İçeriğe Yönlendir

İzmir De Kış Lastiği Almalı Mıyım ?

Oktay Demirağ

Recommended Posts

Oktay Demirağ

Merhaba,

Bilindiği üzere yasa gereği izmir Antalya gibi iklimlerde kış lastiği zorunlu değil. Ben günde sabit 50 km otoyol da yol yapıyorum sürekli olarak. Hava sıcaklığı kışın elbet izmirde de 7 derecenin altına indiği bir sürü gün oluyor ancak yine de 9-10 derece sıcaklığında seyir ediyor genelde. Ancak sabah ve akşam yani yolda olduğum zamanlar genelde 6-7 derece oluyor. Kar ise yıl boyunca bir kere hafif yağarsa yağıyor sonrası yine yağmıyor. Sorum şu ki siz olsaydınız ne yapardınız ?

Bu şartlarda soğuk havalarda, özellikle 3-4 derecelerde hafif rampa dahil maalesef çıkamıyorum ve sürekli TCS nin devreye girdiğini, durmak istediğim de de hiç güvenli duruş sağlayamadığımın farkındayım. Günün sonunda,

Kış lastiği için bir yatırım yapmam doğru olur mu ?

Hava sıcaklığı 11-12 derece iken kış lastiğini kullanmamda büyük bir sorun yaşarmıyım ? ( Sıcaklığın yüksek olması nedeniyle Duramaması, kayması, ömrünü hızlıca tüketmesi ).

Mevcut ölçülerim 225 / 50 R17 lastikler, fazla yatırım yapmadan en ucuz kış lastiği alsam ( http://urun.n11.com/oto-lastik/22550r17-98h-evergreen-kis-P80414898) şu an kinden daha mı iyi olur ?

Tüm bunlara ilaveten, 1 defa daha önce kaza yapmıştım, kaza yapmamın nedeni ise izmirde çok hafif karlı yolda yolun sağa doğru eğimli olması nedeniyle araç çizgisinde giderken, arkasını eğimin olduğu bariyerlere doğru bırakarak durdu ancak arkamdaki araçlar ise hiç duramamıştı. Araçların el freni çekik olduğu halde ve dururken eğime doğru hareket ediyorlardı :)

Ne yapsam açıkcası bilemedim. En uygunu Cross Climate gibi lastik ancak şu an için bu kadar bütçem de maalesef yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Lastiklerinizin durumu iyi ise bence gerek yok. Durumları kötü ise, zaten yenilenecek ise Cross Climate güzerl tercih şuanda..

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
(düzenlendi)

Bahsettiğiniz yolda ayni şartlarda kış lastiği de mucize yaratmayacaktir. Buz üzerinde % 100 tutunma zincir yada kış lastiği ile bile garanti değil. Senede bir gün denk gelme ihtimaliniz olan bir durum için Kış lastiğine bence ihtiyaç yok - yazliklariniz yeterli derecede dişli ve taze ise tabi! !! -

Edit: Arkadaki kaymadan bahsetmissiniz , öne alacağınız lastik arkadaki kaymaya engel olmaz [emoji2]

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk

2 Ön alsak Crossdan ? :)

Kesinlikle denemeyin.Araba bildiğiniz fırıldak gibi oluyor.Bencede Kerem abimin dediği gibi crossclimate güzel tercih olacaktır.

Yorum bağlantısı

2 Ön alsak Crossdan ? :)

Bunu çok kez tartıştık. Öncelikle aracın çekeri de önemli ancak arkalar en büyük kaymayı sağlamakta diye. o sebeple alınacak 2 lastik çok bir fayda sağlamayacaktır.

Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz
(düzenlendi)

Ben 10-11 derece gibi sıcaklıklarda kış lastiğinden hiç memnun değilim. Fren mesafemi bile arttırıyor, ABS'yi saçma yerlerde devreye sokuyor.

Arabayı bu aralar eşim daha çok kullandığı için bu yıl taktırmamayı bile düşünüyorum. 

Sıcaklık 0 yakın olduğunda kış lastiği katlanılabilir hale geliyor. Soğukta kullandığımda sıcakta kullandığımdan daha kararlı bir sürüş sağlıyorum. Ama sağlam düzgün ve aşınmamış bir yaz lastiği de aynı sürüşü sağlar mı emin değilim.

Babam İzmir'de yıllardır araba kullanıyor, kışın da kış laştiğine hiç geçmedi :)

İzmir için almanıza gerek olduğunu düşünmüyorum.

tarihinde Oğuz Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

12 yıldır İzmir ve çevresinde araç kullanıyorum. Şimdiye kadar hiç ihtiyaç duymadım. Her yıl yanıma zincir alıp Bozdağ ve Spil'e çıkıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

2 sene önce satın aldığım aracımda kış lastiği vardı,dediğiniz hava şartlarından ötesi var bodrumda,kullanmak istedim ama lastiklerde aşınma çok oldu 2 senedir depoda duruyor,sürekli izmirdeyseniz bence gerek yok...

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Yorum ve deneyimleriniz için çok teşekkür ederim.

Günün Sonunda, bu kadar değerli yorumdan sonra, anlaşılan benim yaz lastiklerim  de vasat ötesi. 1 tanesi 2011 diğerleri 2012 üretimi olan Radial F105  ( 45.000 km dir bende araç şuan 145.000 de ne zaman takıldığını bilmiyorum ) lastik diş derinliği 7 olan lastiklerim oldukça kötü...

