İçeriğe Yönlendir

Mondeo V - 1.5 Ecoboost Yakıt Tüketimi

Muhittin Özer

Recommended Posts

Hakan  Özgün
On 08.08.2016 at 20:05, Levent Onder yazdı:

Herkese Selam

Bende 2106  Mondeo 5K 17 inch jant selective 1,5 ecoboost Euro 6 var.

Aracımı nisan da aldım şu anda 10000 km yi geçti. İstanbul trafiğinde yoğun dur kalklar ve klima açık kullandığımda 12 lt/100 km yakıyor.

Uzun yolda yaklaşık 750 km lik bir yolda  100 110 km ile kullandığımda 7.9 l/100 km yaktı. ancak aynı yolu 180 200 km hızla kullandığımda 16.8 l/100 km yaktı.

Aracıma her benzin aldığımda road trip diye bir uygulama var ona tüm verileri yüklüyorum. ayrıntılı bilgiler elde ettim..

10268 km de 1111 litre benzin kullanmışım ortalama yakıt tüketimim 10,3 l/100 km

benzin fiyat aralığı bu sürede 4,57 ila 4,27 arasında değişmiş..

en ucuz km de 35 kuruş yakarken, 180 200 ile gittiğim yolda km de 76 kuruş yakmış. ortalama 10268 km de ortalama 46 kuruş yakmış.

4200 km sini uzun yolda diğer 6000 km yi istanbulda şehir içinde yaptım.

Aracın klimasını hiç kapamadım tüm 10000 km boyunca hep açıktı. benzin tüketimini ne kadar etkiler kapalı olsaydı rakamlar ne derece değişirdi o konuda bir fikrim yok..

bu arada aracın yol bilgisayarı 10268 km de oratalama 9,8 l/100 km olarak hesapladı.

10000 km 0.5 l/100 km hata payı var.

Levent Bey, aracınızın motoruna euro 6 demişsiniz nisan ayında euro 6 motor sanırım yoktu, eğer gerçekten euro 6 olup  da bu değerlerde yakıyorsa euro 5 den farkı yok gibi. Sync 3 var ise aracınızda euro 6 motor olabilir.

Yorum bağlantısı
Levent Onder

Hakan bey 

İyi günler Aracı aldığımda özellikle sordum euro 6 dediler. Etisten de kontrol ettim euro 6 

Şu anda arabam 24000 km de ve klima hep açık bende. Koltuk kliması vb de çoğunlukla açıktı. Ortalama tüketim 24000 km de 9.8 şu an. Uzun yolda en düşük 6.4 gördüm bir depo da  en fazla şimdiye kadar soğuk havada kışın 14.6 oldu bir depoda. Euro 5 ile euro 6 arasında start stop farkı var bir de. Vitesin orada 3. Bir düğme var on off düğmesi. Hareketsizken motoru durduruyor bu da etkili oldu az da olsa. 

Yorum bağlantısı
Hakan  Özgün

Tekrar Merhaba Levent Bey, teşekkür ederim bilgileriniz için benim aracım ekim 2015 trafik çıkışlı olup, ford etis den ben de şimdi baktım egzoz salınımı olarak euro 6 yada küçük özellikler altında euro 6 yazıyor ama 2015 modellerde zaten yok deniliyordu. Şundan dolayı bu soruyu size yönelttim focusclubda mondeo için koç un Türkiye'ye euro 5 kazığı ve euro 6 motorun 5 e göre ekonomik olduğu yönündeki haber sebebi ile. Gelinen nokta itibari ile siz euro 6 olduğuna kesin eminseniz ya benim aracımda da euro 6 motor var yada ikisi de euro 5 lakin yakıt tüketim değerlerimiz de aynı.Start-stop olayı ayrı konu o 2016 modellerle eklenmiş bir özellik zaten. Sormuştum ama sync 3 var mıydı sizde? belki ipucu verir motor hakkında.Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

farklı motor mu taktırıp ithal edilmiş? nasıl atmış kazığı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan  Özgün

Pardon focusclub değil donanimhaber sitesinde Otosan'ın yeni mondeo kazığı haberinde geçiyor.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kaynak önemsiz de. başka motor mu taktırıp ithal ettirilmiş deniyor onu anlamaya çalışıyorum?

