İçeriğe Yönlendir

Kedim Icin Astim Ilac Yardimi - Flixotide 250 Mcg - Soru Ve Oneriler

Gürçay Hüseyin

Recommended Posts

Gürçay Hüseyin

Selam arkadaslar. Bazi insanlara bu konu garip veya komik gelebilir ama hayvan sahibi insanlar beni anlayacagini dusunuyorum.

Yaklasik 2 yil once bir iran kedisi evlat edindik. Aldigimizdan beri kedi haftada bir ve daha sonralari hergun 1 defa oksurmeye basladi. Gitmedigimiz ve yapmadigimiz test kalmadi. Hayvanimiza konmayan teshih kalmadi - soguk algilingindan tumore kadar. Sonunda canima gecip emar bile yaptirdim ve kedide herhangi bir hastalik olmadigi, astim teshisi kondu. 

Uzuuun arastirmalar sonunda kedimi kediler icin ozel uretilen Aerokat inhaler (solunum cihazi) ve Flixotide 250 mcg (diger bilinen adi Flovent) ilaci ile tedavi etmeye karar verdik ( veterinerin onayi ile ).

Aerokati Almanya'dan siparis verdim - yaklasik 70 euro. 

Fakat Flixotide benim yasadigim ulkede inanilmaz pahali - bir sisesi yaklasik 50 euro. Bu da aylik tedavi rakamini oldukca ciddi yapiyor.

Gelelim soruma. Bu ilac Turkiye'de var mi? Var ise oradaki fiyati nedir? Recetesiz alinir mi? Hayir ise yabanci dilde recete kabul edilir mi? Veya oradan bir veterinere recete yazdirabilir miyim? Kedinin uluslararasi pasaportu ve rontgen, emar resimleri, kan tahlilleri ve baska bir suru tahlilleri mevcut.

Kisaca, herturlu yardimin faydasi olacak benim icin. Simdiden tesekkurler.

Aerokat cihazi:

http://www.trudellmed.com/animal-health/aerokat

Flixotide ilaci ise bu:

https://www.inhousepharmacy.vu/p-399-flixotide-cfc-free-250mcg-inhaler-fluticasone.aspx

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Sefa bey, Allah sizden razi olsun. Cok sevindim mesajinizi gorunce. 

Fatih bey, tesekkur ederim. Lakin bize lazim inhaler olan versiyonu lazim. Yukaridaki cihazin icine konulabilmesi icin. 

Su gibi birsey:

FLIXOTIDE-EVOHALER-%D9%81%D9%84%D9%8A%D9

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Komik veya garip bir durum değil. Benim evde 3 engelli kedim var, sizi çok iyi anlayabiliyorum. Büyük geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Cok gecmis olsun evcil hayvan beslemiyorum ama bu duyguyu cok iyi anlayabiliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin
(düzenlendi)

Acelesi yok Sefa bey. Cunku cihazin gelmesi 10 gunu bulur.

Hastamiz Lizzie de size gulumsemesini ( vurgunduymazligini :D ) yolluyor:

6BZZeLP.jpg

tarihinde Gürçay Hüseyin tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdal Delebe

Geçmiş olsun, kedinize acil şifalar. "hayvan" için bu kadar uğraşılır mı diye düşünmek yerine elinizden geleni yapmışsınız, helal olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Tesekkur ederim. Malesef insanlari tanidikca hayvanlara daha cok deger vermeye basladim Erdal bey. Cok sukur ki bu forumu buldum. Buradaki ortam ve insanlar cok farkli. Ben boyle baska bir forum gormedim. 

Ben hayvanlari cok severim. -10 derecede 45 dk bir sokak kedisi ardindan yemek vermeye kostugum ve 3 gun hasta yattigimi bilirim. :D Bu "hayvan" ailemizin bir parcasi. Elimden geldigi ve gucum yettigi kadar son nefesine kadar bakacagim ona. "Aman onla mi ugrasacagim deyip sokaga atsam hayvandan ne farkim olur.

herkese cok tesekkur ederim tekrar ilginiz icin. FCTR baska birsey.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Sizi çok iyi anlıyorum. Benim içinde hayvanlar çok değerli. 

