İçeriğe Yönlendir

Yıl Içerisinde Birden Fazla Araç Alım Satımı

Ersel  Yıldız

Recommended Posts

Ersel  Yıldız

hayırlı günler. bir konu hakkında bilgilerinize ihtiyacım var. 23 yaşındayım. 2015 yılı içerisinde muhtelif sebeplerden dolayı iki tane araç aldım ve sattım. 10 gün önce 3. aracımı aldım ve sigortasını yaptırmak üzere sigortacıma gittim ki gitmez olaydım. yaşımın genç olması hasebiyle en uygun poliçe 1300tl olarak karşıma çıktı. ayrıca sigortalara bayağı zam gelmiş. Sigortacımın bana tavsiyesi şu oldu: 45 yaş üzeri sürekli arabası bulunan bir tanıdığınıza aracı devrederseniz sigortayı 300-400 liraya yaptırabilirsiniz. bu bana ilk etapta mantıklı geldi. ancak bu yıl içerisinde üçüncü aracı satma durumum söz konusu. halihazır durumda 3. aracımı da satarsam vergiye düşmüş olur muyum? bunun sınırı nedir? kulaktan dolma bilgiler değil de bu işi iyi bilen abilerimizden, büyüklerimizden cevap bekliyorum. yarın öbürgün bir ceza ile karşılaşmak istemem. ayrıca bu verginin ölçüsü nedir? nasıl ve hangi şekilde hesaplanır? teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

1 yılda 3 araç satışı sıkıntı olmuyor. Ancak 4 ncü risk

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Bir yılda 6 araç aldım 3 araç sattım ALLAH'a şükürler şuanda bir sorunla karşılaşmadım almamda satmamda araçların ihtiyaçlarımı karşılaması gibi sorunlar oldu . burada maliye sizi şu şekilde takip ediyor ticaretmi yapıyorsunuz aldınız aracı satarken aldınız fiyatın üstünde satarsanız bu bir nevi kar geliri oldu için sıkıntı yaratıyor 3. satıştan sonrasında lakin aldınız aracı çeşitli sebebler beğenmeme,kullanama,nebiliyim yanlış tercih ola bileceğinden sattınızda aldınız fiyat veya altında bir bedele sattıysanız kurum bunu iyi niyet neticesinde değerlendiriyor ki ticaret yapan kimse zararına veya aldı fiyata satmaz mutlaka kar elde etmeye çalışır ;)

Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız

Bir yılda 6 araç aldım 3 araç sattım ALLAH'a şükürler şuanda bir sorunla karşılaşmadım almamda satmamda araçların ihtiyaçlarımı karşılaması gibi sorunlar oldu . burada maliye sizi şu şekilde takip ediyor ticaretmi yapıyorsunuz aldınız aracı satarken aldınız fiyatın üstünde satarsanız bu bir nevi kar geliri oldu için sıkıntı yaratıyor 3. satıştan sonrasında lakin aldınız aracı çeşitli sebebler beğenmeme,kullanama,nebiliyim yanlış tercih ola bileceğinden sattınızda aldınız fiyat veya altında bir bedele sattıysanız kurum bunu iyi niyet neticesinde değerlendiriyor ki ticaret yapan kimse zararına veya aldı fiyata satmaz mutlaka kar elde etmeye çalışır ;)

kar edip etmediğini satış sözleşmesindeki "satış bedeli"nde yazan rakama göre mi tespit ediyor. eğer öyleyse onlara biz alım satımda çok önem vermiyoruz. hatta 93 model broadway i 0TL bedel ile almıştım. satarken satış bedeline 7500TL yazılmıştı

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

büyük bir ihitimal evet noterdeki satış bedeli eş değer tutuluyor sanırım

Yorum bağlantısı
Ömer Uğurlu

iki sene bu yüzden ceza ödemiş biri olarak. öncelikle sayı önemli değil yani şçyle vergi kanunu göre tekrarı süren her eylem ticaret sayılır bu arac arsa ev vb ne olursa olsun, sayıyı il vergi müdürlüğü belirler, genelde beş de karar kılınır ona göre aracınızın kdv oranından ceza ve faizini ödersiniz, tabi bu üç araçtan sonra takip edilmeyeceğiniz veya beş araçtan sonra takip edileceğiniz anlamı taşımaz, ama siz siz olun maliyenin elin edüşmeyin kendimden biliyorum buluyorlar ve o parayı alıyorlar FBI gibi teşkilat maşl-allah :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Özmen

Bütün bunların dışında, günümüzde trafik sigortasının yüksekliğinide dusunursek iade mi oluyor yapılan sigorta bedeli?

Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız

iki sene bu yüzden ceza ödemiş biri olarak. öncelikle sayı önemli değil yani şçyle vergi kanunu göre tekrarı süren her eylem ticaret sayılır bu arac arsa ev vb ne olursa olsun, sayıyı il vergi müdürlüğü belirler, genelde beş de karar kılınır ona göre aracınızın kdv oranından ceza ve faizini ödersiniz, tabi bu üç araçtan sonra takip edilmeyeceğiniz veya beş araçtan sonra takip edileceğiniz anlamı taşımaz, ama siz siz olun maliyenin elin edüşmeyin kendimden biliyorum buluyorlar ve o parayı alıyorlar FBI gibi teşkilat maşl-allah :)

bir noktada piyango vurabilir de vurmayabilir de diyorsunuz  :)

Bütün bunların dışında, günümüzde trafik sigortasının yüksekliğinide dusunursek iade mi oluyor yapılan sigorta bedeli?

araç satışından sonra kullanmadığınız sigorta pirimini geri alırsınız selçuk bey

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...