İçeriğe Yönlendir

Otomatik Araçta Geri Giderken Frene Basınca Gelen Kalın Boru Sesi

Onur BOYACI

Recommended Posts

Onur BOYACI

Diğer başlıklarda benzeri bir durum göremediğimden yeni bir başlıkla sormak sorunda kaldım. 

Frene bastığımda bildiğimiz ince düdük sesi gelmeye başlamıştı gittim sadece arka balataları değiştirdim. Yan sanayi bir balata taktırmıştım. Frene basmıyorken de ses yapmaya başladı. Tekrar götürdüm yapamadı usta. Ben de eski Ford çalışanı olan bir ustaya götürdüm. Orijinal balata taktırdım. Usta belki ses yapabilir, yaparsa diskleri tornaya sokmak gerekir dedi. 

Balataları değiştirdikten sonra ayağım frende geri giderken özellikle manevra yaparken aşırı yüksek kalın boru sesi gibi bir ses gelmeye başladı. Yani arabanın etrafında olan insanlar kafalarını çevirip bakıyor o kadar yüksek ve rahatsız edici bir ses. Neyse gittim arka disklere torna yaptırdım. Fakat aynı ses hala devam ediyor. Arabada olanlar "ne oldu bu arabaya git yaptır" falan diyor. Öyle rahatsız edici bir durum.

Bir türlü çözemedim sıkıntıyı. Daha önce yaşayan varsa ya da yol gösteren olursa 40 yıl duacısı olacağım  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Fren kaynaklı olduğu belli de, disk ve balataların değişmesi gerekebilir. Düz giderken fren yaptuığınızda bir sıkıntı var mı? Örneğin tireşim, ses, lastiklerde yalpa hissi vb.?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur BOYACI

Fren kaynaklı olduğu belli de, disk ve balataların değişmesi gerekebilir. Düz giderken fren yaptuığınızda bir sıkıntı var mı? Örneğin tireşim, ses, lastiklerde yalpa hissi vb.?

Yok ileri giderken titreme, yalpalama veya ciddi bir ses yok. Sadece ileri çok yavaş giderken ve radyo kapalıyken hafif duyduğum bir demir sürtünme sesi var frene bastığımda. Balatalar yeni değişti ve orijinal balata. Diski de yeni tornaya soktum. Gerçi tornadan önce de geliyordu zaten. O yüzden balata veya disk değişiminin sorunu çözeceğinden de emin olamıyorum.

Acaba rot ayarı falan mı bozuldu diye düşünüyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Rot ayarı bozuksa, uzun yolda yüksek hızda hafif titreme yapar. Diskler tornalanınca pek hayır etmemiş gibi. Peki ses ne taraftan geliyor sağ ya da sol mu? Ben disklerin değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir de disklerin temiz olup olmadığı önemli.Toz, kir, çamur, talaş, balata atığı vb. araya dolup o sesi çıkartıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Onur BOYACI

Rot ayarı bozuksa, uzun yolda yüksek hızda hafif titreme yapar. Diskler tornalanınca pek hayır etmemiş gibi. Peki ses ne taraftan geliyor sağ ya da sol mu? Ben disklerin değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir de disklerin temiz olup olmadığı önemli.Toz, kir, çamur, talaş, balata atığı vb. araya dolup o sesi çıkartıyor olabilir.

Ses iki taraftan da geliyor gibi. Genellikle manevra yaparken geliyor olması bir ipucu olabilir diye düşünüyorum ama bir sonuca da varamadım açıkçası. Temizlik konusuna da bir baktırayım.

Yorum bağlantısı
Recep Güney

yağmurlu havalardan sonra arabanın ilk hareket ve manevralarında oluyorsa yan sanayi fren balatası kullanılıyorsa normal..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

aynı ses benim aracımda da vardı.üzerinde kale balata vardı.usta değiştirdi.diskler torna yapıldı.markasını bilmediğim bir balata taktı.2-3 hafta iyiydi yine ses yapmaya başladı.tekrar balata değiştirdi.bu defa amerikan malı başka bir balata taktı ses bayağı azaldı.özellikle yağmur sonrası bazen ses yapıyor.sonuç tam anlamıyla çözüm bulamadım.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Osman Özdemir2

Diğer başlıklarda benzeri bir durum göremediğimden yeni bir başlıkla sormak sorunda kaldım. 

