İçeriğe Yönlendir

Ön Cam Rezistans Ve Buz Çözme Süresi.

Murat Birinci

Recommended Posts

Murat Birinci

Merhaba arkadaşlar,

Araçlarında ön cam rezistans bulunanlar ve soğuk iklim şartlarında yaşayıp bu özelliği kullananlar var ise, sabahları rezistansı açtıklarında camdaki buzun çözülme sürelerini test ederek süre olarak yazabilirler mi?

İlk olarak ben yazayım. 

Bu sabah -3 derecede ön cam rezistansı açtım ve yaklaşık olarak 4 dakikaya yakın bir sürede camdaki buzu çözdü.

Deneyip cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ersin Ulupınar
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar,

Araçlarında ön cam rezistans bulunanlar ve soğuk iklim şartlarında yaşayıp bu özelliği kullananlar var ise, sabahları rezistansı açtıklarında camdaki buzun çözülme sürelerini test ederek süre olarak yazabilirler mi?

İlk olarak ben yazayım. 

Bu sabah -3 derecede ön cam rezistansı açtım ve yaklaşık olarak 4 dakikaya yakın bir sürede camdaki buzu çözdü.

Bu sabah bende çalıştırdım ortalama 4 dakika falan sürdü komple çözülmesi ancak buzlanmanın durumuna göre değişiklik gösterebiliyor,mesela geçen yıl hava sıcaklığı -10 iken iki kez çalıştırmak zorunda kaldığımı biliyorum.

tarihinde Ersin Ulupınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim daha çalıştırmak kısmet olmadı. Aracı önü binaya doğru yanaştırdığım için bir de güney cephe olduğu için cam buz falan tutmadı henüz :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Aynen sıcaklık farkına göre değişiyor.Bugün 3-4 dakka sürdü -2 derecede.Geçen sen eski c-max ımda -22 derecede 2 kez çalıştırdım banamısın demedi mecbur kazımak zorunda kaldım :) nispeten daha rahat kazınıyor ama yinede insan erimesi gerektiğini düşünüyor.Bakalım bu aracımda nasıl olacak biraz daha havalar soğusun.

Birde ilk erime sağ taraf alt kısımdan başlıyor daha sonra sol tarafa doğru erime devam ediyor her taraf aynı anda ısınmıyor.

Yorum bağlantısı
Murat Birinci

Üstteki videoyu görünce bende öyle düşündüm [emoji23]

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ön cam ısıtmam hiç olmadı ama 3-4 dakika çok geldi bana. 

Arka camdan daha zayıf bir ısıtıcısı var ancak işe yaradığı durumlar oluyor. Mesela kışın yola çıktın cama su püskürtmenle beyaz bir perde oluşuyor. İşte o zaman ısınmış cam fayda sağlıyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı

benim ortalama 2 dakikayı buluyor bazen bulmuyor da. ama ben aynı anda içerdeki fanıda açıyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Birinci

Arka camdan daha zayıf bir ısıtıcısı var ancak işe yaradığı durumlar oluyor. Mesela kışın yola çıktın cama su püskürtmenle beyaz bir perde oluşuyor. İşte o zaman ısınmış cam fayda sağlıyor.

Ah be Serkan abi benim araç bide akü ışığı yakmasa dediğin gibi yapıcam ya. Ama olmuyor işte.

Yorum bağlantısı

Benim için en önemli özelliği kışın seyir halindeyken ön camda buğu oluşmasını engellemesi.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Merhaba arkadaşlar,

İlk olarak ben yazayım. 

-11 de 4-5 dk sürüyor açması ama net dakika ölçmedim. Rezistansın belirli bir ısınma süresi var. yani -15 de olsa -25 te olsa arada doğru orantılı bir artış olmuyor. Yarın sabah ölçer yazarım cevabı...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

buharı da engellemsi harika yolda giderken ayrıca cam suyu da donmuyor cama sıkınca

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yeri gelmişken bişey sorayım.. Isıtmalı yan dikiz aynaları biliyorsunuz arka cam rezistansına bağlı olarak ısınıyor. Ancak ön cam rezistansı olanlarda acaba buna mı bağlı ? Öne bağlı olması daha mantıklı geliyor ama test edemedim henüz..

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

buharı da engellemsi harika yolda giderken ayrıca cam suyu da donmuyor cama sıkınca

Şenlik dönüşü gebzeye giderken açmıştım, mecburiyetten..

Soğuk memleketlerde vazgeçilmez..

Yeri gelmişken bişey sorayım.. Isıtmalı yan dikiz aynaları biliyorsunuz arka cam rezistansına bağlı olarak ısınıyor. Ancak ön cam rezistansı olanlarda acaba buna mı bağlı ? Öne bağlı olması daha mantıklı geliyor ama test edemedim henüz..

Arka cam..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ben de bu zayıf kısma işaret edecektim. Asında ön camdaki buz çözücü, arka cam ile aynı mantıkta değil. Tabi ki durduğu yerde çözüyor ama asıl işlevi soğuk hava yüksek sürat sonucu yağışlı havalarda ön camın donmasını engellemek. Bu özellik büyük araçlardan küçük araçlara aktarılan bir detay, o araçların ön camlarındaki yüzey çok geniş olduğu için bu önlem alınmış. Bizde cam küçük olduğu için buzlanma az ama çok daha soğuk ülkelerde küçük yüzey bile olsa buzlanma daha hızlı oluyor. Zaten sistem ön cam ısıtma ile beraber fıskiyelerin de ısıtmasını içeriyor bildiğimiz üzere.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

kolonya on numara arkadaşlar bir sprey şişesine doldurun. araçta bulunsun. sinek ilacı ile çözenleride duydum ama hiç denemedim...

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

O kadar zamanda klima ile de çözülüyor zaten, en fazla 10 15 sn olmalı bence de, ayrıca yolda giderken ön cama hava verilince buğu olmuyor zaten. Ee ne anlamı kaldı ön cam rezistansinin yanlış mi dusunuyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdinç AKKAYA

Bu sabah bende merak ettim saniye tuttum. Gerçi -2 dereceydi ama 30 saniyede bitirdi olayı silecekleri çalıştırınca hiç bişey kalmadı. 3-4 dakika çok fazla bi süre gibi.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bu sabah bende merak ettim saniye tuttum. Gerçi -2 dereceydi ama 30 saniyede bitirdi olayı silecekleri çalıştırınca hiç bişey kalmadı. 3-4 dakika çok fazla bi süre gibi.

Sabah tekrar denedim 3-4 dakkika kadar sürdü ama tam olarak su olana kadar bekledim hava -2 dereceydi.30 saniyede arka cam bile çözülmüyor emin misiniz?

Yorum bağlantısı
Murat Birinci

30 saniye çok iddialı bir zaman dilimi. Bu sabah tekrar baktım. Yaklaşık 2 dakika açık kaldı ve sonrasında silecekleri çalıştırarak gevşemiş buzu ancak bu şekilde çözebildi. 2 dakika civarında sürdü diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Erdinç AKKAYA

Bencede çok iddialı. Bu sabah gene denedim :) sonuç:35 saniye. Ama iklim ve hava şartlarıda etkilidir bu durumda. Bartın'da -1 dereceydi bu sabahta ve buz tutan öncamı çözmesi 35 saniye sürdü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Ön cam rezistansının 35 saniyede çözdüğü ince buzu  kışlık silecek suyu bir çırpıda halleder.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...