İçeriğe Yönlendir

100 Km Hızla Giderken Ansızın Gelen Büyük Esrarengiz Ses !

Fatih Hanoğlu
Çözüme git İsmail Demir tarafından,

Recommended Posts

Fatih Hanoğlu

Herkese Merhabalar,

Dün 100 - 110 km hızla 2500 devirde giderken aracımdan baya bi yüksek ses ( taaaaaakk diye ) geldi.

Sonrasında hemen sağa çektim aracın her tarafını inceledim. Bi şeye mi çarptım acaba diye. Baktım hiçbirşey yok . Lastikleri kontrol ettim bi sıkıntı yok. Kaput'u açıp baktım bişey yok. Altına eğildim baktım hiçbişey yok ! 

Baktım bişey yok bi 40 km falan daha gittim bidaha herhangi bir ses gelmedi.

İşin içinden çıkamadım. Neden olduğu hakkında hala bi fikrim yok. Böyle bişey başına gelen var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

O sırada direksiyonda veya arabanın dengesinde bir şey hissettiniz mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Hanoğlu

O sırada direksiyonda veya arabanın dengesinde bir şey hissettiniz mi?

Hiçbişey hissetmedim ama benm aracımdan geldiğinden eminim. Ama hala hiçbişey yok. Araçta tüpte yok ki gaz sıkıştı diyelim. Şaşkınım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Muhtemelen altını bir şeye vurdunuz. Bakmakla gözükmeyebilir. Lifte alıp bakınca ortaya çıkar..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Hanoğlu

Muhtemelen altını bir şeye vurdunuz. Bakmakla gözükmeyebilir. Lifte alıp bakınca ortaya çıkar..

Öyle bişey de olamaz çünkü a city ' nin önünde oldu hemen yolu bilirsiniz dümdüz kaymak gibi yol. Bide önumde ve arkmda takip mesafelerimn oldugu arabalarda var. Olsa onlara da olmaz mı sadece sağa cekip duran benm ?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Banada öyle geldi, lifte kaldırıp kontrol etmekte fayda var, o an farketmediğiniz yolda olan bir şeye vurmuşsunuzdur muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Fatih Hanoğlu

Banada öyle geldi, lifte kaldırıp kontrol etmekte fayda var, o an farketmediğiniz yolda olan bir şeye vurmuşsunuzdur muhtemelen.

Tuncay usta yı da aradım gelde bi test sürüşü yapalım dedi. Yanından geçen bir arabanın egsozu patlamış flan olabilir dedi. Ama ben benm aracmda oldgundan eminim.

Yorum bağlantısı
Fatih Hanoğlu

Araca bişey çarpıp ses yapmış olabilir..

Bişeye çarpmadığıma eminim çünkü yola baya bi konsantreydim.

Yakın zamanda lastik değişimi veya söküp takılma işlemi yapıldı mı?

Yazlık lastikleri 1 nisanda taktırtmıştım ama?

Bijonları kontrol ettiniz mi hepsi tam mı?

Bijonlara bakmadım zaten çıksa bende stil paket jantı var kapakları var ortada kapakta çıkmaz mı öyle bir durumda.

Lastik dişinde kalan bir taş fırlamıştır belki.

Herhangi bir taşın o kadar ses çıkarabileceğini düşünmüyorum ersen bey taş sesi değil bu. Ben direk akis flan kırıldı flan sandım öyle büyük bi sesti.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

110 km hızla giderken fırlayan taş epey ses çıkartır. Bizimki bir tahmin tabiki sadece ama o hızla davlumbazı bile deliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

akis kırıldığında o ses çıkmaz heralde,ben akis kırdım hiç ses çıkarmadı.Kırıldığını nasıl anladım araç güçten düştü.Bence pinpirikli olun iyice araştırın sesin nerden geldiğini.Şansa bırakmayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Hanoğlu
(düzenlendi)

akis kırıldığında o ses çıkmaz heralde,ben akis kırdım hiç ses çıkarmadı.Kırıldığını nasıl anladım araç güçten düştü.Bence pinpirikli olun iyice araştırın sesin nerden geldiğini.Şansa bırakmayın.

Teşekkürler Fatih Bey baya yapıcı bir yorum olmuş  :yes:

110 km hızla giderken fırlayan taş epey ses çıkartır. Bizimki bir tahmin tabiki sadece ama o hızla davlumbazı bile deliyor.

