İçeriğe Yönlendir

Ka - Motor Blok Su Tapası Onarımı

Mehmet Ali Durkac

Recommended Posts

Mehmet Ali Durkac

Merhabalar aracımda geçenlerde su hortumlarından birinde kaçak görmüştüm ve bununla beraber gerekli onarımla yeni antifirizinide koyduktan sonra güzel bir biçimde binmekteydim ki aracımın çok çok az bir biçimde su kaçırdığını tespit ettim lakin kaçağın olduğu yeri yeni yeni şimdi buldum.Asıl amacım aracın hız sensörünü temizlemekken (Viteslere geçişte aracı sallama ve vitese geçerken ufak bi gaz verme problemi vardı Ama işin yönü değişince bi süre o konuyu erteledim) Arabanın hava filtresinin sol kısmında blok su kapağı zamana bağlı olduğunu düşündüğüm bir çürüme söz konusu olmuştu. birazda eski antifiz kurumları vardı temizleyeyim dedim açıkçası hazır az akan deliğin önünü açmış bulundum. Daha sonra kapatmak için biraz çabaladığımda iyice delik koyverdi ve radyatör suyunu boşaltmaya başladı.

Sizlere sormak istediğim sey şu Bu motor blok tapasının kaçıran noktaları oldukça küçük bu tamir olur mu kapak açılmadan. Çünkü Gaziantep te usta yok. Ford ka yı görünce canavar görmüş gibi bakıyorlar ve işçiliklerinin düşük olduğunu düşünüyorum(Ancak yapacak bişey yok el mahkum :bomb:  ) Yedek parça temini ise ölüm :(   Bu sebepten burayı dışarıdan tamir yoluna gidecek olursak,

1.Isıya dayanıklı ( Kaç dereceye kadar yükseliyor bu konu hakkında fikir bekliyorum )

2.Mevcut basıncı götürebilecek kadar mukavementli

3.Güçlü bir şekilde tutabilecek bir yapıştırıcı varmıdır ? Ben araştırmalarım sonucu blok tamirinde kullanılan birkaç ürün gördüm ve bunlarla değil kapak direk bloğun yapıştırılmasından dolayı bana sağlıklı ve sağlam geldi açıkçası.

http://www.hirdavat.com/Hizli-Yapistirici-Alcon-2220-Metalize-Plastik-Celik-Demiri-Demire-Yapistirma-100-Gr.html

http://www.tezcanyapi.com/index.php?route=product/product&product_id=138

benzeri ürünler gördüm sizin fikriniz nedir Ya da önerebileceğiniz bir ürün ?

Yeni bir motor blok su kapağı taktırma konusuna gelince ise boyutlarına göre satıldığından bulabilim zira Ford ka diye arayacak olsam çok güç bir biçimde bulurum. Yeni kapağın takılması içinde motoru açmaları gerekiyor ve hem uzun süreli hemde maliyetli olabileceğini düşündüğümden çekindim. Acaba motoru açmadan halledilebilir mi ?

Birde araç rolantide 1,3,4,5 de ses yokken 2, viteste bi fokurdama yada hava yapmış gibi suyun hortumlardan geçtiğini duyabiliyordum. bunun sebebi neye baglıdır acaba bu konudada fikir ve görüşlerinizi bekliyorum.

7P3j4v.jpg

gyMQB2.jpg

9EZjOQ.jpg

qROzrW.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Geçmiş olsun, senin tapa delinmiş sanırım, adı üstünde tapa, çıkar onu ve yenisini buzlukta iyice soğuttuktan sonra dengeli şekilde yerine koy ve çak, kendin bile yaparsın aslında, takarken bloğu ısıtmak daha kolay takmanı sağlar,  ustalar neden korkuyor yahu, yeride uygun, 5 paralık tapa değişecekler...

Neyse zor gelirse ustaya götür en güzeli, takma şekli şöyle, yeni tapa buzlukta güzelce soğusun (yapmaya bilirsin ama daha kolay olur takman), motoru iyice ısıt, sonra tapayı çıkar (su boşalır bu arada aman yanma, yada radyatör tahliyesinide aç) ve yeni tapayı ısınıp genleşmiş bloğa tak, yeni tapa ısınıp genleşir ve bir daha çıkmaz, sadeleştirdim takma tekniğini :)

.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Durkac

Tapayı üst kapak sökmeden takılabilmesi konusunda şüphe duydum Sökmeye sökerim ancak üst kapağı açmak istemiyorum. Malum Ford Ka ya dair yedek parça güç bulunuyor Üst kapağı sökünce mantar conta ıvır zıvırı korkuttu  2 3 haftada elime geçer kötü yanı. Muayneye gireceğiz iş almayayım başıma diyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Durkac

