İçeriğe Yönlendir

Aracımda Esp Olup Olmadığını Nasıl Anlarım

Furkan Serin
Çözüme git Volkan Dinçel tarafından,

Recommended Posts

Furkan Serin

Merhaba. Forumda yeniyim konuyu doğru kategoride mi açıyorum emin değilim yanlışsa affola.

Geçen hafta 2. el olarak 2014 model fiesta titanium x paket 1.0 ecoboost model araç aldım. Ancak araçta ESP olup olmadığı hakkında bir fikrim yok. Kısa yoldan bunu nasıl anlayabileceğim konusunda yardım edebileceklere şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Ekin Güney
(düzenlendi)

Orta konsoldaki radyo üzerindeki menu tuşuna basın karşınıza cıkan listede ' arac ozellikleri' gibi bir seçenek olması lazım. Ordan aracınız yokuş kalkış destegi, lastik basınc ve çekiş kontrol gibi özelliklerini açıp kapatabiliyorsunuz. Orda zaten çekiş kontrol yazıyorsa esp vardır aracınızda. 2014 model ve sonrasındaki fiestaların hepsinde esp mevcut zaten. 

tarihinde Ekin Güney tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Aracınıza patinaj çektirmeyi deneyin. Tat tur fır  :D  edip patinajı keserse vardır ki büyük ihtimal aracınızda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ekin Güney

Aracınıza patinaj çektirmeyi deneyin. Tat tur fır  :D  edip patinajı keserse vardır ki büyük ihtimal aracınızda var.

Esp ile patinaj ne alaka anlayamadım serkan bey. Siz anti patinaj sistemiyle karıştırdınız galiba.

Yorum bağlantısı
Talip Eren

Esp aktif olduğunda patinaj çektirmez diye biliyorum.Benim araba da vsa diye adlandırılmış,patinaj durumunda gaz kesiyor.

Esp varsa tuşuda vardır diyecektim,tabi biz biraz eski kafalıyız :), artık ekrandaki menüden ayaklanıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Araç çalıştırılırken kadranda bütün lambalar yanar ya işte orada kayan araba resmi varsa esp vardır. Kullandığım araçlarda böyle

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Esp ile patinaj ne alaka anlayamadım serkan bey. Siz anti patinaj sistemiyle karıştırdınız galiba.

Esp varsa anti patinaj vardır. 

Araç çalıştırılırken kadranda bütün lambalar yanar ya işte orada kayan araba resmi varsa esp vardır. Kullandığım araçlarda böyle

Ek olarak viraja sert girdiğinizde o kayan araba resmi yanar söner. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Esp ile asr/tcs beraber oluyor. Bu yüzden aracı kaydırarak esp test etmek yerine en kolay yöntemlerden biri patinaja düşürmeye çalışmak ve aracın patinaja düşmeyi engellemesi.

Esp varsa ilk marşa basmadan kontak açtığınızda ışığı yanar ve söner. Diğer testi patinaj testidir. Daha riskli olanı ise kumlu bir alanda slalom yapmaktır. Esp varsa ışık yakarak aracı düzeltmeye çalışacak. Yoksa zaten aracı toparlamak için kendinizi direksiyona kontra vermeye çalışırken bulacaksınız.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Esp aktif olduğunda patinaj çektirmez diye biliyorum.Benim araba da vsa diye adlandırılmış,patinaj durumunda gaz kesiyor.

Esp varsa tuşuda vardır diyecektim,tabi biz biraz eski kafalıyız :), artık ekrandaki menüden ayaklanıyor.

Aksine Ford haricinde ESP tuşunu her araçta gördüm :) pejo, Citroën, honda, VW, audi, BMW, volvo farklı isimlerde ama hepsi tuşuydu.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Şimdi buraya konu açıp, yapılacak yorumları bekleyip, sonra da tek tek okuyana kadar, trafiğin müsait olduğu bir kavşakta muhtemelen gecenin bilmem kaçında yol bomboşken aracınızı koparmaya çalışsaydınız kendiniz öğrenirdiniz.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Konta çevridinizde gösterge panelinde daire içine aldım simge yanıyorsa esp mevcuttur.

NAl5Ba.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Volkan Dinçel

www.etis.ford.com a girin aracın şasi numarasıyla sorgulama yapın tüm özelliklerini yazıyor..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Konta çevridinizde gösterge panelinde daire içine aldım simge yanıyorsa esp mevcuttur.

Ben Kuryede o ışığı çok sık yakar oldum abi  :D  ( tamamen deneme amaçlı yanlış anlaşılmasın  :D )

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Arabayı kaydırmaya çalışın devreye girdiğinde lambası yanar ekranda. Anti patinaj olup da  esp olmayan araçlar olduğu için anti patinaj kriter olmayabilir, anti patinaji abs nin olup olmadığına dair fikir verebilir.

