İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 Dizel Otomatik Alınmalı Mı ? Fikir Verin Lütfen.

Tolgahan Köroğlu

Recommended Posts

Tolgahan Köroğlu

Selamlar,  uzun süredir foruma yazmıyorum. 

En son ford ka aracım varken çok sık takip ederdim fakat sattıktan sonra çok aktif olmadım. 

Nasip ise  Mondeo mk3  ghia donanıma sahip bir araç buldum ve alma niyetindeyim.

Ka gittikten sonra    colt cz3 -polo 6r - ibiza copa - linea  gibi araçlar aldım sattım.  

Geniş ve daha donanımlı bir araca geçmek istiyorum.  Mondeo  fayda/maliyet olarak benim kriterlerimi fazlasıyla karşılıyor. 

Düşündüğüm araç  2. sahibi  dr bir amcadan satılık   5 yıldır sahibi  ve araçta  1 parça boya mevcut. 

İç trimleri gayet düzgün ve temiz duruyor.  Km yüksek olması beni biraz korkutuyor.  

Araç bakımları sürekli özel bir serviste yapıldı dendi. Aracı  incelediğim kadarıyla söylediklerinde bir eksik yok. 

Kozmetik olarak içi dışı çok düzgün durumda. 

Düşündüren nokta  KM yüksekliği.   İlanları inceliyorum düşük km zaten yok, olan da afaki rakamlar istiyor. 

2 gündür forumdaki birçok konuyu okudum,     alternatör,  koltuk dişlisi,  içeri su alma,  kayış sesi gibi  her markada olabilecek fakat  çözümü mevcut olan  kusurlar olduğunu gördüm bunlara çok takılmıyorum ama masraf ta açsın istemiyorum açıkçası. 

Araçlar ilgili diğer alternatifim ise   civi 1.8 İ-shift .  Robotize şanzımana alıştığım için  bunu kusur olarak görmüyorum. 

Donanım olarak neredeyse eş seviyedeler , hacim olarak tabiki mondeo daha üstün. 

Siz olsanız nasıl bir tercih yapardınız ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Alternatör sorunu dizellerde kronik değil galiba... Yada çok az rastlıyorum..

Su alma gibi bir sorunu yok.. Hiç duymadım, yaşandıysa da özel bir sorundur.

Koltuk dişlisi kronik evet ama, bir kez tamir edilince tekrarlamayan sorun kronik sayılmaz :)

Kayış sesi yok bu araçlarda..

Motorun gürültülü çalışma sorunu var, alternatör kasnağını değişerek çözdük biz.. 

Geç ısınma sorunu varsa devirdaim üstündeki termostatı değişiyoruz. 

Bunun dışında sorun görmedim ben hiç... 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kullannan mıncıklamadıkça sağı solu pek bozulmaz. CC çalşışr mesela. şahsen açılmış şanzımanın içine hiç bakamadım. piston görmedim daha.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Hor kullanılmamış kurcalanmamış bir mondeo sizi asla üzmez. Üstelik aracı her kullandığınızda keyif alırsınız.

Yorum bağlantısı
Şahin Akdolan

Bende 2006 manuel benzinli 125000 km var. Çok temiz aldım ve 110000 de aldım mayıs 2015 te. Bundan önce Pontiac sunfire 2002 model, 2004 model jetta, mustang 2007 vs kullanmış biri olarak araç biraz hantal, manuel olduğu için sanırım alışkanlık dolayısıyla ilk 2 viteste tabiri caizse arabayı hoplatıyorum, uzun yolda 120 km de 3100 devir yapması dolayısıyla motor bağırıyor gibi geliyor ki D segment 2.0 LT araç için en olumsuz yönü. Ses yalıtım olarak aman aman sorun yok. Kasislerde virajlarda zaten ben burdayım diyen ve güven veren bir tok bir araç. Koltuk dişlisi bende de bozuk yaptırmak gerekli. Farlar kesinlikle yetersiz. Yakıt şehir için 11.6 benzinde lpgde bilmiyorum ölçmedim. Uzun yolda 90 ile gidilirse ki bakım sonrası denedim yakıtı 1.6 araçlardan bile az. Özetle durum bu yani ben olsam gene mondeo alırım manuel alırım fakar varsa lpgli ve ghia x alırım. Boya sorun yapılacak birşey değil çok büyük kazası yoksa eğer. Hayırlı olsun korkmayın mondeo iyidir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

kullannan mıncıklamadıkça sağı solu pek bozulmaz. 

Aynen....  

şahsen açılmış şanzımanın içine hiç bakamadım. 

İstanbul İzmir ve Kayseriden üç şanzımancı ile görüşmüştüm... Şanzımanını onlar da görmemişti henüz... 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aynen....  

