İçeriğe Yönlendir

Plakamı Vermek Istemiyorum Ne Yapmam Gerekir

Yusuf Aycibin

Recommended Posts

Yusuf Aycibin

Merhabalar Arkadaşlar;

Yarın aracımı satıcam ve üzerinde özel olarak aldığım plakam var alan kişiyle görüştüm plakamı vermek istemediğimi kabul ettirdim fakat bundan sonra nasıl bi işlem izlemem gerekiyor

emniyetten ben yeni araç alana kadar satılır mı ? bekletme opsiyonlama gibi bir unsur var mı? tekrar bağış adı altında ücret alınacak mı? vs. gibi bilgilerden ayrıca 

karşı tarafa ne kadar bir masraf çıkar yeni plaka çıkartmasında bildiğim kadarıyla karşı tarafın ödeyeceği ücret noter satışında plaka değişikliği talebinden kaynaklı 50-60 tl lik fark birde yeni plakasını bastırmak ki istersende app de yapabiliryor 100 tl ye doğrumuyumdur bu konuda bilgilerinizi paylaşır mısınız

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Aynı şehirden ise alıcı imkansız, emniyette kimse bekletmez o plakayı, özel olduğunu düşünüyorsanız, yerine ayrılıp ücret karşılığı alıcıya verilecektir.

Yanlış anlamayın ama bu plaka takıntısını çok gereksiz buluyorum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Aycibin

yanlış anlama değil sadece takıntı işte sizinde dediğiniz gibi :) alıcı aynı şehirde evet plaka değişikliği yapıp başka plaka alacak benim plaka boşa düşecek ama sonrasında nasıl bi işlem olur ne kadara patlar bana onu bilmediğim için araştırmaya çalışıyorum 

karşı taraf aracı nereye hangi il trafiğine tescil ettirecek? aynı il ise olmaz, farklı bir il ise ona göre konuşalım.

araç il aynı ilçe farklı yere gidiyor

Yorum bağlantısı
Yusuf Aycibin

illa şehir dışı diyorsunuz fakat ben bu aracı alırken 34 plakaydı ve yine plaka değişikliği yapıp 34 ile başlayan kendi plakamı alabildim aynı ilde plaka değişikliği yapabildim yani

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

ilçe farklı olsa yeterli diye biliyorum geçen gün bir arkadaşımız için baya kıvrandık  :D

Yorum bağlantısı
Yusuf Aycibin

teşekkürler bakalım inş. bana uyan kurallar vardır :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Eğer değişmediyse, sıfır araç alındığında fatura ile başvurup önceki plakanın devredilmeyeceği söylenerek alınabildiği söyleniyordu. Şimdi durum nasıl bilmiyorum, 

Yorum bağlantısı
Taner Kültüroğlu

Ben Osmaniye nin ilçesindeyim aracımi Osmaniye merkeze sattım satarken fiyattan 100 TL düştüm plaka değişme farkını alıcı değiştirdi. Bizim ilçe emniyet müdürlüğünde tanıdık vardı plaka boşa düşünce ayırdı benim yeni araca hemen aktardık.

Aynı ilin farklı ilçeleri için değişiklik yapılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ciddi bir bağış yaparsan trafik tescil yardımcı olabilir.. Resmi makbuzlu bağış.. Şahsen gidip görüşmelisin. 

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

herşey bağışa bakar bu bağıştan 50 100 değil 500 tl den başlar... aracı sattığın zaman plaka boşa çıkar gidersin trafik tescile yaparsın bağışı ayırılar plakayı ancak gerçekten güzel ve özel bi plakaysa mesela 35 FB   35 GS  35 BJK vs vs gibiyse bu iş 500 tl yee imkanı yok.... aracımı alırken şans olarak 35 MGZ serinde plakalar vardı soyisim MAVİGÖZ tam istediğm gibiydi doğum tarihi 89 sonuda 89 olsun dedim ona bile bağış istemişlerdi... 

