İçeriğe Yönlendir

Makas Atanın Ehliyetine El Konulacak

Hüseyin Turan

Recommended Posts

Evren Erakçora

Abi haklısın evet.. okuldan gelirken eskişehir yolunda aynsıı başıma geldi kaçamadım sağımda araç vardı.. benim kızdıgım nokta şerit ihlali yol vermeynlere..

Geçen hafta aracımı göstermek için şaşmaz osb ye gidiyorum :D siren açmış ambulans geliyor yol açıldı neyse 2015 leon Ambulansa makas attı ben şok :shok:

Orta şerit ihlali diye bir şey yoktur. En sol seridi sürekli işgal etmek yasaktır. (kamyonlar hariç)
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

bazı şeyleri karıştırmamak ve her şeyden önce şu ön yargılardan kurtulmamız lazım.  

nereden bileceksin; misal adamın hastası var, yakmış dörtlüleri sellektör yaparak trafikte ilerlemeye çalışıyor olabilir. 

ya da adam doktor, terör ya da trafik kazası sonucu çok sayıda yaralı var, tüm doktorlar acil hastanelere yetişmeye çalışıyorlar. 

yukarıdaki örnekleri ayrı tutuyorum, onlar alenen belli zaten. ama trafikte kimin ne için sürat yaptığını bilemezsiniz. o yüzden ön yargılarınızı bi kenara bırakın, o yol babamızdan miras kalmadı. kaldırın kafanızı dikiz aynasından bakın. sellektör yapıp yol isteyene ne koşulda olursa olsun yol verin. neymiş efendim hız limiti 70 km/h miş. e sana ne be kardeşim, sen çekil kenara yol ver, adamın ne hali varsa gitsin görsün. zaten yol vermemekte, şeriti sürekli ihlal etmekte başlı başına bir kural hatası değil mi?   :)

kameralar var, trafik polisi var, trafik müfettişleri var. çok çok telefon açar trafiğe şikayet edersin.  varsa kural hatası kanun zaten cezasını verir. 

Size katiliyorum, aynen dediginiz gibi yapiyorum, benden yol isteyene musait olur olmaz hemen yol veriyorum.

Ancak yol vermeyen, yanlis seritte, yanlis hizda gidenlere karsi da yol alamadigimizda slalom yapmak, makas atmak da bana dogru gelmiyor. Bu sekilde hareketlerin, yapan surucu ne kadar usta olursa olsun, trafikteki diger araclari tehlikeye attigini dusunuyorum. Bugune kadar Istanbul trafiginde yasadigim butun deneyimlerde; slalom yaparak gelen ve aniden onume kiran (genelde ben orta seritte giderken) suruculerden, dikiz aynasinda onceden tesbit ederek ya da tamamen sans / Allah'in lutfu ile kurtuldum.

Genc bir arkadasim korkuyorsaniz sagdan gidersiniz demisti; evet korkuyorum; arabada tasidigim sevdiklerim icin, baslarina bir sey gelecek diye, bu yuzden de kurallara uymak icin azami gayret gosteriyorum, yol isteyene yol veriyorum, sol seridi bos birakiyorum, ortadan, hatta yeri geldiginde en sagdan gidiyorum, menzile 10 dakika gec variyorum.

Ancak trafik kurallarina uymadan araba kullanip sevdiklerimin canini tehlikeye atanlardan kurtulamiyorum. O yuzden trafik kurallarina tekrarlayarak, israrli bir sekilde uymayanlarin daha ciddi sekilde cezalandirilmalari gerektigini (psikolojik test ve israrla ayni ihlalleri yapanlarin ehliyetlerine kalici olarak el konulmasi gibi) dusunuyorum.

Butun bu ciddiyetimden sonra da konuyu ne zaman mangala baglariz, merak ediyorum :-)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Doğukan Aydın

Size katiliyorum, aynen dediginiz gibi yapiyorum, benden yol isteyene musait olur olmaz hemen yol veriyorum.

Ancak yol vermeyen, yanlis seritte, yanlis hizda gidenlere karsi da yol alamadigimizda slalom yapmak, makas atmak da bana dogru gelmiyor. Bu sekilde hareketlerin, yapan surucu ne kadar usta olursa olsun, trafikteki diger araclari tehlikeye attigini dusunuyorum. Bugune kadar Istanbul trafiginde yasadigim butun deneyimlerde; slalom yaparak gelen ve aniden onume kiran (genelde ben orta seritte giderken) suruculerden, dikiz aynasinda onceden tesbit ederek ya da tamamen sans / Allah'in lutfu ile kurtuldum.

