İçeriğe Yönlendir

1 Ve 2. Viteslerde Silkelenme Sorunu

Ömer Gökhan ARISOY

Recommended Posts

Ömer Gökhan ARISOY

Öncelikle forma yeni katıldım,bir kusurumuz yanlışımız olursa affola. Aracım 2001 flair 154binde . 3 hafta önce aldım.Aktif kullanmama rağmen araca alışamadım. Daha öne broadway kullanıyordum.  1 ve 2. viteste devir düşünce 2000 devir civarı ( ayağımı gazdan tamamen çekince ) vijjjj diye bir ses geliyor önce,sonra devir daha da düşünce silkeleniyor. Önerileriniz nelerdir?Formdan aldığım bilgilere göre devirin geç düşmesi fabrikasyonmuş ? Teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hoş geldiniz.

Debriyaja alışamadığınız için silkeleme yapıyor olabilir ancak sesi tam anlamadım. Videoya çekme imkanınız var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğukan Aydın

O ses sorunun daha önce bende yaşadım büyük ihtimalle rulmandan geliyor o ses

Yorum bağlantısı
Ömer Gökhan ARISOY

On rulman bilyelerinde ses var onları değiştireceğim. Bahsettiğim ses , devirden düşerken vijjjj ediyor. Bir de ön rulman bilyeleri direksiyonu tam kırdığımızda tak diye bir ses yapar mı ? Bu sorun da var?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

On rulman bilyelerinde ses var onları değiştireceğim. Bahsettiğim ses , devirden düşerken vijjjj ediyor. Bir de ön rulman bilyeleri direksiyonu tam kırdığımızda tak diye bir ses yapar mı ? Bu sorun da var?

Direksiyonu tam kırdığınızda ses geliyorsa rot kolları ve salıncak kontrol edilmeli.

Vijj sesi için, sanırım video olsa daha iyi anlarız.

Yorum bağlantısı
Ömer Gökhan ARISOY

Biraz önce ustayı aradım. Devir düşerken o vijj sesi normal dedi. Debriyaj ayarlama yapılabiliyor mu flairlerde? Çok yukarıda alıyor. Ne kadar kavrama noktasına dikkat edip debriyajı yavaş bıraksam da mutlaka 1 ve 2 . viteslerde silkeliyor.   3 e geçerken hızlandığı için çok sorun olmuyor 

Yorum bağlantısı
Osman Uslu

Biraz önce ustayı aradım. Devir düşerken o vijj sesi normal dedi. Debriyaj ayarlama yapılabiliyor mu flairlerde? Çok yukarıda alıyor. Ne kadar kavrama noktasına dikkat edip debriyajı yavaş bıraksam da mutlaka 1 ve 2 . viteslerde silkeliyor.   3 e geçerken hızlandığı için çok sorun olmuyor 

Bende arabamı alalı 2 hafta oldu. ilk başlarda bende de oluyordu bu silkeleme ama zamanla arabaya alışınca geçti. arada bir gene oluyor ama benden kaynaklandığını düşünüyorum ara ara olduğu için. Debriyajdan çekerken biraz daha fazla gaz vermeyi deneseniz çözüm olur mu acaba? 

Yorum bağlantısı
Ömer Gökhan ARISOY

Arabayı çok sakin kullanıyorum. 2500 devirde vites değiştiriyorum. Fakat bu sorunu çözemedim . Her gün aracı kullanıyorum. Ama alışamadım. '. viteste yavaş ayak ucu gazla gidemiyorum. Gaz tepkimesi fazla oluyor. Ayağımı kıpırdattığım an araç silkeleniyor düşük devirde?

Yorum bağlantısı
Doğukan Aydın

Aracınız hem yukarıda kavrayıp hemde silkeleme sorunu varsa büyük ihtimalle baskı balatanız bitmiş olabilir

Yorum bağlantısı
Ömer Gökhan ARISOY

Aracınız hem yukarıda kavrayıp hemde silkeleme sorunu varsa büyük ihtimalle baskı balatanız bitmiş olabilir

Baskı balata 2 ay önce değişmiş. Bu kadar kısa sürede biter mi ? Ustaya da gösterdim ayağını debrajın üzerinde tutma dedi az da dokunsan bunlar müşirli balatayı yersin dedi. müşir de yeni değişmiş. Sizce baskı balatayı 3 haftada yemiş olabilir miyim?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Baski balatanin 2 ay once değiştiğine dair bir kanit belge varmi elinizde ? Eski sahibi bunu size şifahen söyledi saniyorumki ne kdar güvenebilirsiniz dogru soyledigine ?

