İçeriğe Yönlendir

Esp Günlük Hayatta Ne İşe Yarar?

Serdar Samancıoğlu

Recommended Posts

Hakan Gülsoy
(düzenlendi)

delikanlı yaşın daha çoook genç, ama bir o kadar da çok iddialı bir cümle olmuş.

delikanlı trafikte karşına aniden ne zaman, nerede, ne çıkacağını bilemezsin, olur ya, bir gün karşına aniden ya bir çocuk çıkar, ya bir hayvan çıkar, ya da önündeki araçtan bir şey düşer. bilmediğin bir yolda aniden kaygan keskin bir virajlar karşılaşabilirsin, belki de otobanda bir su birikintisine girersin. işte o zaman "ah keşke olsaydı" dedirtmesin, gerek olduğu günü muhtaç etmesin.

esp-Elektronik-denge-program%C4%B1.jpg

bu yazdıklarımın hepisi yaşanmış tecrübelerdir. yaşadıkça sende tecrübe edersin, bunları bir nasihat olarak adlet. senin o kul yapısı dediğin esp ( vesile ile icat eden Bosh'tan Allah razı olsun) benim bu gün klavye başında sana bunları yazmama vesile olan ve benim için bir araçta olmazsa olmaz bir özellik.

varsın dabıldiyn [emoji3] mp3 çalar olmasın, otomatik klima olmasın, ama esp candır... ;)

Beni yanlış anladınız benim demek istediğim burda insanların hayatını, malını ve kendi hayatımı tehlikeye atılıcak şekilde hız yapılmamasını kastederek soyledim bu lafı kesinliklede espli bi aracımız olursa dahi onun oz guveniyle virajlara ustaymış gibi giremem sizin tecrübelerinizle burda okuyarak tabiki babam ailem yakın çevremin destegiyle tecrübeleniyorum.daha tecrübem yok... yanlış anlaşıldıysam ozur dilerim...[emoji4] tarihinde Hakan Gülsoy tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Aracımda esp var. Özellikle kışın yanal kaymalarda faydasını çok görüyorum. Tecrübe olması açısından çok düşük süratlarde denemeler yapıyorum. Çok faydalı ve gerçekten mükemmel bir sistem. Ancak 200 km gibi çok yüksek süratlerde araç daha farklı savrulacağı için esp fayda etmez diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Orhan

esp'nin amacı 200 le viraja girip çıkmak değil .  esp o hızlarda işlevini yerine getiriyorsa zaten 200  ile girilen virajdan 200 ile çıkamazsın hız 170 180'e düşer.  

normal seyir hızlarında mükemmel birşey. Daha dün çevre yolunda aniden sol şeride atlayan köpeğe çarpmamak için sağ sol kontra verdim. sol'a kontra verirken  esp devreye girdi girmeseydi araç biraz daha sağa açılırdı orta şeritteki arabaya çarpardım büyük ihtimalle. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Samancıoğlu

esp'nin amacı 200 le viraja girip çıkmak değil .  esp o hızlarda işlevini yerine getiriyorsa zaten 200  ile girilen virajdan 200 ile çıkamazsın hız 170 180'e düşer.  

normal seyir hızlarında mükemmel birşey. Daha dün çevre yolunda aniden sol şeride atlayan köpeğe çarpmamak için sağ sol kontra verdim. sol'a kontra verirken  esp devreye girdi girmeseydi araç biraz daha sağa açılırdı orta şeritteki arabaya çarpardım büyük ihtimalle. 

Benim aracımın yol tutuşu şöyle iyi böyle iyi esp ye hiiiç ihtiyaç duymuyorum diyenler bu arkadaşın yazdığını okusun. ESP ye normal bir sürüşte zaten kimse ihtiyaç duymaz. ESP genellikle "hayati anlarda" devreye giren harika bir sistemdir.  Aracınızın yol tutuşu ne kadar iyi olursa olsun, yüksek hızda vermek zorunda kalabileceğiniz bir kontrada savrulmanızı önleyemez. Fizik kurallarına aykırıdır bu zaten. ESP gibi her tekerleğe ayrı ayrı fren uygulayamazsınız. ESP nin yaptığı da aracı yolda tutabilmek için her tekere farklı miktarda fren uygulayarak aracı stabil tutmaktır.

