İçeriğe Yönlendir

Focccus Uygulaması Hk.

Günal Özdoğan

Recommended Posts

Günal Özdoğan
(düzenlendi)

Merhaba ağabeylerim forumu gezerken bahsedildiğini gördüğüm FoCCCus uygulaması araca ne gibi özellikler kazandırabiliyor? Herhangi bir zararı, güvenlik zafiyeti var mıdır? Nasıl yapabiliriz? Otomatik kapı kitleme gibi bir özelliğin aktifleştirilebildiğini duydum, ama benim merak ettiğim başka neler yaptığı?

Bu konuda araştırdım başlık da açılmamış. Bilgisi olanlar aydınlatabilir mi?

Saygılarımla,

İyi forumlar.

tarihinde Günal Özdoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Focccus dedin mi damlarım hemen :D

Otomatik kilitlenen kapılar, lastik basınç uyarısı, yokuş kalkış desteği, hız sabitleyici benim yaptığım ve kullandığım değişiklikler.

Programa bakacak olursam 200 küsür ayar var. Bunlar arasında lastik ölçülerinizin değişimi, katlanır aynaların tanıtılması vs. gibi işlemler var.

Yaptığım işlemler sonucunda araçta çok şükür herhangi bir sıkıntı yaşamadım ve tabiri caizse çatır çatır kullanıyorum tümünü :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Bir rus uygulaması .

Focus 3 lerde Sarp Bey'in dediği özellikleri açıyor. 

2-3 araçta bende açtım.

Modifiyeli ELM kullanılarak yapılıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

hangi uyglama ?

Focus 3 ve 3.5 makyajlılar için yazılmış, konfigürasyon ayarları üzerinde değişiklik yapılmasına imkan tanıyan uygulama abi.

http://ford.xtlt.ru/

Dipnot: Focus 3.5 makyajlı kasa (MCA) için programın  0.8.6 versiyonu kullanılması gerekiyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Günal Özdoğan

Teşekkür ederim Sarp ağabey, lastik basınç uyarısı işimi görürdü gerçekten, bir bakacağım programa :)

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Program ile açılabilen lastik basınç uyarısı çok ufak hesaplamalar yapabilecek bir sistem değil. Şöyle ki araçta tpms bulunmadığı için her bir tekerleğin dönüş tur sayısına göre diğerlerinden farklı dönen tekerleği algılayınca sistem size sadece "lastik basınçlarını kontrol ediniz" diyor.

Yani elektronik algılayıcısı bulunan siboplarda olduğu gibi "sol arka tekerleğin basıncı 22 psi" falan demiyor.

Sanıyorum sistem ABS sensörleriyle çalışıyor.

Hani lastikleri şişirdiniz, araç menüsünden lastik basınçlarını kaydettiniz, sonrasında lastiklerden birisi fazlaca inerse şayet, sistem o tekerleğin dönüşünün diğerlerine göre farklı olduğunu tespit edip öyle uyarı veriyor.

Patlama veya lastiğin indirilmiş olması gibi durumlarda gayet iş görüyor.

En güzeli de yokuş kalkış desteği. Resmen tembelleştirdi bizleri diyebilirim :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Kamil Çiçek
iyi akşamlar 

elm 327 wifili modeli var elimde . bazı programlarda telefon ve pc ile bağlantıda sıkıntı yok. 

Ama elmconfig gibi araca eklemeler yapılacak programlarda wifi bağlantı kısımlarını bulamıyorum.

Bu araca aracım 2010 focus.

sizce usb modelinden mi satın almam gerekiyor.

yoksa bilgisayar ile bağlantı mümkünmü wifi li elm modellerde.

teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Usb arayüzünü kullanan ve mümkünse modifiyeli bir kablo ile çalışmanızda fayda var. Bağlantı her daim mümkün olacaktır ancak wifi modellerinin cihazın daraltılmış yapıda olması nedeniyle modifiyeye elverişli olmadığını düşünüyorum. Haliyle modifiyesiz bir bağlantı aparatı ile hs-ms can geçişi yapamayacağınız için standart bir cihazla aracınıza farklı verileri yazdırmanız pek mümkün değil.

Ayrıca wifi veri iletişimindeki paketlerde oluşacak herhangi bir hatalı veri aracınıza geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Malesef bu program mondeolara uyumlu değil, sadece Focus ve C-max uyumlu. Elmconfig veya benzeri programlar aracılığıyla mondeo üzerinde de işlem yapılabilir diye düşünüyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Malesef bu program mondeolara uyumlu değil, sadece Focus ve C-max uyumlu. Elmconfig veya benzeri programlar aracılığıyla mondeo üzerinde de işlem yapılabilir diye düşünüyorum..

2.5 focus için açılan bir özellik varmı
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Malesef, program sadece C-Max, F3 ve 3,5 için yazılmış. Bildiğim kadarıyla F2 ve 2,5 için elmconfig programı ile değişiklik yapılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Malesef, program sadece C-Max, F3 ve 3,5 için yazılmış. Bildiğim kadarıyla F2 ve 2,5 için elmconfig programı ile değişiklik yapılabiliyor.

