İçeriğe Yönlendir

Park Halindeki Araca Yazılabilecek Trafik İdari Para Cezaları

Mehmet Emin Taşdelen

Recommended Posts

Mehmet Emin Taşdelen
(düzenlendi)

Ben park cezasına itiraz etmiyorum, olay hatalı parka ceza yazılması da değil. Kamu görevlisinin yetkisini kötüye kullanmasıdır. Benim itiraz ettiğim nokta budur. İyi o zaman, görevli a takımını tutuyorsa, ben de üzerimde b takımının forması ile orada bulunuyorsam uygun bir madde bulup yazsın cezayı, öyle mi? Ben tek kelime dahi konuşmamışken, ne itiraz ne de aman abi canım abi, nolur yazma demediğim için, gurur yaptı. Benimle böyle konuşamazsın diye bağırarak, gününü göstereceğim dercesine diğer cezayı yazdı ve bunu yapacağını da söyleyerek beni aklınca tehdit etti. Para devlete gidiyor, helali hoş olsun, ben de devlet memuruyum, ofiste şahsi işlerimiz için harcadığımız elektrik için bile arada bir bilerek ceza yemeye değer belki. Ama çocuğunu okuldan ekip arabası ile alan trafik polisi gelip de benden saygı beklemesin. Hatalı park ve buna bağlı devam işlemleri yapsa kimsenin bir şey demeye hakkı yok, o araç orada durmayacaksa, çektirirsin. Ayrıca parası olan kural ihlali yapamaz, eylem ile doğurabileceği sonuçlar arasında ilişki kurmak lazım. Hatalı park yeri dediğimiz yer de terminal çıkış kapısı önü, hani şu yolcumuz gelince durup aldığımız yer var ya, orası.

tarihinde Mehmet Emin Taşdelen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Saygıdeğer forumdaşlar, Park halinde olan, velev ki hatalı park olsun, bir araç için ilgili kanunun hangi maddelerine göre ceza işlemi uygulanabilir? Mesela, park halindeki aracın sürücüsüne emniyet kemeri takılı değil diye ceza yazılabilir mi? Bir de Trafik İdari Para Ceza Rehberinde sürücüye yazılır denilen maddeler için, arkadan ceza yazıp gönderilemiyor artık diye bir şey var. Doğru mudur bu? Suçun şahsiliği ilkesine aykırı olduğu yönünde kararlar varmış.

Olay:

1-Dün havalimanına eşimi almak için gittim, bir yanlış anlaşılmadan dolayı uçağın iniş saatinden yarım saat kadar erken gitmişiz, çocuklar da yanımda. İç hatlar gelen yolcu çıkış kapısının önüne, trafiği kesinlikle aksatmayacak şekilde park ettim ve indim. 10 dk kadar sonra bir anons ve hemen ardından trafik polisi belirdi, mutad olduğu üzere sileceği kaldırdı. Araç içerisinde kimse yok. Ben zaten hemen oradayım, memur bey araçların fotoğraflarını çekti, ben de sileceğimi indirdim ve elimle ceza yazabileceğini,

2-aracın orada bekleyeceğini ifade eder tarzda o bilindik yazma işaretini yaptım. 2 dakika geçti geçmedi, memur bey bir hışımla geldi, bir şeyler söyleyerek de uzaklaştı. Anladığım cümlelere göre yazabileceği kadar ceza yazacaktı. Uzaklaşırken de, kendisine tek kelime etmemiş olmama rağmen, "benimle böyle konuşamazsın" tarzında bir şeyler söyledi ve gitti. Daha sonraki anonslarda artık benim plakayı söylemediklerine göre ceza işi tamamdı. Ben zaten parasında değilim, cezayı göze almasam yasak yere park etmem ki zaten yolcu almaya gitmişim, pazar günü, ortalık sakin, kimse yok, gelecek ilk uçağı bekliyoruz vs.