Genc bir arkadasim korkuyorsaniz sagdan gidersiniz demisti; evet korkuyorum; arabada tasidigim sevdiklerim icin, baslarina bir sey gelecek diye, bu yuzden de kurallara uymak icin azami gayret gosteriyorum, yol isteyene yol veriyorum, sol seridi bos birakiyorum, ortadan, hatta yeri geldiginde en sagdan gidiyorum, menzile 10 dakika gec variyorum.

Ancak trafik kurallarina uymadan araba kullanip sevdiklerimin canini tehlikeye atanlardan kurtulamiyorum. O yuzden trafik kurallarina tekrarlayarak, israrli bir sekilde uymayanlarin daha ciddi sekilde cezalandirilmalari gerektigini (psikolojik test ve israrla ayni ihlalleri yapanlarin ehliyetlerine kalici olarak el konulmasi gibi) dusunuyorum.

Butun bu ciddiyetimden sonra da konuyu ne zaman mangala baglariz, merak ediyorum :-)

Öncelikle ben kesinlikle yanlış anlaşılmak istemem hepimiz sevdiklerimizi taşıyoruz arabalarımızda annemi ablamı daha evli olmadığım için karımı taşıyamıyorum ama karısını çocuğunu taşıyanlar var kesinlikle haklısınız ama herkes sizin gibi düşünse zaten kimse makas atmaz ben öyle düşünüyorum makas atanlarında işte o zaman ehliyetine el konulmalı diye düşünüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Bizim enişte ile İstanbul trafiğinde ilerliyoruz sol şeritte gelen sellektör yapıyo giden kornaya basıyor Akıcı trafikte süratimiz 50 '' Enişte sağa geçsene bak millet korna yapıyor'' dedim Enişte ne dese ?

'' Bir daha sola geçemem'' 

Gelde bizim enişteye makas atma şimdi işte... :D

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Misafir

Öncelikle iyi akşamlar makas atma olayını öncelikle trafiği izlemekle sonra uygulama ve tesbitle ceza yazmaları gerekir işim gereği sürekli trafikteyim afedersiniz ama ahlaksız çook geniş karınlı insanlar var ki altına lüks arabayı alınca kendını bi halt zannediyor kapatıyor sol şeridi ben deyım 45 siz deyin 55 kmh ya abi bi camdan çıkıp küfretmediğim kalıyor abi kullanıcaksan hava atacaksan git beyogluna  işte makas atma olayı bende orada başlıyor zaten aksama kadar bınbır ınsanla ugrasıyoruz birde aptal şoförlerle abi kaldıramıyorum sellektör atmadımmı attım kufreder gıbı kornaya basmadım mı bastım eh bir zahmet et de cekıl saga yol babanın değil abi atarım Makasımı sonra aklını basına alacak sekılde kı trafıgı bu denlı tıkayan kısının alırım aklını basar mı kornaya basar cek bır yere derım cekemez en sagdan tıfıl tıfıl gıder neyin kafasında abi bu insanlar abi sonrada makas atma zorla attırıyorlar abi inanmazsanız oturun şirinevler köprusune izleyın abi en sol serit 30-40 ki önu bomboş en sağ şerit 80-90 akıyor peki suçlu kim bunu ben hergün yaşıyorum cezamı yazıcaklar önce trafık kameralarını alın bir izleyın sonra cezamsa 2 katını yazın ama değilse yazdıgınız cezayı poliste olsan baskomserde olsan abi söke söke sana ödetirim

ayrıca şunuda söyleyim aklınca şimdi polisler keyif için aksesuarlı araçlarıda çevirirler makas attın diye buda aynı Cam filminin YASAK olmadığı gibi ego tatmını için yazılmaya başlanırsa hiç şaşırmayın abilerim kardeşlerim 

Kusura bakmayın ama kanunun haklı yönleride var ama bir okadar Yanlışlarıda var unutulmamalı  yapılanlar neden yapılıyor araştırılmalı masa başında oturan lafta kamera denetçileri ne işe yarıyor abi baksın anons etsin makas atanlara ona göre yol versin 

Başınızı Ağrıtmış isem Affola saygılarımla 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Makas denildiğinde sağdan geçme olarak düşünülmesin. Makas atmak bu işi sürekli olarak keyfi yapmak makas atmaktır. Örnek videolarda da görüldüğü üzere bu adamlar bu işten zevk alıyorlar. Bir yere yetişmeye çalışmıyor. Siz neden soldan yavaş giden abiyi sıkıntı ediyorsunuz. Adam kural buraya kadar sende yavaş git diyor içinden. Ona göre kendisi haklı. Makasın kralını motorcular atıyor aslında..