Doğrudur tabi ersen bey. Bide sadece taş değil de tahta , hortum flan gbi bişey de olabilir gibi demi. En solda orta refüj kenarındaydm çiçek ağaç flan olan refüjler varya.

tarihinde Fatih Hanoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Aracın tavanına baktınız mı? Zor ama göktaşı falan?? Ya da bir kuşa falan çarpmış olabilir misiniz? Arabada ezik çizik bir yer oluştuysa bunlara işaret olabilir..

Yine de tekere sıkışan taşın kurtularak davlumbaza vurmasıyla o ses meydana gelmiş olabilir fikri daha yakın geliyor yazdıklarınıza göre...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bazen lastikler değişim esnasında kanala oturmaz ancak bu durum belli de olmaz. Özellikle aracın iç tarafına denk geldiğinde bunu farketmek imkansızdır. Yolda giderken oturduğunda ise rahatsız edici bir ses çıkarır. Böyle bir iyimser tahminde bulunmak istiyorum. :)

Yorum bağlantısı
Fatih Hanoğlu

Aracın tavanına baktınız mı? Zor ama göktaşı falan?? Ya da bir kuşa falan çarpmış olabilir misiniz? Arabada ezik çizik bir yer oluştuysa bunlara işaret olabilir..

Yine de tekere sıkışan taşın kurtularak davlumbaza vurmasıyla o ses meydana gelmiş olabilir fikri daha yakın geliyor yazdıklarınıza göre...

Herhangi bir ezik oluşan yada taş izi olan biryer yok heryeri inceledim. Umarım taştır hala taş olmadığını düşünsemde  :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
İsmail Demir

Herkese Merhabalar,

Dün 100 - 110 km hızla 2500 devirde giderken aracımdan baya bi yüksek ses ( taaaaaakk diye ) geldi.

Sonrasında hemen sağa çektim aracın her tarafını inceledim. Bi şeye mi çarptım acaba diye. Baktım hiçbirşey yok . Lastikleri kontrol ettim bi sıkıntı yok. Kaput'u açıp baktım bişey yok. Altına eğildim baktım hiçbişey yok ! 

Baktım bişey yok bi 40 km falan daha gittim bidaha herhangi bir ses gelmedi.

İşin içinden çıkamadım. Neden olduğu hakkında hala bi fikrim yok. Böyle bişey başına gelen var mı acaba?

Katalitik konverterden parça kopup susturuculardan birinde çarparak kalmış olabilir.Sesin; parçanın eksoz sistemindeki bir bölüme çarpma sesi olma ihtimali var.Aynı durumu bizzat ben yaşadım.Bendeki sistemde parça biraz eksoz yolunu tıkadığından çekiş ve devir kaybıda olmuştu.Sorun katalitik konverterin içinin dağılması-parçalanması idi .konverteri boşalttık eksoz sistemindeki parçaları temizledik sorun kalmadı.Diyeceğim herşey sizin gibi bir süratteyken taaak diye bir ses ile başladı.Kolay gelsin.

Katalitik konverterden parça kopup susturuculardan birinde çarparak kalmış olabilir.Sesin; parçanın eksoz sistemindeki bir bölüme çarpma sesi olma ihtimali var.Aynı durumu bizzat ben yaşadım.Bendeki sistemde parça biraz eksoz yolunu tıkadığından çekiş ve devir kaybıda olmuştu.Sorun katalitik konverterin içinin dağılması-parçalanması idi .konverteri boşalttık eksoz sistemindeki parçaları temizledik sorun kalmadı.Diyeceğim herşey sizin gibi bir süratteyken taaak diye bir ses ile başladı.Kolay gelsin.

Sorunun çözümünde 

Çağlar Bayur

beyin katkıları ve fikirleri çok büyük rol oynamıştı.Kendisine yeniden teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Aracın içinde pet şişe var mıydı?

Benimnaraçta 5 lt su bidonu vardı, genleşince içine giden kısımlar açılmış çok şiddetli ses çıkardı. Bende durdum sağ sola alta baktım o ara gözüme su bidonu takıldı ve o an fark ettim. Böyle bişey olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Fatih Hanoğlu

Sorunun çözümünde 

Çağlar Bayur

beyin katkıları ve fikirleri çok büyük rol oynamıştı.Kendisine yeniden teşekkür ederim.

Sanki bende de bi çekiş kaybı yaşıyorum gibi geldi bu olaydan sonra en mantıklı acıklama bu oldu cok tesekkur ederm ismail bey en kısa zamanda göstericem

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...