İçeriğe Yönlendir

A Aracının Plakasını B Araca Aktarmak?

Erdem Çağla

Recommended Posts

Erdem Çağla

Saygıdeğer forum üyeleri,

Forumdan bir üyemizin aracının plakasını kendi aracıma almak istiyorum. Sağolsun kendisi size satış vekaleti veririm aracı kendi üzerinize alırsınız sonra plakasız bana geri satarsınız dedi.

Muamelecime sordum bayağı bi anlattı ancak akıl karıştırmamak adına şimdilik burada yazmayacağım dediklerini.

Kısaca sorum şu, A aracındaki beğendiğim plakayı B aracı olan kendi aracıma nasıl aktarabilirim?

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan

Trafik şubede bir tanıdık olması lazım. Plakayla satın alırsınız hemen sonra plaka değiştirmek suretiyle plaka verilir. Var olan plakanın düşümü maksimum 15 gün sürer. Trafik şubeye de bu plaka benim kimseye verilmesin diye konuşacaksınız. Plakanın düşümü geldikten sonra plaka üzerine aracın tescili gerçekleşecek. Çok önemli değilse plaka uğraşmayın derim yorucu ve maliyetli bir iş. (Noter satışı ruhsat sayfa ücretleri vs.)

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Eski plaka araçtan düşünce boşta kalıyor. O esnada başkasının alma durumu da var. Hele plaka jenerik ise bu ihtimal daha fazla. Arkadaşların da dediği gibi Trafik Şube'de bir tanıdık şart.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

Ben plakayı merak ettim :blush:

34AGA34 :)

plaka FC önemli plaka değil ama babamın adı soyadı olarak gören trafik şubedeki memur 1500TL bağış yap da gel diyor.

En basitinden düşünsenize üzerime 2 araç var. 1 aracımın plakasını diğerine taktırmak istiyorum. Ama kolay olmuyor, ikamet değişmek gerekiyor. Özel plakalı zenginler 10 senede 5 araba değiştirse hep aynı plakayı kullanıyor araçlarında.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan

Şimdi şöyle diyeyim sana kendimden örnek vereyim bundan önce 2 arabanın da plakası aynıydı onu da trafik şubeden doğru halledebiliyorsun düşümü gelen plakayı senin için rezerve ediyorlar yeni aldığın arabaya da yapıştırıyorsun eski plakanı. FC gibi bi grup için aslında bağış istemezlerdi siz etrafa haber salın tanıdık eş dost birşey bulmaya çalışın masrafı tek tarafa düşürün. Diğer türlü hem bulunan plakanın sahibinin masraflarını çek hem kendi masrafını çek gerek yok.

Yorum bağlantısı

34AGA34 :)

plaka FC önemli plaka değil ama babamın adı soyadı olarak gören trafik şubedeki memur 1500TL bağış yap da gel diyor.

En basitinden düşünsenize üzerime 2 araç var. 1 aracımın plakasını diğerine taktırmak istiyorum. Ama kolay olmuyor, ikamet değişmek gerekiyor. Özel plakalı zenginler 10 senede 5 araba değiştirse hep aynı plakayı kullanıyor araçlarında.

34AGA34 ü Ali ağaoğlu yedirir mi hiç :D

Hem soyadınız türkçe karakter içeriyor. FC de alsanız tam işinize yaramayacak. Bence boşa uğraşmayın :)

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

Şimdi şöyle diyeyim sana kendimden örnek vereyim bundan önce 2 arabanın da plakası aynıydı onu da trafik şubeden doğru halledebiliyorsun düşümü gelen plakayı senin için rezerve ediyorlar yeni aldığın arabaya da yapıştırıyorsun eski plakanı. FC gibi bi grup için aslında bağış istemezlerdi siz etrafa haber salın tanıdık eş dost birşey bulmaya çalışın masrafı tek tarafa düşürün. Diğer türlü hem bulunan plakanın sahibinin masraflarını çek hem kendi masrafını çek gerek yok.

Emniyetteki polis arkadaş ruhsat sahibinin adı soyadı, eşinin adı çocuklarını adı dahil olmak üzere bakıyormuş, baş harfiyle soyadı tutuyorsa yapıştır bağışı diyormuş.

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

Tanıdık yoksa en işe yaramayan harfleri de almak istesen yine bağış :)

Zenginler aynı plakayı takiyorlar demişsiniz evet doğru. Plaka için başta sağlam bi bağış yaptıklarını duymuştum.Sonrasinda plaka devamlı onlara rezerve. Sivasta bir plaka için 30b tl verildiğini duydum.Pardon bağış yani :)

Ya bağışı emniyet genel müdürlüğünün hesabına yapmak yerine yine "bağış" amacıyla elden takdim etsek keşke de iş olsa :)

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

O zaman rüşvet muamelesi görür. Ama bağış karakol ihtiyaçları için harcaniyor demişti trafikci bir arkadaşım. Ben bi plaka kaçırdım hoş şimdi arabada yokda 06 hmz 58 [emoji16]

İlk eldeyken adam; bana 500 ver plaka sana dedi.Sonra araştırınca 500 ün giriş kapısı olduğunu anlayıp vazgecmistim.

Bizim plaka da sıfırdan 1500 müş. Ben o paraya arabanın trigerini, bakımını, 2 lastiğini değiştiririm.

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Ona da kesin bir kanun maddesi vardır, ehliyete kanunla bağış alan bir ülkede her şey olabilir. Özellikle isteyen adama belirli bir bedel isterler anlarım da, zaten dağıtımda olan harf grubuna ne bağışı. Bak yine sinirlendim...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çekilin.. Ben uzmanım... Aynı plakayı dört aracıma taktım... :D

Plaka mevcut bir araca mı takılacak... 