Yorum bağlantısı
Hakan  Özgün

Çağlar Bey deniliyor ki Türkiyede satılacak 1.5 eb mondeolara, aynı dönemde avrupa ve farklı ülkelerde euro 6 motor kullanılırken Otosan (motordan maliyeti düşürüp karını artırma diyebiliriz) euro 5 motorları taktırıp satmıştır. Eğer doğru ise hem ülkemize hem ford müşterilerine siz kazık attı deyin ben 2. sınıf 3.sınıf muamelesi yaptı diyeyim.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan  Özgün
Mondeo 2015 1.5 ecoboost. şehir içi 12-13 litre civarı yakıyor. Ama yeni aldığım için motor sesinin gazına gelip biraz sert kullandım. LPG için 7500 tl istiyorlar. LPG taktıran varmı.?

7500 TL ise iyi demişler Prins Direct LiquiMax (DLM) için 9500 TL istiyorlar... 7500 TL lik hangi marka model kit acaba prins için olsa bu fiyat olabilir çünkü sadece lpg ile çalışıyor 100 km de 0.5 lt benzin kullanıyormuş.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

üretim bandında değişiklik yaptırmak parçadan pahalıya gelir? incelemeli konuyu?

Ayrıca eurolar yükseldikçe daha ucuza satar mı üretici onu da bilmem Türkiye deki vergi sistemi emisyon üstüne değil zira TL üstüne.  Yeni şu varsa: euro 5 li motoru daha ucuza alabilirse bunun tüketiciye zararı olmaz? Yani euro 5/6 motorlu araçların rakamları aynı değilse ve vergi sisteminde de katkısı yok ise, ucuz olanı almak mantıklı?

vesile ile 1.5 ecoboost un eski euro normunda da üretimi var mı ben bulamadım? kendi arabamda da keşke euro 1 olsun isterdim ki cüzdanım gereksiz boşalmasın :D

Yorum bağlantısı
Hakan  Özgün

Euro 5 ile 6 arasında yakıt tüketimi farkı olduğu söylendiği için konuya değinmiştim tüketim açısından fark yoksa zaten sorun yok bizce.

Yorum bağlantısı
Emre İbiş

Arkadaşlar merhaba,

Aslında hem sadık bir Ford kullanıcısı sayılırım hem de forumu uzun yıllardır çeşitli vesilelerle takip etmekteyim. Ancak çok az yorum yazdım bugüne kadar. Bundan sonra daha sık yazmaya çalışacağım. Bunda en büyük etken aracımızı her alanda, bu forumda dahil, öksüz ve yetim bıraktığımızı hissetmem. Bu araç daha çok ilgiyi hak ediyor gerçekten. Konuya gelirsek benim Mondeom Euro 6 ve buna eminim. Şöyle ki; sağ kapıda bir araç kimlik kartınız bulunmakta. Bu kimlik kartında aracın emisyon normu belirtilmekte. Buraya bakıp sizler de görebilirsiniz. Start- stop buna bir delalet değil bu arada. Benim aracım start- stopsuz ancak Euro 6. Sync- 3 aracın son güncellenen donanımlarından biri olduğu için bu özelliği olan tüm Mondeolar Euro- 6 diyebiliriz tabi kestirmeden. Yine de belirttiğim gibi araç kimlik kartından kontrol edebilirsiniz aracın salınım normunu. Ayrıca bu salınım normu yine yakıt tüketimi konusunda bir iyileşme anlamına geliyor ama başka teknik bileşenlerle de alakalı elbet. Benim yakıt tüketimim 1500 km. için 9,2 lt. düzeyinde. Neredeyse tümü sakin kullanım. Fakat çok soğuk hava ve kısa mesafe gibi negatif unsurlar bulunmakta bu tüketim boyunca. Yine tüketimli ilgili şunu gördüm, araç sakin kullanım ve 100 km. civari sabit hızla çok çok az yakıt tüketimi yakalıyorken (5,7- 6,0 lt. civarı) performanslı kullanım ya da yoğun trafikte inanılmaz değerlere çıkabiliyor (20 lt. civarı). Ama belirttiğim değer uzun süre neredeyse yürür hızda sıkışmış trafik ya da uçarcasına "S" modda kullanım. Bu değerlerin kullanıcıdan ve tüm şartlardan etkileneceği açık olmakla beraber, Euro 5 motorun biraz daha fazla yakacağı da başka bir gerçek. Keşke Otosan aracı hiç Euro 5 le getirmeseydi. Yukarıda bahsi geçen konuyu ben de uzun zaman önce okumuştum. Orada aracı yerden yere vuruyorlar, gerçekten yazık. Zaten malum araç sahipleri ya da fanatikleri hazırda bekliyor bu gibi şeyler için. Konuyla ilgili 3 adet fotoğraf ekliyorum Umarım daha çok görüşürüz bundan sonra. Herkese iyi forumlar, iyi geceler...

