İçeriğe Yönlendir

Nexen Lastik

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Bu hafta hanımın cruze'daki lastikleri nexen marka lastiklerle değiştirdim.Ebatları 215/50/17 95W.Yalnız o gün arabaya başka hiçbirşey yapmadım,tek yaptığım lastik değiştirmek.Önceden bu araç gaza bastığında 1.6 motor varmış gibi his vermiyordu ama şuan benim 2.3 scorpio gibi tepki veriyor.Lastik değişimi konforda etki verir diyelim ama performansda bukadar etki verebileceği aklımın ucuna bile gelmemişti.Beni asıl şaşırtan üzerinden söktüğüm lastikler çokda kötü değildi,sökülen lastiğin diş kalınlığı 16mm.Ebatları 215/50/17 91V.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Lastiğin performans etkisi olabilir ancak okadarda abartılacak kadar değil.Lastik eskidiğinde kalkışlarda patinaja düşebilir bunu engellemek için çekiş kontrol sistemi devreye girerek patinajı engellemek ister buda aracın ilk kalkış performansını törpüler bunun dışında ara hızlanmalarda zaten araç patinaja düşemyeceği için performans yönünden pek bir değişim hissedilmemesi lazım.

onun dışında lastikler henüz yeni olduğu için yol tutuş ve lastik sesi bakımından çok daha iyi olacağı kesin.

Fakat 16 mm diş derinliği olan otomobil lastiği yoktur bilginiz olsun ,ölçümle alakalı bir sorun var sanırım belki 6 mm falandır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Lastiğin performans etkisi olabilir ancak okadarda abartılacak kadar değil.Lastik eskidiğinde kalkışlarda patinaja düşebilir bunu engellemek için çekiş kontrol sistemi devreye girerek patinajı engellemek ister buda aracın ilk kalkış performansını törpüler bunun dışında ara hızlanmalarda zaten araç patinaja düşemyeceği için performans yönünden pek bir değişim hissedilmemesi lazım.

onun dışında lastikler henüz yeni olduğu için yol tutuş ve lastik sesi bakımından çok daha iyi olacağı kesin.

Fakat 16 mm diş derinliği olan otomobil lastiği yoktur bilginiz olsun ,ölçümle alakalı bir sorun var sanırım belki 6 mm falandır.

ölçümle alakalı sorun olabilir,lastikler konusunda pek deneyimim yok.Patinaj felan çekmiyor araç performans farkı diyorum ben.Anlatamadım heralde araç ford scorpio ile aynı perfermansı veriyor eskiden gitmeye bile nazlanırdı.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

ölçümle alakalı sorun olabilir,lastikler konusunda pek deneyimim yok.Patinaj felan çekmiyor araç performans farkı diyorum ben.Anlatamadım heralde araç ford scorpio ile aynı perfermansı veriyor eskiden gitmeye bile nazlanırdı.

Bende onu diyorum aracın motor gücünü arttıran bir olay değildir lastik değiştirmek.Sadece aktarmada yaşadığınız problemi bir nebze azaltmış ve yola tutunmayı arttırdığı için araç daha rahat hızlanıyordur.Diğer gevremiş eski lastiklerde yola tutunmak için araç kendini frenleyerek performans kaybettirebilir ama dediğim gibi kalkış harici bu farkı kolay kolay yaşamazsınız sonuçta altınızda 300 hp lık bir araç yok.Cruze bende kullandım zaten öyle ahım şahım bir performanslı araç değil  zaten kolay kolay patinaj çekecek güçte değil.Sizdeki durum piskolojik ama olsun en azından size iyi hissettirmiş oda artı değer olarak sayılır.

Yorum bağlantısı
Kurtuluş Karatay

Fatih bey, yeni lastikleriniz yazlık galiba, modelini ve kaça aldığınızı paylaşır mısınız, bize de fikir vermek açısından...

Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

Fatih senin için güzel olmuş :)

Arkadaşların da dediği gibi psikolojik bir etki...

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Fatih senin için güzel olmuş :)

Arkadaşların da dediği gibi psikolojik bir etki...

Yeni takılan lastik değişimlerinin psikolojik boyutu büyüktür.

abi aracı ben sürmüyorum,eşim sürüyor.O araçla birkere adana gittim geldim,(daha öncesinde kendimede bir cruze almak istemiştim hatta pazarlık bile yapmıştık araç sahibi düşüneceğini söylemişti ALLAH dan düşüneceğini söyledi.)Adanaya gittim geldim ne araç sollayabildim doğru dürüst nede 1.6 motor performansı gördüm,amma velakin lastikleri değiştirince çok bariz fark gördüm.Daha önce kendi aracımdada yeni lastik değiştirdim hiç fark görmedim,hatta yeni aldığım opel tigraya 4 adet michaelin lastiğini aldım eski ve yeni lastikde ondada çok abartılacak fark görmedim.Lakin bunda gördüm yemin olsun araçta 2.3 motor varmış gibi dağ keçisi varya yerinde durmaz aynı öyle birşey oldu.Tabi inanmak güç ama pisikolojik değil.

Fatih bey, yeni lastikleriniz yazlık galiba, modelini ve kaça aldığınızı paylaşır mısınız, bize de fikir vermek açısından...

Modeli dexsen n8000 yada n9000 95w tam hatırlamıyorum lastikçi tanıdıktı 950-tl aldım ama özellikle yaz lastiği değil 4 mevsim kullanacağımı söyledim.Hatta şubatın sonuna çek yazdık :)

Yorum bağlantısı
Erhan Karaman

arkadaşlar nexen kullanan, hakkında bilgisi, fikri, tecrübesi olan arkadaşlar var mı? fiyatları diğerlerine göre uygun olduğu için babam arabasına kışlık olarak nexen almaya karar vermiş görünüyor. foruma bir danışayım dedim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...