İçeriğe Yönlendir

İstifa Sonrası Memuriyete Dönme

Onur Tunç Aldı

Recommended Posts

İnan Çınar

Üniversitede memursunuz. Hepsi ayri kurum olarak geçer. Eğer şanslı iseniz ancak AYNI üniversiteye bağlı bir başka ilde tekrar başlayabilirsiniz. Atıyorum Hacettepe de istifa edip Ege Üniversitesi nde baslayamazsiniz.

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Bence istifa etmeden eger ki 5 yiliniz dolduysa 1 yillik ucretsiz izine ayrilabilirsiniz. (DMK) Gerisini oradaki duruma gore sekillendirin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Bence istifa etmeden eger ki 5 yiliniz dolduysa 1 yillik ucretsiz izine ayrilabilirsiniz. (DMK) Gerisini oradaki duruma gore sekillendirin...

Maalesef 3 yılı bitirdim bu ay..
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Üniversitede memursunuz. Hepsi ayri kurum olarak geçer. Eğer şanslı iseniz ancak AYNI üniversiteye bağlı bir başka ilde tekrar başlayabilirsiniz. Atıyorum Hacettepe de istifa edip Ege Üniversitesi nde baslayamazsiniz.

Bu bilgiden kesin emin misiniz İnan Bey? Eğer öyle ise dönüş mutlaka kendi kurumuma olmak zorunda [emoji20]
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bu bilgiden kesin emin misiniz İnan Bey? Eğer öyle ise dönüş mutlaka kendi kurumuma olmak zorunda [emoji20]

5 yıl dolmalı. 

Yorum bağlantısı
Engin Akşen

Torpilin varsa kadro derece açılır anlamına geliyor sanırım bu madde..

''Wellcome to  Turkey'' torpil bu tür işlemlerin hepsinde yapılıyordur.Ancak bu maddeden benim anladığım sınıfın niteliklerini taşıyorsanız  (inşallah bu niteliklerde tekrar kpps şartı yoktur) ve boş kadro varsa tekrar atanabilirsiniz. Bence bulunduğunuz yerdeki üst merciden detaylı bilgi alabilirsiniz bu konu hakkında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kültüroğlu

bence devlet memurluğundan istifa etmek yerine başka bir şehire tayin daha mantıklı gibi? torpiliniz yoksa geri dönmek istediğinizde mutlaka sorun yaşarsınız.

benim babam 12 yıllık öğretmenlik sonrası istifa etmiş, 12 yıl özel çalıştıktan sonra geri döndü, olabilecek en kötü yerden tekrar zorla göreve başladı dayanamadı 3 yıl sonunda hemen emekli oldu.

iyi düşünün karar verin çünkü geri geldiğinizde şuanki yerinizden çok daha kötü bir yerde olabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

bence devlet memurluğundan istifa etmek yerine başka bir şehire tayin daha mantıklı gibi? torpiliniz yoksa geri dönmek istediğinizde mutlaka sorun yaşarsınız.

benim babam 12 yıllık öğretmenlik sonrası istifa etmiş, 12 yıl özel çalıştıktan sonra geri döndü, olabilecek en kötü yerden tekrar zorla göreve başladı dayanamadı 3 yıl sonunda hemen emekli oldu.

iyi düşünün karar verin çünkü geri geldiğinizde şuanki yerinizden çok daha kötü bir yerde olabilirsiniz.

Haklısınız Taner Bey. O yüzden ikilemdeyim. Çok kararsız kaldım. Beş yıldan önce tayin olamıyoruz askerlik de sayılmıyor o yüzde iki bucuk yılım daha var. Sanırım bu süre zarfında dişimizi sıkmak en dogrusu..
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Torpilin varsa kadro derece açılır anlamına geliyor sanırım bu madde..

