İçeriğe Yönlendir

Ani Frenlemede Fren Uyarı Işığının Yanması

Muharrem Ersin Başaran

Recommended Posts

Muharrem Ersin Başaran

Mazda 626 aracımda araçta ani fren yaptığımda Göstergedeki el freni ışığı yanıyor,freni  bıraktığımda sönüyor. Fren hidroliğinde eksik yok, Abs çalışmasında herhangi bir sıkıntı yok. Frenlemede durmada herhangi bir sıkıntı yok. Hidrolik eksilme vs. yok. Hata neden kaynaklanabilir acaba?

Araç yakın zamanda vizeden tek seferde geçmiş. Frenleme hatası vermemiş.Acaba neden olabilir.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

El freni müşiri veya fren hidroliği muşiri temas problemi olabilir. Ani frenle sarsılınca böyle bir tepki veriyordur.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Arka fren teli takılı kalıyordur biraz ;) Değişim veya gestay+b gerekli olabilir ;)

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

El freni müşhürü veya fren hidroliği muşhüründe temas problemi olabilir. Ani frenle sarsılınca böyle bir tepki veriyordur.

Fren hidroliğinin müşürüne baktım aslında, bir sıkıntı görünmüyor hidrolikte sıkıntı olsa sürekli yanar diye düşünmüştüm. El freni müşüründe kesinlikle sıkıntı yok. El frenini bir iki diş kaldırmadan yanmıyor zaten.

Arka fren teli takılı kalıyordur biraz ;) Değişim veya gestay+b gerekli olabilir ;)

Bunu nasıl anlayabilirm. Ustanın görmesi şartmı?  gestay+b nedir?

Fren hidroliğinin müşürüne baktım aslında, bir sıkıntı görünmüyor hidrolikte sıkıntı olsa sürekli yanar diye düşünmüştüm. El freni müşüründe kesinlikle sıkıntı yok. El frenini bir iki diş kaldırmadan yanmıyor zaten.

Bunu nasıl anlayabilirm. Ustanın görmesi şartmı?  gestay+b nedir?

Askerliğide yaptık ama demekki öğretmemişler. Oldum olası kısaltmaları sevmedim :)

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Balata azalmıştır. Ani ihtiyaç anında hidrolik eksik gibi olur. Işık yanar. Hatta sert virajlarda da kısa süreli yanıp sönüyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Balata azalmıştır. Ani ihtiyaç anında hidrolik eksik gibi olur. Işık yanar. Hatta sert virajlarda da kısa süreli yanıp sönüyordur.

Araca 2 hafta önce bakım yaptırdım balatalara da baktılar iyi demişlerdi. Ama tekrar ben bi bakayım.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Balata ışığı bitince yanar oda malum iki kablonun birbirine değmesi sonucu olur yani. Bir yanıp bir yanmama durumu gibi bir olay nasıl olsun ki .

gestay+b ise askerlik zamanlarımızdan kalma bakım yöntemidir ;)

Gözle kontrol
Elle kontrol
Sıkıştırma
Temizleme
Ayarlama
Yağlama
+
Bütünleme

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Balata ışığı bitince yanar oda malum iki kablonun birbirine değmesi sonucu olur yani. Bir yanıp bir yanmama durumu gibi bir olay nasıl olsun ki .

Gözle kontrol[/size]Elle kontrol[/size]Sıkıştırma[/size]Temizleme[/size]Ayarlama[/size]Yağlama[/size]+Bütünleme[/size]

Kastedilen balata lambası deği, el freni lambası. El freni lambasının yanıp sönmesi hidrolik seviyesinin düşüklüğünü gösterir.Fren balatası azalınca fren hidrolik yağının seviyesi düşer ve fren lambası yanar. Eğer balatalar tamamken bu ışık yanıyorsa fren hidrolik yağı azalmış demektir. İşte o çok önemli. Yağın neden eksildiğini tespit etmek lazım. tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Kastedilen balata lambası deği, el freni lambası. El freni lambasının yanıp sönmesi hidrolik seviyesinin düşüklüğünü gösterir.Fren balatası azalınca fren hidrolik yağının seviyesi düşer ve fren lambası yanar. Eğer balatalar tamamken bu ışık yanıyorsa fren hidrolik yağı azalmış demektir. İşte o çok önemli. Yağın neden eksildiğini tespit etmek lazım.

fren hidroliği kontrol edilmiş herhangi bir eksilme yok deniyor

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Devr i daim sebebiyle seviyeden anlaşılmayabilir. Her ihtimale karşı balatadan emin olmak lazım.

Yorum bağlantısı

Gözle kontrol

Elle kontrol

Sıkıştırma

Temizleme

Ayarlama

Yağlama

+

Bütünleme

vatan sana canım feda :D 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...