PnzMAv.jpg

9glL39.jpg

g2RoDL.jpg

Yorum bağlantısı
Emre İbiş

Bir de sıvı sistem lpg denilmiş. Prins' in yurtdışı sitesinde bulunan güncel liste fotoğraftaki gibi. Burada motor kodlarıyla bakabiliyoruz uyuma ancak şu an sadece hb karoserde olan motorlarda uyum var. Turkiye' de hb çok az.Benim arabam hb ve Prins' in en iyi ustalarından biri de aile dostum. Ama böyle bir araca lpg cesaret ister. Daha önce benzinli olan araçlarımı hep lpg ile kullandım. Bırakın sorunu en basit bir puruz bile yaşamadım ama bu aracıma takmam sanırım. Tabi bir de maliyet var. Kit sizin için sipariş ediliyor. Yaklaşık 10.000 TL. gibi duşunebilirsin dediler. Kuga 1.6 ecoboostta kullananlar epey bar. Forumumuzda da Cemal Cangoner Bey' in açtığı konu yaklaşık 3 yıldır son derece guncel devam ediyor. Prins' in listesinin olduğu sayfanın linki de şu:

http://www.prinsautogas.com/en/products/directliquimax_system/directliquimax_system.html

2n4JJj.png

Yorum bağlantısı
Hakan  Özgün

Emre Bey merhabalar vermiş olduğunuz bilgiler ve yorumlarız için teşekkürler.Bugün ben de sağ ön kapı eșiğinde bulunan etikete baktım euro6 yazıyor ve start stop süz bir araç buradan bu konuya son noktayı koyalım o zaman araç kimliği yada ford  Et is de euro6 yazıyorsa euro6 motor diyebiliriz ancak yakıt tüketimi konusunda fark var diyebilmek için euro5 motora sahip bir kullanıcının değerlerini görmek lazım. Lpg konusunda ise tablolara göre sedanlar için olmadığı gözükmekle beraber log dönüşüm firması şasi numarasına göre kitin olup olmadığına bakıyor. Dolayısı ile baktırmak lazım. Genel olarak araç f/p olarak tatmin edici log de uygun olup taktırılabilinirse 160 beygirlik otomatik bir dizel araca sahip olunmuş olur bence.