Anadol motor su tapası buna uyar mı acaba ? Bloklarının aynı olduğu söyleniyordu yanılmıyorsam. Yanısıra bu su sesi acaba suyu yeni koyduktan sonra olduğu için Hava yapmasından mı kaynaklıdır ? Yoksa devirdaimle mi alakalı ? Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tapayı üst kapak sökmeden takılabilmesi konusunda şüphe duydum Sökmeye sökerim ancak üst kapağı açmak istemiyorum. Malum Ford Ka ya dair yedek parça güç bulunuyor Üst kapağı sökünce mantar conta ıvır zıvırı korkuttu  2 3 haftada elime geçer kötü yanı. Muayneye gireceğiz iş almayayım başıma diyorum

Üst kapağı açmayacaksın zaten, motoru çalıştır, biraz dolaş, motor iyice ısınsın, su değil motorun kendisi iyice ısınsın, sonra stop et, tapanın çürük yerine tornavidayı sok, kanırt çıksın tapa, sonra yeni tapayı yerine çak, bu kadar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Durkac

Cevaplariniz icin tesekkur ederim.Yarin kollari sivayacagim. Bakalim nasil olacak. Bu araci aldim alali radyator suyunun gozu yerde :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tapa her motorda vardır hiçbir usta bunu görünce korkmaz? deneyim yok ise tapayı veya metal talaşını içeri kaçırırsanız iyi olmaz..

su kaçıran delik tapa ile dolaşıp motoru ısıtmak biraz zor olur? sunfix vb. ile yama yapmak tapanın mantığına ters.

Yorum bağlantısı

Tapa değiştirilceye kadar Sunfix su kaçağını önler. Gerek sıcaklık dayanımı, gerekse basınç dayanımı bakımından burada sorun çıkarmaz. Bence kalıcı da kullanılabilir.

Motor soğutma sisteminin kapalı devre olması nedeniyle ve  1 bar'ın üzerinde basınçta çalıştığı için tapadaki delikten sürekli su kaybı olacaktır. Bu nedenle; dikkat edilmezse motor yüksek hararete maruz kalabilir. (Duyulan fokurtu bu nedenle olabilir)

Tapa neden delindi? Neden korozyona uğradı? Bilinmez, ama bu delik zamanla korozyondan dolayı delik büyüyecektir. En Kısa zamanda, bir şekilde gerekli onarımın yapılması gerekir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

tapa her motorda vardır hiçbir usta bunu görünce korkmaz? deneyim yok ise tapayı veya metal talaşını içeri kaçırırsanız iyi olmaz..

su kaçıran delik tapa ile dolaşıp motoru ısıtmak biraz zor olur? sunfix vb. ile yama yapmak tapanın mantığına ters.

Kaçak az canım, öyle çeşme modunda değil, öyle durumda o kısım pürümüzle ısıtılıp yeni tapa çakılır diye biliyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Durkac

Bu gun tapayi onardim sunfix ile. Degistirmeyi planladim lakin hemen onunde duran klima borusuna zarar veririm diye girismedim Simdilik izlenimlerim olumlu.Adamlar yapistirici yapmislar :-) Reklaminda kirik kalpler haric herseyi yapistirir demisler :-) İlk firsatta vizeler ve muayneden sonra yeni bir kapak taktirmak icin sanayinin yolunu tutacagim. Gorusleriniz ve yardimlariniz icin tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Durkac

Yanliz bu kapak ve degistirebilecegim yer ford ka icin tahmin eldilemeyecek kadar cok yer veriyor klima borusu olmasa Zira hava filtresi kutusu ve akuyu cikartirsan tabiri caiz ise han gibi yer var Acikcasi eger o klima borusu olmasaydi simdi sökmus yeni bir kapak almak icin sanayinin yolunu tutmus olurdum :-)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Durkac

Aracimda tapada delik olunca suyu tahliye etmek durumunda kalmistim ben Antifiz 50 km kullanmadim bile :-) Kurtarma sansim vardi 3 litresini kurtardim :-) Tapayida söküp sanayiden muadilini alip takmayi dusundum Ancak klima borusu bende cekince yaratti Simdilik problem cozuldu Ancak Musait oldugum ilk vakitte degistirecegim İnsallah :-)

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Serkan Yıldırım

Merhaba arkadaşlar, aynı sorun benim emektarın da başına geldi, kendim onardım mecburen. İlgili tapa 41mm diye geçiyor. Tornacıda falan yaptırmaya kalkmayın, orijinali çok daha iyi. Ben oto mertten temin ettim ancak başka yerlerde de bulunur. Tam ölçüsü 41,6mm gibi bir değer. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...