İçeriğe Yönlendir

Ford Tourneo Courier Kalkışlardaki Performans Yoksunluğu Ve Hantallık.

Ferdi DOĞAN

Recommended Posts

Gökhan Öz

3000 km^dir kullanıyorum Courier van'ı. En baz donanım ama gayet iyi özellikleri var Genel yapı itibariyle güven veriyor. Caddy 'de kalite hissiyatı ne ise bunda da o var. (100.000 km kadar yeni  Doblo kullandım ) 

Ticari anlamda herşey taşımaya yönelik düşünülmemiş

Bazı kalite ayrıntıları dikkat çekiyor.

Kasa güven veriyor.

Burun yapısı çok şirin (insanın sarıları geliyor :) heleki mavi rengine)

Fakat burun üst kısmı en hafif darbede fark kulakları ve iç mekanizmayı dağılacak şekilde bırakılmış. Hafif çarpmada bile hasat bir hayli büyük olacaktır.

Ancak; alt  kısımdaki koruyucu bar gayet sağlam ve darbe emici duruyor. 

A sütunun kaputa doğru uzatılmış olması ve motorun yarısı nerdeyse kabin içinde olması iç hacmi ferah kılmış. 

Van versiyonda bagaj iç aydınlatmada buton yok ve istendiğinde açılamıyor. 

Doblo'daki gibi içeriye şarjlı lamba konulmasını isterdim. 

Tasarım itibariyle kübik değil, tıka basa yük yüklemek her zaman olumlu olmuyor.

300 kg yükte dahi arkası çökmeye başlıyor (olumsuz bir durum olduğunu söyleyemem ancak dobloda 600 kg atsanda tekerler çamurluk içine girmiyor) Kaldıki fiorino rakibi olarak o da öyle..

Kaporta sağlam duruyor, şasi rijit. Kaynak teknolojileri gelişmiş olduğunu öğrendim.

Jant kapağının standart olması lazım..

180 derece açılır kapıların açma kilidi, kapı 90 derece iken 180 derece açamıyorsunuz. illaki kapıyı kapatır gibi yapıp mandalı çekince oluyor.(doblo'da kapı 90 derece iken de açılabiliyordu)

Direksiyon sistemi sadece hidrolik olan doblo ve fiorinoya göre çok başarılı (Doblo'nun bineklerinde elektrohidrolik sadece). Hızlandıkça sertleşen direksiyon doğal değil ama başarılı. Hızlandıkça sertleşiyor ve güvende oluyorsunuz.

Ses sistemi çok başarılı, (doblo ve fiorino kullananlar iyi bilirler ne kadar berbat olduğunu sistemin) Müzik dinlemek keyifli. Müzik kulağı iyi olanlar belki beğenmez ama  ticari için hiçte fena sayılmaz..

Koltukları fena değil, bel desteği doblo 'da vardı bunda trend donanımda yok ve yükseklik ayarı yok. Bu eksiklik gibi görünse de ideal sürüş pozisyonu olan bir araç. Şahsen ne koltuk ayarı yaptım ne de direksiyon ayarı.Süper sürüş pozisyonu var.

Ön havalandırma taraflarından gelen trim sesi var alındığından beridir. Sinir bozucu ama her zaman gelmiyor bu ses ilginç..

Motor tüketimi inanılmaz.. Zaten 1,5  ayda 3000 km yol yaptık nerdeyse bu yüzden belkide :) Ve daha da düşer inşallah.. Şu an şehir içi 6 lt ile geziyorum..

Yol bilgisayarı fena değil ama VW gruptaki gibide değil, doblo da kötüydü bunda yine biraz daha iyi.

Çekiş tatminkâr. 1.3 90 hp maxi hantal doblodan biraz daha hallice işte..

Motor gayet sessiz.. Yüksek devirdede kabine giren çok ciddi ses yok. motor sesi yüksek devirde bile değişmiyor gibi.. Doblo'da 3000'i geçince bile sesi gıcık bir hal alıyor insan yüksek devir basmak istemiyor haliyle..

devamını yazarım, daha bir kaç şey daha vardı aklımda ..

Yorum bağlantısı

Caddy 'de kalite hissiyatı ne ise bunda da o var. (100.000 km kadar yeni  Doblo kullandım ) 

Ses sistemi çok başarılı, (doblo ve fiorino kullananlar iyi bilirler ne kadar berbat olduğunu sistemin) Müzik dinlemek keyifli. Müzik kulağı iyi olanlar belki beğenmez ama  ticari için hiçte fena sayılmaz..

