İçeriğe Yönlendir

Ford Mondeo 1.6 Ecoboost Titanium Düşünüyoruz Alınabilir Mi?

Murat Güler

Recommended Posts

Murat Güler

Merhaba değerli arkadaşlar. Önceki aracımız insignia 1.6t cosmo idi gayet severek kullandık ama farklı bir araç arayışına girdik kafama 508 passat c5  mondeo 4 lüsünden sonra mondeo hepsinden ağır bastı hem sürüş zevki hemde fiyatının uygunluğu sebebiyle 2011 1.6 ecoboost almaya karar verdik. Titanium düşünmemim zevki ağır 18 inçlik jantlar hem yakıtı artırıyor hem konforu azaltıyor hemde kalkışları yavaşlatıyor bu sebeple ne kadar selective ağır bassada kullanım zevki olarak 17 inç titanium jantlı araç çok daha makul olcak diye düşünüyorum. 18 inç cosmo jantlı araçtan sonra büyük jant göründüğü kadar keyifli değil bunu net olarak söylebilirim sadece görüntü süper oluyor o da ayrı. 

Mondeo ecoboost alınırmı sizce fiyat olarak 52 55 civarına düzgün düşük km bulunabiliyor. Bu ecoboost motorlar tork olarak 240nm yi hangi devirden itibaren veriyor insigni 2100 den sonra açıyordu bu biraz fazlaydı bence. Onun dışında motorun ses olarak karakteri nasıldır tatlı bir ses mi yoksa rahatsız edici bir sesmi. Araç patinaja çok fazla kalıyormu yoksa lineer bir hızlanma mı yaşatıyor. Son olarak motor titreşimli bir motor mu sizce? daha önce karakter olarak 1.2 tsi leon kullandım motoru çok güzeldi titreşim sıfırdı çalışması çok sakindi aracın kısacası ecoboost motorlu bir aracı kullanmak keyiflimidir onu merak ediyorum. Biraz uzun oldu ama cevaplarınız benim için oldukça önemli olacak karar vermemde.

Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan

Bende aynı motoru focus aracımda kullanıyorum. 1600 devirden itibaren max. tork veriyor. Yalnız mondeo 160 hp olarak geliyor focuslar ise 180 hp. Aracın hızlanması oldukça lineer tabi 1 ve 2 de tapa gaz yapayım derseniz patinaja düşüyor. Ancak 17 jantla daha az patinaj durumu olacaktır haliyle. Focusu almadan önce 2011 mondeo eb manuelde denemiştim. Focusa göre çok daha lüks ve parasının hakkını veren bir araba o kesin. Ben performans takıntımdan dolayı focusu tercih ettim ama mantıklı kesinlikle mondeo. Ayrıca ideal sürüş pozisyonumda kaputun tamamını görebiliyordum ki bu çok hoşuma giden bir durumdur. Mondeoyu bilmiyorum ama focus ses symposer denen bir cihaz ve bu cihaz motordan çıkan güzel sesleri alıp içeri veriyor bu nedenle bence çok tatlı bir hırlaması var aracın. İnsignia ile aşağı yukarı aynı gider mondeo. Tabi bu yazdıklarıımın tamamı manuel araçlar için geçerli.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

gerekirse km si biraz yüksek olsun dizel olsun. şahsi fikrimdir. 

Yılda 5 10 bin km yapıyorum dizel mi önerirsin benzinli mi  :crazy:  :exc1:

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Yılda 5 10 bin km yapıyorum dizel mi önerirsin benzinli mi  :crazy:  :exc1:

dizel öneriririm. arabası çok yakanın arabaya binmeye ihtiyacı olmaz arabası az yakan hafta sonu çatalcada pikniğe gider, yağmur yağınca işe arabayla gider, marketten 250 gr peynir alması gerekirse taşımak istemez arabayla gider vs vs :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

dizel öneriririm. arabası çok yakanın arabaya binmeye ihtiyacı olmaz arabası az yakan hafta sonu çatalcada pikniğe gider, yağmur yağınca işe arabayla gider, marketten 250 gr peynir alması gerekirse taşımak istemez arabayla gider vs vs :D

