İçeriğe Yönlendir

Home Ofiste Ruhsat Gereklimi ?

Güven Kaya

Recommended Posts

Güven Kaya

Arkadaşlar evin bir odasını home ofis olarak açtık açılışımız verildi vergi dairesinden fakat bugün iş yaptığımız bir yer açılış ruhsatınız var mı dedi belediyeden home ofislerde ruhsata gerek var mı ? epey araştırdım muhasebecimle görüştüm ama onlarında bilgisi yok konuyla ilgili bilginiz var mı ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben gerektiğini düşünmüyorum.

Işyeri açma çalıştırma ruhsatı, fiziki şartlar gerektirir. Bu şartları sağlamak mümkün ve gerek olmadığına göre ruhsat gereksizdir.

Buna benzer.. seyyar işletmeler vardır. Onlar için de ruhsat gerekmez.

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Home ofiste ne iş yapıyorsunuz anlatırsanız yardımcı olabilirim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Güven Kaya

Home ofiste ne iş yapıyorsunuz anlatırsanız yardımcı olabilirim.

Haber ajanslarının faaliyetleri olarak açtırdık internet gazeteciliği 

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ
(düzenlendi)

Sizin durumunuzu Ruhsat Denetim müdürlüğüne sordum. Belediye evin içine gelip karışmaz, evin içi özel hukuka giriyor dediler. Çalışma ruhsat almasına gerek yok dediler.

tarihinde Serkan KARADAĞ tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Güven Kaya

Sizin durumunuzu Ruhsat Denetim müdürlüğüne sordum. Belediye evin içine gelip karışmaz, evin içi özel hukuka giriyor dediler. Çalışma ruhsat almasına gerek yok dediler.

Çok teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu
(düzenlendi)

Yanlış Serkan Bey.

Evin içi denilerek yanlış bir tutum sergilenmiş evin içi özel amaçla kullanıldığında özel hukuka girer kaldı ki bu durumda  daire içerisinde ticari faaliyet sözkonusu ticari işletmelerin   belediye tarafından  İşyeri açma ve çalışma yönetmeliğine göre  ruhsatlandırılması gerekmektedir. Ruhsatlandırma aşamasında eğer kat maliklerinin bulunduğu bir apartman vs. ise herbirinden ayrı ayrı muvaffakatname istenir gerisi zaten ruhsatlandırma için emniyet raporu,itfaiye raporu imar durumu vs.gibi belgelerin tamamlanmasının ardından geçici ruhsatlandırma yapılır daha sonra Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekipleri  gelerek ruhsat kesinleştirilir.

Örnek: İzmirde autocad kursu veren bir mühendisin hem yaşayıp hem kurs verdiği dairesine denetime gittim.Bir odası eğitim verdiği salon ,diğer alanlar yaşam alanı idi bina sakinlerinden  muvaffakatname alamayınca ruhsat alamamış ve mühürlenmişti.

tarihinde Yalçın Dağlıoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Yanlış Serkan Bey.

Evin içi denilerek yanlış bir tutum sergilenmiş evin içi özel amaçla kullanıldığında özel hukuka girer kaldı ki bu durumda  daire içerisinde ticari faaliyet sözkonusu ticari işletmelerin   belediye tarafından  İşyeri açma ve çalışma yönetmeliğine göre  ruhsatlandırılması gerekmektedir. Ruhsatlandırma aşamasında eğer kat maliklerinin bulunduğu bir apartman vs. ise herbirinden ayrı ayrı muvaffakatname istenir gerisi zaten ruhsatlandırma için emniyet raporu,itfaiye raporu imar durumu vs.gibi belgelerin tamamlanmasının ardından geçici ruhsatlandırma yapılır daha sonra Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekipleri  gelerek ruhsat kesinleştirilir.

Örnek: İzmirde autocad kursu veren bir mühendisin hem yaşayıp hem kurs verdiği dairesine denetime gittim.Bir odası eğitim verdiği salon ,diğer alanlar yaşam alanı idi bina sakinlerinden  muvaffakatname alamayınca ruhsat alamamış ve mühürlenmişti.

Teşekkürler Yalçın Abi.  :)

Ben durumu arkadaşlara şöyle anlattım. " Yapılacak iş internet üzerinden ve evde yalnız yaşıyor. Vergi dairesine başvurulup gerekli izinler alınmış. Bu işi yapan arkadaş belediyeden iş yeri açma ruhsatı almasına gerek var mı?" 

Verilen cevabı yazdım. Bence en uygunu Güven Bey bağlı bulunduğu belediyenin ruhsat ve denetim danışması olacak.  :)  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu
(düzenlendi)

Teşekkürler Yalçın Abi.  :)

Ben durumu arkadaşlara şöyle anlattım. " Yapılacak iş internet üzerinden ve evde yalnız yaşıyor. Vergi dairesine başvurulup gerekli izinler alınmış. Bu işi yapan arkadaş belediyeden iş yeri açma ruhsatı almasına gerek var mı?" 

Verilen cevabı yazdım. Bence en uygunu Güven Bey bağlı bulunduğu belediyenin ruhsat ve denetim danışması olacak.  :)  :)

Ben teşekkür ederim Serkan Kardeşim.

Bence gitmesin şikayet olursa  zaten kapatmaya esas tutanak tutulacak  daha sonra bu tutanakla  evrak işlerini başlatır ruhsat alamazsa  mühürlenir üzerine ceza yer bu sefer hazır oturduğu dairesinde diken üstünde oturur. Tekrar şikayet olursa  bu sefer mühür fekki (bozma) olur  iş mahkemelik olur ceza alabilir.

Saygılarımla.

tarihinde Yalçın Dağlıoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Güven Kaya

sikayet olacagini sanmiyorum oyle gorunur bir.sey.degil sadece fatura kesmek icin mukellef oldum

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...