İçeriğe Yönlendir

Lpg İşletme Konusu (Biraz Çetrefilli)

Misafir

Recommended Posts

Arkadaşıma alacağımız Focus'un 4 yıldır muayenesi yok. Araç komple elden geçecek ve ardından LPG takılacak. Kısacası hem periyodik muayene hem de LPG ruhsata işletme olayı aynı anda olacak. Ama karışık bir durum söz konusu. 

Arkadaşım bu işlemleri tamamladıktan sonra aracın satışını alacak. Muayene olmadan satış yapılamıyor. Benim bildiğim önce LPG'nin işletilmesi sonra da satış verilmesi gerekiyor. 

Bu satışın kolay bir yöntemi var mı? Muayeneden sonra satış yapılsa, aynı anda LPG işlense olmaz mı? Bu konudaki prosedür nedir?

Şöyle olur mu ?

1- Aracın lpg'li olarak muayenesi yapılır.

2- Araç satışı verilir.

3- Satış sonrası emniyete gidilip satıştan önce ki muayene evrakıyla LPG işletilir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

trafikten çektirse sonra sonra kendi alıp lpg taktırıp muayene ile tekrar trafiğe çıkarsa olabilir mi acaba 

Yorum bağlantısı
Furkan Kibar

Benim bildiğim kadarıyla muayenesi yok iken araç satışı alınabilir bir sıkıntı yok 

Yorum bağlantısı

Benim bildiğim kadarıyla muayenesi yok iken araç satışı alınabilir bir sıkıntı yok 

Hocam muayene olmadan satış yapılamıyor.

Yorum bağlantısı
Furkan Kibar

Hocam muayene olmadan satış yapılamıyor.

Ben yaptım oluyor yasal olarak son aylarda değişim olduysa bilmem ama yapılabiliyor hiç bir engel yok muayenesi olmayan aracın devir işlemi

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Gaz sızdırmazlık belgesi olmadan muayene olmaz, Ruhsata LPG işlenmeden muayene olmaz, muayene olmadan ruhsata LPG işletilmez. Ayrıca LPG takılıp fatura kesiminden sonra 1 ay içerisinde ruhsata işletilmelidir. 1 ay sonra işletilmez ise cezası vardır, ayrıca 1 ayı geçerseniz yeniden plan ve proje çizdirmeniz gerekir buda ekstra masraf demektir. Son olarak araç trafikten çekme belgeli değilse muayensiz araca alım/satım işlemi yapılmaz.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Ben yaptım oluyor yasal olarak son aylarda değişim olduysa bilmem ama yapılabiliyor hiç bir engel yok muayenesi olmayan aracın devir işlemi

20 Şubat 2014 tarihinde çıkan yönetmelik ile muayenesi olmayan araçların satış işlemi yapılmıyor. Yönetmelikte yeni bir düzenleme olduysa ondan haberim yok.

Yorum bağlantısı
Furkan Kibar

Mahmut abicim aydınlattığın için sağol bende bilmiyorum biz satışını aldık aracın aldığımız kişidende muayene gecikme cezasını aldık ancak tam yasa çıkmadan değişiklik vs. olduğu aralık olabilir. Ama tabii kesin merciilere sormak lazım emin olmadığımı söylemiştim. Herhangi bir notere sorulursa zaten verilip verilmediği çıkar satışın :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

O zaman en garanti yöntemi seçmemiz gerekecek :)

Bakım > muayene > satış - lpg montajı > lpg muayene > lpg işletme > mutlu son :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

çift muayene çift ruhsat masrafı gereksiz. kesin alacaksanız lpgyi taktırın muayenden geçin ek -1 midir nedir doldurun satışı alın, plaka değişikliği talep edin yeni ruhsatı lpgli olarak alın

Yorum bağlantısı
Furkan Kibar

Muayeneye neden bir daha para veresiniz sırlama yanlış

Bakım  >  Lpg Montaj  > Lpg işletme > Muayene > Satış >>> ve mutlu son :) :)

Yorum bağlantısı

Muayeneye neden bir daha para veresiniz sırlama yanlış

Bakım  >  Lpg Montaj  > Lpg işletme > Muayene > Satış >>> ve mutlu son :) :)

Araç arkadaşımın adına olmadığı için satış öncesi lpg işletmeyi yapamaz :)

çift muayene çift ruhsat masrafı gereksiz. kesin alacaksanız lpgyi taktırın muayenden geçin ek -1 midir nedir doldurun satışı alın, plaka değişikliği talep edin yeni ruhsatı lpgli olarak alın

Buradaki püf noktası galiba plaka değişikliği ?