Ya sizinle aynı araca sahip değiliz yada ford bana defolu kurye sattı, özellikle şu 2 madde benim arabamla alakası olmayan maddeler (titanium plus bendeki) 

Ses sistemi rezil değil rezil ötesi, kalite zaten yok her yerinden sesler takırtılar ve çatırdamalar geliyor (24.000kmde)

Not: arabayı inanılmaz dikkatli kullanırım çukur vs.gibi durumlarda.

Arka amortisörlere dikkat edin "plastik balon" gibi hemen patlayabilir ve otosanda size bir güzel bu kullanıcı hatası diyebilir ve garanti dışı kalabilir.

Yorum bağlantısı
Arif Duzgun

Anladım.Arif bey hangi servise gittiniz öğrenebilir miyim?

Antalya ford bilaller

Müzik sistemi içinde ayarlar var titaniumlarda, trend paketlerde yokuş kalkış yok diye biliyorum

ttitanium plus da olup da titaniumda olmayanlar

1-start stop

2-on koltuk ısıtmalı

3-on cam ısıtması

gerisi plus ile ayni

Yorum bağlantısı
Gökhan Öz

Ya sizinle aynı araca sahip değiliz yada ford bana defolu kurye sattı, özellikle şu 2 madde benim arabamla alakası olmayan maddeler (titanium plus bendeki) 

Ses sistemi rezil değil rezil ötesi, kalite zaten yok her yerinden sesler takırtılar ve çatırdamalar geliyor (24.000kmde)

Not: arabayı inanılmaz dikkatli kullanırım çukur vs.gibi durumlarda.

Arka amortisörlere dikkat edin "plastik balon" gibi hemen patlayabilir ve otosanda size bir güzel bu kullanıcı hatası diyebilir ve garanti dışı kalabilir.

Ses sistemi ile ilgili olarak dediğim gibi beklentiler çok önemli. Daha önce BOSE, Bang&olufsen, Harman kardon ses sistemi ile müzik dinlemiş iseniz bu araç kalitesiz gelebilir.. Ancak Doblo, fiorino, vs kullanınca ne dediğimi çok iyi anlayacaksınız ..

Takır tukur ses yok ama sadece ufak bir tıkırtı var havalandırmada..

Zaman geçince ne olacak göreceğiz...

Yorum bağlantısı

Merhaba,

aracımı alalı 3 ay oldu ve 3k kmye ulaştı nerdeyse. bunun içinde uzun yol şehir içi ve kötü hava şartları (istden abant'a ) mevcut ve inanılmaz memnunum. Courieri almadan önce yine C segmentinde bir araç almak için 1.6 multijet fiat bravo dynamic plus aracımı sattığım için çok pişman oldum (kendime göre araç bulamadığım için) şimdi iyikide bravoyu satıp courier almışım diyorum.

Bazı arkadaşların söyledikleri gibi araçtan ne bekliyoruz ve size ne sunuyor ? Önemli olanda bunlar.

Daha önce hep binek araç kullandım, Mini van olarak ilk tecrübem courier oldu ve yeni makyajlı kasası çıkmasını iple çekiyorum (led gündür farı ve bixenon far belki olur diye :) yine courier alacağım.

Yorum bağlantısı
Arif Duzgun

Arkadaşlar bugün başıma gelen bir o kadar ilginc bir olayı anlamak istiyorum.şehiriçinde ilerlerken birden yağ lambası arıza ışığı yandı yol bilgisayarında yağ seviyesi düşük lütfen servise gidiniz gibi bir yazı yazdi. Arabayi uygun bir yere cekip 20 dk bekledikten sonra yağ seviyesine baktım ki normal seviyede idi aracim 18 bin km de yani 3bin km önce bakıma girmişti. Yağ arıza lambası sonmeyince servisi aradım ve telefondaki servis yetkilisi kontak açık durumda gaz ve frene sonuna kadar bir dakika boyunca hiç çekmeden basmami söyledi ve bi dk sonunda aracı calistirdim arıza lambası sönmüştü. Bana çok ilginç geldi neden böyle oldu dediğimde de tatmin edici doğru dürüst bir cvp da alamadım. Böyle bi durum başına gelen yada gelebilecek arkadaslara duyrulur. Saygılarımla...

Araç 1.6 95 ps titanium

cf013c1776566adbb9344638bbe86eea.jpg

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Anladığım kadarıyla servis ışığına resetleme işlemi yapılmış.Sanırım yanan ışık servis vakti uyarı ışığı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Duzgun

Yağ basıncı lambası tekrar yanar sa getirin dediler servis bulunduğum yere uzak diye gitmedim ama bu yazılım guncellemesini yaptiracagim birgün :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...