İçeriğe Yönlendir

Mondeo'mu Satmali Mi, Lpg Mi Taktirmali? Ve Yerine Arac Tavsiyesi?

Hüseyin Atasoy

Recommended Posts

Hüseyin Atasoy

Merhaba Arkadaslar,

Biraz uzun oldu sanirim, acik ve net bir sekilde kendimi ifade etmeye calistim. Okuyabilirseniz memnun olurum:)

Gecen sene nisan ayinda 2012 model beyaz 58bin km'de  guzel bir selective ecoboost aldim. Alirken dusuncem araci haftasonlari ve haftaici aksam lazim oldukca kullanacagim yonundeydi. Ama araba altimda olunca, ise hergun arabayla gidip geldik:) ... Ev ve is yerim yakin olunca onemsemedim(Atasehir-Umraniye). Ve bir yilda 20bin km yol yapmis oldum. Kabaca yakit masrafimi buyrun siz hesaplayin:D 

Araci alirken fabrika garantisinin dolmasina 4 ay gibi bir sure vardi, biraz fark verip 2 yil daha uzattim garantisini. 

Ekim ayinda onden hasarli bir trafik kazasina karistim(Turkcesi onumdeki araca arkadan carptim:D ). Aracimin kazadan dolayi almis oldugu hasar: kaput egildi, sag camurlugun ucu hafif egildi, on tampon parcalandi,  sag farim kirildi, radyator egilmis, klimanin motoru hasar almis... Ama motor'u etkileyecek kadar siddetli bir carpma degildi ve havayastigi acilmadi. Atasehir Otokoc'ta tamir ettirdim. 17bin TL gibi bir fatura kestiler. Kaput dahil hasarli tum parcalari degistirmisler. Radyatoru degistirirken hortumlari degistirmedikleri ve hortumlarin da aslinda zarar gormus oldugu icin araci teslim aldiktan birsure sonra yolda hortum patladi ve arabam hararet yapti. Bir dizi git-gel, sigortami karsilayacak, garantimi derken; sonuc olarak aracin motor ust kapagi tamir gordu ve tum contalar degistirildi. Ilgili konu: http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/278691-hararet-problemi-hk/

Isyeri lokasyonunda onumuzdeki ay icinde degisiklik olacak, artik levente gidip gelmem gerekecek. Hadi Atasehir-Umraniye git gel cok onemsemiyordum ama, hergun sabah aksam kopru trafigine girecek olmam daha simdiden beni terletiyor.

Aracim sonucta alici icin onden kazali, bu satista tabiki de - puan, ama aracin uzatmali garantisinin olmasi da bence buyuk bir arti. Aracimi olu fiyatina satmak istemiyorum, acikcasi dusunmuyorum da. Elimde garantisi devam eden bir araci degerinde satabilme imkani var. Arabami satmak icin sizce uygun bir zaman midir?

Yada ecoboost'a lpg takan arkadaslar var. LPG ile ugrasip, tabi bu garantinin de gecersiz olmasi anlamina geliyor sanirim, arabami lpg ile daha ekonomik kullanmayi mi denemeliyim? 

Satarsam da aklimda Seat Leon 1.6 dizel dsg var. Ne dersiniz, baska oneriniz olur mu? 1.6 dizel mondeo'nun beni mutlu edecegini dusunmuyorum. 2.0'in ise vergisini odemek istemiyorum:)

Simdiden degerli yorumlariniz icin tesekkur ederim,

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Leon 1.6 tdi&dsg'yi öneririm, yakın zamanda led paketli apollo mavi renginde sattım. Ş.içi 6 litreyi geçmiyordu yakıt. 

Hasar kadına gelince de; 2013 de 2008 Mk4 mondeo ile ufak bir kaza yapmıştım. Konusu aşağıda var. Sadece diz airbag'i açıldı, kaput düzeltildi boyandı, tampon değişti. 15.500 hasar kaydı oldu. Satarken resimlerini paylaştım ve istediğim fiyata, kısa sürede sattım. Umarım siz de sorun yaşamazsınız

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/252037-kaza-yetkili-servis-onerisi/

tarihinde Eray Turan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Atasoy

seat.

Arabani sat diyorsunuz yani:)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bütçeyi bilmem de manuel şanzımanlı 4x4 1.6di Leon experience desem?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Atasoy

bütçeyi bilmem de manuel şanzımanlı 4x4 1.6di Leon experience desem?