Yorum bağlantısı
Yusuf Aycibin

teşekkürler bağış önemli anlaşılan :) plaka 34FG3753 istememin sebebi eşim kastamonulu ben rizeliyim o yüzden diğer beykoz un çıkarttığı yeni eski plakalarda 3753 dolu o yüzden vermek istemiyorum karşı tarafa pek bi masraf olmıcak sanırım noterde ekstra 60 tl fazlası ve yeni plaka çıkartması app yapar 100tl de öyle 150 tl ye biter sanırım ben ilk aldığımda tanıdık vardı 250 ye almıştım beni düşündüren ben değişim yaptığımda plakayı o ara satılır mı bi başkası çökerse ona üzülcem o yüzden sanırm işimi emniyette çözebilicem :(

Yorum bağlantısı

Bende 300 tl verip almıştım plakayı.

Alma sebebime gelince sıradaki çok garip okunası zor bir plakaydı.

noterde yaklaşık 100 tl bir fark olacak

bide plaka bastırma masrafı olacak ( karşı taraf için )

sizin için ise tekrar bağış yapmanız gerekecek

bu miktar ise değişken görevli memur arkadaşa kalmış ben pazarlık bile yapmştım 500 den 300 e düşürmüştüm.

tabi plakanız bu süre zarfında başkası tarafından alınmaz ise...

görevli memur arkadaştan rica edin size 3-5 gün rezerv edebilir gelene yok der geçer...

Yorum bağlantısı

teşekkürler bağış önemli anlaşılan :) plaka 34FG3753 istememin sebebi eşim kastamonulu ben rizeliyim o yüzden diğer beykoz un çıkarttığı yeni eski plakalarda 3753 dolu o yüzden vermek istemiyorum karşı tarafa pek bi masraf olmıcak sanırım noterde ekstra 60 tl fazlası ve yeni plaka çıkartması app yapar 100tl de öyle 150 tl ye biter sanırım ben ilk aldığımda tanıdık vardı 250 ye almıştım beni düşündüren ben değişim yaptığımda plakayı o ara satılır mı bi başkası çökerse ona üzülcem o yüzden sanırm işimi emniyette çözebilicem :(

Karşı taraf plaka değiştirmese noter 100 küsür Tl alıyor. plaka değiştirirse 200 küsür Tl alıyor. Yani işlemler arası yaklaşık 2 kat fiyat farklı mevcut.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Kaşı taraf plakayı değiştirecekse 100/120 civarı noterde fark çıkıyor ayrıca standart plaka bastırma ücreti var bir de 35-50 arası. Bu arada 20-30 tl de dosya masrafı gibi süprizler oluyor kurnaz takipçilerden kaçılamazsa. izmirde prosedür bu. Öbür hikaye zor görünüyor gerçekten. 

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Araç alımı satımı yapılırken aynı il bile olsa artık noterler soruyor plaka değişcek'mi diye , fiyatta iki katı oluyor . Araçtan çıkan yani boşa kalan plaka nasıl geri size dönüyor onu bende tam bilmiyorum ama forumumuz'dan Murat Ersel abi bir kaç kez aynı plakayı araçlarında kullanmıştı . Bence ona bir danışın . 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Araç alımı satımı yapılırken aynı il bile olsa artık noterler soruyor plaka değişcek'mi diye , fiyatta iki katı oluyor . Araçtan çıkan yani boşa kalan plaka nasıl geri size dönüyor onu bende tam bilmiyorum ama forumumuz'dan Murat Ersel abi bir kaç kez aynı plakayı araçlarında kullanmıştı . Bence ona bir danışın . 

Murat Abinin tescilde arkadaşları var. onun yaptığı hatır gönül işi Murat Abiye özel.

