İçeriğe Yönlendir

Ka - Fanlardan Gelen Sıcak Hava

Muzaffer Uysal

Recommended Posts

Muzaffer Uysal

Merhaba arkadaşlar, 1 sene dayanabildim fakat artık tak etti. fanlardan yaz günü aşırı sıcaklık geliyor içerisi cehennem gibi yanıyor.. Soğuğa almama rağmen sonuç değişmiyor.. Yardımcı olur musunuz ? (Ford Ka 1.3 1998 Klimasız)

Yorum bağlantısı
Doğuş Yılmaz

Merhaba arkadaşlar, 1 sene dayanabildim fakat artık tak etti. fanlardan yaz günü aşırı sıcaklık geliyor içerisi cehennem gibi yanıyor.. Soğuğa almama rağmen sonuç değişmiyor.. Yardımcı olur musunuz ? (Ford Ka 1.3 1998 Klimasız)

Aynı dert bende de var :) Geçen yaz uzun yol yapıyoruz hava diyorum nasıl sıcak ayaklarım pişti falan derken bir baktım o güzel güneşli havada cayır cayır alttan sıcacık hava geliyor :D Neyse kalorifer musluğu aldım değişim yapmak için,kendim sökmeye çalıştım bir noktaya kadar geldim ama sonrasında alet edevat yetersiz kaldı:) Bu konuyla ilgili geniş bir başlık vardı hatta nasıl sökülür takılır işlemini bir kullanıcı fotoğraflarla açıklamış. Ha ben kalorifer musluğunu aldım sonra düzeldi daha değişim olmadan,hala duruyor bu yaz değiştirmeyi hedefliyorum,kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Musa Değerli

Aynı dert bende de var :) Geçen yaz uzun yol yapıyoruz hava diyorum nasıl sıcak ayaklarım pişti falan derken bir baktım o güzel güneşli havada cayır cayır alttan sıcacık hava geliyor :D Neyse kalorifer musluğu aldım değişim yapmak için,kendim sökmeye çalıştım bir noktaya kadar geldim ama sonrasında alet edevat yetersiz kaldı :) Bu konuyla ilgili geniş bir başlık vardı hatta nasıl sökülür takılır işlemini bir kullanıcı fotoğraflarla açıklamış. Ha ben kalorifer musluğunu aldım sonra düzeldi daha değişim olmadan,hala duruyor bu yaz değiştirmeyi hedefliyorum,kolay gelsin.

Kelepçe pensesi veya o işlevi görebilecek birşey olmadan kalkışmayın derim :) Ben değiştirdim ama ömrümde bu kadar vida sökmedim,elimi kolum kestim cebelleşirken pense ile.Böyle bir not düşmüş olayım :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yazın iptal edin. maalesef yei alınan da bozulabiliyor ksıa sürede. motor tarafınfan içeri giren sıcak su hortumları sökülüp bypass edilecek. herhangi bir tofaş ustası bile yapar. 5 dak.

Yorum bağlantısı
Muzaffer Uysal

Merhabalar tekrardan :) Şimdi sanayiye gidip iptal etme işini soracağım ve kalorifer musluklu değiştirsek nasıl olur diye bilgi edineceğim. Ona göre yola çıkıp size sonucu yazacağım :) Yorumlarınız için teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhabalar tekrardan :) Şimdi sanayiye gidip iptal etme işini soracağım ve kalorifer musluklu değiştirsek nasıl olur diye bilgi edineceğim. Ona göre yola çıkıp size sonucu yazacağım :) Yorumlarınız için teşekkür ederim.

İstanbul'dasınız, no name nimetinden faydalanın. Osman ve Fatih usta ile irtibata geçin derim.

Yorum bağlantısı
Ayrılmış Üye

Aynı sorun bendede var,ayak kısmına getirip kullanıyorum ama bir süre sonra pişmeye başlıyor ayaklarda,motor ısınmadan klimayı açarsam sorun yok,hee takii stop edene kadar,motor sıcakken klimayıda açsam soğuk hava yerine fena bi sıcak hava geliyor,herhalde musluktan dedikleri olsa gerek,onada baktırıcaz artık.

Yorum bağlantısı
Zafer Güneş

Arabamı ilk aldığımda benim menfezlerde de yumurta pişirmek mümkündü, sileceklerin oradaki panjurun altında kalorifer hortumları vardı ama musluk yoktu, Çağlar abinin dediği gibi yine arıza yaptığı için yenisini takmamışlar sanırım. Oradan hortumları sıcak devirdaim kapalı şekilde takarsanız sorununuz hallolacaktır.  :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Burak Fidan
(düzenlendi)

bende de vardı bu sorun. şuan soğuk olmasa da dış ortamdaki serin havayı üflüyor. çözümüm ise musluğu söküp yerine bildiğiniz küresel vana koymak. yazın ve kışın vanayı motor kaputunu kaldırıp çeviriyorum.  benim araç da klimasız. sıcak hava üflemesinin diğer sebeplerinden biri de kalorifer hava alış kutusu var aracın sağ önünde, eğer o kutuya dış ortam havasıyla birlikte motorun sıcaklığı da giriş yapıyorsa, dış ortam serinliği yerine motorun sıcak havası içeriye daha çok griiyor. ben orayaı da epey izole ettim... nacizane.