Yorum bağlantısı
Furkan Kibar

Ben iki kere muayene ücreti verilmesinin tarafında değilim. Şimdi izlenebilecek 2 yol var biri yasal biri değil :D Araç sahibi güvenilir biri ise aracın devri onun üzerinde iken lpg taktırıp ondan sonra muayeneye gidebilirsiniz ( hem normal muayene yapılır ki zaten yapılacaktı hemde lpg için muayeneye tekrar girmeye gerek kalmaz 1 günde montaj çok rahat yapılıyor lpg'nin )yada  siz deiğiniz gibi yapıp lpg siz muayeney girek araç satışı vs alacaksınız ve lpg taktıracağınız yere ben muayeneyi sonra yaptırıcam deyip projeyi muayeneye gideceğiniz zaman çizdireceksiniz ama bu yasal olmayan yolu :)

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Güveneceğiniz biri ise satıcı iki kez muayene parası vermeyin. Lpg işletilmeden ruhsata muayeneden geçemezsiniz. güven sorunu yok ise şayet bakımları v.s yapılır lpg takılır işletilir sonra muayeneden geçer en son satış alınır. 

Yorum bağlantısı

Güveneceğiniz biri ise satıcı iki kez muayene parası vermeyin. Lpg işletilmeden ruhsata muayeneden geçemezsiniz. güven sorunu yok ise şayet bakımları v.s yapılır lpg takılır işletilir sonra muayeneden geçer en son satış alınır. 

Satıcı işi çok büyük sorun hocam. Rahmetlinin 3 tane kıl varisi var, onlardan daha da kıl avukatları var :) o iş çok zor yani 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

muayene yapılsın. satın alın . biraz kulansınz sonra lpg takın. maddi manevi garanti...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

yeni aldığım arabayı en az bi depo benzinle sürer öyle lpg takardım. sonra  motorcu-lpgci arası pinpona dönersiniz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İsa Acar

Dün iş yerinden arkadaşım aracına LPG taktırdı, aynı yere ben de cumartesi günü taktırmayı planlıyorum. Araçların vizeleri yeni, ocak ayında yapıldı yani.

LPG ustası işletmeye gerek yok bişi olmaz, vizeyi boşuna deldirmeyin, sadece kaskoya işletin, ben bu sene için proje veririm, seneye tekrar yenileriz, vize zamanı geldiğinde de fatura keseriz falan demiş. 

Fakat benim içime hiç sinmez böyle. :unsure2:  Bundan sonraki süreç hakkında bilgi alabilir miyim?  :unsure2:

Saygılarımla...

(umarım konuyu baltalamamışımdır)

Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

İsa Bey yasal olarak LPG dönüşümü yapıldıktan sonra araç muayeneye girmeli. Ben öyle yapmıştım anlaşılırsa cezası büyük demişlerdi. Gerçi herhangi bir çevirmede hiç arabanın LPG ile ruhsata işli olduğuna bakıldığına şahit olmadım ama gene de muayene yaptırmakta fayda var zannımca. Ondan sonraki süreçte ben şunları yaptırmıştım:

1- LPG takan yerden proje, fatura vb. Gibi belgeleri almak gerekiyor. Zaten firmalar bu belgeleri standart olarak veriyorlar.

2- LPG ilk defa takıldığı için muayene öncesinde TMMO dan sızdırmazlık raporu alınmalı. Sonraki muayenelerde zorunlu şart değil.

3- muayene için randevu alındıktan sonra bu belgelerle birlikte muayeneye gidilir.

Püf noktası 1- son dönemlerde LPG tankının altında süngerimsi bir malzemenin olmaması muayeneden geçmeye engel lütfen buna dikkat edin.