Yorum bağlantısı
kenan karga

Baskı balata 2 ay önce değişmiş. Bu kadar kısa sürede biter mi ? Ustaya da gösterdim ayağını debrajın üzerinde tutma dedi az da dokunsan bunlar müşirli balatayı yersin dedi. müşir de yeni değişmiş. Sizce baskı balatayı 3 haftada yemiş olabilir miyim?

bende yukarıda kavrama sorunu nedeniyle baskı balatayı değiştirdim çok kısa sürede eski haline döndü değiştirdiğim yeri aradım getir bakalım dediler kullanıcı hatası mı yoksa değiştirdiğimiz parçalardan mı kaynaklanıyor diye bende suçu nasıl olsa bana yükleyecekler birde şanzuman açma parası ödemeyeyim diye götürmedim 

Yorum bağlantısı
Ömer Gökhan ARISOY

Hakli olabilirsiniz . araba 80 de bagirip 5 i istiyor baski balatadan olabilir mi ? Yoksa araç için normal değerler mi bu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

herhangi bir vıjj sesi normal değildir. 2 de gidiyoruz hız 40 diyelim debriyaja basıp 3 e atacağız . debriyaja basılı tutarken evir rölantiye düşüyor mu yoksa 1500 lerde kalıyor mu?

Yorum bağlantısı
Ömer Gökhan ARISOY

1 e kadar düşüyor devir ama yavaş yavaş . vijj diye ses viteste ayagimi gazdan çekince yapıyor. Tekrar ayagimin ucuyla basinca araç silkeliyor. Gaza asiri tepki veriyor. Gazi bir turlu ayarlayamadim. Çukura girip ayagim kipirdasa tepki veriyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

normalde düşememsi lazım hız sensörü iptal edilmiş olabilir

Yorum bağlantısı
Ömer Gökhan ARISOY

Devir boşta 1 e düşüyor. Viteste vij sesi geliyor devirden dusurken

Yorum bağlantısı
Ömer Gökhan ARISOY

Araci 3 hafta once aldim. İlk kez enjeksiyonlu arac kullaniyorum. Sorularimi maruz gorunuz. Araç 1 ve 2 . viteste silkeliyor. 80 km hizda bagirip 5 i istiyor.Debriyaj çok yüksekte aliyor . sizce sorun baskı balatada mı?

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Merhaba Ömer Bey,

Titremesinin ve devirli olupta gitmemesinin sebebi baskıdandır, baktırmanızı öneririm. Eğer tamirciniz veya ustanız yoksa yönlendirebilirim.

Yorum bağlantısı
Ömer Gökhan ARISOY

Titreme yok hizlanma sorunu yok ama.

Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Adana Ford any 'e götürün aracınızı havaalanı kavşağını Mersin istikametine geçtikten sonra Şakirpaşa ışıklarına varmadan sağ tarafta Arif usta yada Nevzat usta bir baksın hem genel bir kontrol yaparlar hemde gerekli bilgilendirmeyi de yaparlar. 

Söylediklerinizden baskı balata gibi geliyor ama sanki biraz da siz araca henüz alışmadığınız için de olabilir.

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Titreme yoksa silkelenme varsa ve sürekli yapıyorsa buji ve bujı kablolarını kontrol ettirin, Birde hızlanma sorunu yok demişsiniz,  80 km hızla giderken kaçıncı viteste gidiyorsunuz? Araç 80 km hızla giderken 5 istiyor diyorsunuz pek anlamadım  :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Araci 3 hafta once aldim. İlk kez enjeksiyonlu arac kullaniyorum. Sorularimi maruz gorunuz. Araç 1 ve 2 . viteste silkeliyor. 80 km hizda bagirip 5 i istiyor.Debriyaj çok yüksekte aliyor . sizce sorun baskı balatada mı?

Ömer bey,

Konunuz burada, ikinci bir konu açmanıza gerek yoktur.

Yorum bağlantısı
Ömer Gökhan ARISOY

80 e kadar 4 te gidiyorum. 80 5. Vites için erken değil mi bas bas bagiriyor araba birde Silkeleme sorunu olunca acaba baski balata mi dedim bende . haklisin astug bey daha çok 1 ve 2 de yapıyor. 3 ve 4 te çok yapmiyor. Birde ayagimi gazdan çektikten sonra devir düşerken vijjj diye motor freni gibi duz yolda ses yapıyor. Benim sorunlarim bunlar arkadaşlar. Eğer baski balataysa kaça mal olur?

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Öncelikle size bir video atayım baskı balatanın fazla aşınmış olmasını gösteren

sizin aracınızda da böyle bir problem varsa sebep budur fakat aracınız yolda giderken her viteste her hızda tekleme yapıyorsa silkeleme yapıyorsa ki bu olaylar 1 ve 2. viteste daha belirgin olur böyle bir durumda buji buji kablosu ve distribütöre bakmanız gerekir. Öncelikle buji ve distribütör problem yaratır ucuzdur kablolar öyle kolay kolay bozulmazlar.

bizim araçlarımızın motoru küçük hızlanması seridir.1 de 50 2 de 70 80 km 3 te 120 leri çok rahat görürsünüz o yüzden sizin dediğiniz 80 de 5 i istemesi normal 80 de 4. viteste ortalama deviriniz 3 bin 4 bin aralığında olması lazım eğer öyle ise normaldir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...