Nelere mesela
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Nelere mesela

Bu işin ucu bucağı çok açık, mesela hız sabitleyici yapılabiliyor, otomatik kilitleme yapılabiliyor, bunlar bildiklerim. Diğerleri tamamen hayalgücü ve araç beyinlerindeki kodlamaları yorumlayabilmekle alakalı. Kodları vs. bilen birisinin yapabileceği şeylerin sınırı yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Ömer EROL
Sarp D. Uygur yazdı:

Malesef, program sadece C-Max, F3 ve 3,5 için yazılmış. Bildiğim kadarıyla F2 ve 2,5 için elmconfig programı ile değişiklik yapılabiliyor.

konuyu hortlatayım.

2006 C Max ile uyumlumudur.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ömer EROL yazdı:

konuyu hortlatayım.

2006 C Max ile uyumlumudur.

Elmconfig ile yapabilirsiniz özellik açmayı, focccus uyumsuz diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Fikret Özsoy

Merhabalar,

Konu biraz eski kalmış. Yenileyelim bari. :)

Araçta lastik basınç uyarısı için sensörler var. Şu anda sanırım biri arızalı ve biraz yol alınca lastik basınç sensörü algılanmadı hatası veriyor. Bunu ABS den ölçmesini istiyorum. Elimde ELM327 modifiyeli cihaz var. İzlediğim kadarıyla en kolay focccus programla yapılıyor ama 2018 Kuga için uyumlu mu bilemedim. Deneyen var mı acaba. Ya da tavsiyesi olan.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Fikret Özsoy yazdı:

Merhabalar,

Konu biraz eski kalmış. Yenileyelim bari. :)

Araçta lastik basınç uyarısı için sensörler var. Şu anda sanırım biri arızalı ve biraz yol alınca lastik basınç sensörü algılanmadı hatası veriyor. Bunu ABS den ölçmesini istiyorum. Elimde ELM327 modifiyeli cihaz var. İzlediğim kadarıyla en kolay focccus programla yapılıyor ama 2018 Kuga için uyumlu mu bilemedim. Deneyen var mı acaba. Ya da tavsiyesi olan.

Merhaba 2018 kuga için en kolay forscan ile yapılır. Modül yapılandırmalarının birinde (ana modül veya bcm muhtemel, araca göre değişiyor) tpms ayarı var, onu dds yapmanız lazım. Sonrasında da servis prosedüründen abs modulünü resetleyeceksiniz. Fakat tatmin etmeyecek sizi, sensör gibi çalışmıyor. Sensörü tekrar öğretme yapmaya çalışın. Jant sökme takma olmadıysa kolay kolay kırılmaz etmez.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Ü.Emre Kartal yazdı:

Merhaba 2018 kuga için en kolay forscan ile yapılır. Modül yapılandırmalarının birinde (ana modül veya bcm muhtemel, araca göre değişiyor) tpms ayarı var, onu dds yapmanız lazım. Sonrasında da servis prosedüründen abs modulünü resetleyeceksiniz. Fakat tatmin etmeyecek sizi, sensör gibi çalışmıyor. Sensörü tekrar öğretme yapmaya çalışın. Jant sökme takma olmadıysa kolay kolay kırılmaz etmez.

İlginize teşekkür ederim.

Aslında sensörler kalsa daha iyi sanki ama hep arıza verir mi bilemedim.

https://tr.aliexpress.com/item/1005002963888501.html?spm=a2g0o.productlist.main.43.43ca397dmSS59V&algo_pvid=9dae3368-55df-46f0-94fe-28a23dbab136&algo_exp_id=9dae3368-55df-46f0-94fe-28a23dbab136-21&pdp_npi=3%40dis!TRY!746.82!384.34!!!!!%40211bf2da16878738006484641d0787!12000022987142619!sea!TR!0&curPageLogUid=nxFByWya3Nt9#nav-review

Şunları sipariş versek uygun mudur acaba? Bizim sitelerde çok pahalılar.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Fikret Özsoy yazdı:

Mhz değeri tutuyor gibi görünüyor ancak idsini kopyalatmak gerekebilir. Bu tarz ürünlerin kodu farklı oluyor elimizdeki hasarlıların bilgilerini yazarak çözüyorlar genelde. Ama detayına bakmak lazım, net bilgim yok. 

Bence ilk olarak sensörleri kontrol ettirip bir baktırın. Belkide sadece tekrar tanıtma çözecek. Eğer hasar varsa değişmesi gerektiğinden emin olup öyle bakın çözüme

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Ü.Emre Kartal yazdı:

Mhz değeri tutuyor gibi görünüyor ancak idsini kopyalatmak gerekebilir. Bu tarz ürünlerin kodu farklı oluyor elimizdeki hasarlıların bilgilerini yazarak çözüyorlar genelde. Ama detayına bakmak lazım, net bilgim yok. 

Bence ilk olarak sensörleri kontrol ettirip bir baktırın. Belkide sadece tekrar tanıtma çözecek. Eğer hasar varsa değişmesi gerektiğinden emin olup öyle bakın çözüme

Tamamdır. Önce bir kontrol ettirelim o zaman.

Teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...