İçeriğe Yönlendir

Start Stop Sistemi Zararlı Mı?

Misafir

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

bizim a3 bazen durmuyor. ekranda A üzeri çizgi sembolu çıkıyor.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Tiguanda motorun yeni çalışıp çalışmasına, havanın sıcaklığına vb.ne göre devreye giriyor sistem. İstenirse bir düğme ile devreden çıkarılabiliyor. Eğer uzun süre beklenirse kendiliğinden çalışıyor motor...

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

100 km de 0,2 lt yakıt tasarruf edilecek diye böyle bir sisteme gerek yok diye düşünüyorum. Çevre olarak düşünülse bile bunun tasarımında kullanılan malzemeler bile çevreye daha fazla zarar veriyordur. Hele bir de aküyü bozarsa akünün içindeki asit ve kurşun, emisyonun verdiği zarardan kat be kat fazla olur. Okan Bey'in de dediği gibi kırmızıda bir de start almazsa yediğin küfürler cabası. :D

sorma abi tam bir keşme keş ben kullanmıyorum fena korna yiyorum start almadığında 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

C4 E-hdi da marş ve stop start ayrı sistemdi. 

Stop start V kayışı üzerinden arabayı çalıştırıyordu (sanırım şarj dinamosunu kullanıyordu).  Bu nedenle  araba çok hızlı çalışıyordu. Direksiyon elektrikli olduğu için yumuşaktı. Sanırım elektrikli yağ pompasıda vardı sanırım. 

Marş dinamosu ilk seferde araba çalışırken devrede oluyor.

Yokuş aşağı giderken bazen hiç çalışmazdı kendisi (8 km ye kadar) .

Az yakardı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

50 bin km dir s&s peugeot 208 kullanıyorum. Mesela hızlı otoban kullanımında trafik birden durunca motor stop ediyor yani benim aracımda turbo koruması filan yok. Şimdiye kadar bi arıza ile karşılaşmadım da 10 senedir turbo dizel çeşitli araçlar kullanıyorum hiç birinde start ve stop anında bekleme yapmadım hiçte sıkıntı yaşamadım.

vur kırbacı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

Mazda  da stop start sistemi araç dururken silindir konumunu ayarlayıp ateşleme ile stop start yapıyormuş. Yani herhangi bir motora gerek duymuyormuş. İlk marş hariç. 

Yorum bağlantısı

Zararlı mı bilmem ama ben çok sevmiyorum. Mesela otomatik aracı yoku aşağı start başlamadan kaydırma durumunu gördükten sonra hiç sevemedim.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bizim ülkede gereksiz olduğu gibi hem sakat hemde masraflı bir sistem, aracı sakin sürün olay biter.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

100 km de 0,2 lt yakıt tasarruf edilecek diye böyle bir sisteme gerek yok diye düşünüyorum. Çevre olarak düşünülse bile bunun tasarımında kullanılan malzemeler bile çevreye daha fazla zarar veriyordur. Hele bir de aküyü bozarsa akünün içindeki asit ve kurşun, emisyonun verdiği zarardan kat be kat fazla olur. Okan Bey'in de dediği gibi kırmızıda bir de start almazsa yediğin küfürler cabası. :D

Yıllık 15-20 bin km kullanılan bir araçta yaklaşık 1 depo kadar tasarrufun oluyor. Yani aylık 15-20 tl ye denk gelir kaba bir hesapla..

Yorum bağlantısı

Start stobu benim eşim 6 yıl önce keşfetti. Seyir halinde kırmızı ışığa gelince debriyaja basmadan duruyorsun bu "stop" sonra debriyaja basıp çalıştırıyorsun bu da "start" :D

Büyütmeye gerek yok bu sistemi bu kadar. Araba da Skoda Favorit ti hemde.

Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

sonra start ı nasıl yapıyormuş?

iki silindir sıkıştırma durumunda kalıyor ve içinde yanmamış yakıt bulunuyor. Start gerekince buji ateşleyip arabayı bu şekilde çalıştırıyormuş.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Start stobu benim eşim 6 yıl önce keşfetti. Seyir halinde kırmızı ışığa gelince debriyaja basmadan duruyorsun bu "stop" sonra debriyaja basıp çalıştırıyorsun bu da "start" :D

Büyütmeye gerek yok bu sistemi bu kadar. Araba da Skoda Favorit ti hemde.

Aracı sattığınız kişiye iyi bir indirim yaptınız umarım :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

3 gün boyunca 500 km den biraz fazla 2015 dizel astrada kullandım bu sistemi, pek hoşuma gitmedi, kendi aracımda olsa muhtemelen kapatırdım.

Yorum bağlantısı

Focus 3'te kullandım,biraz garipsedim ama alışmak kolay oluyor.

Özellikle İstanbul trafiğinde çok şart bence.

Halilciğim faydalı paylaşımın için teşekkürler.

Yorum bağlantısı

Focus 3'te kullandım,biraz garipsedim ama alışmak kolay oluyor.

Özellikle İstanbul trafiğinde çok şart bence.

Halilciğim faydalı paylaşımın için teşekkürler.

Herzaman abi bundan sonra tam destek hep destek

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...