İçeriğe Yönlendir

1.4 Tdci Triptonik Vitesler Çok Geç Geçiyor,bir Şeyler Oldu.. Videolu

Metehan Dogan

Recommended Posts

Metehan Dogan
Merhaba,

105.000 kilometrede 2006 1.4 TDCI Fiesta Triptronik aracım var..

Araç 1 yıldır bende son günlerde garip garip durumlar yaşamaktayım.. Son 2 haftadır böyle..

Zaman zaman çok yoğun trafikte 2 ayda bir denk geliyor,

şanzıman ısınmasından kaynaklı ekranda "şanzıman bozuk" arızası veriyor bu zaten bu kasalarda kronik, az bekleyince geçiyor..

Konumuz bu değil :)

Araç vites geçişlerini geç yapmaya başladı.. Manuele aldığımda da, Otomatikdede aynı durum söz konusu..

2den 3e , 3den 4e , 4den 5e hepsinde yapıyor..

Vitesi 2 den 3e atıyorum meselaa ekranda 3 yaziyor ama esasında araç hala 2 de.. gaza basıyorum yemiyor,

sonra birden debriyaja ve gaza basmış gibi devir yükseliyor yükseliyor sonra 3e geçiyor bir vuruntu söz konusu..

Bazen 3 den 4 e geçmesi gereken durumlarda bu geçiş o kadar gecikiyorki araba çatlarcasına bağırıyor..

Boşa atmış gibi olduğu için o geçiş aşaması , sorna devrini kaybedip 3 den 3 e geçiyor hıyar :)

Detaylı bir video yükledim..

Bu linkten izleyebilirsiniz / ( sesi açın ) :

Lütfen yardım :)

Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

Debriyaj ayırmıyor gibi. Baskı balata değişecek ama şanzımanda da bir sorun olabilir.

Baskı balata daha önce değişmişmi?

Eski sahibinden bilgi almak mümkün mü?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu sanzumanlar da kronik değil ısınma. Satıcı zamanında doğru anlatmıyor, bizlerde otomatik şanzıman gibi davranış ve sürüş yapıyoruz. Aracı yoğun trafikte Manuel vitese alıp aynı mantık ile vites değisimi yapın, ısı hatası vermez.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Giderken bosa alip tekrar vitese almak dogru bir hareket mi acaba?

Mert, ayağını gazdan çektiğin vakit uygun devire kadar bağlantı devam ediyor, nasıl ki biz manuel viteste alt devire düşünce boşa alıyor veya debriyaja basıyor isek asm'de aynı tepkiyi veriyor.

Isınmayı en çok yoğun trefikte 1-2, 1-2 arası sıkça vites değişimde yapıyor. Biz ne yapıyoruz, yoğun trafikte gerekirse 1. viteste devam ediyoruz 2. vitese alınacak düşük hızda dahi. Balata aşınmasın diye.

Asm'yi manuel konuma alıp aynı işlemi yapınca sıkıntı olmuyor böylelikle. Aracı aldığımdan beri sıkça İstanbul'a gittim ve hep yoğun trafiğin göbeğine daldım. Bir kere dahi saçmalamadı bu şelikde kullanım ile

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Mert, ayağını gazdan çektiğin vakit uygun devire kadar bağlantı devam ediyor, nasıl ki biz manuel viteste alt devire düşünce boşa alıyor veya debriyaja basıyor isek asm'de aynı tepkiyi veriyor.

Isınmayı en çok yoğun trefikte 1-2, 1-2 arası sıkça vites değişimde yapıyor. Biz ne yapıyoruz, yoğun trafikte gerekirse 1. viteste devam ediyoruz 2. vitese alınacak düşük hızda dahi. Balata aşınmasın diye.

Asm'yi manuel konuma alıp aynı işlemi yapınca sıkıntı olmuyor böylelikle. Aracı aldığımdan beri sıkça İstanbul'a gittim ve hep yoğun trafiğin göbeğine daldım. Bir kere dahi saçmalamadı bu şelikde kullanım ile

Anladim abi ben zararli diye hic yapmiyordum dualogicte onu. Ama yokusta ve trafikte manuelde kullaniyorum. 2 de yarim debriyaj gibi kullanıyor zaten devir dusuk olunca. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. yetkili servise gidilecek.

2. ids cihazı ile yağ değişimi ve havası alınacak

3. ids cihazı ile adaptasyon yaptırılacak

4. ids cihazı ile maf ve hız sensör durumu kontrol talep edilecek

sonra yine duruma bakılacak. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)

Bu sanzumanlar da kronik değil ısınma. Satıcı zamanında doğru anlatmıyor, bizlerde otomatik şanzıman gibi davranış ve sürüş yapıyoruz. Aracı yoğun trafikte Manuel vitese alıp aynı mantık ile vites değisimi yapın, ısı hatası vermez.

