanımadığım için yorum yapamıyorum. Forumda bir çok kullanıcısı olan bir araç, mutlaka püf noktalarını söyleyeceklerdir.

Evet o araca baktım, fiyatta anlaşırsak onu alabilirim ama kısmet... Benim önceliğim CC ve tam otomatik olması yönünde ve fiyat olarakta çok çıkamıyorum. Verebileceğim paraya göre en iyi seçenek bu gibi görünüyor. Tabi önce şuan kullandığım aracı satmam gerek.
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Mk1 imi değişip 2 alırken servisle çok samimiydim.Bana otomatiğini aldırmadılar. Problem çıkıyor demişlerdi.

98 model otomatik mk2  kardeşimde var.Bir ara şanzıman çok başını ağrıttı.

Epey masraf etti, söktüler falan,işin  ilginci sorun şanzıman da değil, elektronik bir parça da çıktı.Şu an kullanıyor ama yakıt tüketimi fazla. Bilginize.

Yorum bağlantısı
mustafa çavdar

mk1 veya mk2 ne oluyor? 98 mondeo nun 1 mi 2 mi olduğunu nasıl anlarım?

Yorum bağlantısı
mustafa çavdar

Anladım teşekkürler. Sizce iyi bir seçim mi olur, otomatik mondeo?

Yorum bağlantısı
Güven Akbaş

Yanılmıyorsam benim araçtan bahsediyorsunuz... evet araç haraletten dolayı conta yaktı ve üst silindir kapağı orjianli ile2 yıl garantili olarak değişti... 2,500 e motor var deyen arkadaşım o motor nerede bir bilgi verirmisin lütfen... aracı sanayıde ahmet ustaya yaptımadım.. Gebze Gaziantepli Kardeşler Ford Yetkili servisinde yapıldı... o nedenle fiyat normal bile...

1998 mondeo kullanıcıyım ve benım 4. mondeom... arac fiyat olarak alınabilecek en konforlu en güvenli araç... 2.0 ghia otomatık olanları donanım olarak çok üst düzey... 1998 yılında ki fordun en lüx aracı... mekanık olarak Şanzıman ve motor noktasında temizini bulursanız çok keyf alarak kullanırsınız... Zira Uzun yolda hız sabitleme mükemmel birşey. direksiyondan hız artırma ve azaltma süpper keyf... ayaklar toplu baş parmak ile araç sürmek... Yakıt konusuna gelince benim aracımda LPG mevcut... Razaman ve Kurban bayramında orduya gittim geldim km ortlamada 18-19 krş yaktı... Otomatık 2.0 bir araç için oldukca ekonomik...

Eropa-clio-doğan-şahın gibi güvenlik ve donanımı sıfır olan araçlar ile fiyat noktasında kıyaslandığında Mondeo Çok çok üst düzey bir araç...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Güven Bey, Mondiye bir şey dediğimiz yok 22 sene mondeo kullandım. Mustafa bey'in talebi doğrultsun da,sadece  Otomatik  konusun da görüş belirttim. diğer görüşler de ,doğru veya yanlış ama  görüştür.

Yorum bağlantısı
mustafa çavdar

Yanılmıyorsam benim araçtan bahsediyorsunuz... evet araç haraletten dolayı conta yaktı ve üst silindir kapağı orjianli ile2 yıl garantili olarak değişti... 2,500 e motor var deyen arkadaşım o motor nerede bir bilgi verirmisin lütfen... aracı sanayıde ahmet ustaya yaptımadım.. Gebze Gaziantepli Kardeşler Ford Yetkili servisinde yapıldı... o nedenle fiyat normal bile...

1998 mondeo kullanıcıyım ve benım 4. mondeom... arac fiyat olarak alınabilecek en konforlu en güvenli araç... 2.0 ghia otomatık olanları donanım olarak çok üst düzey... 1998 yılında ki fordun en lüx aracı... mekanık olarak Şanzıman ve motor noktasında temizini bulursanız çok keyf alarak kullanırsınız... Zira Uzun yolda hız sabitleme mükemmel birşey. direksiyondan hız artırma ve azaltma süpper keyf... ayaklar toplu baş parmak ile araç sürmek... Yakıt konusuna gelince benim aracımda LPG mevcut... Razaman ve Kurban bayramında orduya gittim geldim km ortlamada 18-19 krş yaktı... Otomatık 2.0 bir araç için oldukca ekonomik...