Yorum bağlantısı
Misafir

Sadece anti patinaj sistemi olan araçlar da var. Ancak bunlar çok eski model araçlar.

2014 model Fiesta'da anti patinaj sistemi varsa bana göre Esp'de vardır.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Turan

Esp ile asr/tcs beraber oluyor. Bu yüzden aracı kaydırarak esp test etmek yerine en kolay yöntemlerden biri patinaja düşürmeye çalışmak ve aracın patinaja düşmeyi engellemesi.

Esp varsa ilk marşa basmadan kontak açtığınızda ışığı yanar ve söner. Diğer testi patinaj testidir. Daha riskli olanı ise kumlu bir alanda slalom yapmaktır. Esp varsa ışık yakarak aracı düzeltmeye çalışacak. Yoksa zaten aracı toparlamak için kendinizi direksiyona kontra vermeye çalışırken bulacaksınız.

Saygılarımla.

Evren bey yanlışınız var, 

Esp ile asr/tcs beraber  olmaz ESP olan araçta asr/tcs olacak diye bir kaide yok diye biliyorum, örneğin benim 2010 accent era arasımda ESP vardı ama asr/tcs yoktu, aynı şekilde 2012 aveo aracımda da ESP vardı ama asr/tcs yoktu . özelliklerini epey araştırmıştım fakat yoktu maalesef

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Bu esp  devreye girdiğinde abs gibi tarrr tarrr ses yapıyor mu sürtme sesi gibi? ben ilk kez esp li araç kullanıyorum bir iki zorladığımda esp ışığı yaktı ve bahsettiğim sesler geldi aracın altından bir yerlerden. 

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

Bu esp  devreye girdiğinde abs gibi tarrr tarrr ses yapıyor mu sürtme sesi gibi? ben ilk kez esp li araç kullanıyorum bir iki zorladığımda esp ışığı yaktı ve bahsettiğim sesler geldi aracın altından bir yerlerden. 

aynen öyle ses yapar 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

mıcırlı kumlu ya da kaygan çamur bir yerde savurmayı deneyin araba beklenti dışı tepkiler veriyorsa ESP vardır.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Ben Kuryede o ışığı çok sık yakar oldum abi  :D  ( tamamen deneme amaçlı yanlış anlaşılmasın  :D )

:D  :D

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şimdi buraya konu açıp, yapılacak yorumları bekleyip, sonra da tek tek okuyana kadar, trafiğin müsait olduğu bir kavşakta muhtemelen gecenin bilmem kaçında yol bomboşken aracınızı koparmaya çalışsaydınız kendiniz öğrenirdiniz.

Vatandaşın mesaj sayısı 1, yani ilk ve henüz son mesajı burada :)

Muhtemelen buradaki cevapları görene kadar sorusunun cevabını öğrenmiş olacak.

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

2014 ve sonrasında bütün araçlarda ESP zorunlu oldu, büyük ihtimal sizinkinde de vardır. diğer bir seçenek aşağıdaki gibi 30-40 km hızla düz yolda giderken açılı olarak direksiyonu çevirip 90 derecelik bir dönüş bile yapsanız (yol ve trafik durumunu gözeterek tabi ki) hemen ESP devreye girer araç kendini toplar, ekranda ESP ışığı yanar zaten. 

güvenli sürüşler.

o308EQ.jpg

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Vatandaşın mesaj sayısı 1, yani ilk ve henüz son mesajı burada :)

Muhtemelen buradaki cevapları görene kadar sorusunun cevabını öğrenmiş olacak.

Sende onca mesaj varken benimkine takıldın :D Bende giderim artık.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Sende onca mesaj varken benimkine takıldın :D Bende giderim artık.

Kimse takılmamış ben taklıayım dedim başkan :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Serin

henüz yeni sürücü olduğum için aracı kendim savurarak öğrenmeye cesaret edemedim.

kontağı çevirdiğimde ESP lambası yanıyor ve ford etis'te sorgulattığımda ''Frenler-HLA/ESP/TC/ABS'' yazısı mevcut. sanırım araçta ESP var.

bu soruyu sorma sebebim araçta güvenlik paketi olmaması. 2 hava yastığı var. önceki modellerde güvenlik paketi yoksa ESP de olmuyodu ancak 2015 modellerde ESP'nin standart olduğunu biliyodum. 2014 modellerde standart olup olmadığıyla ilgili bi fikrim yoktu. o zaman 2014 modeller için de standart diyebiliriz sanırım?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...