İçeriğe Yönlendir

Yeni Nesil Araçlarda Niye Kapı Yan Koruyucu Yok?

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Uzun süreden beri birçok araçta artık yanlara kapı çarpmasını önleyecek şerit konmuyor. bu nedenle de araçlarımızın her yeri ezik. Ticari ve kiralık araç sahipleri de gittikçe bu konuda umursamazlaşıyor terör estiriyor.

Vaktiyle GM satürn bu kapı panellerine arkadan takviye yapmıştı ve beyzbol sopası ile vursan bile (reklamı vardı) kapı ezilmiyordu.

Bu konuda fikirleriniz nelerdir? Kapı gamzesi düzeltilmiyor da öylecek kalıyor. Üreticiler bu konuda niye böyle davranıyor? Rüzgar işi mi acaba? maliyet mi? Tamamen görsellik mi? Görsel olarak da güzel yapılabilir sonuçta bunlar?   (citroen!!!)

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hocam kapı vurmalarına karşılık o şeritler ne zaman işe yaramıştı ki?

Ancak ben kapımı direğe falan değdirirsem işe yarıyor, aksi halde hiç işe yaradıklarını görmedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Bazen işe yarayabiliyor

tarihinde Doğuş Bağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

eskiden araçlar aşağı yukarı aynı boydayken iyiydi.

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Kapı gamzesi düzeltiliyor yahu, iyi bir göçükçü bulmanız yeterli. Yok boşa masraf derseniz, Aliexpress'te satılıyor silikonla çekme kiti. Kendiniz de yapabilirsiniz basitçe. Kapıda macun varsa arkadan girmek gerekiyor ama.

Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Ben tasarım kaygısı nedeniyle kullanılmadığını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

eskiden araçlar aşağı yukarı aynı boydayken iyiydi.

Eskiden kapılar düzdü. Şimdi  hepsi bombeli yapılıyor. Şerit koyulsa da pek anlamı yok bence şu anda. Onun yerine tüm araçla aşağıdakinden koyulmalı.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Tasarım kaygısı hocam, aracın hatları, ütü çizgisi vs  böyle göze hoş geliyor. Mesela eski japonlarda ve korelilerde paçalık vardı ,o da faydalı ama estetik değil. 

Diğer tasarım oyuncağı jantlar, 19 jant çoğu zaman gereksiz ama bayide hoş duruyor. 

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence de tüm araçlarda şerit değil ama Sani'nin yukarı da eklediği video da ki aparat olmalı. Böylece başka bir araç zaten gamze oluşturamaz. En mantıklısı bu. Şeritlere çünkü kapı açıldığında denk gelmiyor artık.. 

Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Citroen kapı çıtası olayını biraz abartmış :D

kendine-ozgu-bir-tasarimasahip-citroen-c

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yeni araçlarda tasarım olarak koymuyorlar. Bizim patronun yeni aldığı grand tourismo maseratisinde sağ kapıda 2 adet gamze olmuş hemen. Çok kötü gözüküyor.

Çalışanlar mı yaptı acaba.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Mk3 mondeo'da son makyajda kalkti mesela ve bence estetik bozuldu. Punto Evo'sa en ust donanimli aracta bu citalardan oluyor ve en kolay donanimi anlama yolu. Bence olay biraz maddiyat. Mercedes zamaninda cita yerina pako kullaniyordu. Cok daha estetikti. Siyah merdedes'e gri pako nefis oluyordu.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

http://tr.aliexpress.com/item/Car-SUV-Side-Door-Edge-Protector-Protective-Strip-Scrape-Guard-Bumper-Guards-Handle-Cover-8pcs-set/32456904962.html?detailNewVersion=2

ben kullanıyorum, işe yarıyor mu?? bazen :)

büyük parçaları kapılara,,  küçük parçayı ön kapıların en altına uç kısmına yapıştırdım kaldırıma sürtmeye karşı.. 

Yorum bağlantısı
Misafir

http://tr.aliexpress.com/item/Car-SUV-Side-Door-Edge-Protector-Protective-Strip-Scrape-Guard-Bumper-Guards-Handle-Cover-8pcs-set/32456904962.html?detailNewVersion=2

ben kullanıyorum, işe yarıyor mu?? bazen :)

büyük parçaları kapılara,, küçük parçayı ön kapıların en altına uç kısmına yapıştırdım kaldırıma sürtmeye karşı..

Sizin vurmanizdan cok size vurani engellemeye yariyordu kapi citalari.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

komşuya hediye etsem kızar mı?

aslında bu sözü edilen mesele de önemli mesele. ancak başka bir durum. özellikle duvar kenarinda olunca mutlaka bir vukuat oluyor. bazen rüzgar açıveriyor kapıyı vs.

ama bunlar çirkin duruyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kapıda gamze mi var? Görüntü sizi rahatsız mı ediyor? Herkes kapınıza vurunca içiniz mi gidiyor?

Haydi durmayın, sacı değiştirin, gitsin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

evet kapı çıtaları için haklısınız tabi, ben videoda ki sistem için alternatif olarak yazmıştım. Ben araç renginde beyaz aldım göze pek batmıyor, kaldırım ve duvarlar için arasıra işe yarıyorlar, 1-1.5 dolara almıştım zam yapmışlar şimdi, bu paraya anca bu kadar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kapıda gamze mi var? Görüntü sizi rahatsız mı ediyor? Herkes kapınıza vurunca içiniz mi gidiyor?

Haydi durmayın, sacı değiştirin, gitsin :)

Güzel düşünce pratik en azından.. Ancak ülkemizde çalarlar bunları :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...