Eropa-clio-doğan-şahın gibi güvenlik ve donanımı sıfır olan araçlar ile fiyat noktasında kıyaslandığında Mondeo Çok çok üst düzey bir araç...

Evet sizin aracınıza baktım ama genel olarak mondeo nasıl diye öğrenmek istedim birde hararet neden yaptı o konularda bilgi sahibi olmak istedim. malum 3 sene falan binicem bana bela olacak bir araba istemiyorum bu sebeple bilen kişilerden bilgi almak istedim. yakıt konusunda rahatım o rahatlığa 1, 2 litre fazla yakması çokta önemli değil sadece sorun çıkarmasın başımı ağrımasın yeter. İlgilendiğim 1 kaç tane mondeo var, kendi aracımı satana kadar araştırma yapıyorum konforu da iyiymiş araştırdığım kadarıyla
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile: internetteki rakam, satın almaya gidince aynı çıkmayabilir hata stok olmayabilir çıkmacı ise hiç güven olamyabilir. boş motor al tak ruhsata işlet masrafları ile rektifiyeyi geçer.

şanzıman kontorl kolay: D ye atarken sarsıntı vuruntu var mı? 60-80 arasında dip gazda vites geçiş ve evir gözlmelenir. bu iksi %80 kontrol sağlamış olur.

hayırlısı olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
mustafa çavdar

fiat brava düşünüyordum ama mondeo aynı fiyata daha iyi geldi CC falanda var. hayırlısı bakalım kendi arabamı sattıktan sonra temiz bir mondeo arayışına giricem. Güven beyin mondeosuna da bakıcam çok temiz görünüyor

Yorum bağlantısı
Güven Akbaş

Güven Bey, Mondiye bir şey dediğimiz yok 22 sene mondeo kullandım. Mustafa bey'in talebi doğrultsun da,sadece  Otomatik  konusun da görüş belirttim. diğer görüşler de ,doğru veya yanlış ama  görüştür.

Haşmet bey; Yanlış bir söz etmiş isem kusura kalmayın.. zaten kimsenın görüşünü sorgulama gibi bir niyet içerisinde olmadım.. aktif kullanıcısı olarak bilgilerimi aktardım...

Conta yakması konusuna gelince ise... Müşür arizasından dolayı fan devreye girmiyor ve haliyle gösterge en son hadde hakaret ediyor bu nedenlede jonta yanıyor... yani basıt ama masraflı bir durum :)

Hakkımızda hayırlısı demekten başka care yok.. kimse araç alırken uğraşmak için almaz ama modelli araçlarda ne zaman ne olacağını kat-i olarak kestimek çok zor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
mustafa çavdar

kendi aracımı sattığımda aracınıza bakmaya gelicem güven bey... tabi satılmazsa

Yorum bağlantısı
Güven Akbaş

kendi aracımı sattığımda aracınıza bakmaya gelicem güven bey... tabi satılmazsa

sizde ne araç var... düşük model birşey ise takas da düşünebiliriz...

Yorum bağlantısı
mustafa çavdar

sizde ne araç var... düşük model birşey ise takas da düşünebiliriz...

2009 astra H var.

Yorum bağlantısı
mustafa çavdar

o aşar beni :)

aracımı satınca görüşürüz güven bey aracınızı beğendim diri duruyor eğer satılmazsa tabi

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Vesile ile olay kullandığımız Mondeo sayısı ise şu anki 7. Mondeo [emoji6]

Yorum bağlantısı
mustafa çavdar

inşallah mondeo üzmez otomatik şanzımandan yana korkum var ama bu fiyata daha iyi bir marka bulamadım

Vesile ile olay kullandığımız Mondeo sayısı ise şu anki 7. Mondeo [emoji6]

ne demek istediğinizi anlayamadım ali bey

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...