Benim tatlı kedim de camdan atladı. 5. kattan betona düştü. Sol ön patisi kırıldı.

o3EdPq.jpg

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Cok gecmis olsun sizede Kazim bey. Cok uzuldum. Allah'tan hayvancagiz yasiyor. Bu tur olaylar cok oluyor. Benim balkon futbol kalesi gibi - asagidan yukariya ag orulu.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

peki floxitide 250 yi günde kaç kere vereceksiniz? Bu ilacın içinde 60 doz var türkiyede sizin verdiğiniz link 120 doz olarak gösteriyor. Eğer günde 8-10 doz verecekseniz altından kalkmak zor olacaktır. Bunun yerine nebulunu kullanma imkanınız yok mu? daha ekonomik olur. Birde türkiyeden yurt dışına ilaç çıkarmak zor olacaktır kaldıki buradaki yurtdışından ilaç kullanan hastalarımızı teb onayı ve reçetesiyle ilaç istetebiliyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin
(düzenlendi)

Ilk iki hafta sabah ve aksam 10'ar solunum olarak verecegiz. Bu da gunde 20 doz ediyor... Ondan sonra doktor ile karar verecegiz. Masrafli olacagi icin bu konuyu actim Serkan bey. Nebulunu duymadim. Her nereye sorduysam veya arastirdiysam en iyi ve ise yarayan ( yan etkileri olmayan ) floxitide. Ben Bulgaristan'da yasiyorum. Turkiye'ye gelip giden cok arkadasim ve akrabalrim var. Artik bir yol bulacagiz. Dogru olmadiginin farkindayim ama buna mecburum.

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Ya yukaridaki sacmalamalrima ben bile sasirdim. Ben dozaji cok yanlis anlamisim. 

Sabah ve aksam olmak uzere ilk iki hafta ( belki tum omru boyu ama bunu ilk iki hafta sonra veteriner ile kararlastiracagiz ) 10'ar saniye olarak uyugulayacagiz. Bu da gunde 2 doz yapiyormus ( sabah bir basim ve aksam da bir ). Ben her solunumu doz olarak anlamisim o yuzden aylik masraf cok ucuk bir rakama ulasiyordu. Kisaca, 60 doz olan 1 kutu flixotide 250 mcg gunde 2 kez uygulama ile tam 1 aylik tedavi icin yeterli. Buda Turkiye'deki bahsedilen fiyatlara gore oldukca ucuz bir masraf yapiyor. 6 ayda bir stoklasam sanirim sorun cikmaz ulke sinirinda.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Nebul olan makinayla veriliyor. 

Yalnız aklıma takılan bunu akciğerlere çekmek gerekiyor. Yani resimde görülen kırmızı kapak aşağı gelecek kapak çıkacak, içinize derin hava çekmaye başladığınızda  alttan tutup basacaksanız, içinden çıkan ilaç akciğerlere gidecek. Bunu kediye nasıl yaptırabilirsiniz ki? Nebul maskeyle verildiği için her nefes alışta akçiğerlere gider. Tabiki veteriner bunu daha iyi bilir. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

muhabbet kuşu için veterinerlerde dolaşan eczacıyı bile şaşırtan meblalarda ilaç alan birisiyim bana şaşırtıcı gelmediniz. Eczacı bana abla git yeni bir kuş al daha ucuza gelir demişti. Kedi kuş değil o bir can. Size emanet vebali sizin üzerinize şanslı bir kedicik inşallah kısa zamanda şifa bulursunuz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

kötü bir durum. geçmiş olsun. 

peki floxitide 250 yi günde kaç kere vereceksiniz? Bu ilacın içinde 60 doz var türkiyede sizin verdiğiniz link 120 doz olarak gösteriyor. Eğer günde 8-10 doz verecekseniz altından kalkmak zor olacaktır. Bunun yerine nebulunu kullanma imkanınız yok mu? daha ekonomik olur. Birde türkiyeden yurt dışına ilaç çıkarmak zor olacaktır kaldıki buradaki yurtdışından ilaç kullanan hastalarımızı teb onayı ve reçetesiyle ilaç istetebiliyoruz. 

Serkan bey.10 doz derken? uzun süre ilaç 10 kere sıkarak tatbik yapılırsa hayvan zatürden ölür :shok:

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

kötü bir durum. geçmiş olsun. 

Serkan bey.10 doz derken? uzun süre ilaç 10 kere sıkarak tatbik yapılırsa hayvan zatürden ölür :shok:

şimdi kedi bunu akciğerlerine çekemeyeceği için kaç doz olduğunu merak ettim. yanlış hatırlamıyorsam max doz 2x1000 mikrogram günde. yani 2x4 puf. O yüzden 8-10 doz olarak yazdım ki kedinin bunu çiğerine çekemeyeceğini düşünerek. O zaman chamber dikkatimden kaçmış. demekki chamberle solunum yolundan geçmesi kolaylaştırılacak. yanlız bildiğim kadarıyla flutikazon propiyonat etken maddesi zatureye çevirmez en fazla hipopotesemi(potasyum düşüklüğü) yapar. birde bu tür ilaçları ülkemizde astım nöbetlerinde daha çok kullanılıyor tedavidense. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Turan

Sefa bey, Allah sizden razi olsun. Cok sevindim mesajinizi gorunce. 