Olursa CrossClimate gibi lastik süper olacak olmazsa yeni bir normal lastik alsam iyi olacak gibi duruyor...

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

İstanbul da her sene kış lastiği takarım anca hava sıcaklığı 10 derece yi geçince frenkeme ve tutuşta sıkıntı başlıyor.

Bu sene ben bile geçmemeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Abi İzmir dışına çıkmayacaksan kış lastiği olayı pek mantıklı olmaz. Zaten lastiklerin değişim periyodu gelmiş, 4 mevsim kaliteli bir takım alsan yol tutuşun şimdikinden bir hayli güzelleşecek. Eğer şehir dışına çıkıyorsan da temiz çıkma 4 tane kışlık alıp kış bitiminde dört mevsim lastiklere dönebilirsin yine aldığın yere geri vererek..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

225 / 45 / R17 takamam değil mi ? % 3,5 çıkıyor fark 225/50 R17 'ye göre. Ancak fiyat farkı lastik başına 160 TL daha ucuz :)

Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk

225 / 45 / R17 takamam değil mi ? % 3,5 çıkıyor fark 225/50 R17 'ye göre. Ancak fiyat farkı lastik başına 160 TL daha ucuz :)

Kışlıkta yanak inceltmek pek akıllıca olmaz.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Kardeşim yılardır izmir'deyim ve araç kullanıyorum kış lastiğine ihtiyaç duymadım lakin hangisi önce dolarsa kilometreyse kilometre, yaşsa yaş dolduğu an lastiklerin 4 dünü birden yeniliyorum can taşıyoruz madi yönden etkiliyor lakin ufak tasaruflar için canınızı ve canlarımızı tehlikeye atmaya değmez diye düşünüyorum 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Bunu çok kez tartıştık. Öncelikle aracın çekeri de önemli ancak arkalar en büyük kaymayı sağlamakta diye. o sebeple alınacak 2 lastik çok bir fayda sağlamayacaktır.

Sevgili Atminim, Sediciden ayrılmak sizi biraz hassas yapmış, pek bi alıngan gördüm. :yes:  :flowers:

Yorum bağlantısı

Sevgili Atminim, Sediciden ayrılmak sizi biraz hassas yapmış, pek bi alıngan gördüm. :yes:  :flowers:

Sedici gibisi gelmez bir daha. C-Max bu kadar çok üzmemişti beni.. Bi Stlio, bi Sedici.. :( Alınırım. Hassas yerden vurmayın.  :( Kıros Kılimeyt en idealidir.  ;)  :p  :D

Yorum bağlantısı

Sedici gibisi gelmez bir daha. C-Max bu kadar çok üzmemişti beni.. Bi Stlio, bi Sedici.. :( Alınırım. Hassas yerden vurmayın.  :( Kıros Kılimeyt en idealidir.  ;)  :p  :D

Büyük hata! Buraya bu yazılır mı? Artık olacaklardan sadece sen sorumlusun. :yes:  :D  :flowers:

Yorum bağlantısı

Büyük hata! Buraya bu yazılır mı? Artık olacaklardan sadece sen sorumlusun. :yes:  :D  :flowers:

Sizin vurduğunuz yerde GÜL biter sayın canım abicim..  :flowers:

Yorum bağlantısı
Ozan Yazıcı

Normal lastiklerinizi iyi durumda tutmanız sizin açınızdan faydalı ve yeterli olacaktır. 10 yıl İzmir'de yaşadım, kışlık lastiğe ihtiyaç duymadım.

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

CrossClimate lastiklerine alternetif olarak Nokian 225/50/ R17 4 mevsim (kış semboli de var, şehir dışına çıkmada ceza yememek için belirttim ) düşünebilir miyim ?. 400 TL fark var Michelin'e göre ? CrossClimate ile aynı özellikte mi bu lastikler de ?

http://www.hepsiburada.com/nokian-225-50-r17-98v-xl-weatherproof-dort-mevsim-uretim-2015-p-OTKMT429466

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Güvenlik açısından kullanmanız iyi olabilir.

Kural açısından ise Manisa ve Aydın'a geçtiğiniz anda 600 TL ceza yeme ihtimaliniz var.

Karar sizin :)

ceza ticari araçlara.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

2000 yılından bu yana Eskişehirde araba kullanırım..Crossclimate alana kadar hep yaz lastiği ile kışı geçirdim..Çok şükür şimdiye kadar ne bir yokuşta kaldım ne arabayı kaydırdım.Evet fren mesafesi uzar daha yavaş gitmeniz gerekir daha güvensizdir ama dikkatli kullanırsanız riskleri azaltırsınız..

kısaca ben olsam almam hiç gerek yok..Kaldıki 7 derecenin üstünde fren mesafesi uzar..7.derece üzerinde buzun üstünde gittiğinizden daha hızlı gideceğinizden bu daha büyük risk olabilir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Şahsi araçlara bir uygulama yok mu yani?

yok. yolu karda tıkarsan var ama onun kanunu başka zaten.

lastik lobisi gazetelere gazlama haberlerini yalan yanlış pompalıyor.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...