Hep yanlı düşünüyorsunuz (genel herkese söylüyorum). Devlet de bir işveren sonuçta. Bir sürü işe yaramaz parazit adam var. Bu şekilde yazılmaz ise o adamlar sürekli istismar ederler. Şu an da ediyorlar. Kuralların daha sertleşmesi lazım. Performans kriterlerini sağlamayanların işlerine son verilmesi lazım. Birçok kurumda 3 kişilik işi 5 ya da 6 kişi yapıyor. Buna hiç kimsenin gıkı çıkmıyor. Üstelik çok çalışan bir iki kişi de bu dingolar yüzünden demotive oluyor. 

Siz bence ayrılın zaten. orayı istemiyorsanız istifa uygundur.

Torpil denilen kurum liyakati gözönünde tutarsa buna referans denilir ve bu normaldir. Torpil malesef orta doğunun kronik sorunu ancak bu herkesin de torpille işe gireceği çıkacağı anlamına gelmez.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halis Parlak

İstifa sonrası geri dönüşler kuruma göre değişiklik gösteriyor sizin ki hangisi?

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Hep yanlı düşünüyorsunuz (genel herkese söylüyorum). Devlet de bir işveren sonuçta. Bir sürü işe yaramaz parazit adam var. Bu şekilde yazılmaz ise o adamlar sürekli istismar ederler. Şu an da ediyorlar. Kuralların daha sertleşmesi lazım. Performans kriterlerini sağlamayanların işlerine son verilmesi lazım. Birçok kurumda 3 kişilik işi 5 ya da 6 kişi yapıyor. Buna hiç kimsenin gıkı çıkmıyor. Üstelik çok çalışan bir iki kişi de bu dingolar yüzünden demotive oluyor.

Torpil denilen kurum liyakati gözönünde tutarsa buna referans denilir ve bu normaldir. Torpil malesef orta doğunun kronik sorunu ancak bu herkesin de torpille işe gireceği çıkacağı anlamına gelmez.

Kağıt üzerinde bu kuralların olmasına lafımız yok sayın hocam. Ama uygulamada işler farklı işliyor maalesef. Dediklerinizin hepsi cok dogru seyler. Performansa bakarak işten çıkarılma olsa devleti garanti görüp yan gelip yatanların önü kesilmiş olacak. Olacak ama ben eminim ki idarecilere işten atma gibi bir hak verildiğinde performansa göre değil, kendi taraflarında olup olmadığına bakarak belki de çok çalışan ve işini dürüstçe yapan insanları da işten atacaklar. Yine kanunda, yönetmelikte işleri düzenlemek için konulan bu kurallar uygulamada sadece idarecilere kendilerinden olmayanı işten çıkarmak için verilmiş bir silah olacak. İstifa konusunda da istifa edip gidin demek kadar kolay olsa zaten düşünmez giderdim. Bir çok unsuru düşünmek zorundayız maalesef.. Forumda sorma amacım bu konu hakkında bilen birileri varsa onların da görüşünü öğrenmekti. Benim baktığım taraftan bakmayan daha farklı şeyleri farketmemi, görmemi sağlayan görüşler olabilir. Nasıl ki araba almadan önce burada görüş alınıyor ama en son aşamada yine de expertize gidiliyor bunu da öyle düşünebilirsiniz. İş o raddeye vardığında yetkili birimlerden de gerekli bilgileri alacağım zaten.

İstifa sonrası geri dönüşler kuruma göre değişiklik gösteriyor sizin ki hangisi?

Üniversitede çalışıyorum Halis Bey
Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Diğer kurumları bilmiyorum ama bizde şöyle bir durum var. İstifa dilekçesi sonrası 1 aylık bekleme süresi var.Eğer o süreyi beklemeden işlem yaptırırsanız geriye dönüş şansınız kalmıyor.Eğer o 1 aylık süreci bekleyip ayrılırsanız 1 sene geçtikten sonra 10 sene içinde geriye açıktan atama ile dönebiliyorsunuz.Lakin son zamanlarda açıktan atama kontenjanları oldukça daraltıldı o yüzden eskisi gibi istifalar yaşanmıyor MEB camiasında.

