İçeriğe Yönlendir

Bilgisayarıma Virüs Bulaştı, Acil Çözüm Yolu Arıyorum

Mahmut Sayar

Recommended Posts

Lokman Ceritlioğlu

An itibariyle vvv bulaştı. Şükür 3 yedek vardı.

Belli bölümlere bulaşmış şükür.

Web sitesi kodlarıma değil ama Ajax'ın Java ve Css ve txt dosyalarını şifrelemiş.

Şu anda hasar tespiti yapamadım. Sitelerin veritabanı ne durumda bakamadım daha.

İnşallah sorun yoktur. Gerçi vvv değil uzantıları.

inşallah ucuz atlatırsın hocam, gerçi yedek varmış bu iyi haber.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

inşallah ucuz atlatırsın hocam, gerçi yedek varmış bu iyi haber.

Var da son günlerdeki çalışmaların yoktu. Onlara bakacağım.

Geçmiş olsun Hocam

Teşekkür Ederim sağolun.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Koç

Geçmiş olsun Mehmet Bey. Son zamanların en tehlikeli virüsü ile karşı karşıyayız, bulaşma yolu genelde sahte e-posta aracılığı ile oluyor. Sizin bilgisayara nasıl bulaştığını tespit edebildiniz mi? Virüsün bulaşma yolları hakkında bilgi edinirsek bu konuda daha dikkatli davranabiliriz. Bana da dün bir mail geldi, Türkiye-Rusya geriliminin perde arkası vesaire, detaylar için bir link veriyor, linki tıklayınca bir dosya indirmeye çalışıyor. Mailde verilen site adresini önce google'da arattım, hiçbir bilgi çıkmadı ben de maili sildim. Virüssüz günler dileğiyle.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bilgisayar işletim ve güvenlik sistemleri ile ilgili fazla bilgiye sahip değilim, bu konuda uzman arkadaşlar daha iyi bilirler; ancak, bir öneride bulunmak isterim. Bence, ilk olarak uzak masaüstü bağlantınızı kapatın.

b6qcg7.jpg

2. önlem olarak http://winhelp2002.mvps.org/hosts.htm linkini incelemenizi öneririm. Burada, reklam linkleri, eklenti kurma linkleri ve birçok bilgisayar zararlısı linkler hakkında data base oluşturulmuş. Bu zararlı linkler bilgisayarınızın hosts dosyasına ekleniyor. Bir web sayfası, tarayıcınızı hosts dosyasındaki bir linke yönlendirmeye çalışırsa bunu engelliyor. Ben çok faydasını görüyorum.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İnternet bağlantısı olan her cihaz bir şekilde virüse açıktır. Tam koruma mümkün değildir. Ancak şahıs kendisi dikkatli bilinçli olursa korunma süresi uzar.. Mesela müşteri geliyor ben bi virüs programı yükledim diyor sonra bilgisayarım böyle oldu diyor.. bakıyorum program zaten kendisi başlı başına virüs.. Pc yi ele geçiriyor sürekli tarama yapıyor otomatik şu virüsleri buldum sileyim mi diyor sil diyosun para istiyor :) Başka birşey yapamıyorsun tek çare format..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

An itibariyle vvv bulaştı. Şükür 3 yedek vardı.

Belli bölümlere bulaşmış şükür.

Web sitesi kodlarıma değil ama Ajax'ın Java ve Css ve txt dosyalarını şifrelemiş.

Şu anda hasar tespiti yapamadım. Sitelerin veritabanı ne durumda bakamadım daha.

İnşallah sorun yoktur. Gerçi vvv değil uzantıları.

Gardaşım geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Ali Herdem

Çok geçmiş olsun bu olayı görünce bir de buluta yedeklemek gerek diye düşünmeye başladım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Çok geçmiş olsun bu olayı görünce bir de buluta yedeklemek gerek diye düşünmeye başladım

Hangi birini [emoji23][emoji23]

140 gb foto var. 15 yıllık.

20 gb Web döküman

100gb eğitim.

Daha neler.

Şu anda yaptığım.

Zaten yediğim vardı. Neyin nerde olduğunu bilmiyordum. Şimdi toparladım.