Frene bastığımda bildiğimiz ince düdük sesi gelmeye başlamıştı gittim sadece arka balataları değiştirdim. Yan sanayi bir balata taktırmıştım. Frene basmıyorken de ses yapmaya başladı. Tekrar götürdüm yapamadı usta. Ben de eski Ford çalışanı olan bir ustaya götürdüm. Orijinal balata taktırdım. Usta belki ses yapabilir, yaparsa diskleri tornaya sokmak gerekir dedi. 

Balataları değiştirdikten sonra ayağım frende geri giderken özellikle manevra yaparken aşırı yüksek kalın boru sesi gibi bir ses gelmeye başladı. Yani arabanın etrafında olan insanlar kafalarını çevirip bakıyor o kadar yüksek ve rahatsız edici bir ses. Neyse gittim arka disklere torna yaptırdım. Fakat aynı ses hala devam ediyor. Arabada olanlar "ne oldu bu arabaya git yaptır" falan diyor. Öyle rahatsız edici bir durum.

Bir türlü çözemedim sıkıntıyı. Daha önce yaşayan varsa ya da yol gösteren olursa 40 yıl duacısı olacağım  :)

aynı problem bende de var. İlk olarak frenci aldı arka balataları biraz taşladı. ses kesildi.  hafta sonra tekrar oldu bu sefer balataları değiştirdi ses gitti şimdi yaklaşık 1- 2 ay oldu başladı yine ses.Takmıyorum bende kafaya bu sorunda kronik.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Kemal Işık

Aynı sorun bende de oldu. Düz giderken sıfır ses. Geri vitese takar takmaz ses gelmeye başlıyor gemi kornasi gibi. Arka diskleri sıfır orjinal risklerle değiştirdim balatalar her zamanki gibi motorcraft aldim bir ay ses gelmedi. Ancak şu an yine ötüyor geri gelirken. Usta ses yapar dedi toz falan girmiştir dedi. Bir arkadaş da motorcraft ses yapar yumuşak balata tak dedi. Bilmiyorum seslere devam diski bile değiştirdik sıkıntı aynı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Benim aracımda da var. Yeni yıkandığında veya çok uzun süre geri giderken frene basılmadığında oluyor. 2-3 saniye sürüyor. Tozlardan disk/balatadan kaynaklı. Kaçınılmaz bir olay. Her araçta oluyor. Kafayı takmayın. :)

Çıkan disklerde de herhangi bir sorun yoktu herhalde, forumda ihtiyacı olanlar vardı, ikinci el kısmına alalım sizi :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Osman Özdemir2

Aynı sorun bende de oldu. Düz giderken sıfır ses. Geri vitese takar takmaz ses gelmeye başlıyor gemi kornasi gibi. Arka diskleri sıfır orjinal risklerle değiştirdim balatalar her zamanki gibi motorcraft aldim bir ay ses gelmedi. Ancak şu an yine ötüyor geri gelirken. Usta ses yapar dedi toz falan girmiştir dedi. Bir arkadaş da motorcraft ses yapar yumuşak balata tak dedi. Bilmiyorum seslere devam diski bile değiştirdik sıkıntı aynı :)

bende diskleri değiştirmeyi düşünüyordum demek ki bu sesle yaşayacağız.

Benim aracımda da var. Yeni yıkandığında veya çok uzun süre geri giderken frene basılmadığında oluyor. 2-3 saniye sürüyor. Tozlardan disk/balatadan kaynaklı. Kaçınılmaz bir olay. Her araçta oluyor. Kafayı takmayın. :)

Çıkan disklerde de herhangi bir sorun yoktu herhalde, forumda ihtiyacı olanlar vardı, ikinci el kısmına alalım sizi :)

tozla hiç alakası yok çünkü balata spreyiyle falan güzelce temizledikten sonra bile yapıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Öncü