Hiç acımam V8 e biniyorsam onla gider gelirim. Senede 5 10  bin km yapıyorsam dizelin gürültüsünü çekmem  :D  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Hiç acımam V8 e biniyorsam onla gider gelirim. Senede 5 10  bin km yapıyorsam dizelin gürültüsünü çekmem  :D  :D

Ya bırak şimdi  televizyon alsan oda  dizel olur tanımıyoruz seni sanki :D   Ecobost motor pek güvenilir gelmiyor dizel mondeo motorları daha bilindik geliyor esas sebebi oydu söylememin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
(düzenlendi)

Ya bırak şimdi  televizyon alsan oda  dizel olur tanımıyoruz seni sanki :D   Ecobost motor pek güvenilir gelmiyor dizel mondeo motorları daha bilindik geliyor esas sebebi oydu söylememin.

Sebebiyle birlikte fikir sunalım lütfen.  :exc1:

Merhaba değerli arkadaşlar. Önceki aracımız insignia 1.6t cosmo idi gayet severek kullandık ama farklı bir araç arayışına girdik kafama 508 passat c5  mondeo 4 lüsünden sonra mondeo hepsinden ağır bastı hem sürüş zevki hemde fiyatının uygunluğu sebebiyle 2011 1.6 ecoboost almaya karar verdik. Titanium düşünmemim zevki ağır 18 inçlik jantlar hem yakıtı artırıyor hem konforu azaltıyor hemde kalkışları yavaşlatıyor bu sebeple ne kadar selective ağır bassada kullanım zevki olarak 17 inç titanium jantlı araç çok daha makul olcak diye düşünüyorum. 18 inç cosmo jantlı araçtan sonra büyük jant göründüğü kadar keyifli değil bunu net olarak söylebilirim sadece görüntü süper oluyor o da ayrı. 

Mondeo ecoboost alınırmı sizce fiyat olarak 52 55 civarına düzgün düşük km bulunabiliyor. Bu ecoboost motorlar tork olarak 240nm yi hangi devirden itibaren veriyor insigni 2100 den sonra açıyordu bu biraz fazlaydı bence. Onun dışında motorun ses olarak karakteri nasıldır tatlı bir ses mi yoksa rahatsız edici bir sesmi. Araç patinaja çok fazla kalıyormu yoksa lineer bir hızlanma mı yaşatıyor. Son olarak motor titreşimli bir motor mu sizce? daha önce karakter olarak 1.2 tsi leon kullandım motoru çok güzeldi titreşim sıfırdı çalışması çok sakindi aracın kısacası ecoboost motorlu bir aracı kullanmak keyiflimidir onu merak ediyorum. Biraz uzun oldu ama cevaplarınız benim için oldukça önemli olacak karar vermemde.

Ecoboost motor ve Ecoboost Mondeo ile ilgili olarak konular var forumumuzda aslında. 

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/276833-mondeo-mk4-1620-ecoboost-yak%C4%B1t-t%C3%BCketimi/

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/279811-mondeo-ecoboost-lpg-ve-%C3%A7e%C5%9Fitli-sorular/

Bu aşağıdaki konu dışında motorla ilgili büyük sıkıntı duymadım açıkcası.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/277812-komple-motor-de%C4%9Fi%C5%9Fimi/

tarihinde Sami Demirpaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Sadece jant yuzunde selective eleniyorsa bir daha dusunulmeli. Selective de 17" jant olur nasil olsa.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Murat Güler

Dizele pek sıcak bakmiyorum 0 100 ü 12 sn olan aracı da pek sevecegimi dusunmuyorum nedense. Araba dediğin bastimi biraz firlayacak. Yılda 10 bin km yi gecmem zaten birde su var. Hem gitmeyen bir araca sahip olcam TDCİ alirsam hemde 12 bin lira fazladan verecem arabayı alırken buda pek mantıklı gelmiyor. Forumda ecoboostla ilgili sorun yaşayan var bu yüzden tavsiye etmiyorsaniz birşey diyemem haklı olabilirsiniz. Birde kafama takılan mondeo ecoboost lari e devletden sorgulattigimda çoğu yeni alınmış araçlar. Bu kadar erken satışa konması tedirginlik veriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