Fatih bey, tesekkur ederim. Lakin bize lazim inhaler olan versiyonu lazim. Yukaridaki cihazin icine konulabilmesi icin. 

Su gibi birsey:

FLIXOTIDE-EVOHALER-%D9%81%D9%84%D9%8A%D9

Geçmiş olsun, Allah şifa versin

http://www.ilacprospektusu.com/ilac/78/flixotide-inhaler-125-mcg-120-doz-inhaler

Flixotide Inhaler 125 Mcg 120 Doz Inhaler

http://www.ilacprospektusu.com/ilac/78/flixotide-inhaler-125-mcg-120-doz-inhaler

Etken Maddesi: Flutikazon Propiyonat

Barkod Numarası: 8699522523610

İlaç Fiyatı: 18,88 TL

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

geçmiş olsun, umarım ilaçlar da fayda sağlar. kedilere karşı her zaman daha hassasım nedense, bende yerleri ayrıdır. hepsi çok karakterli hayvanlar. bayılıyorum atletik yapılarına,hareketlerine.. çok da tatlı maşallah. 

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin
(düzenlendi)

şimdi kedi bunu akciğerlerine çekemeyeceği için kaç doz olduğunu merak ettim. yanlış hatırlamıyorsam max doz 2x1000 mikrogram günde. yani 2x4 puf. O yüzden 8-10 doz olarak yazdım ki kedinin bunu çiğerine çekemeyeceğini düşünerek. O zaman chamber dikkatimden kaçmış. demekki chamberle solunum yolundan geçmesi kolaylaştırılacak. yanlız bildiğim kadarıyla flutikazon propiyonat etken maddesi zatureye çevirmez en fazla hipopotesemi(potasyum düşüklüğü) yapar. birde bu tür ilaçları ülkemizde astım nöbetlerinde daha çok kullanılıyor tedavidense. 

Evet Serkan bey. AeroKat Feline chamber siparisi verdim - ilaci bu cihaz ile verecegiz. Kediler icin ozel uretilen bir chamber ve kacaklar sifira yakin oldugu icin cok etkili. Flixotide 250 mcg ise sabah ve aksam 1'er puf olarak verilecek. 

Iyi dilekleriniz icin tesekkur ederim herkese.

Her 100 kediden birinde astim varmis. Oldukca yuksek bir oran. Ancak astim belirtileri hairball ( turkcesini bilmiyorum ) oksurugu ve kusmasina cok benzedigi icin teshisi zor. Kedi bu sekilde de yasayabilir ama birgun evde olmadigimiz zaman daha ciddi bir atakta solunum yetmezliginden olme riski var. Yoksa kedi her kedi gibi normal. Mesela oyun oynuyor veya kosuyor, astim atagina yakalanip 20-30 saniye sonra gecitginde, oyununa kaldigi yerden devam ediyor.  Biz bu riski ortadan kaldirmak ve hayvancagiza normal hayat sunabilmek istiyoruz sadece. Zaten evlat edinmeden once yeterince hirpalanmis.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Evet Serkan bey. AeroKat Feline chamber siparisi verdim - ilaci bu cihaz ile verecegiz. Kediler icin ozel uretilen bir chamber ve kacaklar sifira yakin oldugu icin cok etkili. Flixotide 250 mcg ise sabah ve aksam 1'er puf olarak verilecek. 

Iyi dilekleriniz icin tesekkur ederim herkese.

Her 100 kediden birinde astim varmis. Oldukca yuksek bir oran. Ancak astim belirtileri hairball ( turkcesini bilmiyorum ) oksurugu ve kusmasina cok benzedigi icin teshisi zor. Kedi bu sekilde de yasayabilir ama birgun evde olmadigimiz zaman daha ciddi bir atakta solunum yetmezliginden olme riski var. Yoksa kedi her kedi gibi normal. Mesela oyun oynuyor veya kosuyor, astim atagina yakalanip 20-30 saniye sonra gecitginde, oyununa kaldigi yerden devam ediyor.  Biz bu riski ortadan kaldirmak ve hayvancagiza normal hayat sunabilmek istiyoruz sadece. Zaten evlat edinmeden once yeterince hirpalanmis.

Hani tüy yutarlar ve top biçiminde çıkarmak için kusar gibi öksürürüler ya, ondan bahsediliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

Kediyi düşününce nedense ilk aklıma zatüre geldi. :rolleyes:  Koah lı hastalarda pnömoni gelişebilir uyarısı var.   

QBvRpr.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...