En iyisi asm şanzıman almamak bence. Sıkışık trafikte manuel olarak kullanacaksam hiçbir avantajı yok gibi, debriyaja basmamak dışında.

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tüm manuel vites değişim imkanı olan araçları yoğun trafikte manuel değiştirmek en iyisidir. Klasik turbinli şanzıman ateş gibi oluyor, ve hatta motor harareti dahi yükseliyor habire yuksek düşük devir geçişinden

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

otomatik konforuna manuel tüketimi ile sahip olurken bakım tamir ve ağırlık avantajı da dahil edilince. otomatik debriyaj iiydir. satanlar da anlatmayı bilse...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Ne kadar guzel bilgilendirmeler. Elinize, dilinize saglik. Bilincli kullanicilardan dogru bildigimiz yanlislari duzeltmek icin dogru adresteyiz.

Saygilarimla.

otomatik konforuna manuel tüketimi ile sahip olurken bakım tamir ve ağırlık avantajı da dahil edilince. otomatik debriyaj iiydir. satanlar da anlatmayı bilse...

Tüm manuel vites değişim imkanı olan araçları yoğun trafikte manuel değiştirmek en iyisidir. Klasik turbinli şanzıman ateş gibi oluyor, ve hatta motor harareti dahi yükseliyor habire yuksek düşük devir geçişinden

Yorum bağlantısı
Uğur Öztürk

Son günlerde MAF sensörüyle ilgili bir işlem yaptınız mı Metehan Bey ? Ben bu problemi(ASM FiestaTDCİ kullandığımda) MAF sensörü arızalıyken yaşamıştım.Zaten aracınızdaki durumun aynısını eğer bu problemi yaşamadan önce  kaputu açıp MAF sensörünü el yordamıyla devre dışı bıraksaydınız da yaşayacaktınız.

Yorum bağlantısı
Metehan Dogan

Cevaplarınız için teşekkürler..

Son günlerde hiç bir işlem yapmadım,

100Binde rutin bakımı yapılmıştı yağ su filtreler frenler..

Ankarada yaşıyorum.. Havalar sıfırın altına düşünce yapmaya başladı denk mi geldi bilmiyorum..

3 gündür hiç yapmıyordu , bu gün bi 8-10 dakika yine yaptı..

Sürekli böyle değil..

Günde 1 saat araç kullanıyorsam 10 dakika böyle yapıyor geri kendi kendine düzeliyor..

Yorum bağlantısı

En iyisi asm şanzıman almamak bence. Sıkışık trafikte manuel olarak kullanacaksam hiçbir avantajı yok gibi, debriyaja basmamak dışında.

+26

King iyi hoş da ben sıkışık trafikte manuel kullanacaksam niye otomatik yada çift kavramalı vites alıyorum ? Gider manuel alırım debriyaj ile kanki olmaya devam ederim. Otomatik alıyorsam sıkışık trafikte rahat etmek için alırım. Uzun yolda zaten tüm araçlar cc sayesinde otomatik gibi değil mi ?

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Vites kolunu ileri geri oynatmanın nesi zor veya yorucu?

Ki artık kulakciklar var daha rahat olmasi icin. :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Vites kolunu ileri geri oynatmanın nesi zor veya yorucu?

Abi niye otomatik alıyorum o zaman ? Vitesi ellemicem arkadaş gaza basıcam gidecek frene basacam duracak. Otomatik şehir içinde sıkışık trafikte bana rahat ettirmeyecek ise bir anlamı kalmıyor. Uzun yolda hepsi 3 aşşağı beş yukarı aynı demek istediğim bu yorucu ya da zorluğundan değil adı üstünde otomatik. ;) Yıllardır otomatiklerde anlayamadığım konu bu her işi ben yapacaksam otomatik olmasın düz olsun benim olsun. O zaman cvt, asm, dsg, powershift adını sen koy ZF den ötesi yalan. ;)

kulakcık ?

Direksiyon arkasındaki plastik türevi vites büyütüp küçültmeye yarayan oyuncaklar. :) F1 çakması diyebiliriz.

Yorum bağlantısı
Misafir

Niye gaza basıp bırakıyorsun. Onunda otomatiği var

O zaman ben sağ tarafa geçeyim navigasyon'a da adresi yazalım gideceğim yere götürsün olmaz mı ? :D

Yorum bağlantısı
Metehan Dogan

Benim problemime dönsek abiler :) çok hararetli konulara giriyorsunuz :)

Araba 3 gün yapmıyor, 1 gün yapıyor bu sıkıntıyı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Geçmiş olsun. Çağlar Abinin dediğini uygulayın bence...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...