İçeriğe Yönlendir

Plaka Tanıma Amaçlı Araç Kamerası Tavsiyesi Talebi

Mehmet Dogan

Recommended Posts

Mehmet Dogan

Merhabalar,

Plaka Okuma (Gece/Gündüz) yazılımı yazacağım aşağıdaki kamerayı almaya karar verdim, uygun olmayacağını düşündüğünüz, bilmem gereken bir teknik bir durum varsa, bana bilgi verebilirseniz çok iyi olur:
Dome D201
http://www.gearbest.com/car-dvr/pp_246783.html
Dome D201 Car GPS DVR Recorder  -  BLACK 151701601
Ambarella A12 Chipset / Super HD 1440P H.264 / 170 Degree View Angle / Night Vision / GPS Tracking / G-Sensor / Motion Detection / Loop Recording

Ayrıca, yukarıdaki Link ten sipariş verirsem, bir sıkıntı yaşar mıyım, güvenilir midir?
Sadece Öndeki/Arkadaki araçların Plakalarını yazılımla tespit etmek amaçlı, daha kaliteli çekim yapan eşdeğer bir cihaz var mıdır?

http://www.hepsiburada.com/blacksys-cf100-eagle-2-kamerali-arac-kamerasi-pm-otdlrcf100
BlackSys CF100 Eagle 2 Kameralı Araç Kamerası --- yukarıdaki ile karşılaştırılırsa, eşdeğer midir?
Yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Merhabalar,

Plaka Okuma (Gece/Gündüz) yazılımı yazacağım aşağıdaki kamerayı almaya karar verdim, uygun olmayacağını düşündüğünüz, bilmem gereken bir teknik bir durum varsa, bana bilgi verebilirseniz çok iyi olur:

Dome D201

Ambarella A12 Chipset / Super HD 1440P H.264 / 170 Degree View Angle / Night Vision / GPS Tracking / G-Sensor / Motion Detection / Loop Recording

Ayrıca, yukarıdaki Link ten sipariş verirsem, bir sıkıntı yaşar mıyım, güvenilir midir?

Sadece Öndeki/Arkadaki araçların Plakalarını yazılımla tespit etmek amaçlı, daha kaliteli çekim yapan eşdeğer bir cihaz var mıdır?

http://www.hepsiburada.com/blacksys-cf100-eagle-2-kamerali-arac-kamerasi-pm-otdlrcf100

BlackSys CF100 Eagle 2 Kameralı Araç Kamerası --- yukarıdaki ile karşılaştırılırsa, eşdeğer midir?

Teşekkürler.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/forum/204-navigasyon-ve-ara%C3%A7-i%C3%A7i-kamera-sistemleri/

Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz

Merhabalar,

Dome D201

Teşekkürler.

Plaka okuma yazılımı hakkında bir kaç bilgi alabilir miyim mümkünse?

Yazılımı acaba kendiniz mi yazacaksınız? Otoparklardaki gibi plakaları bir dosyaya aktaracak sanırım, hareket halindeki plakaları da alabilecek mi?

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

hastane girişlerinde (akdeniz üniversitesi tıp fakültesi) plaka okuyan kamera sistemleri var. belki oralar size detaylı bilgi verir.

Yorum bağlantısı
Olgu Erhan

D201 çok net çekimlere sahip iyi bir kamera, daha iyi çeken bir modeli bulmak zor. Ayrıca offical olmayan yazılım ile 40 mpbs netlik değerlerine kadar çıkarılabilmekte.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Plaka okuma yazılımı hakkında bir kaç bilgi alabilir miyim mümkünse?

Yazılımı acaba kendiniz mi yazacaksınız? Otoparklardaki gibi plakaları bir dosyaya aktaracak sanırım, hareket halindeki plakaları da alabilecek mi?

Sanırım yüz tanıma sistemi gibi bir şey düşünülüyor. Plakalarda tarama yapılıp resim dosyası alındığında bir referans nokta belirlenecek. Bu nokta sol taraftaki TR bölgesi olabilir. Plakaların alt kısmına yakın bir yerde belirli bir açıdan bakıldığında görülen sinüs dalgası gibi bir çizgi var. Bu da olabilir. Gerisi ise plaka bölgesinin olduğu kısmın siyah beyaz ayrımını yapmak.

Aklıma gelenler, tahmin ettiklerim bunlar.

Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz

Sanırım yüz tanıma sistemi gibi bir şey düşünülüyor. Plakalarda tarama yapılıp resim dosyası alındığında bir referans nokta belirlenecek. Bu nokta sol taraftaki TR bölgesi olabilir. Plakaların alt kısmına yakın bir yerde belirli bir açıdan bakıldığında görülen sinüs dalgası gibi bir çizgi var. Bu da olabilir. Gerisi ise plaka bölgesinin olduğu kısmın siyah beyaz ayrımını yapmak.

Aklıma gelenler, tahmin ettiklerim bunlar.