70'e kadar zorlayabilirim butcemi. Sahibinden'de hiç 4 çeker seat yok :) 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Senede 20bin km ile dizel araba alınır. Şimdiden hayırlı olsun yeni aracınız :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Davut Turmuş

Hüseyin Bey konuyu gayet açık ve net anlatmışsınız aslında:) bildiğim kadarı ile eb motorlara lpg takılıyor fakat 4-5 bin gibi rakamlar söyleniyor lpg dönüşümü için motorun yapısı gereğide tasarruf %30 civarı imiş bu durumda garantili bir araca 5 bin veripte lpg taktırmak pek mantıklı gelmedi bana açıkcası evet mondeo günlük kullanım için çokta ekonomik durmuyor onun yerine b sınıfı bir araç olabilir eğer büyüklük çok mesele değilse diğer bir husus (duyduklarımdan yola çıkarak) eb nin hararet problemi ve bu problemi köprü trafiğinde yaşayabilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Araç konusunda net fikir veremesemde bentley bile alsanız hergün köprü trafiği çekilmez derim

Servis veya metro metrobs vs yapıp çok zaman tasarrufu edilebilir eğer evinize yakın ise güzergahları

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

70'e kadar zorlayabilirim butcemi. Sahibinden'de hiç 4 çeker seat yok :)

sıfırı hehalde 1-2 adet satıldı ondandır

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

ben 1.6TDI&DSG golf diyorum alırken pahalı ancak satarken leondan gene fazlasıyla karda satarsınız

Yorum bağlantısı
Uğur Sürgit

Mondeo'nun tadını alana başka bir araç dar ve sıkıcı gelir kanaatindeyim , tamamen şahsi görüşüm , 1.6 tdci ( en aşağı titanium donanım) sanruf da olursa tadından yenmez. yakıt ve konfor mükemmel.

kendim toyota hilüx 4x4 e biniyorum, eşim kullanıyor genelde mondiyi. güven veren bir araç.

bu arada ecoboost lardaki bu motor ile ilgili problem ilk duyuşum değil.uzun süre araştırmıştım bu konuyu.

Hayırlısı ne ise o olsun.Gönlünüze göre olsun

Yorum bağlantısı
Hüseyin Atasoy

Mondeo'nun tadını alana başka bir araç dar ve sıkıcı gelir kanaatindeyim , tamamen şahsi görüşüm , 1.6 tdci ( en aşağı titanium donanım) sanruf da olursa tadından yenmez. yakıt ve konfor mükemmel.

kendim toyota hilüx 4x4 e biniyorum, eşim kullanıyor genelde mondiyi. güven veren bir araç.

bu arada ecoboost lardaki bu motor ile ilgili problem ilk duyuşum değil.uzun süre araştırmıştım bu konuyu.

Hayırlısı ne ise o olsun.Gönlünüze göre olsun

Onceki aracim 2007 Jatco idi. 2.0 tdci otomatik. Ondan sonra acikcasi 1.6 Ecoboost ne kadar keyif verdi, net bisey diyemem:) 1.6tdci mondeo'nun yol konforu bu acidan nasildir biraz on yargiliyim sanirim :) Ama  dediginiz gibi, bundan sonra ne alirsam ki muhtemelen daha kucuk bir arac olucaktir, ayni keyfi almayacagimi tahmin ediyorum.

Diger hararet konusuna gelirsek, henuz benim aracimda kroniklesmis bir sorun yok. Ilk hortum patladiginda, conta yakmisim. Simdi contalari degistirdiler. Acikcasi bundan sonra bir sorun olmayacagini umuyorum.

Yorum bağlantısı
İlker Yüksel

Hocam araç gayet güzel duruyor tez zaman da satılır. Bence de satmak doğru bir karar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Alın bir tane dizel dsg leon keyfinize bakın, golfler çok pahalı 70 bin liraya ancak 2013 model golf alırsınız, leon ise 2015 led paketli bile bulunur o paraya.

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Alın bir tane dizel dsg leon keyfinize bakın, golfler çok pahalı 70 bin liraya ancak 2013 model golf alırsınız, leon ise 2015 led paketli bile bulunur o paraya.

Yine iş ustundesin.[emoji4]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...