Yoksa yeni alınacak bir araca mı ?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

Çekilin.. Ben uzmanım... Aynı plakayı dört aracıma taktım... :D

Plaka mevcut bir araca mı takılacak... 

Yoksa yeni alınacak bir araca mı ?

mevcut araca takılacak abi emrulah beyin smaxin fc plakası babamın epicaya takılacak

Yorum bağlantısı
Osman Ozturk

Piyasa oturmuş demek ki.Bizde yeni bir arac aldık şirkete. Eskişehir plaka dan istanbul plakaya çevirirken patronun soyadını çağrıştıran harf grubu için 1.500 tl verdik.Ben 2010 senesin de 600 tl vermiştim.Enfelasyon var rakam makul  :)

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

O plaka sizin ilçeye ait bir plaka mı ?

Hayır değil. FC plakayı beyoğlu ve tuzla ilçesi veriyor.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Trafik şubede bir tanıdık olması lazım. Plakayla satın alırsınız hemen sonra plaka değiştirmek suretiyle plaka verilir. Var olan plakanın düşümü maksimum 15 gün sürer. Trafik şubeye de bu plaka benim kimseye verilmesin diye konuşacaksınız. Plakanın düşümü geldikten sonra plaka üzerine aracın tescili gerçekleşecek. Çok önemli değilse plaka uğraşmayın derim yorucu ve maliyetli bir iş. (Noter satışı ruhsat sayfa ücretleri vs.)

Saygıdeğer forum üyeleri,

Forumdan bir üyemizin aracının plakasını kendi aracıma almak istiyorum. Sağolsun kendisi size satış vekaleti veririm aracı kendi üzerinize alırsınız sonra plakasız bana geri satarsınız dedi.

Muamelecime sordum bayağı bi anlattı ancak akıl karıştırmamak adına şimdilik burada yazmayacağım dediklerini.

Kısaca sorum şu, A aracındaki beğendiğim plakayı B aracı olan kendi aracıma nasıl aktarabilirim?

Saygılarımla.

En önemlisi istediğin plaka kendi adresmine uygun trafik şubesinde mi.? 

Örneğin Maltepe de oturuyorsunuz plaka Beşiktaş emniyetinde . Bu durumda adresi değiştirmeden yapamazsın .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hayır değil. FC plakayı beyoğlu ve tuzla ilçesi veriyor.

Öncelikle emniyet ile görüşülecek.. Emniyet eski plaka almaya izin veriyorsa biraz bağış yapılıp o plaka ayrılacak.. 

Sonra... 

O araç, başka bir ilçeye plaka değişikliği şartı ile satış yapılacak, ve yeni ilçesinde plakası değişip, mevcut plakası boşa çıkacak.. 

Sizin araç o ilçeden birine plaka değişikliği şartıyla satış yapılacak. aracı alan kişi plakayı değiştirip sizin seçtiğiniz plakayı takacak.. 

Sonra o araç sahibine geri satılacak.. 

Siz plakası değişmiş aracınızı geri alacaksınız.. 

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

Öncelikle emniyet ile görüşülecek.. Emniyet eski plaka almaya izin veriyorsa biraz bağış yapılıp o plaka ayrılacak.. 

Sonra... 

O araç, başka bir ilçeye plaka değişikliği şartı ile satış yapılacak, ve yeni ilçesinde plakası değişip, mevcut plakası boşa çıkacak.. 

Sizin araç o ilçeden birine plaka değişikliği şartıyla satış yapılacak. aracı alan kişi plakayı değiştirip sizin seçtiğiniz plakayı takacak.. 

Sonra o araç sahibine geri satılacak.. 

Siz plakası değişmiş aracınızı geri alacaksınız.. 

İkameti beyoğlunda veya tuzlada olan birini tanımadığım için muameleci kendi ikametini oraya aldır demişti. Smax'i alayım bundan kolay, bağış olmadan olmuyor demek. Bağışı plaka sahibine yapsam gram üzülmem. Demek ki plaka devletin biz emanetçiyiz...

1- FC plakalı araç bana yani esenyurt ilçesine satılacak.

2- FC plakalı aracı plaka değişikliği olacak şekilde asıl sahibine geri satacağım.

3- EPICA'yı beyoğlunda oturan birine satıp, 2 nolu maddede boşa düşen plakayı taktırıp geri kendime satın alacağım.

Kendi ikametimi beyoğluna alırsam 3 satış, almaz başka birine satarsam ki yok öyle biri 4 satış parası verilecek noterden. Bağış ücreti de cabası. Doğru mu anlamışım?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Senin anlatış tarzından detaylarını bilmediğim için tam anlamadım.. 

Benim yazım net.. 

4 satış gerekir.. 

Adres değişikliği hemen yansımaz, zaman alır... Boş ev bulman gerekir.. Rast gele yapamazsın... 

Evde kayıtlı birileri varken o eve ikamet aldıramazsın.. 

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

Şöyle bir şey aklıma geldi. Beyoğlu ilçesi zaten FC plaka veriyor. Ben ikameti beyoğluna almayacaksam aracı beyoğlundaki birine plakasız satayım. Abdurrahmen Osmanoğlu amcamıza yeni plaka olarak 34FCXXXX versinler. Nasıl olsa adı soyadı oğlunun adı vs. tutmuyor. Sonra ben ondan plakalı olarak aracı geri alayım. Bu şekilde bedava hallettmiş olmaz mıyız?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...