Bizde geri dönüşlerde aynı kurumu tercih edebileceğiniz gibi farklı kurumları da tercih edebiliyorsunuz puan üstünlüğüne göre atama yapıyorlar.Burada siyasi müdahale var mıdır onu tam bilmiyorum.Bence öncelikle özlük haklarınızı iyice araştırın sonra gereğini yapın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Diğer kurumları bilmiyorum ama bizde şöyle bir durum var. İstifa dilekçesi sonrası 1 aylık bekleme süresi var.Eğer o süreyi beklemeden işlem yaptırırsanız geriye dönüş şansınız kalmıyor.Eğer o 1 aylık süreci bekleyip ayrılırsanız 1 sene geçtikten sonra 10 sene içinde geriye açıktan atama ile dönebiliyorsunuz.Lakin son zamanlarda açıktan atama kontenjanları oldukça daraltıldı o yüzden eskisi gibi istifalar yaşanmıyor MEB camiasında.

Bizde geri dönüşlerde aynı kurumu tercih edebileceğiniz gibi farklı kurumları da tercih edebiliyorsunuz puan üstünlüğüne göre atama yapıyorlar.Burada siyasi müdahale var mıdır onu tam bilmiyorum.Bence öncelikle özlük haklarınızı iyice araştırın sonra gereğini yapın.

Teşekkürler..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hocam, olması gereken budur doğru, ama ülkemizde liyakata göre değil başka şeylere göre performans değerlendiriliyor. (Sadece bu hükümet için değil öncekiler de dahil) Hemen hemen bütün okul müdür ve yardımcıları aynı görüşten olur mu?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Hocam üniversiteler özerk kurumlar. Bir yakınım Gazi Ünv. Hemşire idi. Eşinin tayini antalya ya çıktı. Tayin hakkı olmadığı için istifa etmek zorunda kaldı. Kpss ye girip tekrar atandı.

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Hocam üniversiteler özerk kurumlar. Bir yakınım Gazi Ünv. Hemşire idi. Eşinin tayini antalya ya çıktı. Tayin hakkı olmadığı için istifa etmek zorunda kaldı. Kpss ye girip tekrar atandı.

Tayin hakkımız var hocam. Bir çok arkadaşımız tayin oldu. Yakınınızın farklı bir durumu vardır muhtemelen. Özerk kurum doğru fakat başka bir kurumdan istek yazısı gelir ve yönetim de kabul ederse tayin olabiliyorsunuz..
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Onur bey normal şartlardan bahsettim. Istek yazısı ve yönetimin onayı her talep edene veriliyor mu? Torpil işin içine girince dönüşte Yök başkanı bile olabilirsiniz. Torpilsiz normal şartlar için geçerli yazdıklarım. Akdeniz Üniversitesi onay verseydi yakınım da gidebilirdi.

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı
(düzenlendi)

İnan Bey eğer yakınınızın eşi tayin oldu ise üniversite bu durumda personele tayin için olur veriyor. Ama aksi davranıp vermeyebilir. Bu durumda da personel mahkemeye giderse eş durumundan dolayı kurumu haksız buluyor mahkeme. Bu şekilde mahkemeye gidip kazanan ve eşinin çalıştığı ile atanan arkadaşlarımız oldu. Torpil olmadan eğer yönetim insaflıysa mahkemeyle uğraştırmadan da onay verebilir. Akdeniz Üniversitesi'nin bilemem ama benim çalıştığım üniversite küçük bir üniversite bu yüzden herkes birbirini tanıyor. Özel durumlarda ve çalıştığı hizmet yılının yeterli görülmesi durumunda torpil olmadan da onay verilebiliyor. Üniversitelerdeki tayin durumları keyfi durumda maalesef. Zorluk çıkarmak isteyen her türlü sıkıntı yaratabiliyor ne yazık ki..

tarihinde Onur Tunç Aldı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Mandıracı

Usulune uygun istifa ya da cekilme durumunda 6 aylik bekleme suresinin bitiminde ayni kadroya idarenin muvafakati ile donebilirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...