İçeriğe Yönlendir

Satışını Verdiğim Araç Hala Üzerimde Görülüyor.

Hüseyin Maviş

Recommended Posts

Hüseyin Maviş

Sevgili arkadaşlar;

Bugün e-Devlet uygulamasıyla bilgi aldığım yeni uygulama ile öğrendiğim "Adıma tescilli araçlar" başlığında 1997 yılında sattığım bir aracın hala üzerimde olduğunu gördüm.

Osmaniye'de bir oto galeri ile bir araç takas etmiş ve verdiğim aracın satışı için galericiye vekaletname vermiştim. 2-3 yıl sonra Van'dan bir polis memuru bana telefon etti. Aracını satın aldığını ve devir için 1 ay süre istediğini söyledi. Aradan 3-4 ay geçti, iletişimimiz koptu, dolayısıyla devir işlemini yapamadım. Daha sonra Van Emniyet Müdürlüğü'ne durumu anlatan ve aracın amacı dışında kullanılabileceği ve yakalanmasıyla ilgili mail gönderdim. Sağ olsunlar cevap gönderdiler ama yapacakları bir şey olmadıklarını söylediler.

Daha sonra (sanıyorum 2004 yılında) bir infaz koruma memuru bana telefonla ulaştı. Arabayı kendisinin aldığını ve 15 gün sonra Ankara'ya geleceğini ve aracın devrini alacağını söyledi. Gerçekten de dediği gün o arkadaşla buluştuk ve noterden devrini verdim. 

Ben işin tamamlandığını düşünürken bugün aracın hala üzerimde öğrendiğimde şoke oldum.

Üstüne üstlük araç üzerinde Van-Özalp Asliye Ceza Mahkemesi'nin 2001 yılında İh. Tedbir, 2005 yılında da Hacizli Yakalamalı kararı var.

Arşivimde yukarıda anlattığım olaylarla ilgili belgeler mevcuttur.

Konu ile ilgili ne yapmam gerekiyor? Ya da bu konuyla ilgili bir işlem yapmam gerekiyor mu?

Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Abi şimdi trafik tescilde görevli arkadaşıma sordum, resen tescil yaptırman gerekliymiş trafik tescilden dilekçe verip, noter satış sözleşmesi ,ek 1 formu ve kimlik fotokopisiyle başvurman gerekiyormuş hata düzeltiliyormuş ama birde şöyle dedi araç noterde plaka değişikliği istediyse senin üstüne olan eski plaka kapatılmamışta olabilirmiş. Ama çok uğraştıracak bir şey değilmiş. Sen bir gidip trafik tescil birimiyle görüş istersen

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
(düzenlendi)

Sistem sizin adınızdan düşmeyi unutmuş gibi görünüyor ( e devletle ilgili bir sıkıntı, benimde ikametimi uzun zaman eski ikametimde gösterdi) Eğer arabada haciz varsa ve araba sizin üstünüze kayıtlıysa  bu sizin adınıza olan bir icradan olmalı. Bence korkacak bir şey yok. Trafik tescile gidip aracı üzerinizden düşürmelisiniz.

tarihinde Serkan Aktay tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2004 teki noter satış kağıdı büyük piyango.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

Hocam sizin adınıza olsa, başkasının eyleminden kaynaklanan yakalama ve haciz  şerhini koyamazlar, büyük ihtimalle trafik tescilde yapılan bir eksiklik nedeniyle böyle gözüküyor olabilir.

Yeni uygulamaya şimdi bende girdim, radara girmişim 4 gün önce cezam varmış ödenecek :)  neye niyet, neye kısmet :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Alan kişi adına tescil yaptırmamıştır.

Satış sözleşmesini bulabilmeniz, sizi sorumluluklardan kurtatır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş
(düzenlendi)

noter sözleşmesi durmuyor haliyle dimi

Hayır. Noter satışım elimde.

