İçeriğe Yönlendir

Ön Cam Rezistans Ve Buz Çözme Süresi.

Murat Birinci

Recommended Posts

Ertan Çabuk

Yaklaşık 3 dk da tamamen çözüyor ki normal. onun altında çözülen buz zaten buz sayılmaz. cama hohlasak erir akar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdinç AKKAYA

Havalar -10 falan olunca tekrardan denerim. Ama çözülen buz çok ince bi buz değil.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Oğuz Doğru

Bence çok faydalı ön cam rezistansı ve silecek suyu ısıtıcısı.

Benim araçlarım pek buz yapmaz ben park ederken 4 camı indirip buz gibi bırakıyorum içi dışı Soğukken donmüyordu. Artık rezistansı camım oldu bu kış rahat edeceğim.

Bence buzdan önemlisi ön Camın buharlaşmasında faydası olur havalandırmadan vuran hava beni hep rahatsız ederdi camdan bunu çözmüşler çok başarılı bence

Yorum bağlantısı

Benim araçlarım pek buz yapmaz ben park ederken 4 camı indirip buz gibi bırakıyorum içi dışı Soğukken donmüyordu. 

Bu cümlede ne demek istediğinizi tam anlayamadım?

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

İçini soğutup camı öyle kapatıyor sanırım.

Öyle daha çok buz tutar ama:) Tam aksine tüm camları iyice ısıtıp stop edilirse donma ya da buz tutma süresi uzar.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Öyle daha çok buz tutar ama:) Tam aksine tüm camları iyice ısıtıp stop edilirse donma ya da buz tutma süresi uzar.

Saygılarımla.

Arkadaş içeri ve dışarının havasını eşitlemeye çalışıyor sanırım o şekilde ki mantıklı değil :)

Yorum bağlantısı
Erhan Karaman

O kadar zamanda klima ile de çözülüyor zaten, en fazla 10 15 sn olmalı bence de, ayrıca yolda giderken ön cama hava verilince buğu olmuyor zaten. Ee ne anlamı kaldı ön cam rezistansinin yanlış mi dusunuyorum.

Bence yanlış.Bunu ancak kullanan bilir kanımca.kullanmayaydim sizinle ayni fikirde olabilirdim
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
(düzenlendi)

Ben 3 yıla yakındır Van ilindeyim. Bazen ön camdaki buzun kalınlığı 5 mm yi buluyor. Böyle durumda klima, buz çözücü sprey vs ancak buz tabakasını inceltmeye yarıyor. Tamamen buzu kaldıramıyorsunuz. Ama ön cam rezistansı buzun dibini çözdüğü için tamamını eritmese bile cam ile bağlantısını kopararak temizlemeyi kolaylaştıracaktır. Benim aracımda yok ama çok arıyorum bu özelliği. Ben sabah erken saatte aracımı kullanacaksam geceden ön cama karton seriyorum. Sabah kartonu kaldırdığımda tertemiz cam ile uğraşmadan yola çıkıyorum. Kışın bagajda birkaç parça karton duruyor sürekli.

tarihinde Fatih Mehmet Uslu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Yapıcı

Ben Akdere de oturuyorum; Kaput, ön cam, tavan ve arka cam buz tutmuştu, 30-40 sn içinde silecekler ile silinecek hale geldi. 3-4 dakika diyen arkadaşlar muhtemelen silecekle değilde tamamen kendisi kaybolana kadarki süreyi söylüyorlar. Bu arada benim araç dizel, öyle hava üflemekle çözülecek sıcaklığa ulaşması zaman alır. 

Yorum bağlantısı

Ben Akdere de oturuyorum; Kaput, ön cam, tavan ve arka cam buz tutmuştu, 30-40 sn içinde silecekler ile silinecek hale geldi. 3-4 dakika diyen arkadaşlar muhtemelen silecekle değilde tamamen kendisi kaybolana kadarki süreyi söylüyorlar. Bu arada benim araç dizel, öyle hava üflemekle çözülecek sıcaklığa ulaşması zaman alır.

