İçeriğe Yönlendir

Araba Stop Etmiyor

Eray Çalışkan

Recommended Posts

Eray Çalışkan

2006 model 1.6 tdci fiesta almak üzereydim bugün henüz almadım ama çok ilginç bir şey oldu. Araba 1. vitesteyken ayagımı yavaşca debriyajdan çekince hareket ediyor ama stop etmiyor. Tamamen kaldırıp gaza hiç basmama rağmen stop etmeyip kavrama noktasındaymış gibi hafif hafif ilerliyor araç. Benim bildiğim debriyaj balatasının ömrü bitmiş demektir ama emin değilim. Aracı sırf bu yüzden alamadım bugün. Yardım ederseniz çok mutlu olurum.

Yorum bağlantısı

araç düzde iken hiç gaz vermeden ayagınızı yavas yavas debriyajdan kalırınca aracın hareket etmesi normal bi durum. tamamen ayagınızı çekseniz de bi ivme oluştuğu için o ivmeyle tamamen durana kadar stop etmeden ilerler..

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Bir sıkıntı yok mu diyorsunuz yani? Hiç gaza basmıyorum ama

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ayağınızı hızlı çektiğiniz zaman stop eder, onu da ne kadar erken stop ederse o kadar iyi baskı balata için..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Evet hiç bir sıkıntı yok. Her araç bu şekilde gider. Hatta ben araba sürmeyi öğretirken, stop ettirmeden aracı kaldırmayı bu şekilde tarif ediyorum :) 

Yorum bağlantısı

2006 model 1.6 tdci fiesta almak üzereydim bugün henüz almadım ama çok ilginç bir şey oldu. Araba 1. vitesteyken ayagımı yavaşca debriyajdan çekince hareket ediyor ama stop etmiyor. Tamamen kaldırıp gaza hiç basmama rağmen stop etmeyip kavrama noktasındaymış gibi hafif hafif ilerliyor araç. Benim bildiğim debriyaj balatasının ömrü bitmiş demektir ama emin değilim. Aracı sırf bu yüzden alamadım bugün. Yardım ederseniz çok mutlu olurum.

Kendi aracınız da hiç denemediniz mi bu durumu :)

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Kavrama noktasındayken bu şekilde ilerlemesi normal ama o noktayı kaçırdıktan sonra hic gaza basılmazsa stop etmesi gerekiyor diye biliyordum ben, demek ki yanlış biliyormuşum. Bugün yavaşça kaldırdım araç da 1.6 olduğundan iyi bir ivmelenme aldı aynı yavaşlıkta bıraktım tamamen debriyajı gaza da hiç dokunmadım baktım araç devam ediyor

Kendi aracınız da hiç denemediniz mi bu durumu :)

Denemiştim 1.4 fiesta stop ediyordu kolay, bende balata sağlam diye seviniyordum :D

Yorum bağlantısı

Kavrama noktasındayken bu şekilde ilerlemesi normal ama o noktayı kaçırdıktan sonra hic gaza basılmazsa stop etmesi gerekiyor diye biliyordum ben, demek ki yanlış biliyormuşum. Bugün yavaşça kaldırdım araç da 1.6 olduğundan iyi bir ivmelenme aldı aynı yavaşlıkta bıraktım tamamen debriyajı gaza da hiç dokunmadım baktım araç devam ediyor

Denemiştim 1.4 fiesta stop ediyordu kolay, bende balata sağlam diye seviniyordum :D

Geri viteste iken da yapar aynı olayı sadece 1 de değil :)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şimdi anlaşıldı. Zaman zaman bu konu forumda konuşuluyor. Çoğu araba, özellikle yeniler kendi haline bıraktoğınızda traktör gibi yürür, stop etmez.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Dizellerde dediğiniz durum çok normal. Aşırı eğimli bir sokak bulun, eğim başlamadan hemen önce ki düz zeminde aracınızı gaz vermeden kaldırın sonra hiç gaz vermeyin, aracınız o yokuşu kendi çıkacaktır. 2.viteste hiç gaz vermediğinizde de orta düzeyde denilebilecek yokuşları çok rahat çıkmaktaydı 2005 TDCİ fiestam.

Yorum bağlantısı

Durum gayet normal,ben çoğu zaman böyle kullanıyorum.

Motor soğuksa stop eder,ısı normalde ise stop etmez.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sorun yok.. araç hareket ettiği andan itibaren enjektörler siz gaza basmasanız bile yakıt püskürtmeye başlıyor.. 

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

4. viteste arabayı kaldırabiliyorsanız bir sorun vardı. Ama bu biraz farklı gibi. Bilen arkadaşlar detaya girerler mutlaka.

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Şu an nasıl rahatladım anlatamam :) boşu boşuna endişe etmişim. Eski fiestam neden stop ediyordu diye dert etmeyeceğim şu an ben yenisinin normal ve sağlıklı olduğuyla ilgileneyim :)

Dizellerde dediğiniz durum çok normal. Aşırı eğimli bir sokak bulun, eğim başlamadan hemen önce ki düz zeminde aracınızı gaz vermeden kaldırın sonra hiç gaz vermeyin, aracınız o yokuşu kendi çıkacaktır. 2.viteste hiç gaz vermediğinizde de orta düzeyde denilebilecek yokuşları çok rahat çıkmaktaydı 2005 TDCİ fiestam.

Yarım debriyaj değil di mi? Tamamen çekiyordunuz ayağınızı?

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Şu an nasıl rahatladım anlatamam :) boşu boşuna endişe etmişim. Eski fiestam neden stop ediyordu diye dert etmeyeceğim şu an ben yenisinin normal ve sağlıklı olduğuyla ilgileneyim :)

Yarım debriyaj değil di mi? Tamamen çekiyordunuz ayağınızı?

Tamamen çekin hatta bağdaş kurun. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Başdemir

Ben sabahları trafikte hep o şekilde dur kalk yapıyorum :) Sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Dizel bir araç için gayet normaldir hatta yokuş yukarı bile gaz vermeden gidebilir.

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Yardımcı olup fikrini yazan tüm arkadaşlara ve abilerime çok teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ayağınız frende iken stop etmez ise sorundur. Yürürse iyi bişeydir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Tutak

Diesel arabada (clio symbol) hiç gaza basmadan düz yolda vitesleri yükseltip 45-50 km hıza kadar çıkabiliyorum.

Benzinli arabada yine aynı şekilde 30-35 km hıza kadar çıkabiliyorum

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
(düzenlendi)

Ayağınız frende iken stop etmez ise sorundur. Yürürse iyi bişeydir.

Araç hiç ivmelenmeye başlamadan sağ ayak frende iken debriyajdan yavaşca cekince stop etmesi gerekiyor di mi abi yanlış anlamadım?

Diesel arabada (clio symbol) hiç gaza basmadan düz yolda vitesleri yükseltip 45-50 km hıza kadar çıkabiliyorum.

Benzinli arabada yine aynı şekilde 30-35 km hıza kadar çıkabiliyorum

Vay be benim dert ettiğim şey bu dediğinin yanında hic bir şey o zaman :D tarihinde Eray Çalışkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...