Abi şimdi trafik tescilde görevli arkadaşıma sordum, resen tescil yaptırman gerekliymiş trafik tescilden dilekçe verip, noter satış sözleşmesi ,ek 1 formu ve kimlik fotokopisiyle başvurman gerekiyormuş hata düzeltiliyormuş ama birde şöyle dedi araç noterde plaka değişikliği istediyse senin üstüne olan eski plaka kapatılmamışta olabilirmiş. Ama çok uğraştıracak bir şey değilmiş. Sen bir gidip trafik tescil birimiyle görüş istersen

Sözünü ettiğim araç 01 plaka. Ben Ankara'dayım. Ankara trafik tescilde halledebilirim umarım.

2004 teki noter satış kağıdı büyük piyango.

1985 yılından beri 9 tane araç aldım, 8 tane sattım, Hepsinin evrakları duruyor Çağlar bey.

Sistem sizin adınızdan düşmeyi unutmuş gibi görünüyor ( e devletle ilgili bir sıkıntı, benimde ikametimi uzun zaman eski ikametimde gösterdi) Eğer arabada haciz varsa ve araba sizin üstünüze kayıtlıysa  bu sizin adınıza olan bir icradan olmalı. Bence korkacak bir şey yok. Trafik tescile gidip aracı üzerinizden düşürmelisiniz.

Övünmek gibi olmasın, 30 yıllık çalışma hayatımda hiç icralık olmadım. Dolayısıyla dediğiniz gibi hatalı veya eksik trafik tescil uygulamasıdır diye düşünüyorum.

tarihinde Hüseyin Maviş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Hocam TC kimlik numaranızı özelden gönderin bir bakalım detaylı.

Re'sen tescil yapılması gerekiyor anladığım kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Yukarıda yazdığım açıklamayı düzeltmek istiyorum. İnfaz koruma memuruna satış vermeyip satış vekaletnamesi vermişim. Ancak 14 Ekim 2004 tarihli noterden vekaletname ile "Kati taşıt satış sözleşmesi" yapılmış ve bir suretini bana göndermişler.

Bu arada e-devlet sitesinde aracın ruhsat tarihi hala 1995 (benim alış tarihim) görünüyor.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

bu uygulama yeni gelmiş.eskiden de vardı.internet vergi dairesinden trafik cezası,vergi cezası ve ödemelerin sorgulandığı yerden bakılabiliyordu.geri gelmesi iyi olmuş.eksikliğini hissediyordum,Hüseyin abinin başına gelen duruma düşüp düşmediğime bakmak için.nitekim gelmişti,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Hocam sizin adınıza olsa, başkasının eyleminden kaynaklanan yakalama ve haciz  şerhini koyamazlar, büyük ihtimalle trafik tescilde yapılan bir eksiklik nedeniyle böyle gözüküyor olabilir.

Yeni uygulamaya şimdi bende girdim, radara girmişim 4 gün önce cezam varmış ödenecek :)  neye niyet, neye kısmet :)

Heyecanla ben de onlara baktım. Plakaya yazılan cezaları görebiliyormuşuz(sadece son 1 yıl).

Şükür temiz çıktı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Hocam sizin trafik tescil birimine gidip karşı tarafın aracı almadığını beyan ederek re'sen tescil yaptırmanız gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Hocam sizin trafik tescil birimine gidip karşı tarafın aracı almadığını beyan ederek re'sen tescil yaptırmanız gerekiyor.

Osman bey, 4 gündür memleketteydim. Yeni döndüm ve cevabınızı şimdi gördüm. Bir sürü zahmet ettiniz, teşekkür ederim. Bu işi Ankara'da halledebilir miyim acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Estağfurullah Hocam ne zahmeti. En yakın trafik tescil birimine kimliğiniz ve noter satışı ile müracaat ederek sıkıntıyı izah etmeniz yeterli. Kolay gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Estağfurullah Hocam ne zahmeti. En yakın trafik tescil birimine kimliğiniz ve noter satışı ile müracaat ederek sıkıntıyı izah etmeniz yeterli. Kolay gelsin.