Cok sicak havaya gerek yok Ümit Bey. Benim ki de dizel. Ufak motor ama genel olarak icerden buz acilmaz gibi dursa da hafif ilik hava verse bile cozulme basliyor zaten. Benim aracta klima ayarlarj nedeniyle olmuyor ama Fordda olur. Ic sirkulasyona alin icerdeki hava daha cabuk isindigindan daha hizli cozecektir.

Saygilarimla

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Mazda 3’tekini Buz için bir kere kullandım. Gümüşhane’de sabah kalktığımda 2-3mm’lik buz tabakası vardı. İki düğme yapmışlar. 1’i sadece rezidans diğeri buğu çözücü ama basınca rezidansla birlikte klima çalışıyor. Ona basmıştım. 20 saniye sonra buz tabakası kaydı camdan. 

istanbul’da kullanmak nasip olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Serin

Soğuk bölgeler için üretilen araçlarda (veya bazı markalarda tüm araçlarda) ptc ısıtıcı olduğu için cama hava üflemek kısa sürede ısıtabiliyor.
Benzinlilerde çok kısa sürede gelen ılık hava da yeterli olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet Serin yazdı:

Soğuk bölgeler için üretilen araçlarda (veya bazı markalarda tüm araçlarda) ptc ısıtıcı olduğu için cama hava üflemek kısa sürede ısıtabiliyor.
Benzinlilerde çok kısa sürede gelen ılık hava da yeterli olabiliyor.

Boşuna yapılmış bir özellik diyorsunuz yani

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Boşuna yapılmış bir özellik diyorsunuz yani

Hangi cümleden bu manayı çıkardın 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Mondeo'da vardı, çok güzel nimet. İlla buzu camdan kaydırması gerekmiyor. Bazan buğu oluyor yağışlı havalarda bile kullanıyordum.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Hangi cümleden bu manayı çıkardın 

Arkadaş hava üflemek yeterli olabiliyor demiş. Ben mi yanlış anlıyorum anlamadım ki

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Arkadaş hava üflemek yeterli olabiliyor demiş. Ben mi yanlış anlıyorum anlamadım ki

Eğer ön cam ısıtıcı yoksa bu şekilde kullanım da çözüm olur demiş 👍

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Geçen gün neden manalı manalı baktınız sahnesi canlandı gözümde :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Keşke olsa dediğim bir özellik. Kışın çok kullanışlı olurdu. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Eğer ön cam ısıtıcı yoksa bu şekilde kullanım da çözüm olur demiş 👍

abi o ancak dış ortam sıcaklığı gündüz artmışsa 5 dk sıcak fan çalışması lazım. Dışarısı hala -‘lerde iken zor. O yüzden ben çözüm olarak algılamadım. Yoksa kimse buz kırma su dökme vs gibi şeylerle uğraşmaz, açar fanı görür işini yani

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

abi o ancak dış ortam sıcaklığı gündüz artmışsa 5 dk fan çalışımı sonrası çözüm. Dışarısı hala -‘lerde iken zor. O yüzden ben çözüm olarak algılamadım. Yoksa kimse buz kırma su dökme vs gibi şeylerle uğraşmaz, açar fanı görür işini yani

Fan dememiş, benzinliler çok kısa sürede ısınabildiği için ılık hava işi görür demiş. Eksilerde motorun az bi çalışması da havayı ılıtacağı için iş görür demiş. Ama gereksiz bir donanım dememiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
(düzenlendi)

2 arabamda da var İst da buhar yaptığında kullanıyorum olmasa Ahmet bey in dediği gibi en fazla 5 dak sonra sıcak hava yeterince iş görür.

tarihinde Fatih Keskin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

İsterse 10 sn de temizlesin buzu, Müdürün transit conneti sürdüm ön cam ısıtma var, çok rahatsız etti beni, gözüm tellere odaklandı durdu, belki benim gözler bozuk yada alışık olmadığımdan, bilemedim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...