Memurun tavrı tam olarak ben otoriteyim, sen benden nasıl tırsmazsın tavrıydı. Böyle kişilerin kamu görevini yerine getirirken, kanundan doğan kuvvetlerini ve yaptırım güçlerini şahsı için veya incinen gururu için kullanmaları ne derece doğru bilemiyorum. Şimdi forumdan birçok kişi de benim haksız olduğumu düşünebilir, hatta bizzat polis olanlar şiddetle bu yönde fikirlere sahip olabilir. Genelleme yapmak tabi ki hatalı, yanlış ama genel toplumsal kanı da bu yönde ise ilgili kişiler kendilerine biraz dikkat etmeli değil mi?

Kimseyi yermek için değil, sadece bilgi amaçlı açtım bu başlığı, hatalı veya kırıcı cümleler için kimse kusura bakmasın.

1-Park cezası

2-Memura uymamak

İki cezanız var, ikisi de yerli yerinde. Neredeyse herkesin de yazdığı gibi cezayı kural ihlali yaptığınız için kesiyorlar. Ama sizin mantık güzelmiş, cezası neyse veririz istediğimiz gibi hareket ederiz :) Sevdim bu işi.

Parkı anlamışsınız da diğer cezayı anlayamadım demişsiniz galiba... Diğer ceza da ihlalde ısrar etmenizden kaynaklanıyor.

Ben de bir soru sorayım; araca ceza yazıldı, siz de "araç duracak" diye işaret yaptınız. Bundan sonra o memur aracınızı çekmek için çekici ile gelse ne yapacaktınız? Çekin, parktan parasını öder alırım, sorun değil mi diyecektiniz?

Bu işin oluru kurala uymaktır. "Bana göre burada yasak olmamalı" diye bir şey olmaz.

.... İyi o zaman, görevli a takımını tutuyorsa, ben de üzerimde b takımının forması ile orada bulunuyorsam uygun bir madde bulup yazsın cezayı, öyle mi? ....

Hocam hala çarpıtıyorsunuz... Parkla ilgili kural ihlali yaptıktan sonra cezanız kesilince size orada durma hakkı tanınmıyor, aracınızı oradan derhal kaldırmanız gerekiyor. Bunu anlayamadığınızı düşünmüyorum.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Polis kimseye ceza yazarken zevk almaz gunde kac kisi ile ugrasiyor.Genelde trafik polisi gune beyefendi park yasak diye baslayip aksama dogru yazarim kardes diye bitiyor.

Yorum bağlantısı

yaz yaz diye el işareti yaptıktan sonra ters davranması gayet olağan geldi bana da.. Siz gidip pardon hemen çekiyorum deseniz eminim yazmazlardı. Çekici üstünden bile araba indiren arkadaşım var iptal ettiren. Tabii her memur bir değil sonuçta bir elin parmakları bile eşit değil ama ben hatalı bir şey göremedim memurun yaptığında 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

25 km hıza kadar emniyet kemeri takmak zorunlu değildir. 

Trafikte ticari araçlar hariç herkes her hızda trafikte emniyet kemeri takmak zorundadır.

Sizin bahsettiğiniz madde, park alanları içindedir ki, zaten onlar trafiğe kapalı alan olarak geçer. Kaza yapsanız dahi orada trafik polisi gelip bakmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Naim Durmaz

Bizim insanımız "abi 5 dakika sonra geliyorum" der 2 saat sonra gelir.Orada park yasağı var ise uymak zorundasınız, trafiği engelleyip engellemediği bizim şahsi görüş ve bakış açımıza göre değerlendirilecek değildir.Hepimiz insanız ve her günümüz aynı olmaz, memur arkadaşlarımız elbette ki çok çok sabırlı ve soğukkanlı olmak zorundadır ama sizin yapmış olduğunuz "yaz kardeşim parası neyse veririz " işareti karşısında bu sabrını yitirmiş olabilir.

Park yasağı ihlali yapılıyor üstüne memur arkadaşa özür dilerim ama çok ta tın yazarsan yaz deniyor, sonra da bana böyle davranamaz diyorsunuz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Küfürden kendisi hakkında şikayetçi olan kişiye, mahkemede peşin peşin 10.000 tl para verip tekrar küfretmek gibi olmuş bu :)

"Parasıyla değil mi?" di mi ya?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Çimen

Bende devlet memuruyum ve gerçekten milletin parasıyla ben de dahil kimse artislik yapmasın/yapmamalı..Yıllarca biz özellikle polis ve askerden özellikle korktuk hatta bir devlet dairesine giderdik çıık dışarda bekle demeler yüzüne bakmamalar felan ben buna karşıyım malesef. Kendim dahil karşıyım..