Sağ olun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

2 gündür Ankara Trafik Tescil Şubesinde elimde satış senedi olduğu halde uğraşarak sonuç almaya çalıştım ama maalesef başaramadım. Çünkü araca 2001 yılında Van-Özalp Asliye Ceza Mahkemesi tarafından "ihtiyati tedbir" konulmuş. Aracın satışı resmen 2004 yılında aynı mahkemece "hacizli yakalama" kararı alınmış. Büyük ihtimalle ihtiyati tedbir olduğu için satın alan kişi ruhsat çıkaramamış. Aynı şekilde bu ih. tedbir kaldırılmayınca benim de re'sen tescil işlemi yaptıramayacağım söylendi. Şaşkınlığım bütün bunlardan benim neden haberdar olmadığım?

Yarın avukatla görüşüp yeni bir çözüm yolu bulmam gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

Allah kolaylik versin, bu ihtimalden dolayi bugune kadar 2 kere galeri ile al ver yaptim ikisindede araclarimi direk galeriye sattim vekaletname vermedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Allah kolaylik versin, bu ihtimalden dolayi bugune kadar 2 kere galeri ile al ver yaptim ikisindede araclarimi direk galeriye sattim vekaletname vermedim.

Siz 2 tane vermişsiniz galeriye. Ben 8 araç sattım, ilk defa başıma böyle bir şey geldi. Şanssızlık diyelim. Ama araç Osmaniye'den Van'a satılmış, Van'da da 4-5 el değiştirmiş. Hemen hemen hepsinin isimlerini not almışım. Van Emniyetine de 2003 tarihinde mail atmıştım, cevabı belge olarak elimde. Dediğim gibi noter satışı da elimde. Bunlar beni biraz teselli ediyor.

Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

Abim tekrar gecmis olsun ve Allah kolaylik versin, insallah daha sonra aracla ilgili yasadisi bir sikinti olmaz. Bu kadar al sat yapilmis biri bile satisi uzerime alayim neden dememis.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Abim tekrar gecmis olsun ve Allah kolaylik versin, insallah daha sonra aracla ilgili yasadisi bir sikinti olmaz. Bu kadar al sat yapilmis biri bile satisi uzerime alayim neden dememis.

8 aracı ben sattım. Karşıdaki adam almamış devrini arkadaşım. Benim anlamadığım 11 yılda bu olaylardan (ih. tedbir, hacizli yakalama) bana haber vermemeleri.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

8 aracı ben sattım. Karşıdaki adam almamış devrini arkadaşım. Benim anlamadığım 11 yılda bu olaylardan (ih. tedbir, hacizli yakalama) bana haber vermemeleri.

Elinizeki satış belgesiyle emniyete tescilin üzerinizden terkini için idari müracaatta bulunun reddedilirse veya reddedilmiş sayılırsa işlemin iptali için idare mahkemesine başvurun.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Elinizeki satış belgesiyle emniyete tescilin üzerinizden terkini için idari müracaatta bulunun reddedilirse veya reddedilmiş sayılırsa işlemin iptali için idare mahkemesine başvurun.

Koray bey, bugün trafik tescil memuru "İhtiyati tedbir 2001 yılında araç satışından önce konulmuş" diyerek işlemi reddetti. Ancak bu tedbir kesinlikle benimle ilgili bir olay değil. Araç Van'da(ydı), plaka 01, ben Ankara'da oturuyorum. Araç plakası Ankara dışı olduğundan re'sen tescil için "Araç yeni kayıt" bölümüne gönderildi bu arada, orada işlem reddedildi. Sanıyorum araç üzerinde tedbir olduğu için de alan kişi ruhsat çıkartamadı.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Koray bey, bugün trafik tescil memuru "İhtiyati tedbir 2001 yılında araç satışından önce konulmuş" diyerek işlemi reddetti. Ancak bu tedbir kesinlikle benimle ilgili bir olay değil. Araç Van'da(ydı), plaka 01, ben Ankara'da oturuyorum. Araç plakası Ankara dışı olduğundan re'sen tescil için "Araç yeni kayıt" bölümüne gönderildi bu arada, orada işlem reddedildi. Sanıyorum araç üzerinde tedbir olduğu için de alan kişi ruhsat çıkartamadı.

Acil hukuki yardım alın. Durum böyleyse araç üzerindeki tedbir devam ediyorsa tescil için ceza hakimligine de müracaat edip onay almanız gerekebilir.

Geçmiş olsun tekrar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...