Yorum bağlantısı
Emre İbiş

Rica ederim Hakan Bey. Mondeo ilk çıktığında Euro 5' li motor için tüketim değerleri hafızam beni yanıltmıyorsa Ş.İÇİ/ KARMA/ Ş.DIŞI şeklinde10,3/ 7,2/5,5 lt. idi; Euro 6 da ise 8,7/6,3/4,9 lt. Buradan bakılınca sadece ş.içi start/ stop fonsiyonuyla alakalı bir azalma değil, ş.dışı tüketimde de azalma var. Ayrıca salınım 150 küsürlerden 146' ya düşmüş durumda. Ben önümüzdeki 15 gün içinde bir uzun yol seyahati yapacağım. Tüketim denemelerimi detaylıca buradan paylaşacağım. Ben de gerçekten merak ediyorum açıkçası. Ben aracımı 2. el aldım. Benden önceki sahibi yalnız uzun yol yaparak kullanmış. Bilgisayarı ben sıfırladım. Sıfırlamadan önceki yazan değer neredeyse bana arabayı aldırmayacaktı. Tam 13,7 lt. ortalama değer vardı. Kısa bir şoktan sonra ben biraz deneme sürüşü yaptım. Sonra eski sahibi beni yaklaşık 15 km. ileride bir noktaya bıraktı. Orada anladım ki tamamen kullanıcıyla alakalı bir durum var, çünkü arkadaş, teşbihte hata olmaz, kasap gibi kullanıyordu arabayı. :) Zaten sonra kendi de belirtti hep 200 km. hız civarı kullanmış aracı. Ayrıca dengesiz bir sürüşü de vardı. Sürekli dip gaz şeklinde kullanıyordu. Ben 9,2 lt. ile devam ediyorum şu an. Detaylar seyahatten sonra. Herkese iyi forumlar, saygılar...

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Levent Onder
On 1/12/2017 at 20:10, Hakan Özgün yazdı:

Tekrar Merhaba Levent Bey, teşekkür ederim bilgileriniz için benim aracım ekim 2015 trafik çıkışlı olup, ford etis den ben de şimdi baktım egzoz salınımı olarak euro 6 yada küçük özellikler altında euro 6 yazıyor ama 2015 modellerde zaten yok deniliyordu. Şundan dolayı bu soruyu size yönelttim focusclubda mondeo için koç un Türkiye'ye euro 5 kazığı ve euro 6 motorun 5 e göre ekonomik olduğu yönündeki haber sebebi ile. Gelinen nokta itibari ile siz euro 6 olduğuna kesin eminseniz ya benim aracımda da euro 6 motor var yada ikisi de euro 5 lakin yakıt tüketim değerlerimiz de aynı.Start-stop olayı ayrı konu o 2016 modellerle eklenmiş bir özellik zaten. Sormuştum ama sync 3 var mıydı sizde? belki ipucu verir motor hakkında.Teşekkürler...

Hakan Bey,

Aracı alırken bana verilen bilgi bu yönde. Sync 2 var. Yalnız Aracı kullandıktan sonra motorun diğer 160 beygirlerden farklı olduğunu farkettim. Hatta servise götürüp yaptığım kontrollerde 171 beygir gücü tespit edildi. Servistekilerde çok şaşırdı. Normalde start stop 2015 lerde kesinlikle yokmuş, ama bana verilen bilgiye göre koltuklar (soğutma ve ısıtma klimaları masaj fonksiyonları vb) için ekstra 11 beygir eklenmiş Aracım çünkü tam versiyon, tekno paket, uzaktan çalıştırma ve kapama, klimalı (ısıtma soğutma) koltuklar masajlı koltuklar (8 + 10 yönlü elektrilkli koltuklar) . Aracım normalde 60 A akü olması gerekirken 75 A akü ile geldi orjinalinde.. Hatta remote start özelliği de var ekstradan. 

Euro 6 ile euro 5 farkının start stop ile elde edildiği söylendi. 

Aracı denemek için kullanan herkes motor gücünün fazla olduğu konusunda hem fikir. Hatta başta inanamayan birçok kimse kullandıktan sonra benimki böyle değil dedi.

aldığım yerde sorduğumda biri için özel getirlimiş sonra satılamamış kimse de fiyattan dolayı almayınca bana nasip oldu. 

teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan  Özgün

Maaşallah araç baya doluymuş olmuş bir vignale. Allah hata kaza vermesin güle güle kullanın. Otosanın öyle isteyene özel donanım, özellik eklediğini bilmiyordum. Baya hatırlı biriymiş demek ki :biggrin: yada gemiye yanlış yüklemişler...  

