İçeriğe Yönlendir

Oda Termostatı

İbrahim Şafak

Recommended Posts

Cemal Cangöner

kablosuz oda termostatı... noktayı koyar..

haftalık programlı olacak.

Size katılmıyorum Mehmet Bey.

Oda termostatı ile sadece bulunduğunuz noktada ısı ayarı yapabilirsiniz. Evin diğer bölümlerinde uygun olan ısıdan söz etmek mümkün değildir. Her bölümü gerekli konfor şartlarında ve ekonomik olarak ısıtmak için termostatik vanalar vaz geçilemez armatürlerdir. 

Ancak evde olmadığımız saatlerde ısıtma yapmak istemiyorsak ( bu da hem ekonomi hem de konfor açısından yanlış bir uygulamadır) o zaman oda termostatı kullanabiliriz. Ama oda termostatımız olmasa bile kombiyi açıp kapatarak veya daha düşük sıcaklığa ayarlayarak ta bu işlemi yapabiliriz. 

Gelişmiş oda termostatlarında (belirttiğiniz gibi haftalık programı olanlarda ) gece düşümü diye bir fonksiyon vardır. Bu fonksiyonla evde bulunacağımız saatlerde örnek 22 derece - olmadığımız veya uyuduğumuz saatlerde 18 derece gibi ayarları yapmak mümkündür. Bu da hem tasarruf hem de konfor sağlar. 

Kombi gibi merkezi ıstma cihazı kullandığımız sürece amacımız konforlu ısınmaktır. Bu nedenle oturma alanımız 22 yatak odaları 18 hol 20 banyo 24 gibi ayarları termostatik vanaları kullanarak yapabiliriz. 

Sadece oda termostatı kullanırsak muhtemelen termostatın bulunduğu alan istediğimiz konfor ısısına geldiğinde diğer alanlar ya daha sıcak ya da daha soğuk olacaktır.

En iyi çözüm 2 si bir arada :)  Termostatik radyatör vanası öncelikli + haftalık programlı oda termostatı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

evin odaları arasında ısı farkı sürekli ayar yapıp durmadığınıza göre çok ısınan yeri biraz dönüş vanasından kısarsınız. bir iki hafta sonra stabilize bir ölçü elde edersiniz.  dış hava sıcaklığına göre kombi devreye giriş çıkışlarında asıl önemli olan oda termostatı. her odanın birbirine göre fark ihtiyacı sürekli değişmediği için termostatik vana anlamlı olmaz. Eve bazen birileri gelip kalıyor bazen kalmıyorsa ya da iki gün salonu daha soğuk üç gün daha sıcak isteyip duracaksanız evet termostatik iyi. diğer duurmda değil.

:) ben de size katılmıyorum.

.

Sadece oda termostatı kullanırsak muhtemelen termostatın bulunduğu alan istediğimiz konfor ısısına geldiğinde diğer alanlar ya daha sıcak ya da daha soğuk olacaktır.

En iyi çözüm 2 si bir arada :)  Termostatik radyatör vanası öncelikli + haftalık programlı oda termostatı

odalar birbirine paralel olarak yukarı aşağı hareket eder. güneş alan almayan meseleleri kışın belki biraz oynatır ama zaten akşamlarından bahsediyoruz daha çok. dediğinizi anladım zaten ben de aynı şeyi yazmıştım. bütün bunla birlikte oda termostatı bu saydığınız nedenlerle daha uygundur. ikisi elbette iyidir ama o başka.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Modülasyonlu oda termostatı fayda sağlar mı bize, daha doğrusu eskisini değiştirmeye değer mi? ( Eca combi) 

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Modülasyonlu oda termostatı fayda sağlar mı bize, daha doğrusu eskisini değiştirmeye değer mi? ( Eca combi) 

Kombiniz modülasyonlu değilse bu tip termostatı kullanamazsınız.  

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Mehmet Hocam, soğuklarda 60 derecelere kadar çıkmam gerekiyor, nispeten petekler küçük. Sanki yüksek sıcaklıkta çalıştırınca daha az yakıyor gibi . 

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

evin odaları arasında ısı farkı sürekli ayar yapıp durmadığınıza göre çok ısınan yeri biraz dönüş vanasından kısarsınız. bir iki hafta sonra stabilize bir ölçü elde edersiniz.  dış hava sıcaklığına göre kombi devreye giriş çıkışlarında asıl önemli olan oda termostatı. her odanın birbirine göre fark ihtiyacı sürekli değişmediği için termostatik vana anlamlı olmaz. Eve bazen birileri gelip kalıyor bazen kalmıyorsa ya da iki gün salonu daha soğuk üç gün daha sıcak isteyip duracaksanız evet termostatik iyi. diğer duurmda değil.

:) ben de size katılmıyorum.

Az ısınan yere de bir şey yapamazsınız. Termostatik vanaların mantığı farklıdır. Kullanıldığı alan ayarlanan ısıya yaklaştıkça yavaş yavaş kısar ve yükü az ısınan yere gönderir. Orası da kısa sürede ayarlanan konfor derecesine gelir.

Dış hava sıcaklığına göre ısı kaybı eşit olmadığı için dönüş vanalarına yaptığınız ayar bir kaç gün sonra çözüm olmayabilir. Vanaları tekrar kısıp- açmak zorunda kalabilirsiniz.