Silah taşımanın her hangi bir cezası yok ben silah taşıyan bi insanım onunda kuralları var.

Verilen örnek ruhsatsız silah için, ruhsatsız taşımanın cezası atıyorum 3 ay ve paraya çevrilebilir ise ruhsatsız silahla suç işlemek 3 ayla kalmaz, gibi.. ;)
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Yasir Bilici

Bursa'ya gelenler ya da yaşayanlar bilir Bursada Doğudan Batıya birtane ana yol vardır(Yakın çevre yolu hariç).Bütün önüne gelen otobüs tır kamyon minbüs servis aklınıza hangi araç gelirse hepsi o yolu kullanıyor ve hepside soldan gitmeye çalışıyor.Böyle olunca da trafik ana baba günü oluyor.Gecenin 1 inde bile en sol şerit dolu oluyor.80 90 lık yerde en sol şeritte 50 ile gidenler oluyor.Ara sıra acelem oluyor selektör yapıyorum selektör yapmama rağmen ısrarla yavaştan sol şeridi işgal etmeye devam ediyorlar.Tamam doğru çok haklısınız artisliğine zevkine ilgi çekmek için makas atan ani hareketler yapan magandalar oluyor evet çok iyi olmuş cezalarını çeksinler.Benim düşüncem,bu magandalarla beraber gereksiz sol şeridi işgalcilerine de el atarsalar bu makas maganda sorununun şuankine nazaran azalacağına inanıyorum.(En azından kendi yaşadığım şehirde)

Yorum bağlantısı
Misafir

Aliye katılıyorum makas atan herkes keyfi atmıyor bende bunu savunuyorum makas atıyor diye direk ceza kesmelerine kızıyorum ve diğer  durumlar düşünülmeden ceza kesmelerine kızıyorum

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Bende iki üç araç sollayınca çok oldu Yasin deyip sağdan devam ediyorum, videodakiler ne yapmış öyle hele sarı jetta resmen oyun oynuyor

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Aliye katılıyorum makas atan herkes keyfi atmıyor bende bunu savunuyorum makas atıyor diye direk ceza kesmelerine kızıyorum ve diğer durumlar düşünülmeden ceza kesmelerine kızıyorum

Makasın olmazsa olmazı 500 metre içinde 3 kez şerit değiştirmektir, mesela..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bu işin tanımı gavurda 

"reckless driving" dir. olay makas değildir. kendini hemen belli eder. pis araç kullanmak. bu diğerinin dibine girip zorlamak, patinaj yapmak, makas, hepsini içerir. polis buna kendi karar verir ve doğrusu da budur. cezayı gerektirir.

efendi efendi düz gideceksin işte. olay budur. dünyanın medeni ülkeleri böyle. türkiyeye dönünce insan çıldırıyor bunları görünce.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Yasir Bilici

Sol şeridin işlemediği ülkede yaşıyoruz :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

işliyor. ancak hız sınırı bilmeyen geri zekalılar sürüsü var.

edit:  saygısız katil gerizekalılar

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Efendi efendi düz gideceksin işte. olay budur. dünyanın medeni ülkeleri böyle. türkiyeye dönünce insan çıldırıyor bunları görünce.

