İçeriğe Yönlendir

Emeklilik Hesabı

Alparslan Özaslan

Recommended Posts

Alparslan Özaslan

iyi geceler arkadaşlar.3.2.1963 doğumluyum.17.5.1979 - 31.12.1979 yılları arasında sigortalı olarak(17 yaşında) (toplam 153 gün çıkıyor).

1981 yılında ise toplam 60 gün sigortalı çalışmışlığım bulunuyor.01.10.1985 tarihinde  devlet memurluğuna başladım.devlet memurluğum toğplamı 30 yıl 5 ay kadar oluyor.emekli yaşına takılmıyorum.emekl olmayı düşünüyorum.memurluktan önceki sigorta toplamı 213 gün olup buda aklaşık 7 ay yapmakta.ben 31 yılı bititip ikramiye ve maaşı 31 yıl üzerinden almak istiyorum.bu 213 gün emeklilikten saylılrmı.17 yaş dahil olurmu bu konuda ne gibi bir işlem yapmam gerekir.yorumlarınızı bekliyorum.teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

17 yaş olduğundan bilemiyorum, ben 18 yaş üstünü saydırmıştım, normal 25 yıl 5 ay yapıyordu, saydırınca 27 yıl üzerinden emekli olmuştum.

Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan

17 yaş olduğundan bilemiyorum, ben 18 yaş üstünü saydırmıştım, normal 25 yıl 5 ay yapıyordu, saydırınca 27 yıl üzerinden emekli olmuştum.

lokman bey 657 den mi emekli  olmuştunuz

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Biri emekli sandığı, diğeri sigorta primi. 

Özel sektör süresi, değişiklik olmadıysa derece/kademeye faydası oluyordu ama, emekli keseneği uygulanmayan sürelerdeki ücret ikramiye ve memur emeklisi maaşına katkı sağlar mı şüpheliyim.

Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz

18 Yaş altı sigorta ne yazık ki eklenmiyor, personel biriminiz sadece 60 günü hesaplayacak, hizmetinize bu eklenecek, bir de emekli müktesebi hesabı yaparak emekliliğe esas derece kademe terfi ayınızı 2 ay geri çekecek 2 ay önden gidecek...

Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan

bugün kurum personel müdürlüğüne gittim.kesin olarak 17 yaş çalışmaların emeklilikten sayılamayacağı belirtildi.bende bu işi araştıracağımı belirterek bir ay daha çalışacağımı söyledim.kısa bi araştırmamda.

http://www.engelliler.biz/forum/emeklilik/9244-18-yasindan-once-sigortali-olan-kisilerin-sigorta-baslangiclarina-dair-mevzuat.html

bu genelgeye göre.

1.1.3. 18 yaşın altında geçen hizmetler
Kanuna göre malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarının uygulanmasında, 18 yaşından önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olanların sigortalılık sürelerinin, 18 yaşını doldurdukları tarihte başladığı kabul edilecektir. Bu tarihten önceki süreler için ödenen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri, prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil edilecektir.

hesaba dahil edilmesi gerekir diye düşünüyorum.
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Kenan Aksoylu

Alparslan bey merhabalar öncelikle, sigortalı günleriniz emekli hesabınızda dikkate alınır, yanlış hatırlamıyorsam 1981 yılından önceki 18 yaş altı çalışmalar dikkate alınıyor, ancak emekli ikramiye hesabınızda dikkate alınmaz. kamudaki çalışmalarınız ve eğer borçlandı iseniz askerliğiniz ikramiyede dikkate alınır. (Sigortalı çalışmalarınızın kamuda geçmediğini varsayarak yazdım) Kamuda geçen sigortalılıklar ikramiye hesabında dikkate alınır ancak naklen memur olunursa ve sigortalı sürelerin kıdem tazminatı alınamamış ise. 

örneğin kişi TEKEL de işçi iken 10 sene çalışıp DSİ ye memur olarak geçsin. DSİ den memur  emeklisi olurken TEKEL deki 10 yılın kıdem tazminatını da alır. umarım açıklayıcı olmuştur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Alparslan Özaslan
(düzenlendi)

15/4/2016 tarihinde personel müdürlüğünden emeklilik onayını aldım.30 yıl 6 ay 14 gün memurluk hizmetini yazmışlar.ben aslında hem personel müdürlüğüne hemde sgk genel müdürlüğüne dahil edilip edilemeyeceğine ait dilekçe yazmıştım.bu hesaba göre personel müd.dahil etmedi.genel müdürlüktende cevap gelmedi.ilişiği yarın tebliğ edip keseceğim.sonradanda ilave olabiliyormuş.artık o zaman rahat rahat araştırm imkanım olacak.hayırlısı bakalım.Kenan bey dediğiniz gibi çalıştığım yıllar 1979 yılında ve 1981 yılından önce olduğundan sayılması gerekir diye düşünüyorum.evrakları elden alabilirsem emekli sandığına elden götüreceğim o zaman iki ay önce göndermiş olduğum dilekçenin de akıbetini sormuş olacağım.(tabi yazıyı elden alabilirsem)

tarihinde Alparslan Özaslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan

15/4/2016 tarihinde personel müdürlüğünden emeklilik onayını aldım.30 yıl 6 ay 14 gün memurluk hizmetini yazmışlar.ben aslında hem personel müdürlüğüne hemde sgk genel müdürlüğüne dahil edilip edilemeyeceğine ait dilekçe yazmıştım.bu hesaba göre personel müd.dahil etmedi.genel müdürlüktende cevap gelmedi.ilişiği yarın tebliğ edip keseceğim.sonradanda ilave olabiliyormuş.artık o zaman rahat rahat araştırm imkanım olacak.hayırlısı bakalım.Kenan bey dediğiniz gibi çalıştığım yıllar 1979 yılında ve 1981 yılından önce olduğundan sayılması gerekir diye düşünüyorum.evrakları elden alabilirsem emekli sandığına elden götüreceğim o zaman iki ay önce göndermiş olduğum dilekçenin de akıbetini sormuş olacağım.(tabi yazıyı elden alabilirsem)

bugün sgk genel müdürlüğünden gelen yazıda hizmet birleştirilmesi ile ilgili il sgk müdürlüğüne müdürlüğüne müracat etmem gerektiği,belirtilmiş.şifai olarak sordum 17 yaş altı sayılmaz gibi bir cevap aldım.kurumda kabul etmedi,sonuç olarak BİMER'e yazdım bakalım.hayırlısı

Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan

18/4/2016 tarihi itibariyle emekliye ayrıldım.20/4/2016 tarihi itibariyle evraklar emekli sandığına gönderildi.şu ana kadar bir işlem yok.7 ayık ssk lı çalışmayı birleştirmek için kuruma başvurduğumda 17 yaş altının sayılmayacağı belirtildi.SGK kurumuna yazdım gelen cevapta kuruma müraccat etmem gerektiği belirtildi. bunun üzerine BİMER' e başvuruda bulundum.ordan gelen cevapta,

''Kurumunuzca üstyazı ekinde gönderilecek emeklilik belgeleriniz ile dosyanızda bulunan bilgi ve belgeler incelendikten sonra şayet, sigortalı hizmetlerinize ait yeterli bilgi ve belge mevcut ise, emeklilik işlemleriniz sırasında sigortalı hizmetleriniz memuriyet hizmetleriniz ile birleştirilerek gereği buna göre yapılacaktır''
şimdi kurum bana olmaz dedi.tekrar SGK yı aradım ve kurum kabul etmedi dedim.kendileri onay verirsen üst yazı ile biz soralım dediler onay verdim.hayırlısı bakalım.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...