Dizele pek sıcak bakmiyorum 0 100 ü 12 sn olan aracı da pek sevecegimi dusunmuyorum nedense. Araba dediğin bastimi biraz firlayacak. Yılda 10 bin km yi gecmem zaten birde su var. Hem gitmeyen bir araca sahip olcam TDCİ alirsam hemde 12 bin lira fazladan verecem arabayı alırken buda pek mantıklı gelmiyor. Forumda ecoboostla ilgili sorun yaşayan var bu yüzden tavsiye etmiyorsaniz birşey diyemem haklı olabilirsiniz. Birde kafama takılan mondeo ecoboost lari e devletden sorgulattigimda çoğu yeni alınmış araçlar. Bu kadar erken satışa konması tedirginlik veriyor

bir çoğu askeriyenin revosu gibi yaktığı için (inanma 5 6 litre yakıyorum diyene ) kendinizde demişsiniz bastınmı gidecek bu aracı alıp ta ayağınızın altına yumurta koymicak basacaksınız basıncada birçoğu satılık ilanlarında işte. 

bu arada size yada bir başkasına göre az yakıyor olabilir. Bütçe meselesi bu ...

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Dizele pek sıcak bakmiyorum 0 100 ü 12 sn olan aracı da pek sevecegimi dusunmuyorum nedense. Araba dediğin bastimi biraz firlayacak. Yılda 10 bin km yi gecmem zaten birde su var. Hem gitmeyen bir araca sahip olcam TDCİ alirsam hemde 12 bin lira fazladan verecem arabayı alırken buda pek mantıklı gelmiyor. Forumda ecoboostla ilgili sorun yaşayan var bu yüzden tavsiye etmiyorsaniz birşey diyemem haklı olabilirsiniz. Birde kafama takılan mondeo ecoboost lari e devletden sorgulattigimda çoğu yeni alınmış araçlar. Bu kadar erken satışa konması tedirginlik veriyor.

Araç ve model, modelin motor seçenekleri kişisel zevk ve birazda maddiyatla alakalı diye düşünüyorum. Bahsettiğiniz model mondeo ecoboost kullanıyorum. Aracımı tamamen bilinçli olarak aldım çokta memnunum. Kışkırtıcı bir araç.. Nasip olursa seneye satma planım var... Tercihim de gene ecoboost motorlu yeni mondeo ve kuga olacak.. Ha imkanım olsaydı hiç düşünmeden 2.0 ecoboost u seçerdim onuda söyleyim..

Hakkınızda hayırlısı diyelim. İnşallah içinize sinen bir araç olur..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Araç ve model, modelin motor seçenekleri kişisel zevk ve birazda maddiyatla alakalı diye düşünüyorum. Bahsettiğiniz model mondeo ecoboost kullanıyorum. Aracımı tamamen bilinçli olarak aldım çokta memnunum. Kışkırtıcı bir araç.. Nasip olursa seneye satma planım var... Tercihim de gene ecoboost motorlu yeni mondeo ve kuga olacak.. Ha imkanım olsaydı hiç düşünmeden 2.0 ecoboost u seçerdim onuda söyleyim..

Hakkınızda hayırlısı diyelim. İnşallah içinize sinen bir araç olur..

+1
Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Bu motorun 182 HP Kuga olanını kullanıyorum. Öncelikle 17'' jant nedeniyle selective 'den vaz geçmeyin. Bütçe önemli tabii.

Kendi aracımda İzmir  ortalamam 9,8 lt. seviyesinde. Ecoboost motorlar ilk ivmelenmede aşırı yakıt tüketen ancak ivme sonrası  gayet makul bir tüketimle yol alan  motor olup  sürücüyü sürekli hızlı sürmeye tahrik eden bir yapıdadır.

Aldığınızda üzüldüğünüz tek şey tüketim olabilir ama verdiği haz her şeyi unutturur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Sürgit

Geçen aya kadar uzun süre Mondeo baktım kendime. Bulduğum ecoboost ların bir kaçı 100000 den sonra yarım motor ya da servis motor dediğimiz tarzda işlem görmüştü . Yakışından da çok şikayet vardı. Diesel alın derim. Ben 6.5 /7 şehir içi yakıt ile çok memnunum. 2012 1.6 TDCİ Titanyum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

su hortumundaki kaçak içn bir değişim vardı sanırım bunu kaçıranlarda su eksiltti motorlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...