Hareketli bir video üzerinde bunu analiz edebilecek bir program aslında çok işimi görürdü :) Ondan heyecanlandım bi an :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Dogan

Hareketli bir video üzerinde bunu analiz edebilecek bir program aslında çok işimi görürdü :) Ondan heyecanlandım bi an :)

Ahmet Bey Merhaba,

C++, Tesseract-OCR, OpenCV yazılımlarını kullanıyorum.

Yakın bir zamanda (Türkçe/Türkiye) plakaları, Video ve Resimlerden çekip alabilecek Yazılımı tamamlayabileceğimi -- internette ücretsiz olarak dağıtımını ve destek vermeyi -- düşünüyorum.

Bu çalışma hızlıca tamamlandıktan sonra, asıl hedeflenenin, (Dome D201 Car GPS, vb. uyumlu bir kamera ile) GPS koordinatlarını da kayıt ederek, Türkiye'deki birçok araçta, uygun bir kamera ile bu tip bir yazılım çalışarak, hangi araç, nereden, ne zaman geçti, (bu istatistikler emniyete, vb. rapor edilerek, yani çalıntı, vb. durumlarının hızlıca tespit edilebilmesi), güvenlik/istihbarat amaçlı kullanılabilmesi, vb. çok iyi olur.

Piyasadaki Araç Kameraları ile, görünüyorki sadece prototip yapılabilir. (16/32GB, vb.)Microkartlara, Yüksek çözünürlükte kısa süreli kayıtlar yapılabilir.)

Sizin de bahsettiğiniz gibi, bir sonraki aşamada, Image Analysis çalışmaları ile, yüz tanıma ve Hastanelerde çekilen MRI vb. kayıtlarında, doktorların gözle çoğu zaman göremediklerini/gözden kaçırabildiklerini belirttikleri, Kanser, Alzheimer, MS hücrelerini tespit etmek, vb. uygulamaları geliyor.

Yüz tanıma için, aşağıdaki kameralardan birini almayı düşünüyorum:

HikVision DS-2CD8255F-EIZ

Samsung SNO-6084R

Samsung SNO-7080R 3MP Full HD IP Kamera

VGuard VG-7060HQ IR Kamera

Saygılar,

mdogan212@gmail.com

Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz

Ahmet Bey Merhaba,

C++, Tesseract-OCR, OpenCV yazılımlarını kullanıyorum.

Yakın bir zamanda (Türkçe/Türkiye) plakaları, Video ve Resimlerden çekip alabilecek Yazılımı tamamlayabileceğimi -- internette ücretsiz olarak dağıtımını ve destek vermeyi -- düşünüyorum.

Bu çalışma hızlıca tamamlandıktan sonra, asıl hedeflenenin, (Dome D201 Car GPS, vb. uyumlu bir kamera ile) GPS koordinatlarını da kayıt ederek, Türkiye'deki birçok araçta, uygun bir kamera ile bu tip bir yazılım çalışarak, hangi araç, nereden, ne zaman geçti, (bu istatistikler emniyete, vb. rapor edilerek, yani çalıntı, vb. durumlarının hızlıca tespit edilebilmesi), güvenlik/istihbarat amaçlı kullanılabilmesi, vb. çok iyi olur.

Piyasadaki Araç Kameraları ile, görünüyorki sadece prototip yapılabilir. (16/32GB, vb.)Microkartlara, Yüksek çözünürlükte kısa süreli kayıtlar yapılabilir.)

Sizin de bahsettiğiniz gibi, bir sonraki aşamada, Image Analysis çalışmaları ile, yüz tanıma ve Hastanelerde çekilen MRI vb. kayıtlarında, doktorların gözle çoğu zaman göremediklerini/gözden kaçırabildiklerini belirttikleri, Kanser, Alzheimer, MS hücrelerini tespit etmek, vb. uygulamaları geliyor.

Yüz tanıma için, aşağıdaki kameralardan birini almayı düşünüyorum:

HikVision DS-2CD8255F-EIZ

Samsung SNO-6084R

Samsung SNO-7080R 3MP Full HD IP Kamera

VGuard VG-7060HQ IR Kamera

Saygılar,

mdogan212@gmail.com

Merhaba Mehmet Bey,

Bilirkişilik yaptığımdan hırsızlık olaylarında ya da başka olaylarda bazen saatlerce görüntü izlemek zorunda kalabiliyorum, bu sırada bazen beyaz şu plakalı araç diye bir arayış içine girip 12-24 saatlik kayıtta bütün plakaları incelediğim de oluyor :)

Tabi günümüzde Türkiye'deki kameraların büyük çoğunluğu zaten kamerayı okuyamıyor, ancak okuyabilen ya da net görüntü veren kameralarda bu program büyük yardımcı olur diye düşünüyorum. 

O zaman sizin programı bitirmenizi bekleyelim, başarılar...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...