şuan araca klima takmak istiyorum ben çok uğraştım bu meretle normalde değmeyecek bir araba ama nebileyim.

tarihinde Burak Fidan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Fidan

bu arada eğer fanınınz kapalıyken bile üflengeçlerden dış ortamdan daha sıcak bir hava üflüyorsa kesinlikle hava alış kutusuna motor bölümünden bir hava sızıntısı var yani hava alış kutusu ve o bölgedeki petek kutusu motor kompartmanından tam izole değil demek oluyor. bunun sebebi olarak da aracın süratle giderken motorun sıcaklığı torpidonun önündeki o bölüme çarpıyor ve eğer kaçak varsa fanınız çalışmıyor olsa bile hızın yarattığı basınç sebebiyle içeri sıcak hava üflüyor. ben o hava alış bakalitinin altına izolasyon için balonlu fitil koydum. boş kırık yerler vardı plastik tamiri ile boşlukları doldurdum. şuan eskisi gibi sıcak hava girmiyor o bölgeye.

Yorum bağlantısı
Muzaffer Uysal

İptal ederek sorunu çözdüm işçilik hariç 4 lira malzeme fiyatı ödendi.

Yorum bağlantısı
Doğuş Yılmaz

İptal ederek sorunu çözdüm işçilik hariç 4 lira malzeme fiyatı ödendi.

Toplam ne kadar tuttu hocam işçilik?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tolga Habiboğlu

Hocam bendede aynı sorun var. 1999 1.3 City klimalı araç. Klimayı açıyorum soğuğa aldığımda dışarıdan daha sıcak hava üflüyor :( Ne yapsak ?

Yorum bağlantısı
Ayrılmış Üye

Bende iptal ettirdim geçen gün sorun çözüldü,kışında takıcaz yerine artık

Yorum bağlantısı
Doğuş Yılmaz

Geçen gün kalorifer musluğunu yenisiyle değiştirdik. Kontrol ettik gayet güzel çalışıyor. Sonra yine sapıtıp komple sıcak üflemeye başladı. Buradaki sıkıntı nedir,yeni aldığım musluk da mı arızalı acaba, yoksa başka bir problem mi? Komple iptal ettirip musluk işine girsem maliyeti ne kadar yaptıran arkadaşlar? Ve kime yaptırmak gerekir,elektrikçi vs?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçen gün kalorifer musluğunu yenisiyle değiştirdik. Kontrol ettik gayet güzel çalışıyor. Sonra yine sapıtıp komple sıcak üflemeye başladı. Buradaki sıkıntı nedir,yeni aldığım musluk da mı arızalı acaba, yoksa başka bir problem mi? Komple iptal ettirip musluk işine girsem maliyeti ne kadar yaptıran arkadaşlar? Ve kime yaptırmak gerekir,elektrikçi vs?

Yeni musluk şansa arızalanmış olabilir. Musluğa gelen voltaj ile panelin yolladığı voltaj ölçülmeli derim. Panel arızası da olabilir.

Yorum bağlantısı
Doğuş Yılmaz

Panelde bir sıkıntı var zaten Sani Bey,parça takan elemana dedim ki panelde sorun var zaten zor dönüyor, takılıyor vs. Ya onun yayları falan şey olmuştur dedi bakmadı :D Yani cama üflemesini istiyorum çoğu zaman dönmüyor o düğme mesela. Çok zorlarsam kırılacak gibi oluyor. Eğer paneldeyse sorun boşuna değiştirdim orjinal parçayı

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Panelde bir sıkıntı var zaten Sani Bey,parça takan elemana dedim ki panelde sorun var zaten zor dönüyor, takılıyor vs. Ya onun yayları falan şey olmuştur dedi bakmadı :D Yani cama üflemesini istiyorum çoğu zaman dönmüyor o düğme mesela. Çok zorlarsam kırılacak gibi oluyor. Eğer paneldeyse sorun boşuna değiştirdim orjinal parçayı

Döndüren parça mekanik, ısı ayarı yapan elektronik. No Name'e uğrayın, paneli söküp o ayarı da kontrol ederler.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Doğuş Yılmaz

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar. Nihayet yaz boyu beni kavuran kaloriferden gelen sıcak havadan manuel sistemle kurtuldum. Bir tane vana takıldı aç -kapa usulü. Ekstra devirdaim için hortum vs. eklemedi usta. Hortumu kesip direk musluğu monte ettik. En kötü senaryo ne olur dedim hararet yapar dedi :D Hoş uzun süre çalıştı sıcak üfleme bitti. 25km falan yaptım hararet vs olmadıda. Daha önce bu şekilde kullanmış olan varsa deneyimlerini bekliyorum. Umarım sorun çıkarmaz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu yöntemde kullanılıyor ve hararet yapmıyor. Sonuçta bu sistemle sadece kalorifer peteğine giden su ile oynaşıyorsunuz. Arada bir de olsa sıcağa almayı unutmayın ;)

Yorum bağlantısı
Doğuş Yılmaz

Valla Sani Bey uzun yolda İstanbul - Bolu eridim artık. Sıcak bi yandan kalorifer bi yandan :D Yeter ki sıcak üflemesin ara ara açarım ben ona sıcak. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...