2 hdd fotoğraflar ve web siteleri çift yedeği (bunlar sadece yedekten yedeğe)

1 hdd eğitim ve gerekli döküman yedekleri

1 hdd tamamının yedeği

1hdd çok sık kullandıklarım el altındakiler.

Genel anlamda 3er yedek olmuş oldu. (2 Bilgisayar hariç )

Bir sabah okulda bir dosya lazım oldu

1 hdd taktım kafa vurdu.

2. Hdd taktım pc format dedi.

Yok artık dedim.

Ana yedekten açtım.

Böyle sorunlar başımıza gelebilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Virüs nasıl bulaştı Mehmet Hocam. Bilgimiz olsun.

Bir arkadaştan bir dosya istedim. Dosya geldi açtım. İşim bitti kapattım. Bu arada internette tvlere bakıyordum. Nasıl olduğunu bilmiyorum. Bu arada oldu.
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şimdiye kadar kullandığım hiç bir bilgisayara virüs girmedi, bir çok bilgisayarı da google'dan arayarak eski haline döndürmüştüm fakat şu son anlatılanlar beni de korkuttu.

Önlem olarak Muhteşem Bey'in önerdiklerini yaptım. Fakat en iyi antivirüsün kullanıcı olduğu kanaatindeyim, bundan sonra tanımadığım e-postalara çok dikkat edeceğim. Tavsiyeler için teşekkürler :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Aslında en önemli çözümlerden biri sanırım ücretsiz antivirüs kullanmamak. Ücretli olanlardan eniyileri esed nod 32 veya kaspersky olabilir.

Bunların yanında bilinmeyen e-postalar kesinlikle açılmamalı. Bilinmeyen sitelerden dosya indirilmemeli.

Bilgisayarın komple yansıması alınmalı ve bu kesinlikle başka bir hdd ye yedeklenmeli. Windowsun kendi yedeklemesi kullanılabileceği gibi acronisle de yapılabilir. Bu işlem yapılırken windowsu biostan başlatabilmek ve yedeğe ulaşabilmek için kurtarma usb belleği hazırlanmalı.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Erhan Doruk

Combofix i indirip çalıştırın. Muhtemelen sorunu çözer. Biraz zaman alıyor ama sabırla bekleyin..

Yorum bağlantısı
Misafir

Eset Smart Security lisanslı kullanıyorum, son 4 yıldır ne zaman format attım unuttum ki bilgisayar anonim gibi eve her gelen başına oturur. İşe yaradığı kesin geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Bu konuda en iyilerden biri microsoftun kendi antivirüsü essentialsdır. Tavsiye ederim. Ben de hiç format atmadım uzun zamandır. Tabii ki en önemlisi bilinmeyen mailler açılmamalı ve her siteye girilmemeli.

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Yıllardır eset kullanıyorum ve en son virüsle uğraştığım zamanı hatırlamıyorum bile. Çok kullanıcılı pclerde bile çok iyi maşallah diyeyim iyi koruyor. Bence de en iyi yedek ortamı dvd. Bozulmaz virüs bulaşmaz kırmazsanız çizmezseniz bir şey olmaz. Kağıt zarfının içinde yıllarca bilgileri koruyabilirsiniz. Bozulma ve virüs ihtimalinden dolayı harici disklerden hep korkarım. Eski düzen dvd yazarak depoluyorum resimleri falan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

360 total security ile saglikli bir sekilde kullanim sagliyorum okulumuzda surekli bilgisayarlarla ugrasiyoruz oyleki yanimda 3 flash disk ile geziyorum :) malesef okul bilgisayarlarimizda virus var coguna format atip 360 total security ile guvenli hale getirdik ancak bazilarinda yok o bilgisayarlari kullanip eve geldigimde bilgisayarima taktigim anda 360 total security uyari veriyor ve koruyor sizden izinsiz silme islemide gerceklestirmiyor o nedenle 360 total security i oneriyorum :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Comodo kullanıyorum. Hem full hem ücretsiz hem de Türk malı. Herkesin denemesini öneririm. Eset, Bitdefender, Kaspersky ,Norton ve adını hatırlamadığım birçok program kullandım. Kaspersky ile birlikte en memnun kaldığım diyebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Kaspersky en iyisi bana göre. Dükkândaki pc lere akşama kadar 100 kişi usb bellek takar, internetten dosya indirir hiçbiri çökertemedi daha bilgisayarı..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...