İçeriğe Yönlendir

Fatura Kesimi Ve Kdv Ile Ilgili Bir Soru

Güven Kaya

Recommended Posts

Güven Kaya

Arkadaşlar şimdi benim kardeşim vergi mükellefi, merak ettiğimiz bir şey var her ay kardeşim 2 bin tl fatura kesiyor. bu faturaların kdv düşümü içinde her ay 2 bin tl dışarıdan fatura alıyor. bu dışarıdan alınan faturalar o ay icin mi gecerlidir ? yoksa yıl sonundamı toplanıyor misal 11. ayda kestiği fatura 2 bin tl ama aldığı dışarıdan fatura 4 bin tl  4 bin tl nin geri kalan kdv si bir sonraki aya mı yansıyor yoksa geçersiz mi ? 

Yorum bağlantısı
Alper Başdemir

Alınan faturalar ilgili ayda kesilen faturaların kdv lerinden düşer, kalan rakam bir sonraki aya devreder. Diyelimki 11.ay için 2000 tl fatura kestiniz kdvsi 360tl yapar. 4000 tl fatura aldınız kdvsı 720tl yapar, aradaki 360 Tl kdv alacagınız bir sonraki aya devreder. Umarım anlatabilmişimdir :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Güven Kaya

Alınan faturalar ilgili ayda kesilen faturaların kdv lerinden düşer, kalan rakam bir sonraki aya devreder. Diyelimki 11.ay için 2000 tl fatura kestiniz kdvsi 360tl yapar. 4000 tl fatura aldınız kdvsı 720tl yapar, aradaki 360 Tl kdv alacagınız bir sonraki aya devreder. Umarım anlatabilmişimdir :)

Bilgiler için çok teşekkürler bunu bir türlü muhasebeciyle anlatamadım :D  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Eğer bu durumu muhasebecinize anlatamıyorsanız, muhasebecinizi değiştirin :) Yada ona devreden KDV diye birşey duymuş mu onu sorun :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Başdemir

Arkadaşlara katılıyorum, bunu anlamayan yada anlamak işine gelmeyen bir muhasebeciyle yollarınızı ayırın derim ben. 3-4 sene sonra hiç ummadığınız anda maliyeden tebligat gelebilir kapınıza :)

Yorum bağlantısı
Güven Kaya

Sanırım doğru diyorsunuz :) yıl sonu değiştireceğim bana bile çok saçma gelmişti çünkü :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...