Merhaba arkadaşlar,

2015 tdci Sedan manuel vites aracımda aynı durum söz konusu. Bir başka forum sitesinde balataların tek taraflı aşınmasından kaynaklandığı yazılmış. Bende geri manevrada ilk frene bastığımda aynı ses geliyor, ikinci kez bastığımda ses gelmiyor. Geri kullanım ve sesin sıklığı doğru orantılı olabilir diyeceğim ama bence değil. Her gün geri geri çıkıp manevra yapıyorum ama ses kafasına göre geliyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Samet Erozan

Merhaba Ayni sorun bendede var geri giderken frene bastıgımda acayip bir ses gelıyor ( gooook ) diye . Çözüm Balata veya Disk degişimimi ? normal giderken frene bastıgımda birşey yok sadece geri giderken frene bastigimda

Yorum bağlantısı
Osman Özdemir2

bu konuyla ilgili yarın servisi arayıp soracağım sizde arayabileceğiniz yerleri ararsanız burdaan paylaşalım başka çözüm çıkmayacak gibi.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Osman Özdemir2

Beyler merhaba.

Sorunu çözdüm. Sorunun kaynağı kullanılan balata markasından kaynaklanmaktadır. Gidiyorsunuz bir yedek parçacıya motocraft marka balata istiyorsunuz.Ben sorduğumda ön için vardı fakat arka için yoktu ama orjinal balata vardı kutusu ford olan içinden de ford kullanım klavuzu falan çıkandan zaten orada motocraft la da karşılaştırdık yazı karakterine kadar aynıydı. Bir aydır kullanıyorum ve hiç ses yok.arkalar için 130 tl verdim 30 tl de taktırmaya verdim. Bilginize.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertugrul EROL

merhabalar .. 

aynı sorun bende de vardı.. arka balataları motocraft marka ile değiştirmiştim ama ses gitmemişti.. bu bakımda disklerde değişti ve ses kesildi..

sorunun disklerden olduğu kesinleşti benim arabada.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Adem Öztürk

s.a günaydın kader ortağı arkadaşlar :) bu kervana bende katılıyım dediğiniz gibi bende aracımı izmirden aldım ordan sanayiye kontrole  verdik arka balatalar bitik dediler değiştirdiler sanırım yansanayi takılmış feci şekilde ses ve uğultu yapıyor özelliklede yağmur yağdığı ve araç yıkandığı zamanlarda ilk hareketlerde sanırsınki asfalt kazıması yapıyorum kalkarken  :biggrin:  :D  bir ay oldu pek bir düzelme yok ama dediğim gibi nem yaptığı zamanlar oluyor aracım 2011 collection TDCI biraz geçsin düzelmez ise orjinal veya motocraft şart olacak bide öyle deneyeceğiz :unsure2:  geçmiş olsun heğimize :bravo:

Yorum bağlantısı
Onur BOYACI

Beyler merhaba.

Sorunu çözdüm. Sorunun kaynağı kullanılan balata markasından kaynaklanmaktadır. Gidiyorsunuz bir yedek parçacıya motocraft marka balata istiyorsunuz.Ben sorduğumda ön için vardı fakat arka için yoktu ama orjinal balata vardı kutusu ford olan içinden de ford kullanım klavuzu falan çıkandan zaten orada motocraft la da karşılaştırdık yazı karakterine kadar aynıydı. Bir aydır kullanıyorum ve hiç ses yok.arkalar için 130 tl verdim 30 tl de taktırmaya verdim. Bilginize.

Bende sorun motocraft balata taktırdıkdan sonra ortaya çıkmıştı. Sorunu çözemeyince tekrar balataları değiştirip başka marka bir balata taktırdım. Yaptırdığım usta da eski ford servisi ustası. Söylediği kadarıyla sesin sebebi takılan balataların ömrünün dolmuş olması ve taşlaşmış olmasıymış. Değiştirince ses gitti. 2-3 aydır kullanıyorum, bu sıralar tekrar hafif hafif yapmaya başladı sesi. Sanıyorum sıkıntı disklerde. Disklerin ömrü dolmuş anladığım kadarıyla. Çünkü disklere torna da yaptırmıştım yine çözülmemişti.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kadir Durdu

Bende kendi deneyimlerimi yazayım,
Aynı sorun benim aracımda da var, ilk ustaya götürdüğümde balata ve disk bitik denildi ve hem balata hem de disk orjinalleri ile değiştirildi.(motocraft).