İstanbul İzmir ve Kayseriden üç şanzımancı ile görüşmüştüm... Şanzımanını onlar da görmemişti henüz... 

neden devamında takılmadığı belli oldu.. ekmek yok

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

neden devamında takılmadığı belli oldu.. ekmek yok

Aynen. Bari yağını değişmeyelim de bozulsun dediler. Yine bozulmadı.
Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu
(düzenlendi)

Tolgahan Bey;

Konunuz uygun bölüme alınmıştır.

Saygılarımla

Hakan Hocam  teşekkür ederim, ben 2 defa yanlış yere post ettim sanırım :)

modeli ve kms kaç?

2005 Model ve  220.000 Km de.  Alacağım kişi  5 yıldır aracın sahibi,  bakımlarını özelde yaptırdığını belirtti. 

Araç kozmetik olarak cidden düzgün ve temiz kullanılmış.  Tek boyası (söylenen 1 parça boyalı cihaz ile  baktırmadım) sol ön çamurluk. 

Alternatör sorunu dizellerde kronik değil galiba... Yada çok az rastlıyorum..

Su alma gibi bir sorunu yok.. Hiç duymadım, yaşandıysa da özel bir sorundur.

Koltuk dişlisi kronik evet ama, bir kez tamir edilince tekrarlamayan sorun kronik sayılmaz :)

Kayış sesi yok bu araçlarda..

Motorun gürültülü çalışma sorunu var, alternatör kasnağını değişerek çözdük biz.. 

Geç ısınma sorunu varsa devirdaim üstündeki termostatı değişiyoruz. 

Bunun dışında sorun görmedim ben hiç... 

Alternatörü ve su alma durumunu forumda okudum ama dizel için geçerli olmayabilir sanırım.

Motorun gürültülü çalışması çok önemli değil   yalıtım yaparım. 

Geç ısınma konusunda fikrim yok ama incelemek lazım. 

kullannan mıncıklamadıkça sağı solu pek bozulmaz. CC çalşışr mesela. şahsen açılmış şanzımanın içine hiç bakamadım. piston görmedim daha.

Şahsen azıcık araçtan anlıyorsam (15 oldu al sat) kurcalanmamış olduğu belli aracın. 

Tüm aksamlarını test edip öyle alacağım,   yakın zamanda bir linea aldık takasta  klima çalışıyor dediler ben bakamadım yoğunluktan,  klima çalışmıyormuş :s

Hor kullanılmamış kurcalanmamış bir mondeo sizi asla üzmez. Üstelik aracı her kullandığınızda keyif alırsınız.

:) Umarım. 

Bende 2006 manuel benzinli 125000 km var. Çok temiz aldım ve 110000 de aldım mayıs 2015 te. Bundan önce Pontiac sunfire 2002 model, 2004 model jetta, mustang 2007 vs kullanmış biri olarak araç biraz hantal, manuel olduğu için sanırım alışkanlık dolayısıyla ilk 2 viteste tabiri caizse arabayı hoplatıyorum, uzun yolda 120 km de 3100 devir yapması dolayısıyla motor bağırıyor gibi geliyor ki D segment 2.0 LT araç için en olumsuz yönü. Ses yalıtım olarak aman aman sorun yok. Kasislerde virajlarda zaten ben burdayım diyen ve güven veren bir tok bir araç. Koltuk dişlisi bende de bozuk yaptırmak gerekli. Farlar kesinlikle yetersiz. Yakıt şehir için 11.6 benzinde lpgde bilmiyorum ölçmedim. Uzun yolda 90 ile gidilirse ki bakım sonrası denedim yakıtı 1.6 araçlardan bile az. Özetle durum bu yani ben olsam gene mondeo alırım manuel alırım fakar varsa lpgli ve ghia x alırım. Boya sorun yapılacak birşey değil çok büyük kazası yoksa eğer. Hayırlı olsun korkmayın mondeo iyidir.

Detaylı bilgiler için teşekkür ederim.   F/P açısından benzinli ve otomatik bir mondeo benim için tercih sebebi değil maalesef.

Ayrıca    2005 model  titanium  donanım  dizel  otomatik  bir  Mondeonun  sizce ederi nedir  ?

(bakımlı olduğunu varsayar isek) 

tarihinde Tolgahan Köroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ayrıca    2005 model  titanium  donanım  dizel  otomatik  bir  Mondeonun  sizce ederi nedir  ?

(bakımlı olduğunu varsayar isek) 

Böyle bir mondeo yok :)

3 kasada trend, ghia ve Ghiax var..

Dizelde ghiax'i de çok zor bulursunuz...  

Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu

Böyle bir mondeo yok :)

3 kasada trend, ghia ve Ghiax var..

Dizelde ghiax'i de çok zor bulursunuz...  

Mehmet  Bey haklısınız, forumda satılıklara   titanium x fiesta ilanı açarken   donanım olarak aklım orada kalmış. 

Doğrusu  GHİA donanım olacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...