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Kendi aracım serviste ve ikame olarak verilen  1.5 ecoboost mondeo yu 10 gündür kullanıyorum. Meraktan ölçüm yaptım. Sakin kullandığımda şehir dışı sayılabilecek yollarda 5.8 lt - karma 8.4 lt tüketim var. Kalkışlarda ve rampalarda gaza yüklenmiyorum. Tam olarak makam şöförü gibi kullanıyorum. Aracın gücünü test etmeye kalktığımda ortalama 11 lt lere geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
On ‎8‎.‎12‎.‎2015 at 11:18, Eray Turan yazdı:

Bizim arkadaşın 1.2 fabia'sı da 10 lt yakıyor. Bence çok değil

abi o araba neymiş öyle yahu 1.2tsi 90hp 2016 model seat ibiza şehir içi 5.6-6.5 litre arasında değişiyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ersin Alan

Geçenlerde arkadaşın aracı birkaç gün serviste kalması gerekti yerine ikame araç olarak 2016 model 1.5 otomatik mondeo verdiler konu yakıt olduğu için sadece o kısmına değşnicem yol bilgisayarı 11.6 civarında gösteriyordu ama bizim kanaatimizce daha fala yaktı 200 tl lik benzin aldık günlük 25 finiş 25 geliş şeklinde 50 km yol yaptık beraber 200 tlilk benzin karşılığı 180 km yol yapmışız aracı teslim etmeye giderken son 20 tl lik yakıt aldık onu saymıyorum bu 200 tl içinde 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

20 litre yakmış olamaz. Görünen o :)

Bence aldığınızda depo tam takır boştu.

Yorum bağlantısı
Emre İbiş

Merhabalar,

Bir tüketim değeri de ben gireyim. Daha önce bir Ankara seyahatim olacağını ve değerleri detaylı paylaşacağımı belirtmiştim ama yazmak nasip olmadı, bugün yazayım. Giderken de dönerken de yaklaşık aynı koşullar vardı. Yine yaklaşık aynı hızlar vardı. 120- 115' den aşağıya düşmeden zaman zaman özellikle Kocaeli lokasyonunda(otoban 2 şeride düştüğü için) 140 km. civarı hızla Ankara- İstanbul= 6.4 lt İstanbul- Ankara= 7.3 lt. yaktım. Yine daha 2 gün önce evden çıkarken günün başında sıfırlanan ölçümden sonra 114 km. yol yaptım. Güzergah sabah Selimpaşa- Silivri- Celaliye. Celaliye' den akşam iş çıkışı Yenibosna Otokoç sonrasında eve Selimpaşa' ya dönüş. Tüketim 7.1 lt. Trafik geneli akıcı, yoğun akıcı ancak akşam dönüşte Yenibosna- Avcılar' ı çıkana kadar yoğun. Pompa ile de teyit edilmiş değerlerdir bunlar. Bu büyüklük, tonaj ve performansta bir araç için bana kalırsa kötü tüketim değerleri değil bunlar.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Ergün Kol

Şu sıralar 1.5 ecoboost Mondeo alabiirim diye düşünüyordum ama bu yakıt tüketimleri ile çok zor. Anlaşılan fabrika verileri ile gerçek kullanım değerleri arasında ciddi fark var.

Yorum bağlantısı
Ergün Kol
On 12.11.2017 at 23:19, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben şehir içi test sürüşünde 14 litre yakmıştım.

Mehmet bey 14 litre yaktığı ortalama hızı hatırlıyor musunuz? Şehiriçi kullandığım güzergahtaki ortalama hızım 14-16 km arasında değişiyor. Yukarıdaki arkadaş bu ortalama hızda 20 litre gibi bir tüketim verisi paylaşmış mondeo veya kuga alma niyetim vardı ancak beni bu tip anormal tüketim değerleri korkutuyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...