İçeriğe Yönlendir

Ka - Switch Bağlantısı İçin Yardım

Münir Nurettin Taşova

Recommended Posts

Münir Nurettin Taşova
(düzenlendi)

Submarine aydınlatmasını açıp kapamak için bir switch edindim, lakin ben mi beceremedim switch mi bozuk anlayamadım. Yardımlarınızı rica ediyorum.

Elimdeki switch

kvvZL7.jpg

+ - tamam switch aydınlatması için. Kablonun bir ucunu C' ye bağlıyoruz diğerini NC veya NO' ya bağlıyoruz . Sorun şu: Switch açıkta olsa kapalıda olsa C ve NO her zaman birbirine bağlı. C ve NC ucu ise switch açıkta kapalı da olsa devreyi tamamlamıyor.

İnternette bulduğum şema:

dbb4OX.gif

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Sorun şu: Switch açıkta olsa kapalıda olsa C ve NO her zaman birbirine bağlı. C ve NC ucu ise switch açıkta kapalı da olsa devreyi tamamlamıyor.

Yukarıdaki ifadenize göre, parçanızın kontakları kısa devre akımına maruz kalmış ve yapışmış. O nedenle C (common-ortak) ile NO (normally open- normal açık) kontakları herzaman birbirine bağlı görünüyor.

Parçanızın ne olduğunu tam olarak anlayamadım. Röleye benziyor. Uzaktan çekilmiş fotosunu göndermeniz mümkün mü? Belki kurtarmak mümkün olabilir.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Dediğiniz gibi bir kısa devre var galiba. Basit bir aç kapa anahtar, ledli diye tercih etmiştim. 

ZddD4z.jpg

Yorum bağlantısı

Switch bağlantısı aşağıdaki gibi olmalıydı. Submarin aydınlatma nasıl birşey bilmiyorum; ancak sonuçta sanırım 1 tane LED yakıp söndüreceksiniz. Aşağıdaki bağlantıda görüldüğü gibi, LED'e 680 ohm seri bir direnç bağlamanız gerekli. 2. direnç ise butonunuzun yapısına bağlı. Bu durumda, butonun üzerinde bazı değerler yazar; çalışma voltajı, kontak akımı gibi... bu bilgiler gerekli. Belki bu direnç gerekli olmayabilirde. Butonun üzerindeki değerleri bilmeden bunu söyleyemeyiz.

2posdpx.jpg

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Bu verilere göre direnç gerekli midir? 

5A/250V AC 12V

jnnVQn.jpg

İlginize çok teşekkür ederim. :)

Yorum bağlantısı
Zafer Güneş

12V DC şerit ledlerden kullandıysanız ön direnç atmanıza gerek yok şayet küçük ledlerden kullandıysanız ön direnç mutlaka kullanmalısınız, aksi takdirde ledleriniz bozulacaktır. Diğer bir ihtimal ise önceki mesajlarda bahsedildiği gibi kısa devreden kaynaklı kontak yapışma problemi olabilir. Birkaç gün önce benim de cam switchlerimden biri kısa devre kaynaklı yapışmıştı benzer şekilde. Yenisiyle değiştirmek durumunda kaldım  :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

12V DC şerit ledlerden kullandıysanız ön direnç atmanıza gerek yok şayet küçük ledlerden kullandıysanız ön direnç mutlaka kullanmalısınız, aksi takdirde ledleriniz bozulacaktır. Diğer bir ihtimal ise önceki mesajlarda bahsedildiği gibi kısa devreden kaynaklı kontak yapışma problemi olabilir. Birkaç gün önce benim de cam switchlerimden biri kısa devre kaynaklı yapışmıştı benzer şekilde. Yenisiyle değiştirmek durumunda kaldım  :unsure2:

Kullanacağım led 12 Volt onda bir problem yok. Şemada görülen, NO ve + arasına direnç gerekli mi onu merak ettim. Bu işi bir şekilde çözeceğiz.  :yes:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Kullanacağınız LED 12 volt ise dirence gerek yok.

Ancak, bağlantıları yaptınız diyelim, butonun ışığı butona bastığınızda yanarsa sorun yok. Eğer buton ışığı yanmazsa; ışığın da yanması için C'den +'ya köprüleme yapmanız gerekli.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Kullanacağınız LED 12 volt ise dirence gerek yok.

Ancak, bağlantıları yaptınız diyelim, butonun ışığı butona bastığınızda yanarsa sorun yok. Eğer buton ışığı yanmazsa; ışığın da yanması için C'den +'ya köprüleme yapmanız gerekli.

Düzeltme..!

Buton 12 volt olduğu için, dirence gerek yok.

Ancak, bağlantıları yaptınız diyelim, butonun ışığı butona bastığınızda yanarsa sorun yok. Eğer buton ışığı yanmazsa; ışığın da yanması için NO'dan +'ya köprüleme yapmanız gerekli.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Teşekkür ederim. Bir tane daha  almam gerekiyor, elimdeki iş görmüyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...