Termostatik vana ile birlikte aslında ideal olan "dış hava kompanzasyon" sistemidir. Bu sistemde dış hava sıcaklığına göre kazan ısısı ayarlanır. Ancak pek çok kombi bu sistemi destekleyemediği için kullanılmamaktadır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

o zaman modülasyonlu olan işe yarar.

Az ısınan yere de bir şey yapamazsınız. Termostatik vanaların mantığı farklıdır. Kullanıldığı alan ayarlanan ısıya yaklaştıkça yavaş yavaş kısar ve yükü az ısınan yere gönderir. Orası da kısa sürede ayarlanan konfor derecesine gelir.

Dış hava sıcaklığına göre ısı kaybı eşit olmadığı için dönüş vanalarına yaptığınız ayar bir kaç gün sonra çözüm olmayabilir. Vanaları tekrar kısıp- açmak zorunda kalabilirsiniz.

Termostatik vana ile birlikte aslında ideal olan "dış hava kompanzasyon" sistemidir. Bu sistemde dış hava sıcaklığına göre kazan ısısı ayarlanır. Ancak pek çok kombi bu sistemi destekleyemediği için kullanılmamaktadır.

Benim olayı anladığımı anlamadınız sanırım. ben hala ikisi arasında tercih yapılacağını belirtmek istiyorum. yoksa dediklerinizi biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

eca confeo plus, sanırım bu özellik var.

Kombinizin dış hava sensör girişi de var. Servisten bu ekipmanı da takmasını isterseniz, tanımlı eğrileri sayesinde dış hava sıcaklığına göre kazan ısısını ayarlar.

Sonuçta konfor ve ekonomiyi bir arada sağlarsınız. Sezon başında kombiyi yakıp sezon sonunda kapatırsınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Metan sanırım, verimi epey yüksek

tezekli mobilet:  

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

Termostatik vana ile desteklenmiş programlanabilir oda termostatları bence vazgeçilmezdir. 9 yıldır kullanıyorum en çok hoşuma giden tarafı örneğin gece 12'de oda sıcaklığını 18.5 derece sabah 6'da 22.5 dereceye ayarlayabilme özelliğidir. Sabah 6'da çalışıp evimi ıstmaya başlıyor kalkınca üşüme hissi olmuyor. Gece ihtiyacımın olmamasından dolayıda fazla tüketimimi yaptığım program engelleyebiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
(düzenlendi)

Cosa sipariş verdim yarın yada salı gelir.

Dışardayken de evin derecesini ayarlama imkanı veriyor,(telefondan wifi ile) haftalıkta programlanabiliyor, kardeşimde görünce aldım bakalım ne kadar iyi çıkacak.

Kardeşim Son derece memnundu.

tarihinde Hakan Kurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Geçen hafta termostatı taktıralı 1 sene oldu. Evim 3 yıllık, 9. kat (ev 10 katlı), güney cephe, yalıtımlı. Kombi sürekli açık. 1 yılda 1100 metreküp harçamışım termostat ile. Termostat taktırmadan önce aynı evde kombi geceleri kapalı, en düşük ayarda 1111 metreküp harcamıştım. Pek tasarruf edemedim ama çok daha konforlu yaşıyorum evde.

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Merhaba Cemal hocam, daha önceki konuşmalarımızda da bahsetmiştiniz bu dış hava kompozasyon sisteminden.

merakım şu; merkezi sistemde bu sensörü binanın hangi cephesine takmak lazım. şöyle ki, binamız 4 cehpeli ve güney yönü mevsim kışta olsa çoğu zaman güneşli ve saat 15:30 a kadar da bina güneş alıyor. ancak kuzey tarafı gölgede kalan soğuk bölüm.

not: sistem bodrum katta ve kuzey bölüme yakın yerde kurulu. sensörü güneye takılacak olursa sistemle arasındaki mesafe önemli mi.

Merhaba.  Kuzey cephesine ve gölge bir yere takılacak. Mesafenin çok fazla önemi yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

3 gündür kullanıyorum gayet iyi.

Dışardan bile, ev dışarı uyku yada özel Mod olarak seçebiliyorum.

Kaç saat yanmış, hangi saat aralıklarında yanmış rapordan bakabiliyorum.

Günlük haftalık yada aylık olarak saatlik programlanabiliyor.

Gelelim en önemli konuya, günlük 12-13 m3 yakarken, takip ettiğim kadarı ile 8 -9 m3 oldu.

İzlemeye devam edicem; )

1e49568c913a349b427a038e1c111dd4.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

3 gündür kullanıyorum gayet iyi.

Dışardan bile, ev dışarı uyku yada özel Mod olarak seçebiliyorum.

Kaç saat yanmış, hangi saat aralıklarında yanmış rapordan bakabiliyorum.

Günlük haftalık yada aylık olarak saatlik programlanabiliyor.

Gelelim en önemli konuya, günlük 12-13 m3 yakarken, takip ettiğim kadarı ile 8 -9 m3 oldu.

İzlemeye devam edicem; )

1e49568c913a349b427a038e1c111dd4.jpg

ne bu?

bu mu?

http://urun.n11.com/termostat/cosa-internet-kombi-termostati-oda-termostati-P40470065?cid=604001&gclid=CLfj3auU-ckCFUJmGwodhEkJWA

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...