Püf noktası 2- gözlemlerime dayalı olarak pazartesi ve cuma günleri muayene istasyonlarının kalabalık olduğunu gördüm. Her yer için genelleyemem.

Püf noktası 3- sadece ufak bir hatırlatma ilk yardım çantası ve tarihi geçmemiş yangın tüpünün muayeneden önce bulunması gerekli.

Püf noktası 4- tankın üzerinde üretim tarihinin yazılması gerekli

Bildiklerim ve hatırlayabildiklerim bunlar. Umarım faydalı olurlar.

Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
(düzenlendi)

İsa Bey yasal olarak LPG dönüşümü yapıldıktan sonra araç muayeneye girmeli. Ben öyle yapmıştım anlaşılırsa cezası büyük demişlerdi. Gerçi herhangi bir çevirmede hiç arabanın LPG ile ruhsata işli olduğuna bakıldığına şahit olmadım ama gene de muayene yaptırmakta fayda var zannımca. 

Saygılarımla.

Çok teşekkür ederim Emre hocam, bilgilendirmeniz için :) Zaten LPG ustasının muayeneyi deldirmeyin diyebilmesindeki dayanağı da bu, kimse bakmıyor, sormuyor diyor ama benim içime sinmez zaten, doğrucuyuz ya, bu ülkede ne kadar değeri varsa :nea: 

Bunun dışında sanırım tek bir nokta kaldı, işin emniyet ayağı yani LPG yi ruhsata işletme olayı hangi aşamada gerçekleşiyor?  :unsure2: bunu da çözdük mü sıkıntı kalmıyor sanırım :)

Saygılarımla...

tarihinde İsa ACAR tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

kaskoya işletilmek ne demek anlamadım. araç lpg li ruhsatta işli değilde başına bir iş gelirse kasko herşeyin sorumlusu lpg diyebilir şaşırmayın aracın aynasını çalsalar lpg var ondan der bunlar :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Çok teşekkür ederim Emre hocam, bilgilendirmeniz için :) Zaten LPG ustasının muayeneyi deldirmeyin diyebilmesindeki dayanağı da bu, kimse bakmıyor, sormuyor diyor ama benim içime sinmez zaten, doğrucuyuz ya, bu ülkede ne kadar değeri varsa :nea: 

Bunun dışında sanırım tek bir nokta kaldı, işin emniyet ayağı yani LPG yi ruhsata işletme olayı hangi aşamada gerçekleşiyor?  :unsure2: bunu da çözdük mü sıkıntı kalmıyor sanırım :)

Saygılarımla...

Muayeneye gitmeden EK-1 belgesi hazırlatmanız gerekir, muayene sonrasında belgelerinizle emniyete gideceksiniz.

Yorum bağlantısı
İsa Acar

kaskoya işletilmek ne demek anlamadım. araç lpg li ruhsatta işli değilde başına bir iş gelirse kasko herşeyin sorumlusu lpg diyebilir şaşırmayın aracın aynasını çalsalar lpg var ondan der bunlar :D

haklı olmak istiyorsan, kimsenin eline koz vermeyeceksin ;)

Sagılarımla...

Muayeneye gitmeden EK-1 belgesi hazırlatmanız gerekir, muayene sonrasında belgelerinizle emniyete gideceksiniz.

Ek-1 belgesi nereden hazırlatılıyor, biraz daha açmanız mümkün mü Murat Bey, teşekkür ederim... :)

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı

haklı olmak istiyorsan, kimsenin eline koz vermeyeceksin ;)

Sagılarımla...

Ek-1 belgesi nereden hazırlatılıyor, biraz daha açmanız mümkün mü Murat Bey, teşekkür ederim... :)

Saygılarımla...

Muayene istasyonuna girmeden çokca muameleci görürsünüz, herhangi birine mevzuyu anlatın doldurup verirler. 10-15 TL gibi ücreti oluyor.

Yorum bağlantısı
İsa Acar

Muayene istasyonuna girmeden çokca muameleci görürsünüz, herhangi birine mevzuyu anlatın doldurup verirler. 10-15 TL gibi ücreti oluyor.

Teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...