çok iyi bildiğimi düşündüğüm için Ankara' dan örnek vereyim. Birçok kavşak veya anayol veya alt üst geçit hatalı. Bilenler 1011 ile migros kavşağını bilirler. Günün neredeyse 24 saati sıkışıktır. Sebebi son 100 metrede kanuna uygun makas atılmasıdır. 4 şerit yoldan gelip orada sağa dönecekler sol şeride geçmek zorundadırlar. Oraya kadar dur kalk şeklinde gelen trafik sonrasında sabah saatlerinde 100 km/saat hız yapmaya müsait hale gelir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Hayatımda ilk defa geçen bayram dönüşü Kırıkkale Ankara arasında seri makaslar attım. Hepsi de sol şeridi tıkayan "bir daha sol şeride geçemem" korkusu yaşayan abilerimiz yüzündendi. Şu an hala düşündükçe kendimi kötü hissediyorum. Trafikte sol şerit ihlali de olmasın makas da.. Sol şeridi alışkanlık haline getirenle makası alışkanlık haline getiren aynı derecede kabahatlidir bana göre...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

benzinciden köşedeki ışığı kestirme yapanı bile affetmez gavur polisi....neyi konuşuyoruz burda.?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

işliyor. ancak hız sınırı bilmeyen geri zekalılar sürüsü var.

edit:  saygısız katil gerizekalılar

Hız yapmak özgürlüktür diyen de var. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

çok iyi bildiğimi düşündüğüm için Ankara' dan örnek vereyim. Birçok kavşak veya anayol veya alt üst geçit hatalı. Bilenler 1011 ile migros kavşağını bilirler. Günün neredeyse 24 saati sıkışıktır. Sebebi son 100 metrede kanuna uygun makas atılmasıdır. 4 şerit yoldan gelip orada sağa dönecekler sol şeride geçmek zorundadırlar. Oraya kadar dur kalk şeklinde gelen trafik sonrasında sabah saatlerinde 100 km/saat hız yapmaya müsait hale gelir.

bu mazeret değil. oraları biliyorum. ama insanlar düzgün kullanır ve sıkıntı görülür sonra kavşak değştirilir.

Hayatımda ilk defa geçen bayram dönüşü Kırıkkale Ankara arasında seri makaslar attım. Hepsi de sol şeridi tıkayan "bir daha sol şeride geçemem" korkusu yaşayan abilerimiz yüzündendi. Şu an hala düşündükçe kendimi kötü hissediyorum. Trafikte sol şerit ihlali de olmasın makas da.. Sol şeridi alışkanlık haline getirenle makası alışkanlık haline getiren aynı derecede kabahatlidir bana göre...

bir daha sol şeride niye geçemiyorlar? geri zekalı hız babaları yüzünden.

sol şerit ihlali diye bir durum olmaz. yol kalabalıksa sol şerit de kullanılır hız limitinde gidilir.

bugün ankaradaydım. insanlar düzgün gidemiyorlar. çok ilginç.

gidin bi dolaşın ya gavurda.

Hız yapmak özgürlüktür diyen de var. 

kuzey ırak'a gitsin o özgürlükçüler. çölde bassın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

bu mazeret değil. oraları biliyorum. ama insanlar düzgün kullanır ve sıkıntı görülür sonra kavşak değştirilir.

Kavşak yapılalı 10 yıldan fazla oldu.. :) Henüz görülen bir şey yok maalesef.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kavşak yapılalı 10 yıldan fazla oldu.. :) Henüz görülen bir şey yok maalesef.

çünkü "benim şöförüm işini bilir"

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bir kere saygılı olmayı öğretmek gerek sürücülere. Sol şeritteki adam önünde sinyal verene yol verecek, öteki de işi bitince arkadakine geçme şansı verecek. Hızlı giden yavaş gidene, yavaş giden hızlı gidene saygı duyacak. Kimse kimseye küfretmeyecek. Buyur sen geç diyecek selektörüyle..

Macaristan'da araba kullandım, 1 haftada öyle alıştım ki Türkiye'ye dönünce 1 ay çıldırdım...

Saygı saygı saygı..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

çünkü "benim şöförüm işini bilir"

Ankaraya geldiniz madem hocam içecek bir çayımız kahvemiz yok muydu ? Üstelik ben de universitedeyim hâlâ. Okumuyorum ama olsun.. :)

Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

İzmir'den Ankara'ya dönüş yapıyoruz abimle iki araç.. Salihli mevkinde adam sol şeritte kulağında telefon max 70 veya 80 km/s ile gidiyor.. Abim bi selektör falan yok yol vermedi sağdan geçti.. Ben kıl olurum ki oldum da.. arkasına yapıştım arada 1 metre falan var sıkıştırdım.. kornaa basıyorum yok selektör yapıyorum yok.. adam hala telefonla konuşuyor bide dikizden el kol yapıyor bak bak.. Ben bunu sıkıştırıp makas atmayım da napiyim.. ? ? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...