Nasıl ki iş verene karşı herkes kibar oluyor, bizde memur olarak ne memuru olduğu önemli değil kibar olacağız, kimseye kötü davranmayacağız..Bence bu çok gerekli ve mantıklı..

Kibar davranma olayı karşılıklı olur yasir bey.ve duruma,ana gore degisiklik gosterir.Şahsen üzerime bıçakla yürüyen seyyar satıcıya ben kibar davranamam.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

bir de yukarda bir mesajda belirtildiği gibi,heryerde bombalı araçların patlatıldığı bir zamanda,havaalanında yasak yere park,ve devamı.

siz arabasız-yaya olarak orda olsanız ve sizin aracın olduğu yerde bir araç patlasa,ya da orda olmanıza gerek yok,orda bombalı araç patlasa,ilk diyeceğimiz şey " yasak yere nasıl bırakabiliyorlar,polis görevini yapsa böyle olmazdı " demek olmayacak mı.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Bence bu konu silinsin. Yanlış mesajlar içeriyor çünkü.

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel
(düzenlendi)

Mehmet Emin bey meslek grubunuzda akademisyen yazdigi için ona gore cavap vermek istiyorum simdi siz sınıf da ders anlatiyorsunuz öğrenci sizin dersinizi baltaliyor sizde uyariyorsunuz öğrencide anfinin ortasında bütün öğrencilerin gözü önünde sizi rencide edip elinizden geleni ardiniza koymayin tarzında ya söz söylüyor yada elkol hareketi yapıyor siz napardiniz açık konusun simdi siz ben orda hocayim orda amirim diyeceksiniz hayır durum aslında aynısıdır siz anfide otoritesiniz polis de orda otorite bu asker polis antipati liğini de anlayamıyorum bazen insanlar ayni hareketi diğer insanlara yaptığında kavga çıkartıyor ama memura yaptığında hic tepki vermemesini bekliyor arkadaşlar polis de asker de etten kemikten yaratılmıştır oda insandır diğer insanlar neye tepki veriyorsa oda ayni şeylere tepki verir sizin olayda memur arkadaşa diğer insanların için de elinden geleni yap diyorsunuz otoritesini sarsiyorsunuz oda sizin yaptığınız suca karşılık gelen hatalı park ve memuru dinlememe cezasını yazıyor sonrada isyan ediyorsunuz gerçekten ben sizi anlayamıyorum burada memur arkadaş nerede hata yapmıştır otorite kendisine yapilan hakarete tepkisiz kalırsa zaten görevini yapmamış sayılır tüm devlet memurları şahsi islerini yapmaz devletin islerini yürütür bunun için maaşını alır evet duygularını aşırı karıştıran varmıdır olabilir bunları tenzih ederim ama simdi ben rahatsizligimi beyan ederken beni fircalayan çok doktor oldu bütün doktorlarama kizayim kira beyannamesi vermeye gittiğimde vergi memuru bana ekstra vergi çıkarmak için cabalayip cikaramayinca evragimi kaldırıp attığında tüm vergi memurlarına mi kizayim ornek uzayıp gider biz önce birbirimize insan olduğumuz için saygı duyacağız sonra gorevlerimiz gelir siz memur geldiğinde hatalı parketmissiniz sileceginizi kaldırmış pardon diyip gitseniz hiçbirşey olmayacak ama si olayı tirmandirmissiniz memur da ekstra hiçbirşey olmadan yaptığı izin cezasını kesmiş sonra da neden boyle oldu arkadaşlar diyorsunuz

tarihinde Aytaç Akyel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Anlatılmak istenenlerin fazlasıyla anlatıldığını düşünüyorum.

Herkese cezasız,kazasız günler :)

Burayı kilitliyorum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...