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

2 hafta önce benzer bir işlemi yaptık, satışı noterden plaka değişikliği olacak şekilde vereceksiniz, akabinde araç sizin üzerinizden çıktığı için plaka metallerini falan söküp alacaklar ama sistemde plakanızın karşısı boş kalacak. Hemen emniyete giderek bir tanıdık veya bağış adı altında o plakanın bir başkasına verilmemesini sağlayacaksınız, daha sonra yeni aldığınız araç ile aynı emniyete gidip o plakayı alacaksınız. Plaka grubunuz eğer farklı bir ilçedeyse ve siz o plakayı aldıktan sonra farklı bir ilçeye taşındıysanız arada pürüz çıkabilir aynı plakayı alırken.

Örnek veriyorum kk grubu atıyorum Şişli emniyetine bağlı, siz o plakayı alırken Şişli'de ikamet ediyordunuz.

Şu an atıyorum Kadıköy'de ikamet ediyorsunuz, dolayısıyla sizin işlerinize Kadıköy trafik şube bakacak ve Kadıköy emniyeti Şişli emniyetinde bulunan plaka grubuna işlem yapmaz.

Biraz yorucu ve uzun bir süreç ama çözülmeyecek bir şey değil. Yeter ki sizin plakanız boşa çıktıktan sonra sistemden bir başkasına tahsis edilmesin.

Yorum bağlantısı
Yusuf Aycibin

hmm anladım yani ortalama bağış dışında iki tarafında masrafı en fazla 200-250tl yapar gerisi emniyetten o plakayı rezerve edip bekletmeye kalıyor tanıdıkları araya sokmam gerekecek anlaşılan herkese çok teşekkür ediyorum bilgileriniz için saolun arkadaşlar

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Bağışı saymazsak satış sırasında plaka değişikliği olacak şekilde satış yapacaksınız ki noter masrafı şu an 250 ye yakın bir rakam. Sonrasında kendi aracınızı alırken de aynı şekilde plaka değişikliği olacak şekilde satış alacaksınız orda da 250 lira gidecek, ruhsat yaprağına para vermeyeceksiniz, kendi plakanızı yeniden bastırmak için para vereceksiniz o kadar. O da şu an 40 lira civarıdır tahminim.

Yorum bağlantısı
Yusuf Aycibin

Bağışı saymazsak satış sırasında plaka değişikliği olacak şekilde satış yapacaksınız ki noter masrafı şu an 250 ye yakın bir rakam. Sonrasında kendi aracınızı alırken de aynı şekilde plaka değişikliği olacak şekilde satış alacaksınız orda da 250 lira gidecek, ruhsat yaprağına para vermeyeceksiniz, kendi plakanızı yeniden bastırmak için para vereceksiniz o kadar. O da şu an 40 lira civarıdır tahminim.

o zaman ben yanlış hesaplamışım ortalama bağışıda sayarsak 1000 tl yi geçecek gibi anlaşılan :(

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

İzmirde sdu plaka alabilmek için istenen rakam 2500 lira, o kadara hallolursa iyisin :) Geven yaptığımız işlemde ise ela istedik ona istenen rakam 7000 lira :)

Yorum bağlantısı
Yusuf Aycibin

İzmirde sdu plaka alabilmek için istenen rakam 2500 lira, o kadara hallolursa iyisin :) Geven yaptığımız işlemde ise ela istedik ona istenen rakam 7000 lira :)

maşallahhh acımıyorlarda hiç :) benimki harf değil rakamlar öyle çokta özel bişi değil o bakımdan ama şuan düşündüm de plaka falan uğraşamıcam hiç sadece saçma harf gelirse o zaman bu ara çok görüyorum gt gy lz gibi plakalar o bakımdan :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Günlük olarak hangi plaka gruplarını ve sayılarının verileceğine dair listeler basılıyor trafik şubede, listelerden bakıp düzgün birşey alabilirsiniz. Tabi secmenize izin verecek iyi kalpli bir memura denk gelirseniz :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...