Yorum bağlantısı
Serdar Samancıoğlu

Hiç gerek yok kul yapımı sonuçta..

emniyet kemerine de, hava yastığına da gerek yok o zaman. onlar da kul yapımı??

hatta siz hasta olduğunuzda herhalde kul yapımı diye ilaç da içmiyorsunuzdur. ne olsa onlar da kul yapımı..

Yorum bağlantısı
Hakan Gülsoy

emniyet kemerine de, hava yastığına da gerek yok o zaman. onlar da kul yapımı??

hatta siz hasta olduğunuzda herhalde kul yapımı diye ilaç da içmiyorsunuzdur. ne olsa onlar da kul yapımı..

Konuyu farklı yerlere çekiyosunuz...

Bu konu dışındaki hiç kelimenize cevap vermicem yazdığım iletinin altındaki alıntıya bakarsanız sadık abimize gereken cevabı verdiğimi düşünüyorum kimseye saygısızlık yapmadan... okursanız anlarsınız zaten... [emoji6]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Focusu alacagim zaman satici özellikleri saymaya baslarken ben araya girip "esp var mi?" diye sormustum. Adam garip garip bakti yüzüme "var ama dedi ilk kez kafadan bunu soran birisiyle karsilastim" dedi.

2gün sonra tramvayda iki kiz konusurken kulak misafiri oldum:

- araba alicam...

- hangisinden alican?

- bakiyorum iste ya. abs si olmayan bisey alicam

- neden?

- nasil olsa absyi kullanmicam kizim. neden 2000€ daha fazla ödiyim. 

:i-ih: (tahminimce abs derken espyi kastediyordu, abssiz  araba kalmadi sanirim, arabanin pedallari oldugunu bildiginden de süpheliyim :biggrin:

Allaha sükür normal patinaj ve kar gibi kosullar haricinde esp nin saniyelik isigi disinda kendisiyle tanismadim. espnin varligi aptal cesaretini uyandirmadi hic. Espye güvenip yaptigimiz aptallik sirasinda esp calismazsa ne olacak? Kendi canimi gectim de baskasinin canini alirsak ne olacak? bir de esp var diye keskin viraja hizli ve kemerini takmadan girenler var, onlar intihar icin farkli bir yol deniyor sanirim.

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Konunun başlığına bakıyorum da, Esp zaten günlük hayatta işe yarar, pistte esp gibi sürüş destek sistemlerini açmak süre kaybına sebep olur. Esp hiç öngöremeyeceginiz durumlarda aracınızı savurmaktan kurtarır, canınızın kurtulmasina vesile olabilir

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

bir video ekleyeyim, marka reklamı olarak algılanmasın, konu emisyona kaymasın, zaten 2009 da yüklenen video.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ciddi olarak 4-5 defa çalıştığına şahit oldum.

Hiç birinde de beklemiyordum.

Sonuncusunda.. Hiç Kaymadığım bir yerde kaydı ve esp çalıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Özol