İlk zamanlar ses gelmedi ama aradan 1 2 ay geçince yine aynı ses yine aynı.. özellikle ıslak ve nemli havalarda kaçınılmaz oldu..bazen ilk frene dokunduğum anda

bazen biraz süre geçince ses geliyor..mecbur ses gelmesin diye yavaş değilde kısa kısa sert frenleme yapıyorum.. kronik deniliyor ama çok lanet bir sorun, özellikle

gece aracı park etme esnasında...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Onur BOYACI

Benim 3. balatamda da ses yine az da olsa gelmeye başladı. Başlıktaki tüm yorumlardan ve yaşananlardan çıkardığım sonuç; sorun balata ve disk uyumu. Bazı araçlarda balata değiştirmek bazı araçlarda disk değiştirmek sorunu çözmüş. Bazılarında ikisi de çözmemiş. 

Ya uyumlu balata-disk ikilisini bulamadık. Ya da araçların üretiminden kaynaklı bir sorun var. Aklıma gelen başka bir ihtimal de fren sisteminin bağlı olduğu parçalarda gevşeme ya da bozulma vs. olması. Öyle bir şey varsa onu bulmak da mesele

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Ben 75.000km bakımda bu ses nedenli servise şikayetimi bildirdim. Sonuç serviste balatalar ve diskler değişti. Aradan fazla zaman geç meden aynen sizlerdeki gibi geri frende kamyon frenlerinden çıkan ses gibi ötüyordu. İki kere servise geri götürdüm bu sesin normal olduğu sebebinin aspest maddesinin avrupada yasklanmasından sonra balata içinde bu malzeme kullanılmıyormuş artık. Sesi bu malzeme engelliyormuş. 3.de ford otosan müşteri memnunuiyeti anketinde şikayet ettim ama bir sonuç yok. Şu an 100.000km ye dayandım bir sorun yok. Sesle yaşamaya alıştım. Servis kesinlikle bir sorun olmadığını söyledi garanti bile verdiler. Yani bu sorun kronik. Balatalar motocraft disk de ford servisinin orjinal taktığı.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı

Malzemeden ziyade ustalıkta çok önemli bu hususta.balatanın 1mm yamuk takılması bile etken bu ötmeye.

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Malzemeden ziyade ustalıkta çok önemli bu hususta.balatanın 1mm yamuk takılması bile etken bu ötmeye.

Kuzen balatayı yamuk takmak zor da büyük ihtimalle malzeme uyuşmazlığı gibi bir durum. Diskler ile balataların uyum sağlaması gerekiyor gibi. Biz çok kaliper bakımı yaptık arkadaşlarla. Çok ustalık gerektiren bir durum yok. Yada biz teknik olduğumuzdan çok basit geliyor olabilir. Balata değişimini birdahaki sefere kendim yapıcam ve forumda incelikleri paylaşacağım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Kuzen balatayı yamuk takmak zor da büyük ihtimalle malzeme uyuşmazlığı gibi bir durum. Diskler ile balataların uyum sağlaması gerekiyor gibi. Biz çok kaliper bakımı yaptık arkadaşlarla. Çok ustalık gerektiren bir durum yok. Yada biz teknik olduğumuzdan çok basit geliyor olabilir. Balata değişimini birdahaki sefere kendim yapıcam ve forumda incelikleri paylaşacağım.

Amcaoğlu,bizim mahallede bir arkadaşın aracına yamuk takmışlardı balataları ve bundan dolayı diskleri yedi.mahalleye geldiğini evin içinden anlıyabiliyordum :) yolladık kendi ustamıza durum dediğimiz gibi çıktı,tabi diskte girdi işin içine.

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Amcaoğlu,bizim mahallede bir arkadaşın aracına yamuk takmışlardı balataları ve bundan dolayı diskleri yedi.mahalleye geldiğini evin içinden anlıyabiliyordum :) yolladık kendi ustamıza durum dediğimiz gibi çıktı,tabi diskte girdi işin içine.

Bu duruma dikkat edeceğim. Teşekkürler.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...