Önceki aracım da 2013 fiesta idi. ESP yoktu. Keşke olsaydı, zira o zaman 2015 ESP li olanını almaya gerek kalmayacaktı. O an geldiğinde ESP'nin yokluğunu öyle hissettim ki..O kadar net konuşuyorum..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tabii her arabada bu böyle olmuyor, esp de olsa araba nın yol tutuşu zayıfsa esp nin limitide düşük oluyor, mesela 301 pejo, esp açık zorladığımda esp siz toyota pikapla döndüğüm ( kayarak) yeri bu aletle dönerken saçmalamıştı, o yüzden buna fazla güvenmeyin, esp varsa güzeldir ama her araba aynı değildir, aynı viraja farklı 2 markayla girin, biri esp sayesinde döner diğeri esp olsada patlar, birde böyle bir durumda var, Ford yol tutar esp ek güvenliktir derken bunu kastediyoruz mesela, bazı markaların bazı modellerinde esp ne yazıkki olmak zorunda....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Tabii her arabada bu böyle olmuyor, esp de olsa araba nın yol tutuşu zayıfsa esp nin limitide düşük oluyor, mesela 301 pejo, esp açık zorladığımda esp siz toyota pikapla döndüğüm ( kayarak) yeri bu aletle dönerken saçmalamıştı, o yüzden buna fazla güvenmeyin, esp varsa güzeldir ama her araba aynı değildir, aynı viraja farklı 2 markayla girin, biri esp sayesinde döner diğeri esp olsada patlar, birde böyle bir durumda var, Ford yol tutar esp ek güvenliktir derken bunu kastediyoruz mesela, bazı markaların bazı modellerinde esp ne yazıkki olmak zorunda....

şu testlerde devrilen yıldızlı A gibi mi mesela  :)​ 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Özellikle viraja hızlı girildiğinde paniğe kapılıp daha çok gaza basan veya ayağını gazdan çekemeyen sürücüler için çok gerekli. Araçlardan biri virajı her koşulda 50 ile dönerken diğeri tork kontrolü sayesinde göremesek de daha düşük bir süratle virajı dönüyor. Viraj almadaki asıl başarı hızın düşürülmesinden kaynaklanıyor.                          

Ancak kaygan zeminde viraj içerisinde hızımızı düşürmemiz gerektiğinde bu sistem frene basmaya göre aracı daha stabil ve güvenli bir şekilde yavaşlatabilir.                   

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)

Esp bir kez gerekir tam gerekir:) golf esp li 2. aracım ilkinde 4 ay kullandığım leon fr  da bir gerek liliğini görmemiştim. golfte ; alalı 1 yıl falan olmuştu yaz aylarıydı avcılar ist üniversitesinin ordan dönüp e-5 merter istikametine girecektim akşam vakti ışıkda az virajı sulamışlar, çiçekleri sularken biliyorsunuz belediye hemen hemen tüm marmara bölgesini suluyor :D. çok hızlı değildim ıslaklığı görünce bir an firene dokundum lastikler muhtemelen su ile buluştu ve virajın içine doğru direksiyonu kırdım ...gayretim şu idi; çok iyi hatırlıyorum, vurucam ama kafadan vurmıyım kapılar değişsin  :tongue:  bir an sihirli bir al arabayı toparladı ve şeridin orasına geldim  :yes: . arakamdaki araçlar  dörtlülerini yakmıştı  :)  . Yanımdan geçerken verilmiş sadakan varmış falan dedi millet. İçimden kurbanı kestik tabide esp de var dedim  :good1:

Ekleme; esp li araç almaya 1.6 tdci fiesta sonrası karar verdim; bu bahsetiğim olayın daha basitinde bana çok zor ve unutamayacağım bir an yaşattı....

tarihinde Uğraş Özyurt tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bu kazada mondeoda ESP olsaydı belki halen o aracı kullanıyorduk ;)

Ama foruma üye olmayacaktım belki de :)

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/218395-ders-%C4%B1kar%C4%B1lmas%C4%B1-gereken-bir-kaza/

furkan o kazada yan ve perde yastıklar açılmadı mı? yanlardan aşırı darbe yok gerçi ama,gene de soldan bir taklası var sanırım.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

furkan o kazada yan ve perde yastıklar açılmadı mı? yanlardan aşırı darbe yok gerçi ama,gene de soldan bir taklası var sanırım.

Yok abi sadece ön iki hava yastığı açıldı.

Yandan pek darbe almadı araç.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...